Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Evaluare psihologica - la ATCA ?


7 raspunsuri la acest subiect

#1
AlinaEmi

AlinaEmi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 345 mesaje

Postat 19 iulie 2013 - 20:29

Buna,

 

As vrea sa-i fac o evaluare psihologica baietelului meu de 3,5 ani, si tot sapand pe net unde sa ma duc, am dat de asociatia ATCA. As vrea sa stiu daca are cineva idee despre asceasta asociatie si daca este locul cel mai potrivit spre care sa ma indrept, eventual si la cine anume sa ma adresez ? (sunt mai muti medici acolo).

 

Cu baietelul nu sunt probleme grave, totusi are niste ciudatenii care ne pun putin pe ganduri pe noi, parintii, mai ales acum de cand merge la gradi si-l putem observa prin comparatie. Chiar si faptul ca a avut un usor retard motor si a invatat sa mearga (chiar si in 4 labe) prin sedinte de kineto este un semn de intrebare...., chiar si acum este cel mai "lenes" copilas din grupa lui la gradi. Totusi vorbeste bine pt. varsta lui este insa foarte conservator si foarte fricos.

 

Vreau doar sa ma linistesc si daca chiar sunt ceva probleme, sa-l putem ajuta astfel incat sa nu-i fie greu mai tarziu in viata.

 

Mi-e teama insa si de reversul medaliei, sa nu gasesc acolo psihologi care sa vada probleme acolo unde nu sunt, de aia intreb daca stie cineva daca-i ok sa merg la ATCA sau unde sa ma duc ?



#2
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 19 iulie 2013 - 21:07

Si asta e un motiv sa-i faci teste?

 

Unii copii sunt mai sturlubatici,unii mai prudenti...a mea nu se catara in copaci desi cei mai mici ca ea o fac...nu pleaca singura de langa mine desi prietenele ei o fac....are  3 ani si 11 luni si e prudenta.

 

Eu zic ca-ti faci griji degeaba.

 

Copilul tau interactioneaza cu ceilalti?e sociabil?

Poate nu-i plac anumite chestii...poate nu-i place gradinita...asta cu mersul....pare o problema motorie,dar acum merge,nu?


Editat de eumada, 19 iulie 2013 - 21:08 .


#3
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 19 iulie 2013 - 21:47

Am fost la ei...insa nu stiu daca au avut sau nu dreptate. Asta numai timpul imi va dovedi.

Insa mi-au explicat de ce temerile mele sunt nefondate.

Eu le-am spus din start ca nu ma intereseaza terapia ci doar evaluarea. Ca sa nu las loc de suspiciuni ca am mai patito. 

 

Dupa mintea mea (asta creata) prudenta lui e si un semn de gandire in avans ...cum sa spun... cand faci ceva iti dai seama ca poti sa te lovesti. Asta mie ... care am un copil indraznet si care se arunca, cu , capul inainte, imi pare un lucru bun... 

Dar tu sti cel mai bine ce si cum... iti inteleg nelinistea si dorinta ca cineva avizat sa-ti confirme ca totul e ok. Insa prudenta  [flo2]



#4
AlinaEmi

AlinaEmi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 345 mesaje

Postat 19 iulie 2013 - 22:42

E sociabil doar in grupuri mici de copii. Spre exemplu anul asta am fost la mare de 2 ori in hoteluri cu programe pt. copii, gen Minidosco, jocuri cu animatori etc. Toti copii participau, dansau se bucurau el nu a vrut sub nici o forma sa li se alature. Am incercat mai multe zile la rand si nu a fost prima oara, deci nu pot sa zic ca poate n-avea el chef in momentul ala.

 

Ela, mersi mult, asta vroiam sa stiu, ca nu sunt chititi sa-l bage la terapie daca nu e cazul



#5
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 20 iulie 2013 - 07:26

Alina, eu am vazut destui oameni in toata firea care evita multimile. Care nu se simt bine efectiv in mijlocul unei multimi mai mari de oameni. 

Am vazut si la facultate multi care in momentul in care isi sustineau lucrarea incepeau sa transpire, se inroseau la fatza etc...

Bine, e si extrema cand te simti ca pestele in apa si nu ai trac deloc. 

Asta nu inseamna ca nu sunt oameni f buni in ceea ce fac. Doar ca multimea de oameni ii intimideaza...cred.  [:)]  Nu sunt sigura ca io sunt in extrema cealalta  [:)]

Poate e mai rusinos... daca cu tine care esti plasa lui de siguranta sau cum se spune, e ok inseamna ca mai tarziu va fi bine indiferent de problema. 

[flo2]  Parerea mea neavizata... bineinteles. 



#6
AlinaEmi

AlinaEmi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 345 mesaje

Postat 20 iulie 2013 - 08:02

Asta a fost doar un exemplu, "ciudateniile" sunt multe si marunte, nimic grav, fiecare probabil ca luate in parte ar putea fii explicata cumva... Totusi, pt. linistea tuturor, cred ca e mai bine sa facem o evaluare.

 

Presupun ca nu este ceva traumatizant pt. copil, nu ? Chiar, cum se desfasoara, cat dureaza ? orice amanunt va fi binevenit, recunosc ca nu mi-e usor sa iau hotararea da a-l duce acolo..



#7
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 21 iulie 2013 - 12:30

Nu. Deloc.

Atmosfera a fost super ok. Relaxanta, intr-o camera de joaca, eu eram si cu cea mica dupa mine si cat s-a jucat psihologul cu el noi ne-am jucat pe jos. 

Apoi baiatul s-a jucat cu ce a vrut el iar noi am vorbit acolo. 

Am venit pe la 10 fara 10 si am pl,ecat pe la 11,30 desi spuneau ca dureaza o ora. Dar nimeni nu s-a uitat la ceas 



#8
monis5

monis5

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.449 mesaje

Postat 18 august 2013 - 07:29

Buna. AI fost la evaluare? Daca nu ai mers inca, mai sunt si cei de la AITA http://www.autism-aita.ro/

 

Apreciez foarte mult parintii care nu traiesc in denial cand vine vorba de copiii lor. Cand chiar iti pare ceva ciudat cu copilul, te duci la evaluare, afli daca e ceva acolo (care se poate rezolva cu atat mai usor cu cat e abordat mai repede) sau nu si ai o viata linistita alaturi de copil. Inteleg si rezerva in fata unei evaluari proaste, daca ati fost deja, sper ca ati nimerit bine.

Ar fi util oricum sa spui ce s-a intamplat, ce ai aflat, pentru alti parinti aflati in situatii similare.

 

Sa auzim de bine [:)]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -