Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 2 voturi

Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (15)

gravidute sept2013 oct2013

234 raspunsuri la acest subiect

danyce

danyce

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 07:37

Bine ai venit, Mexxa!

Bine ai revenit si tu, Ela! Acum vad ca eu seara sarisem de mesajul tau (nu l-am vazut).. Bine ca tu si puiul tau sunteti teferi, in urma accidentului! Asta e cel mai important. Orice paguba materiala se amortizeaza in timp, insa sanatatea ta si a copilului sunt acum cele mai importante [flo2] .

Si eu ma trezesc de cel putin 3 ori pe noapte, fie pentru mers la toaleta, fie din cauza altor neplaceri  (amorteli, crampe la intestine)..Acum am impresia ca bebelusii apasa pe intestinele mele ca am des crampe, pe care nici nu stiu sa le descriu...resimt uneori si durere (seamana usor cu contractiile, dar stiu sigur ca nu sunt, ceva le diferentiaza)...Am probleme si cu constipatia si ma chinui sa imi dreg digestia cu multe fructe si iaurturi.

• 0

arnnia_a

arnnia_a

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 08:19

Bine ati revenit,Ela, Pastiluta

Ela e trist ce ti s-a intamplat, cred ca ai trecut prin multe emotii, dar atata timp cat voi sunteti bine, este perfect. Aveti grija de voi.

Buna Mexxa, avem si noi cam acelasi dpn, asa ca o sa fim pe aproape. Stam cuminti si vedem ce sfaturi ne dau gravidutele de +32  [flo2] , acusic incepem numarotoarea inversa.

Pastiluta sper ca totul sa decurga bine cu acea operatie si sa auziti de vesti bune.

Danyce, azi noapte am experimentat un carcel la picior..ioi cum a fost  [alcool]  vedeam cum se incordeaza singur si nu puteam sa il controlez :D, si apropo de umflat, tot azi noapte am dormit fara verigheta..dar dimineata nu am rezistat si am pus-o la loc.

Cred ca trec pe - fara sare. [buca]

Nanne, si sotiorul meu a facut toate cumparaturile pentru varuit..cred ca de sambata incepem. Ce simpatici sunt asa harnicuti.

va pup

• 0

danyce

danyce

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 09:21

Arnnia, carcei inca n-am experimentat si sper sa nu apara astia ca deja am trecut prin toate neplacerile posibile ale unei sarcini si inca la dublu [:)] .

Camera bebelusilor e gata de ceva vreme la noi, acum trebuie doar sa faca soacra curat in weekend ca s-a pus peste tot praf de la renovarea baii.  Azi dimineata vad ca nu mai imi sunt chiar asa tare umflate picioarele, asa ca o sa incerc sa mai calc niste hainute recent spalate pentru bebelusi...daca e nevoie, de pe un taburet. Imi pun un sort de bucatarie pe burta  sa evit contactul burtii cu aburii fierbinti. Daca reusesc sa calc totul pana maine,de sambata, dupa ce totul e curat, ma apuc sa aranjez totul in dulapuri.

Va aud pe voi de varuit.. Si la noi urmeaza proiectul "varuit", insa in casa scarilor si pe hol jos, pentru ca si peretii astia au fost atinsi de diverse obiecte/ustensile carate pe scari pentru renovarea baii, plus  praful care s-a depus si pe ei....Mai intai vor fi curatati, se vor repara ceva gauri/denivelari si se va da inca un strat de var peste. Asta incepand de saptamana viitoare spre final. Eu oricum nu sunt in stare sa fac nimic decat sa inspectez si sa comentez [;)] , asa ca ii pun pe altii la treaba, de cate ori mi se pare ca mai trebuie ceva..Pe sot il conving usor sa se apuce de treaba....E suficient sa fac un calcul cat ne-ar costa sa angajez pe cineva pentru diverse lucrari si atunci se aboneaza instant sa faca el treaba [detectiv] , eventual ajutat de familie sau prieteni.

Vorbeati si de botez ...Noi ii vom boteza pe gemeni intre Craciun si Anul Nou, indiferent ce zice lumea [^] . Am ales aceasta perioada pentru ca atunci vom fi in Romania (va fi primul meu Craciun in Ro dupa '99 [batcap] ) si vom profita de ocazie. Sotul vrea ca preotul ce ne-a cununat pe noi sa oficieze ceremonia..Sigur aranjeaza mama totul ca e prietena cu preotul (fostul ei coleg de banca din liceu). O sa facem o petrecere restransa (doar cu vreo 30 de persoane: familia si cei mai buni prieteni) la un restaurant traditional din Maramures, unde voi alege eu un meniu atipic (adica nicidecum ditamai portiile de aperitive pt fiecare mesean + o mie de feluri de mancare pt fiecare)...Cred ca voi alege fie bufet suedez si voi comanda dulciurile si tortul la o prietena de acolo, fie voi opta pt platouri de aperitive pentru cate 4-5 meseni si tot asa platouri de mixed grill cu garnituri (autoservire) si desert dupa..Refuz sa copiez alte meniuri sau obiceiuri [clo] . O sa si specific pe invitatii ca nu doresc cine stie ce cadouri, mai bine ceva frumos si simbolic pentru cei mici. Nu o sa pretind sume de bani sa-mi acopere mie cheltuiala...Cam asa m-am gandit eu sa fac.

Editat de danyce, 25 iulie 2013 - 09:23 .

• 0

arnnia_a

arnnia_a

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 10:22

Danyce sa nu uiti de prajiturile cu miere :) cred ca de abia astepti venirea acasa :) sa dea Domnul sa fie de bun augur totul.

Intrebare - cum speli hainutele de mana sau la masina?

• 0

danyce

danyce

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 10:43

Hainutele le spal la masina, cu detergent lichid capsule (3 in 1 de la Ariel) si balsam. Miros foarte bine [:)] , a proaspetime.

Si da, cu siguranta vor fi si prajituri cu miere:). Eu prajituri cu miere, cozonac si sarmale faceam oricum si aici de Craciun, tocmai ca sa simt ca e sarbatoare...si tot nu mi-a iesit pasenta..Niciun Craciun nu se compara cu cel sarbatorit in Romania. Aici e vazut doar ca  o minivacanta, cateva zile libere in plus. Mereu am amanat o posibila vacanta de Craciun in Romania pentru ca nu primeam concediu cand doream eu in preajma sarbatorilor si eram nevoita sa raman aici (cand as fi putut merge erau biletele de avion deja exagerat de scumpe: peste 1000 de euro, de 5 ori mai mult decat prin februarie, de exemplu)...Acum voi fi oricum in concediu in preajma sarbatorilor. O sa iau biletele in cel mult doua saptamani si ma costa cam 500 pentru toata trupa.

• 0

alinabold

alinabold

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 12:08

Si eu am avut carcei groaznici. Am luat magneziu 400 mg timp de o sapt. si mi-a trecut ( asa mi-a recomandat medicul). Acum nu mai am voie sa iau magneziu, nu se mai recomnada din sapt 34 pt ca intarzie contractiile. Ma omoara caldura asta..32 pana la 35 de grade pt Germania e un record. Eu nu m-am apucat sa spal inca hainutele. Am zis ca ma apuc din august. Eu le spal cu detergent special de bebelusi( cei de la persil fac asa ceva), parca sensitive se numeste. Stiu ca nu e bine sa folosim balsam. Bebelusa parca nu mai da asa cu putere, cred ca nu mai are loc. Acum mai mult se impinge. De cand stau acasa si nu ma mai duc la servici nu mi se mai umfla asa rau picioarele.

• 0

DarkBendis

DarkBendis

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 13:03

Mexxa, bine ai venit, te pun imediat pe listuta, daca nu mi-a luat-o altcineva inainte.

Welcome back, Ella si Pastilutza! Ela, bine ca ati scapat nevatamati, asta conteaza!

Eu am spalat mai toate hainutele de nou-nascut si 0-3 luni, au mai ramas cateva rochite, puloverase care oricum nu-s urgenta. Bineinteles, cand sa zic ca am terminat mi-am adus aminte de paturici si de prosoape (plus asternuturile pentru cosulet) deci inca vreo 2 ture de spalat. Dar si astea au stat in cutii sau in dulap "la pastrare" vreo 4 ani, nu le pot folosi asa. Mai am in plan sa iau un set de cearsafuri pentru cosulet, am doar doua... hai sa mai fie inca macar 2 :)  Eu le spal cu detergent, Persil parca e, non-bio, dar nu pun balsam.

Noi nu facem botez, nici lui Mister nu i-am facut, in familia sotului se practica "naming ceremony" non-religioasa, si pentru bebelina o vom face la anul, va fi de fapt una dubla, si pentru cea mica si pentru baietelul cumnatei mele, el e cu vreo 4 luni mai mare.  De asemenea vom avea si o "naming ceremony" privata, "in the old Celtic way", aici in Glasgow, toamna asta.

Cu umflatul nu am treaba, inca imi pot purta verigheta pe inelar (verific in fiecare zi), gleznele sunt OK mai ales ca s-a racorit un pic vremea si la noi. Carcei am avut de vreo 2-3-4 ori, tare aiurea sunt, ma trezeam noaptea si nu stiam ce ma doare in primul moment, uuufff...Contractii Braxton Hicks am, sa dau si la altii, micuta se impinge serios in burta, e tare activa. Dar nu atat la jucat tontoroiul, ca nu mai are loc, ci la dat genunchi si coate si in stanga, si in dreapta.

Eu ma culc tare tarziu, dupa miezul noptii (si eu si al meu suntem pasari de noapte) asa ca daca merg la toaleta inainte de culcare, pana pe la 6-7 dimineata nu am treaba...dar in timpul zilei, cand sunt activa si "in pozitie verticala" trebuie merg tare des la toaleta. O simt pe junioara jos de tot, desi burta nu e "cazuta"  inca, ia sa faca bine domnisoara sa mai stea cuminte macar 3 saptamani fara sa imi dea emotii, mai am oarece procese la care sa ma duc, sa treaca 14 august (nu e doar ziua mea, ci, mai important, incepe Mister scoala si e o zi foarte importanta pentru el, prima lui zi de scolarel, vrem sa fie el "eroul zilei" atunci si noi parintii pe langa el, sa-i oferim toata atentia pe care o merita)

Spor la varuit si decorat, Daniela (adica spor la "trupa", ce bine ca ai cine sa te ajute).

Arnnia, si voua, spor la varuit!

• 0

danyce

danyce

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 13:10

Alina, Andra, de ce nu ar fi bun balsamul la spalarea hainutelor de bebelusi? Eu folosesc din ala hipoalergenic. La Alma n-am avut probleme niciodata si sunt mai catifelate hainutele asa.

Editat de danyce, 25 iulie 2013 - 13:15 .

• 0

DarkBendis

DarkBendis

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 13:27

Sunt fel de fel de pareri, ca nu e cel mai bine cu balsamul, ca poate provoca alergii, sau ca totusi e relativ OK cel hipoalergenic, sau fara parfum...pareri impartite. Eu la Mister am spalat doar cu detergent in primul an, iar in primele saptamani bagam si cate 2 clatiri (de data asta doar cate una, se vede ca m-am relaxat, acum la al doilea copil).

• 0

anairisanna

anairisanna

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 212 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 15:37

Buna burtici [flo2]

Ma numesc Anamaria si va citesc de 5 6 luni dar pana acuma nu am avut timp sa ma alatur grupului:)))sunt mamica de baiat,DPN 16.10.2013,un baiat ffffff asteptat si care a venit dupa 4 IA,natural.

La terminarea IA in asteptare pentru Vitro a venit minunea noastra ,ingerasul nostru [il]  [il]  [il] .

Sarcina a decurs fff bine fara probleme pana acum .azi am fost la eco ,avem 28 de sapt,si doamna doctor ne-a speriat ne-a spus ca suntem afara din graficul normal suntem fff mari,avem 1400.e chiar asa de mare si iesit din grafice???voi ce spuneti????

o zi placuta in continuare [flo2]  [flo2]

• 0

Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Intrebari Panica

• Dureri

Corina Petronela
    - Astăzi, 19:54

• Gimnastica bebelusi

oana.maria86
    - Astăzi, 08:17

• De ce îmi curg sâni??

Darius Gabriel
    - Astăzi, 00:13

• Diaree bebe 3 luni

Caty28
    - Ieri, 15:31

• Sarcina

andreiacristina
    - Ieri, 13:05

Grupuri

• Mamici însărcinate

mocanulaviniageorgiana2@gmail.com
    - ian 11 2022 22:41

• Mamici de Septembrie 2022 (Dovlecei de Septembrie)

Anda08
    - ian 03 2022 08:54

• Mamici de August 2022 (Pepenasi de August)

Anda08
    - dec 17 2021 15:21

• Mamici de Iulie 2022 (Trandafirasi de Iulie)

Anda08
    - nov 09 2021 09:56

• Mamici de Iunie 2022 (Capsunele de Iunie)

Anda08
    - sep 27 2021 15:42

Bloguri

• Sperietura

csnik
    - Astăzi, 22:00

• Minune mica!

GeorgianaRaducu89
    - Astăzi, 21:45

• 30 săptămâni

Alee99
    - Astăzi, 20:45