Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Strugurasi de sept-oct 2011 **16**

284 raspunsuri la acest subiect

Helenutza23

Helenutza23

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 525 mesaje

Postat 19 iulie 2013 - 18:16

hello

MAY bravo pt primul pipi la olitza! la cat mai multe! despre stat in cap, au mai avut si ai mei tentative, nu stiu, cred ca le trece la un mom dat :) nu prea are ce sa pateasca.

bravo pt kilograme! chiar ai vointa! super!

MIHAELA sanatate lui Dani, sa va treaca odata mucisorii si tusea!

intrebai de somn.

ne culcam dupa 22, ca deh, ne-am defectat un pic, asa e vara, se decaleaza programul un pic.

se trezeste in jur de 7 dimineata.

adoarme la pranz pe la 13:30,  2-3 ore.

despre cum adoarme. seara suge la san la mine si mai vrea si plimbat de tati  [:)] e smecher!

la pranz, daca e mama, il leagana pe perna  [batcap]

daca sunt eu adoarme la san ca e frant de oboseala.

PINKY distractie placuta la gratar si bai! nu exagera cu baile, nu sta in soare, stii tu  [:)]

RALUCA ma bucur ca e mai bine cu somnul! si tie felicitari pt post! sa fie intr-un ceas bun!

sa va mai povestesc din evolutia lui praslea si renuntatul la pampers. de doua zile face kk la olitzaaa!! sa-nebunesc! nu-mi vine sa cred, pt mine era un tzel f indepartat.  [pk]  iar pipi vrea numai la reductorul de la wc. practic mai avem pampers decat la somn dar se trezeste cu el gol, inclusiv dimineata... nu-mi vine sa cred! il scuip sa nu-l deochi! ha haaaa

nu stiu daca v-am zis ca cel mare e plecat la cta cu mama de vreo 3 sapt si mor de dorul lui. si praslea moare de dorul lui, e numai pe telefonul meu sa se uite la filmulete cu ei doi.  [il]

o seara buna, un wk placut!

• 0

nanna_mika

nanna_mika

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 885 mesaje

Postat 20 iulie 2013 - 07:42

Neatza fetele!

Dau cafelutza de we, desi stiu ca nu prea va inghesuiti. Poate va tentez cu un frappe!

May - felicitari pt slabit! Hiar ma gandeam la tine pt ca a fost acum vreo 2 zile un reportaj pe protv despreaceasta dieta Dukan. Deja au inceput controverse in strainatate dupa ce s.a descoperit ca medicul care a lansat.o a facut defapt niste gafe inainte in profesia sa. Apoi s.a lasat de medicina (???!!!!) si s.a lansat cu dieta. In mod firesc acum se pun serioase intrebari daca nu cumva aceasta dieta e periculoasa pt organism, in ciuda rezultatelor. Cauta info, sigur gasesti ceva. Felicitari si pt pp la olitza!

Noi suntem codasele si cu olitza si cu suzi.

Pinky - distractie placuta! Si sporla umparaturi pt burtica. Despre bai nu stiu ce sa iti spun, poate poti suna un dr sa intrebi.

Mihaela - am inteles cu analizele. Pana la urma i aflat interpretarea? Te.ai linistit?
Eu nu i.am facut lui Inez analize pana acum, doar asta iarna cand au internat.o cu alergia i.au facut cateva, dar nu prea m.am stresat. Oare sunt o mama denaturata?!

Michella - mi.e dor de tine si de povestile despre copiii tai minunati! Pe undeumblati?

Lali - parca promisesei ceva! :-P

Anca - haide, nu mai intri o data cu povestea despre nastere si Horia?!

Noi avem in we incarcat. Va pupam!
  • 0

mihaela_i

mihaela_i

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 575 mesaje

Postat 20 iulie 2013 - 13:46

Nanna: Nu sunteti codasi. Dani s-a suparat f rau cand l-am pus pe reductor. Pe olita la fel. Voi aveti si suzeta, noi avem de scapat de dop. Ati auzit bine, de dop. Noi tinem toata ziua un dop de pet in manuta. Nu il sugem dar suntem dependent de el. Adormim cu dopul in mana si primul gand al nostru la trezire e sa-l gasim. Nu-l gasim, scandal si plans.

Legat de analize: modificarile aveau 2 cauze: gripa si deficit de fier. Iar o sa ne chinuim cu luat fier. Pe noi ne constipa f rau. Nu esti mama denaturata daca nu te agiti cu analizele. Noi pur si simplu stim ca avem o problema cu anemia de rezolvat si de aia facem analize mai des. Acum de pilda doctorita a zis ca trebuie sa le repetam dupa 2 luni.

Helenuta: Fix asta e si programul lui Dani si cam la fel adoarme si el, cu san cand are cum.Nu l-am intarcat desi presiunea din partea sotului si-a mamei e mare. Felicitari pt scapat de pampers. Noi cred ca o sa purtam pana la admiterea la facultate :D

• 0

klau_ditza

klau_ditza

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 881 mesaje

Postat 21 iulie 2013 - 16:30

Olla!!!
Va pupam cu drag din concediu. A trecut prima saptamana. Am fost la munte, Brasov, transfagarasan, Curtea de Arges. Frumos. Maine mergem un pic la tara si poate ajungem si la mare ca ne asteapta nasica. Macar 2
zile :D Trebuie sa profit si de cea de-a 2-a sapt de concediu.
Sanatate strugurasilor si va pupam inca odata!!!
  • 0

Dbunny

Dbunny

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.706 mesaje

Postat 21 iulie 2013 - 19:41

[biz]

• 0

Dbunny

Dbunny

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.706 mesaje

Postat 21 iulie 2013 - 19:45

Am cititi putin din urma, pinky felicitari pt5 burtica, may 11 kg wow!!

felicitari bebelusilor care fac progrese cu olita/reductor. Noi o avem pe post de bibelou. Eventual pe la inceput de septembrie incepem si noi mai serios sa lucram la capitolul asta, cat mai aproape de 2 anisori

Noa a racit, e ft cald aici, punem aerul, iesim in strada, in masina iarasi aer conditionat...dehhh

Analize nici noi n-am facut, sper sa ne tine Dzeu departe de ace! (Dani are 6 ani jumate si inca nu i-am tras sange).

Mihaela ce simpatic trebuie sa fie cu dopul! Mie mi-e frica ca suzeta ii va deforma dantura, chiar daca e daia mica mica...tot roade pe ea cateva ore buna pe zi, si cateva ore noaptea. Deja am aruncat vreo 2 c-au facut fisuri.

pinky baile sarate n-au nici o treba. numa sa nu stai cu orele in apa calda ca-ti scade tensiunea. Imi aduc aminte cand moasa la sarcina cu Noa, ne dadea lectii cum ca daca mergem la mare sa nu stam cu bichinii uzi ca nu-i bine, faci infectii si alte minuni..iote scartz sa vad si eu aia gravida care merge la plaja cu alte 3-4 perechi de chiloti in plasa :D

Pupacim

Editat de Dbunny, 21 iulie 2013 - 21:05 .

• 0

oanaiasi

oanaiasi

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.965 mesaje

Postat 22 iulie 2013 - 09:09

Salutare,

Eu am intrat doar sa va fac cunoscut cazul fetitei care a murit intoxicata cu ciuperci de padure pentru cele care nu stiu. Copila a mancat ciuperci culese din padure aparent inofensive. Medicii i-au explicat parintilor ca in momentul in care se formeaza ciupercile sporii se combina si rezulta ciuperci cu aspect comestibil dar cu continut toxic. Asadar atentie ce dati copiilor! Gloria pe 21 ar fi implinit 3 ani iar pe iar pe 18 a plecat la ingeri....

Cu riscul ca v-am intristat am vrut sa stiti ca exista ciuperci aparent comestibile insa toxice...

In alta ordine de idei la noi e frig tare azi deci stau in casa si fac de mancare, fac si placinte, am facut si branzica proaspata.

Cateri e bine, vorbeste de imi sparge capul. Acum suntem la faza "tzi-i ata?"= ce-i asta? sau "tzi culoale ata?"= ce culoare e asta? [:)]  Ma intreaba de 100 de ori pe zi chiar daca ii raspund [batcap] .

Am facut si primele iesiri in oras fara scutec textil doar cu chilotel si nu am avut niciun accident. Vad ca de cateva nopti bune nu mai nici face pipi in scutec sau cere la wc asa ca am scapat si de spalat scutecele textile des. Le spal 1 data la saptamana ca le rotesc si cum nu face pipi in ele e perfect. Asadar , sper ca pana in 2 ani sa scapam si de scutecelul de noapte si sa fim diaper free 100% [pk]

May, felicitari pt kilogramele pierdute!!! [pk]

Pinky, sarcina usoara si bebelus perfect sa ai !!! [pk]

Noi va pupam si va dorim o saptamana buna!!! [flo2]

• 0

camady

camady

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.616 mesaje

Postat 22 iulie 2013 - 09:14

Bine v-am regasit fetelor.Eu v-am citit dar n-am scris ca mi-e urat de pe telefon.M-am relaxat atat cat am putut si am incercat sa-mi incarc bateriile.Eva a fost bine, n-a avut probleme matusa cu ea acasa. ASa cum v-a zis si Lali, ne-am intalnit.A fost cam rapid ptr. ca Razvan nu vroia sa piarda plaja de dupa amiaza dar am promis ca la anul mergem la Lali la Mangalia si stam mai mult.Nu-i asa Lali??/ Nanna nici noi n-am scapat de pampersi si suntem mai mari.De suzeta iti trebuie tie putere ca sa scapati.Eu am taiat suzeta ca sa fiu sigura ca nu sunt tentata sa i-o mai dau.A fost greu primele 2 zile....dar am depasit momentul.
  • 0

May3

May3

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.345 mesaje

Postat 22 iulie 2013 - 09:42

neatzaaaa!! fetelor, am tras ieri o sperietura... o dadeam pe Bibi intr-o chestie care se rotea si dintr-o data s-a schimbat la fata si a inceput sa tremure... am luat-o repede in brate. totul a durat vreo 30 de secunde dar a fost atat de intens.. eu m-am gandit la epilepsie... saracutza, cred ca a ametit si s-a speriat de senzatie. altfel nu imi explic. se incordase toata, se uita undeva in zare si tremura... apoi s-a revenit si cerea iar sa se joace. mie mi s-au taiat picioarele...

nanna, stiu toata povestea dinainte de a ma apuca.
Ideea e ca dieta asta afecteaza rinichii daca nu bei apa la greu si o tii f mult.
Eu mi-am propus s-o tin pana la inceputul lui septembrie, chiar daca nu o sa-mi ating tinta.

Nicio cura de slabire nu e safe 100%... trebuia sa fac ceva drastic fiindca se tot puneau kg si nu reuseam nicicum sad au inapoi, nici sa stagnez nu mai reuseam…
Iar 20 de kg in plus nu-s nici alea sanatoase…

Merci de felicitari. A fost greu dar acum mi-am intrat in ritm. Mai am 9 de dat jos. Sper sa mai dau 5 luna asta, pana plec in vacanta la inc lui septembrie. Si inca 4 dupa.

Bravo Helenutza pentru olitza!!!
Noi ne-am chinuit tot weekendul si cam degeaba. Am stat o gramada pe olita, dar de facut face pe langa. Deja am marcat covorul, niste perne, parchetul cu pisucu de fetiza :D
Dar perseveram, vedem…

Bravo Oana pentru pampers si pentru vorbit! Si a mea ma intreaba de enspe mii de ori What’s this? Bine, nu zice atat de clar, dar eu imi dau seama ce zice. A mea nu vb atat de multe. Cred ca e si confuzata ca doua limbi pe capul ei  oricum vad ca majoritatea cuvintelor care le zice sunt in engleza.

Ieri a fost simpatica fiindca am zis eu Pisicii ma-sii ca ma enervasem pe ceva. Si ea a repetat dupa mine. Dar atat de clar ca ziceai ca vorbeste in cunostiinta de cauza. Am ras de m-am prapadit :D

Camady, s ava fie de bine vacanta. ai renuntat la suzi? Oaw. Bravo! Cred ca trebuie sa-mi iau si eu inima in dinti…

Dbunny, tine-o in funduletul gol acum cat e cald. Eu de aia am inceput acum cu olitza, ca e cald, si o tin in funduletul gol sau cu chilotel normal.

Bine noi cred ca sntem departe de momentul renuntarii la pampers, fiindca in primul rand nu zice cand ii vine sa faca….

Oana, dar se stie de ciuperci… Saraca fetitza, saraca mama…. D-zeu s-o ierte :(
Toata lumea stie de ciupercile de padure ca cele toxice sunt f inselatoare…. Ce naiba au avut in cap??
Tu de ce zici  ca treci sa ne zici doar asta?
Mai treci pe la noi mai des.

• 0

May3

May3

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.345 mesaje

Postat 22 iulie 2013 - 09:53

Klau, concediu placut in continuare!

• 0

Intrebari Panica