Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Guvernul îi plăteşte pe elevii care iau 10 la BAC - vi se pare firesc?

bacalaureat guven scoala educatie competitie bani adolescenta maturitate coruptie spaga

10 raspunsuri la acest subiect

#1
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 19 iulie 2013 - 15:25

Da... se pare că guvernul a decis premierea elevilor care au luat 10 pe linie la bac cu câte 3000 de lei. Am citit astăzi despre această ştire pe blogul lui Cristian China-Birta. E drept că nu am mers mai departe în verificarea informaţiei şi a contextului în care a fost luată decizia, pentru că m-am săturat să mă uit la ştiri şi să văd cum îşi dau cu părerea unul şi altul, fără să se întâmple nimic concret. Dar, luând ca atare ideea în sine, mi se pare cel puţin ciudată faza asta cu plătitul elevilor care iau 10 la BAC.... auzi... la BAC!!!!!! în condiţiile în care olimpicii noştri sunt de atâtea ori nebăgaţi în seamă, în condiţiile în care învăţământul românesc colcăie de mizerie la propriu şi la figurat, din cauza deciziilor populiste şi stupide luate de-a lungul anilor de diverşi indivizi care s-au cocoţat pe scaunul de ministru... Mă revoltă ideea în sine, de a transforma un examen banal, pe care, teoretic, orice absolvent de liceu ar trebui măcar să îl treacă, într-un subiect de importanţă naţională. Sau... să înţeleg că ăsta e modul guvernului de a-şi spăla ruşinea după circul cu spagile??? Voi ce părere aveţi? Este ok să fie premiaţi elevii care iau 10 la bac cu bani?



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 iulie 2013 - 15:39

Nu. Nu are nimic a face plata unor sume de bani cu absolvirea unui examen indiferent de nota obtinuta.



#3
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 19 iulie 2013 - 16:23

dar bacul e subiect de interes maxim si da bine la popor sa vada cum incurajam noi invatatura....



#4
luisa1983

luisa1983

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 694 mesaje

Postat 19 iulie 2013 - 16:27

Legea 235/2010 in vigoare din 2011:

 

Art.3. - Cuantumul lunar al burselor de merit olimpic international acordate este diferentiat, in functie de nivelul performantei scolare realizate, dupa cum urmeaza:
   a) pentru locul I, cuantumul lunar al bursei de merit olimpic international reprezinta echivalentul salariului minim garantat pe economie la data acordarii acesteia;
   b) pentru locul al II-lea, cuantumul lunar al bursei de merit olimpic international reprezinta echivalentul a 75% din salariul minim garantat pe economie la data acordarii acesteia;
   c) pentru locul al III-lea, cuantumul lunar al bursei de merit olimpic international reprezinta echivalentul a 50% din salariul minim garantat pe economie la data acordarii acesteia.
   Art.4. - Sumele necesare acordarii burselor de merit olimpic international sunt prevazute anual in bugetul Ministerului Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului si sunt acordate de la bugetul de stat.

(Ordin MEN 3181/2013)

 

 +

ORDIN nr. 6121 din 13.10.2012 privind premiile acordate de către MECTS elevilor, profesorilor și unităților școlare care au primit distincții la olimpiadele şi concursurile şcolare internaţionale – desfășurate în anul 2012 :

Art. 2. Valorile cuantumurilor premiilor pentru recompensarea elevilor premiaţi la olimpiadele internaţionale, pe obiecte de învăţământ, acordate de Ministerul Educaţiei,Cercetării, Tineretului şi Sportului, în anul 2012, sunt:

a) premiul special pentru medalia de aur şi punctaj maxim -12.180 lei

b) premiul I - 9.430 lei

c) premiul II - 8.080 lei

d) premiul III - 5.770 lei

e) menţiune - 3.940 lei

 

Art. 3. Valorile cuantumurilor premiilor pentru recompensarea elevilor premiaţi la Olimpiadele Balcanice, Olimpiada Internaţională Pluridisciplinară Tuymaada, Olimpiada Central Europeană de Informatică, Olimpiada D.I. Mendeleev, Olimpiada Internaţională de Limbă Maghiară, Olimpiada Internaţională de Limbă, Comunicare şi Literatura Română, Olimpiada Internaţională de Matematică a Liceelor Maghiare din Europa, Olimpiada Internaţională de Ştiinţe a Uniunii Europene, Olimpiadele Internaționale de Limbă Latină Sulmona și Venosa, Olimpiada Internațională de Limbă Turcă, Olimpiada Internațională de Matematică pentru Eleve acordate de Ministerul Educaţiei,Cercetării, Tineretului şi Sportului, în anul 2012, sunt:

a) premiul I - 4.310 lei

b) premiul II - 3.670 lei

c) premiul III - 2.860 lei

d) menţiune - 2.480 lei

 

A. Cuantumurile stimulentelor financiare, acordate individual, sunt următoarele: a) la etapa judeţeană/a municipiului Bucureşti, se acordă de către unităţile de învăţământ preuniversitar, din bugetele locale ale unităţilor administrativ-teritoriale de care aparţin:

-premiul I-90 lei;

- premiul II -70 lei;

- premiul III -50 lei;

- mențiune -40 lei;

 

b) la etapele interjudeţene şi regionale se acordă de către unităţile de învăţământ preuniversitar, din bugetele locale ale unităţilor administrativ-teritoriale de care aparţin:

- premiul I -130 lei;

- premiul II-110 lei;

- premiul III-70 lei;

- mențiune-50 lei;

c) la etapa naţională se acordă de către MEN, din fondurile alocate inspectoratului școlar organizator:

- premiul I-240 lei;

- premiul II-180 lei;

- premiul III-130 lei;

- mențiune-100 lei;

 

Daca guvernul a hotarat sa le acorde suma de 3.000 lei, elevilor ce au obtinut media 10 la bacalaureat/2013, foarte bine, eu n-am nimic impotriva, poate reprezinta un stimulent/motivare pentru mai multe medii de 10 in viitor insa, sper ca urmeaza o hotarare de majorare a premiilor olimpicilor internationali.


Editat de luisa1983, 19 iulie 2013 - 16:31 .


#5
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 19 iulie 2013 - 21:36

Nu sunt de acord, mi se pare populist.
Nu vad ce are a lua 10 la BAC cu a primi o suma de bani. La scoala cand luam premiul întai primeam coronita; nu primeam banii. Nota este de faptul premiul. Admiterea la facultate trebuie sa fie bonusul pentru un elev serios, nu niste bani pentru imaginea politicienilor.
Daca erau medalii la olimpiade internaționale, atunci da.

#6
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 20 iulie 2013 - 00:02

Nu se compara medaliile la Olimpiadele Internationale cu 10-le la bac. Pentru 10 la bac trebuie doar sa inveti foarte bine materia obligatorie pt toata lumea. Pt Olimpiada iti trebuie o sclipire. Doua. Trei.... Multe.



#7
dana0872

dana0872

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 20 iulie 2013 - 12:22

Avand in vedere cati bani se cheltuie de-a iurea...mai bine dai si la copii merituosi...acestia nu incap la TV



#8
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 21 iulie 2013 - 21:03

Mie imi place ideea. Cred ca e bine pt tineri sa stie ca pot primi recompense chiar daca nu sunt sclipitori pt munca depusa. Adesea olipiadele dau o imagine falsa si faptul ca ne mindrim numai cu ei si nu si cu cei care invata bine si sunt seriosi (pt ca pt 10 la bac nu inveti numai mediu, inveti f bine!). Aici am vazut adesea articole in ziarele locale despre cei care au resuit sa ia nota perfecta la bac.  Nu stiu daca dupa bac sunt premiati, dar cei care termina excelent facultatea primesc uneori astfel de premii.

 

Eu zic ca nu e plata, ci e o incurajare pt tineri sa fie mai departe seriosi si sa munceasca. Exact ce lipste in mentalitatea multor tineri deziluzionati si lipsiti de un sistem de valori. Virfurile sunt putine, e bine sa fie incurajata si partea de mijloc a societatii si lucrat acolo la schimbarea mentalitatii "ca nu se merita sa inveti".



#9
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 22 iulie 2013 - 08:36

Cei care iau medalii la olimpiade sunf ff buni la acea materie. Cei care iau 10 -le perfect la bac sunt f. buni la mai multe materii. Eu zic ca ar merita promovati si acesti copii.



#10
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 09:07

mi se pare o idee buna.





Etichetat si cu bacalaureat, guven, scoala, educatie, competitie, bani, adolescenta, maturitate, coruptie, spaga

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -