Sari la conținut

Sari la conținut


Fumatul in restaurante si baruri - dezbatere

fumat fumatul in spatii publice

325 raspunsuri la acest subiect

#311
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 martie 2016 - 12:10

cu ce?ca poanta cu capetele e de la televizor de aseara...cred ca la patraru am auzit-o?

Da la patraru.

 

Pamflet.Si mai circula si pe feisbuc.

 

cu exprimarea. deci te rog sa fie ultimul mesaj de genul asta.



#312
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 17 martie 2016 - 12:13

Admin, in  fata celui mai nou spital  din Olanda se fuma ieri in disperare. La 1 m de usa, deci nu aveai cum sa eviti norul. La fel si pe la Schipol. Chiar mai aproape de usa. Deci... Teoria e buna, practica ne omoara. 



#313
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 17 martie 2016 - 23:41

Normal ca parlamentarii vor fuma, in continuare, nestingheriti. Si nu numai ei, ci ;I toti ceiale caror birouri nu sunt accesibile publicului larg.

 

Eu zic totusi ca e un pas inainte.

Nu se mai fumeaza in spatii publice, ce fac ei in birourile lor e altceva.



#314
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 18 martie 2016 - 05:18

eu nu inteleg disperarea asta. acum 11 ani in romania nu se mai fuma in birou.



#315
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 18 martie 2016 - 08:12

Eu zic totusi ca e un pas inainte.

Nu se mai fumeaza in spatii publice, ce fac ei in birourile lor e altceva.

 

Pai pe principiul asta, inseamna ca e ok sa se fumeze la liber in orice birou. Si atunci care mai e rostul acestei legi care interzice fumatul inclusive la locurile de munca?



#316
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 18 martie 2016 - 08:16

eu nu inteleg disperarea asta. acum 11 ani in romania nu se mai fuma in birou.

 

Pai nici acuma nu se prea mai fumeaza prin birouri.

In institutii publice eu am observant ca de ani buni nu se mai fumeaza pe holuri sau in birouri (bine, acuma depinde si de institutie, ca probabil pe la primaria de la Cocarjati Deal, s-o mai fi fumand, nu stiu, dar la tribunal, la directiile de finante si pe unde mai merg eu, nu se mai fumeaza de mult pe holuri).

 

Probabil  de aici si revolta fumatorilor ca de acum, cu legea asta, nu se va mai putea fuma nici in baruri sau cluburi. De fapt, din ce am mai vazut eu, citind diverse comentarii pe diverse forumuri, revolta provine din faptul ca nu s-a prevazut in lege posibilitatea de a exista spatii dedicate exclusive fumatorilor.



#317
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 18 martie 2016 - 08:45

Se fumeaza in institutiile publice de numa!

Uite ex la noi, universitate mare, e plin unul din holurile care da in curtea interioara de secretare care fumeaza, cu usa inchisa,  cand esti nevoit sa treci pe acolo, te ia cu lesin. Am pus afise, am mai bombanit, am deschis usa si am lasat-o asa, am facut sesizare, nimic frate.

Sa nu mai spun de studentii nostri care fumeaza fix in usa de la intrare, de nu mai ai loc sa intri, sau sa iesi din institutie. Daca deschid geamul la birou sa se aeriseasca, fix la noi intra tot fumul.

Sa spun ca fumeaza in wc?



#318
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 18 martie 2016 - 09:01

Adevarul este ca un fumator n-a inteles niciodata cat poate deranja o persoana care nu fumeaza. Ce conteaza doua-trei fumuri in nasul altuia?

Ma recunosc in ambele variante, de fumator care daca aveam dreptul fumam, fara sa ma intreb daca celorlalti le face bine sau nu, sau de nefumator agresat de fumul celor ce procedau exact ca mine.

Auzeam pareri de fumatori care spuneau ca poluarea e atat de mare in orase si in loc sa se ocupe de asta, politicienii interzic tigarile? Nici nu merita sa comentezi asta...e ca si cum n-ar trebui oprit un hot de buzunare pentru ca hotii de milioane sunt ocrotiti, sau n-ar trebui sa blamam violenta in familie, din moment ce adevaratii criminali nici nu miros puscaria, stau in arest la domiciliu.

Fals. Si mai ales hilar.

Pana una alta, in afara de studiourile televiziunilor, care au avut dezbateri cu invitati, unde fiecare s-a produs dupa cum il duce intelectu', primele reactii chiar din baruri sunt decente, tinerii spun clar ca nu le convine, dar ca vor respecta legea, ca aia este, se respecta.

Ma bucura sa-i vad pe tineri ca transmit mesaje pozitive, comparativ cu tot soiul de "personalitati" care latra despre drepturile omului, dreptul de a muri de cancer si alte aberatii.



#319
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 18 martie 2016 - 10:32

Realmente eu simt pe culoarele institutiei alt aer.

Si nu exagerez.

Da, e adevarat ca in afara cladirii e cam imbulzeala.

(sunt cateva mii in cladire, cumva previzibila buluceala)

 

Si eu ma aflu in postura de fosta fumatoare si sunt dispusa sa empatizez cu cei care fumeaza.

Nu am nicio inversunare... Imi sunt colegi, prieteni. Ii accept asa cum sunt, e treaba lor daca fumeaza sau nu si ii apreciez atunci cand si ei respecta spatiul in care respiram impreuna.

Acolo unde respira doar ei, fumatorii... e treaba lor.



#320
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 18 martie 2016 - 20:19

Nu dragule,fumatorii se agita cum sa ocoleasca legea.Eu o sa ma distrez copios uitandu-ma cum in loc sa se relaxeze  bla bla bla.......vrajeala,ca doar nu doarme in bar.....or sa stea geana sa calculeze distanta si sa sune sa reclame ca unul fumeaza.....penibil,pe bune....

 

Penibil a fost cand nu am putut convinge doua "doamne" sa nu mai fumeze langa copii la locul de joaca, si am fost injurata ca am indraznit sa le atentionez. Timp in care nimeni nu s-a sinchisit ca bietii copii se jucau printre chistoacele lasate de alti la fel de civilizati ca "doamnele". Te asigur ca le-am vorbit foarte politicos, dar se pare ca au "dreptul" lor.

Ce sa mai mentionez, pe "civilizatii" care fumau in tren. 

Consider ca si-au cam meritat-o, atata timp cat nu au reusit sa inteleaga ca si altii au dreptul la aer curat. Cred ca nu s-ar fi luat masuri asa drastice daca fumatorii au fi inteles ca nu traiesc singuri pe lumea asta si s-ar fi purtat mai civilizat.





Etichetat si cu fumat, fumatul in spatii publice

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -