Sari la conținut

Sari la conținut


Fumatul in restaurante si baruri - dezbatere

fumat fumatul in spatii publice

325 raspunsuri la acest subiect

#291
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 16 februarie 2016 - 15:04


 

De exemplu cunosc vreo 3 personae care nu fumeaza, nu beau cafea decat ocazional, dar nu suporta sa traiasca o zi fara sa bea ceai verde. Ei sunt tot drogati?

 

 

Nu, evident ca nu. Nu orice dependenta inseamna drog.

Nicotina este insa clasificata ca un drog si nu ori de care...in capul listei stupefiantelor  care ucid  si care dau printre cele mai grave dependente.

Poate chiar merita sa avem un subiect de genul asta.



#292
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 16 februarie 2016 - 15:20

http://www.metalhead...le-lor-aid88005

 

Asta despre droguri

 

http://www.descopera...e-este-nicotina

 

http://stirileprotv....-nesanatos.html

 

 

Despre nicotina.



#293
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 16 februarie 2016 - 15:25

Nicotina e în capul listei din punct de vedere al rapidității cu care provoacă dependența, din câte știu eu, nu al efectelor, dar nu mi-am actualizat informațiile recent. Din câte știam eu, la țigări cei mai periculoși ar fi ceilalți produși de ardere rezultați.... sau greșesc eu? De aceea adică fumul e atât de nociv pentru cei care îl înspiră, chiar nefumători fiind).

 

Am discutat odată cu cineva, nu spui cine, persoană importantă, care la rândul lui avusese ocazia să discute cu un mare director al unei cunoscute companii care fabrică țigarete. Omul, directorul, de, era nefumător, cunoștința mea era fumător. Acel director i-a spus că în țigarete se introduc niște substanțe, un soi de bronhodilatatoare, dacă el sau eu am înțeles corect, care întârzie mult simptomele negative date de fumat.


Editat de brilla, 16 februarie 2016 - 15:26 .


#294
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 16 februarie 2016 - 20:23

Interesanta chestia asta, mai ales venind din partea unei personae care, din propriile spuse, a fumat candva. Acuma na, ce sa zic.. Daca ne gandim ca printre fumatorii astia blamati, niste drogati mai nou, sunt si doctori la care alergi sa te vindece de diverse boli sau sa-ti salveze viata, sunt profesori pe care ii platesti sa-ti invete copiii, sunt mecanici la care alergi sa-ti repare masina, etc, adica oameni de care ai nevoie macar o data in viata asta..... dar na, niste drogati acolo. II inteleg perfect pe nefumatori in problema fumatului, dar cand vad fosti fumatori atat de vocali in privinta asta..... mi se pare ca e cam prea multa ipocrizie.

 

Tocmai fostii fumatori sint cei mai in masura sa aduca argumente antifumat, le stiu pe pielea lor, ca sa zic asa.

 

Da, fumul si mirosul se impregneaza pe haine, piele, respiratie, in peretii casei, perdele, asternuturi, chiar daca te speli si le speli. Doar fumatorul nu mai percepe.

 

De ce nu se interzice fumatul? Pt. ca oamenii ce au nevoie de aceasta relaxare, defulare, etc, sa isi pastreze dreptul la ea, in anumite conditii. Si nu in ultimul rand pentru taxele pe care tigarile, ca si alcoolul, le aduc la buget.



#295
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 17 februarie 2016 - 10:03

Hai sa facem diferenta intre mirosul de tutun statut impregnat in toate cele si care e de toata sila si izul discret de tutun proaspat care intamplator sau nu sta la baza multor parfumuri barbatesti...

Intamplator sau nu, mie mi se pare ca se potriveste si cu unele mirosuri feminine, nu cu toate, ce e drept. 

Inca ceva, nu toate tigarile miros la fel. Chiar daca sunt din tutun simplu, fara alte arome, fiecare marca are un miros propriu... 



#296
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 17 februarie 2016 - 13:01

Tutunul proaspat neaprins imi place si mie.

Eu vorbeam de fumul de tigara (deci tutun ars) care din punctul meu de vedere miroase infiorator.



#297
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 17 februarie 2016 - 15:36

Ai dreptate cu tutunul proaspat. Eu ma refeream totusi la tutunul "proaspat fumat" [:D].

 

 

(In fine, nu sunt chiar cea mai obiectiva persoana, doar va spuneam ca mie imi placea totul la fumat... )



#298
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 17 martie 2016 - 08:27

Acestea fiind zise... multumesc tuturor celor care au sustinut demersurile si si-au spus/transmis opiniile cu privire la aceasta Lege.

Personal, consider ca este un pas inainte.

 

Faptul ca legea aceasta ESTE acum, se datoreaza si noua, tuturor celor care am participat activ ca lucrurile sa se intample!

 

http://gov.ro/ro/sti...58135786&page=1

 

Infografic.jpg

 

De dimineata, in cladirea in care lucrez (pana unde mai ieri la fiecare colt de scari se fuma) am respirat un aer cu miros de cafea. Doar de cafea.

 

[flo2]


Editat de alinuk, 17 martie 2016 - 08:30 .


#299
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 martie 2016 - 08:33

aseara am vazut siderata un reportaj la Digi24, cum erau deplansi micutii bieti parlamentari care trebuie sa faca un drum de 3 minute (!!!!!) ca sa ajunga la locul de fumat si cat timp pierd in acest fel. pur si simplu mi s-a urcat parul pe ceafa de nervi. parca vad isi gasesc niste portite si fumeaza ca grobienii din nou in hol, scrumand in farfuriile cestilor de cafea.



#300
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 17 martie 2016 - 08:46

Ieri a avut si Moise Guran o emisiune dedicata legii. Majoritatea interlocutorilor fumatori sau nu ziceau ca e ok, o sa se adapteze usorca pot iesi de cateva ori afara sa fumeze daca chiar le arde buza.

Evident, au fost si contra legii, am desprins o trasatura comuna faptul ca ziceau ca le sunt incalcate drepturile !!!

La intrebarea daca considera ca le sunt incalcate drepturile ca n-au voie sa fumeze marijuana sau altceva similar, n-a stiut nici unul sa raspunda. [:D]

Domnii (dar si doamnele) parlamentari sunt de o nesimtire crasa si asta nu numai in cazul fumatului, ci pentru ca cu mici exceptii se comporta ca feudalii de odinioara, pe mosiile personale. La fumat, am vazut ca se pregateau vreo 2 acte normative care sa intre de urgenta sa schimbe legea. Sa nu credeti cumva ca le pasa...da, nu vor mai fuma in hol, unde are si presa acces, dar vor fuma nestingheriti in cea mai mare parte a cladirii, unde nu au acces cei ce ar putea arata ce se intampla.

In schimb, pentru niste voturi obtinute de la creduli, ar schimba legea...sa arate ca le pasa...bleah!





Etichetat si cu fumat, fumatul in spatii publice

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -