Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Taxa pe travaliu

tipete travaliu taxa spital nastere maternitate zimbabwe nastere naturala coruptie sistem sanitar

14 raspunsuri la acest subiect

#1
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 19 iulie 2013 - 09:34

Am trăit s-o aud şi pe asta... În secolul al XXI-lea, într-o ţară (din Africa, ce-i drept...) se plătesc taxe pentru ţipetele scoase în timpul travaliului... Este vorba despre Zimbabwe, unde femile sunt envoie să plătească 5 dolari pentru fiecare ţipăt pe care îl scot în timpul naşterii.... Ce părere aveţi de o astfel de chestiune oribilă, după mine???



#2
anaraluca83

anaraluca83

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.102 mesaje

Postat 19 iulie 2013 - 09:54

Ce sa le ceri alora daca sunt salbatici?! Am vazut un documentar de acolo cu nasterile, ce mizerie, ce conditii, exact ca vitele erau tratate si tinute. Nu au medicamente, murise o femeie de septicemie ca nu au avut antibiotice sa ii dea, pana au ajuns de nu stiu unde , a murit biata fata. Era o asistenta, moasa de fapt din UK acolo si ea povestea tot ce se intampla. Era voluntar am impresia si documentarul s-a filmat cat a stat ea acolo, cand s-a intors in UK isi aducea aminte de conditiile si de practica de acolo si se gandea la mamicile din UK ca aveau la dispozitie toate tehnicile moderne, medicamente de ultima generatie, epidurala si cate si mai cate si africancele erau tratate ca vitele si nu aveau nici macar o banala penicilina ... Groaznic :(



#3
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 19 iulie 2013 - 18:25

Hmm, face parte din categoria "Cate pot sa suporte oamenii". De la africani nu vad de ce te mira? Viata lor e redusa la pura supravietuire si pentru asta omul e dispus sa accepte multe. 

Femeile alea sunt obisnuite cu privatiunile, cu violenta sunt obisnuite sa li se incalce drepturile (in fapt banuiesc ca mult nici nu stiu ce drepturi au).

Eu inca ma mai mir de cat de multe sunt dispusi sa suporte romanii fara sa deschida gura. Si in Romania te-ai astepta ca lumea sa stie care sunt drepturile unui cetatean, dar uite ca nu e chiar asa.



#4
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 19 iulie 2013 - 21:44

Am vazut ca sursa povestii e http://www.transpare.../gcb2013/report insa multi o califica drept ne-credibila. In plus, nuanta e ca se amendeaza tipetele de alarma falsa, "taxa pe travaliu" fiind o formulare inexacta.



#5
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 19 iulie 2013 - 21:55

stati sa credeti toate prostiile, nu taxeaza nimeni tipatele in zimbabwe ....si a mai vazut si Africa antibiotice...



#6
anaraluca83

anaraluca83

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.102 mesaje

Postat 19 iulie 2013 - 22:25

Sunt convinsa ca a vazut Africa antibiotice, eu nu ma refeream la toata Africa, ci anumite tari sau chiar anumite orase/sate, sa fim seriosi ca nu e lapte si miere pe acolo. Iar documentarul ala nu cred ca era facut de neprofesionisti, care eventual sa si minta. Asa cum si la noi in anumite comune/sate , chiar orase mai mici, nu exista minimul de asistenta sanitara, deci cu atat mai putin in Africa.



#7
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 19 iulie 2013 - 23:37

Daca zice cineva de Romania ca e o tara de tigani sariti in sus si spuneti ca ceilalti nu stiu ce vorbesc.

Dar cand nu e vorba despre noi putem propaga acelasi gen de stiri fara sa stim adevarul?
Ca toata Africa si Zimbabwe isi cauta o identitate dupa ani de dominatie a civilizatiei europene. Nu au antibiotice in ultimul sat si inca cred in vraci dar taxa pe tipete zau ca nu am vazut.

#8
esterap

esterap

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 31 ianuarie 2014 - 17:34

nu pot sa cred asa ceva.....totusi in ziua de azi orice e posibil



#9
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 31 ianuarie 2014 - 21:07

Ce sa le ceri alora daca sunt salbatici?! Am vazut un documentar de acolo cu nasterile, ce mizerie, ce conditii, exact ca vitele erau tratate si tinute. Nu au medicamente, murise o femeie de septicemie ca nu au avut antibiotice sa ii dea, pana au ajuns de nu stiu unde , a murit biata fata. Era o asistenta, moasa de fapt din UK acolo si ea povestea tot ce se intampla. Era voluntar am impresia si documentarul s-a filmat cat a stat ea acolo, cand s-a intors in UK isi aducea aminte de conditiile si de practica de acolo si se gandea la mamicile din UK ca aveau la dispozitie toate tehnicile moderne, medicamente de ultima generatie, epidurala si cate si mai cate si africancele erau tratate ca vitele si nu aveau nici macar o banala penicilina ... Groaznic :(

 

 

Asta e din categoria: "S-afurat un portofel in Romania!" Si vine lumea si zice "Ce sa le ceri alora ca sunt tigani hoti!?"



#10
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 31 ianuarie 2014 - 21:08

Ma intreb ce spun statisticile despre cati oameni mor cu zile in spitale in Romania, din cauza lipsei de medicamente. Asta e tot din cauza ca romanii sunt salbatici??? 





Etichetat si cu tipete, travaliu, taxa, spital, nastere, maternitate, zimbabwe, nastere naturala, coruptie, sistem sanitar

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -