Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

LMA!Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***461***

prietenie ghiocei mamici copilasi

84 raspunsuri la acest subiect

#31
Floric

Floric

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.523 mesaje

Postat 16 august 2013 - 19:10

Bravo, Dodo, ma bucur ca aveti activitati recreative si puteti merge la ele. E mare minune ca se organizeaza asa ceva pt copii in vacanta.

 

Poate vor lua si celalate judete exemplul.



#32
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 12:35

am intrat azi, la intoarcerea din concediu si nu-mi vine sa cred...liniste si pace adanca.

ce faceti fetelor? pe unde umblati?

 

eu am fost in concediu, care trebuia sa fie de odihna dar a fost medical. inca sunt bolnava dar am venit saptamana asta sa rezolv cateva probleme si de luni intru iar in concediu.

Crina e bine. din pacate nu a avut activitati interesante in vacanta. dar nu s-a plictisit.

anul asta va face dansuri moderne si engleza la gradinita. in particular cred ca vom mai incerca odata cu baletul. daca nu ... nu stiu.

 

pupici tuturor



#33
Floric

Floric

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.523 mesaje

Postat 02 septembrie 2013 - 15:15

Eu am mai intrat din cand in cand si chair azi ma gandeam ca poate s-a defectat forumul. Dar se pare ca nu s-a defectat ci a fost in moartea clinica.



#34
Floric

Floric

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.523 mesaje

Postat 03 septembrie 2013 - 15:58

Poate pana vineri cand trebuie sa dau un raspuns mai intra pe aici unul altul sa isi lase parerea in urmatoarea situatie.

 

GRADINITA.

 

Incepe gradintia si iar ma apuca de cap. La gradinita unde merge Rares sunt doar doua grupe: mica si mare. Anul trecut Rares a fost in grupa mica (in sept anul trecut avea 3 ani si jumatate). Anul acesta optez pt a merge in grupa mare (are 4 ani si jumatate)

 

Ei, numai ca socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ...

Sora (adica educatoarea) ramane tot la grupa mica cu toti copiii pe motiv ca nu au varsta de a trece in grupa mare, cu exceptia a 3 copiii care fac 5 ani pana la sf anului calendaristic. Cat despre Rares care are 4 ani jumate...a lasat la libera mea alegere daca il dau in grupa mare sau repeta grupa mica. A tinut sa imi spuna ca Rares ar fi bine sa mai stea in grupa mica pt ca la gr mica are mai mult timp de joaca, si "nu ii place sa coloreze, ori la grupa mare altele sunt cerintele". Asta m-a secat la suflet. De parca, coloratul e baza in viata. In fine...

 

Motivele pentru care nu optez pt grupa mica sunt:

- repetarea acelorasi notiuni, poate plictiseala la clasa, varsta nepotrivita pentru grupa mica

 

Motivele pentru care as opta pt grupa mica:

- pastrarea colectivului si a Sorei, numarul redus de copii in grupa comparativ cu grupa mare.

 

Voi ce ati face?



#35
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 09:46

ce as face eu avand in vedere situatia prezentata in postarea ta si din ce ai mai scris pe aici despre gradi:

as opta pentru repetarea grupei mici.

de ce? pentru ca sunt convinsa ca rares are prieteni deja in grupa. sigur asteapta sa isi revada colegii. va avea aceiasi educatoare si deci reacomodarea cu gradinita va fi mai usoara.

din cate inteleg eu grupa mare va fi formata din copii care au fost si anul trecut in grupa mare si care inca nu au plecat la grupa 0 + copii din grupa in care a fost si rares. asadar cei care repeta grupa mare sunt oarecum avansati fata de el. de ce sa fie el cel care sa trebuiasca sa acumuleze mai mult intr-un timp mai scurt? si apoi, la anul va face iar grupa mare. deci prea mult stres, din punctul meu de vedere pentru un copil de 4,5 ani.

 

cat despre atitudinea educatoarei...nu stiu care a fost tonul ei, dar cred ca totusi, recomandand sa lasi copilul la grupa mica, grupa de care se ocupa ea, cred ca a fost bine intentionata. daca ar fi vrut sa scape de el ti-ar fi recomandat opusul. eu chiar apreciez ca doamna sa imi spuna direct unde crina exceleaza si unde are minusuri.

de exemplu crina e as la desen, colorat, cifre, planse, activitati la masa, ca sa zic asa... si are un mare minus la activitatile fizice.

 

oricum, sunt convinsa ca vei face alegerea cea mai buna pentru Rares!

pupici!



#36
Floric

Floric

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.523 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 20:46

Multumesc Silvi!

 

Desi sufletul si planurile mele optau pt grupa mare, raman la grupa mica. Sa stii ca la aspectul prezentat de tine ca cei din grupa mare au deja cunostintele dobandite eu nu m-am gandit.

 

Asa ca...asta e. In viata nu facem mereu ce ne dorim si ce ne convine. Poate e mai bine asa.



#37
Floric

Floric

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.523 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 20:50

Ei, si am intrat si noi in "randul lumii". La analizele pt gradinita au aparut niste "rare oua oxiuri"...Chiar ma gandeam ca a trecut un an si nimic, nimic...Acum debutam.



#38
Dodo-pui

Dodo-pui

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 12.513 mesaje

Postat 15 septembrie 2013 - 06:59

Insanatosire grabnica lui Rares sa scape repede 

 

Un an scolar si gradinaresc plin de reslizari tuturor!



#39
Floric

Floric

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.523 mesaje

Postat 15 septembrie 2013 - 11:40

Multumesc, Dodo!

 

Doresc copiilor minte isteata si mult spor in intelegerea cunostintelor in noul an scolar.

 

Stiu ca sunt cativa care invata non-stop, aceia sunt deja ministri. [pk]



#40
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 17 septembrie 2013 - 12:10

DSC01428.JPG

 

DSC01430.JPG

 

DSC01439.JPG

 

salutare!

 

sunt tare dezamagita ca a ramas clubul nostru gol. mi-e  dor de fete, de povestile cu ghicei, de temele noastre...

 

ieri am inceput si noi un nou an de gradinita. Crina a fost emotionata. are o doamna noua, pe langa cea de anul trecut si doi colegi noi. am pus niste poze de ieri. sper sa se vada.

mult succes tuturor ghioceilor in noul an! pupici!





Etichetat si cu prietenie, ghiocei, mamici, copilasi

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Probleme cu dantura in sarcina

    Ioone
    - Astăzi, 11:49

  • MiÈ™cările copilului

    CrinaMogs
    - Astăzi, 11:49

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -