Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

E al doilea copil mai greu de conceput?

sarcina conceptie familie al doilea copil

27 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 29 iulie 2013 - 10:29

De ce al doilea copil e mai greu de conceput?

 

infertilitate-secundara-mama-mare.jpg

 

Alegerea de a avea un al doilea copil este o decizie pe care, ca parinti, ne-o asumam singuri, de cele mai multe ori. Exista insa si destule cazuri in care decizia ne apartine doar partial, pentru ca, din cauze mai mult sau mai putin cunoscute, desi ne dorim la fel de mult un al doilea copil cum ni l-am dorit pe primul, nu il putem avea. citeste in continuare aici >

 

Care e parerea voastra, mamici de la DC?

[flo2]



#2
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 29 iulie 2013 - 10:41

pt. noi a fost mai greu, nu neaparat de conceput, cat de pastrat sarcina.

de ce? numai D-zeu stie...

oricum mi se pare mai usor suportabil sa ai probleme la a doua sarcina, decat la prima.



#3
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 29 iulie 2013 - 11:17

 La noi a fost mai usor, nici nu ne venea sa credem! A stiut el ca vine criza si e posibil sa ne razgandim :)....



#4
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 29 iulie 2013 - 11:18

La mine nu cred ca se aplica. Eram setata ca vreau 2 si nu faceam nici macar 1. 7 ani de cautari, inseminari si FIV (nereusit). Apoi primul copil (am ramas spontan). Dupa 2 ani si 9 luni a venit barza si cu nr.2.



#5
petronela_99

petronela_99

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 29 iulie 2013 - 11:22

Noi ne dorim al doilea copil imediat dupa nasterea fetitei.

Are 1 anisor si noi inca mai speram de la o luna  la luna....insa...D-zeu stie ce, cum si cand va venii al doilea copil.

Poate si faptul ca inca alaptez este un impediment de a ramane insarcinata! Oricum vom relua din nou vizitele la Giulesti in situatia in care am ramas insarcinata la a 7a inseminare. Daca e nevoie o luam de la capat, numai sa ne mai binecuvanteze D-zeu cu inca un copil, cel putin...

Bafta tuturor si timpul ramas pana la a doua sarcina la fiecare sa fie cat mai scurt....



#6
simona_toma

simona_toma

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 29 iulie 2013 - 11:52

   Si la noi al doilea copil a venit mai greu.Pe Edi l-am conceput fix in luna in care ne-am hotarat sa facem copii.A fost un soc!Nu ma asteptam sa raman insarcinata asa rapid!!Ei, dar cand ne-am hotarat sa-l facem si pe al doilea, am avut alt soc:abia dupa un an de incercari am ramas insarcinata!Nu imi puteam inchipui asa ceva.Imi puneam mii de intrebari, de ce la primul fusese asa usor si la al doilea asa greu.Am suferit foarte mult.Si bebita a venit cand imi cam luasem gandul.A fost o imensa bucurie.

   Probabil ca eram si foarte stresata   si sotul era foarte obosit.Astea cred ca au fost motivele pt care am ramas asa greu a doua oara.Dumnezeu stie!Oricum, e minunat sa ai doi copii, eu indemn pe toata lumea sa faca doi copilasi, e ceva de nedescris!



#7
J.D.

J.D.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 29 iulie 2013 - 12:11

primul a venim dupa 2 luni de incercari, al doilea dupa 6 luni de incercari. ne pregatim de al 3-lea acum. chiar sunt curioasa cat va dura.



#8
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 29 iulie 2013 - 12:41

Primul a venit imediat. Al doilea...mai greu. A durat aproape 1 an pana la conceptie, in conditiile in care am avut si o sarcina oprita din evolutie in timpul asta. 

Pana ne-am decis ca mai vrem unul, oboseala si stresul din ultimii ani, nu in ultimul rand varsta si-au spus cuvantul. Dar acum suntem fericiti ca avem doi gogofleti :)


Editat de ellej, 29 iulie 2013 - 12:44 .


#9
oanap85

oanap85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.357 mesaje

Postat 29 iulie 2013 - 13:53

cred ca depinde de fiecare,cat de fertila este..

am auzit cazuri in care au ramas greu din cauza problemelor pe care le-au avut la nasterea primului copil ,

mai cred ca si compatibilitatea asta intre cupluri conteaza precum si problemele partenerului,de exemplu stresul chiar este o cauza atat ptr  femeie cat si ptr barbat 

eu de exemplu raman f repede  si mi-a intrat acest lucru in minte incat cand am ramas cu bb 3 eram atat de sigura ca voi ramane insarcinata chiar dinainte de al concepe 

 

cred ca este important  sa nu te gandesti tot timpul la asta  si sa nu gandesti pesimist "daca nu raman"...lasati totul la voia intamplarii si ganditi-va ca atunci  cand o fi sa fie va fi :)

spun asta deoarece cunosc o mamica care de 6 ani se chinuie sa ramana insarcinata cu bb 2  si aproape de fiecare data cand are contact sexual se gandeste daca va ramane insarcinata ,nu spun sa nu se gandeasca la asta (pentru ca stiti cum se spune ,e posibil sa se indeplineasca daca iti doresti ceva mult) insa trebuie sa te bucuri, ca sa zic asa, :)cand incerci sa concepi un copil nu sa devina o obsesie ,

nu spun ca e usor sa gandesti pozitiv  ,imi imaginez ca trebuie sa fie greu cand iti doresti un copil si e greu sa-l concepi ,dar va puteti gandi ca starea de bine si gandirea pozitiva este un tratament ptr conceperea  un copil 


Editat de oanap85, 29 iulie 2013 - 13:55 .


#10
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 29 iulie 2013 - 15:22

La noi aceasta decizie pare din ce in ce mai greu de luat... Deja sunt 4.5 ani de la prima nastere si inca nu suntem de-acord daca mai facem bb2 sau cand. Inainte eram siguri amandoi, acum sotul pare mai obosit psihic decat mine la ideea unui nou bebelus in casa. Poate si pt ca stie ca de data aceasta cresterea sa va cadea exclusiv in carca lui. Si cum este si el la o rascruce din punct de vedere profesional, pare greu de imaginat un nou copil.

 

Dpdv fiziologic, sunt mai mult decat ok, sotul pare fertil [clo] Financiar oricum nu vom fi niciodata pregatiti cu adevarat.


Editat de blackgirl0, 29 iulie 2013 - 15:30 .




Etichetat si cu sarcina, conceptie, familie, al doilea copil

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -