Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

E al doilea copil mai greu de conceput?

sarcina conceptie familie al doilea copil

27 raspunsuri la acest subiect

#11
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 29 iulie 2013 - 17:11

La noi aceasta decizie pare din ce in ce mai greu de luat... Deja sunt 4.5 ani de la prima nastere si inca nu suntem de-acord daca mai facem bb2 sau cand. Inainte eram siguri amandoi, acum sotul pare mai obosit psihic decat mine la ideea unui nou bebelus in casa. Poate si pt ca stie ca de data aceasta cresterea sa va cadea exclusiv in carca lui. Si cum este si el la o rascruce din punct de vedere profesional, pare greu de imaginat un nou copil.

 

Dpdv fiziologic, sunt mai mult decat ok, sotul pare fertil [clo] Financiar oricum nu vom fi niciodata pregatiti cu adevarat.

La noi sunt aproape 8 ani diferenta intre copii. Asa ca... mai ai timp :)



#12
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 29 iulie 2013 - 17:51

La mine ca la nimeni fireste ...la mine al doilea copil a venit sa ne surprinda ...era sa lesin in baie la serviciu cand am vazut testul ala de sarcina pozitiv. Prima reactie a fost sa-l casapesc pe barbata-meu, ca el m-a asigurat ca nu se poate intampla nimic .ganditi-va, pentru primul am asteptat 4 ani si am facut tratament, abea nascusem de 2 luni, alaptam ..avea si el dreptate, cine se astepta la asa ceva.

Acum dupa 7 ani imi dau seama ca nu l-as mai fi facut pe al doilea, in mod sigur ..mereu am zis ca eu am un copil dorit (primul) si unul daruit (al doilea).

#13
cristinuk@

cristinuk@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 642 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 08:47

si la mine a fost ca la buflea [pk]



#14
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 20:23

@Buflea, Cristinuka?

Si cat e diferenta intre copiii vostri? 1 an? Imi imaginez ca usor nu v-a fost...

Si intre fetitele mele este diferenta de 1 an si 4 luni, am ramas insarcinata pe la 7-8 luni ale primei fetite, dar vad ca se poate si mai rapid [:D]

 

La noi n-a fost chiar surprinzator, caci ne-am asumat "daca iese acum bine, daca nu, mai vedem", si la fel zic si eu, ca bine am facut ca I-am avut pe amandoi rapid, ca altfel daca mai lasam sa treaca timpul, nu as mai si facut poate bb2 si mi-ar fi parut rau.

Ambele fetite deci le-am avut repede de la momentul incercarilor.



#15
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 20:37

Daca mi-ar cere cineva parerea, eu as zice sa nu faca asa ca mine ca e mai greu ...nu e bine sa fie atat de apropiati ... adica nu sunt totusi gemeni ca sa aibe fix acelasi nivel de dezvoltare, dar sunt suficient de apropiati ca ei sa se considere egali si sa fie intr-o permanenta si interminabila competitie. Si nu ai cu cine te intelege ...

#16
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 20:46

E greu, asa este...

Competitie oricum va fi mereu intre copii, oricare ar fi diferenta.

 

1 an este intre ai tai? fix 1 an?

Am mai citit pe la subiectyul cu Bale Herculane aventuri cu ei [:)]



#17
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 30 iulie 2013 - 22:07

1 an si 2 luni ...

#18
cristinuk@

cristinuk@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 642 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 05:18

Haha ha si la noi tot un an si doua luni fata in iunie si baiatul in august ... Am avut noroc de copila a fost super super cuminte ca bebelusa nu prea am simtit ca am copil mic..a compensat frate su ....atunci m am trezit la realitate ...dar nu ash schimba nimic ...daca nu venea el singur eu alt copil sigur nu mai faceam

#19
cristinuk@

cristinuk@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 642 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 06:19

Si la mine competitia isi spune cuvantul dar sigur nu se plictisesc ...fata cedeaza mereu in favoarea lui ...un copil pacifist cum ziceam de mica ... Ea are momente cand vrea sa se joace singura sa deseneze sa se joace cu papusile si atunci baiatul meu ii arunca creioanele sau foile sau papusile pt ca el vrea sa se joaca cu el ... Cred ca e un mod de atragere a atentiei nefericit ... De aici incepe scandalul .... Bine ca a iesit din faza de i le arunca de pe balcon ....

E clar ca vestea ca sunt gravida iar nu mi a picat tocmai bine dupa o sarcina cu nabadai ... Nu m am simtit deloc confortabil ca o sa mai am un copil stiind ca o sa fiu total singura cu ei amandoi pana seara cand venea al meu de la munci ... Nici nume nu mi venea in cap defapt tac su i l a ales .... Daca cu fata am fost doar noi doua relaxata si zen tot timpul cu amandoi a fost o perioada mai lunga de adaptare pt mine a trebuit sa invat sa mi simplific viata ca sa nu dau in damblageala
La inceput pana si iesitul afara era o lupta ...copila abia invata sa mearga iar bebe urla in carut daca nu se invarteau rotile vro doua luni a fost balamuc total ....dar au trecut si acum ma bucur ca s a intamplat asa

#20
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 31 iulie 2013 - 16:56

Exact ..si la mine a fost cel mai greu, cel mai greu, cand baiatul avea 2 ani si fata 1 an ...

Si la mine baiatul e the troublemaker ...si este si mai mare ...cu atat mai mult nu m-as mai fi incumetat la inca un copil. Fica-mea a crescut in umbra lui, copiindu-l la fiecare pas, acceptand multe sacaieli ...acum a inceput sa-i mai scada din admiratia catre fratele ei ceea ce da nastere la noi dispute.

Sigur ca nici mie nu imi pare rau, dar nu o sa spun niciodata ca e usor ...din toate punctele de vedere e mai greu cu doi decat cu unul



Etichetat si cu sarcina, conceptie, familie, al doilea copil

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -