Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Gravidute prin FIV (70)

gravidute fiv

224 raspunsuri la acest subiect

#61
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 27 august 2013 - 23:57

Cristina, da, trebuie sa fie bine! [flo]

#62
Nelay_star

Nelay_star

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.713 mesaje

Postat 28 august 2013 - 09:04

Offfff, Cristina acum am vazut ca apasasem pe "nu imi place" [batcap] am
Incurcat borcanele, SCUZE!!!!! [pup]

#63
speranta2

speranta2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 832 mesaje

Postat 28 august 2013 - 09:20

Fetele, am fost aseara la hematolog si mi-a zis ca, tinand cont de istoricul meu si al familiei si de ce analize am facut, nu ar trebuie sa fac Clexane. Cum a zis si Nane, cehii mi-au dat pt ca luam multe hormonale si astea coaguleaza sangele.

Ideea e ca eu nu am toate analizele de trombofilie si mi-a dat sa mai fac mutatia 20210 Factorului II, proteina C, antitrombina, APCR rezistenta la proteina C. Daca astea ies ok, nu ar trebui sa mai iau Clexane.

Va dati seama ca pana ies astea nu renunt la Clexane. Si daca ies ok, o sa fie o problema sa renunt. Astea sunt pasarile pe casa cum zice Nane.

La 12 ma duc sa fac morfologica la Regina Maria. De abia astept sa o vad pe bebelina.



#64
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 28 august 2013 - 10:08

Speranța, succes la morfo!!! O sa fie bine si aici. Poate va spune ca-i baietel ;-). Eu nu vrut sa stiu atat de devreme, pentru ca acum se mai poate gresi...

In functie de analize, ai vezi ce decizie luați.
Sa stii ca au fost gravidute cu trombofilie (MTHFR hetero, deci slabut), care au mers pe aspirina pana prin sapt 32-34, apoi li s-a sugerat Clexane... Insa o sarcina complicata si cu diabet gestational, insulina, etc., dar totul a fost bine la final, bineinteles.
Daca tu nu ai nicio mutatie, ecografiile ies bine, analizele tale - la fel, nu are sens sa faci un tratament care face rau la ficat, da șanse ridicate de osteoporoza, etc.
Daca vrei sa te linistesti si sa ai o a doua opinie, ii poti scrie si lui dr. Simona Avram, ea e tot la RM, dar sta mai mult la Cluj, insa mie mi-a raspuns la email si m-a sunat pe mobil. Daca vrei email, sa imi zici. Iti dau PM, daca doresti.

#65
speranta2

speranta2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 832 mesaje

Postat 28 august 2013 - 10:36

Buna Nanne,

 

da, as incerca sa ii scriu si dr. Avram sa vedem ce zice. Ai zis tu si au zis si alte fete ca raspunde la emal-uri. Se pare ca e foarte draguta.

Merci mult pentru ajutor. [flo2]



#66
Sandy2707

Sandy2707

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.401 mesaje

Postat 28 august 2013 - 10:43

fetele pupici!

 

sunt hapilica pt ca imi functioneaza tickerul [pk] [pk] [pk]

 

Nanne da suntem pe invers.... [:)] , da te ajung eu din urma.... [flo2]  si sa-ti fie de bine!

 

Cristina, Nely, Wish, Speranta pupici!

 

Eu m-am decis pana la 3 luni nu calc pe la vreun salon! dupa aia mani, pedi,epilat scurt si axilar, inghinal ras home, si vopsit cu naturala! pana atunci toate home made [:)]  Acum imi caut o peruca! [:)]  stiti vreun magazin? am gasit eu pe net dar parca as prefera sa aleg si sa vad life! 

 

Fetele eu singurul motiv pt care m-as duce la Fundeni este ca acolo se face antiFXa in aceeasi zi! in rest chiar mi-e super groaza de mersul pana acolo!

Da dr Avram raspunde f prompt!

 

Acum am vazut ca mai e cineva la hemato la RM care monitorizeaza trombofiliile in sarcina si la fel la promed!


Editat de Sandy2707, 28 august 2013 - 10:47 .


#67
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 28 august 2013 - 10:56

Sandy, nu stiu magazine de peruci [:D], soacra-mea isi luase insa in iarna (cred ca le poarta si acum), pentru ca in seara anterioara punctiei, ne-a anuntat ca are cancer, deci a facut niste sedinte de chimo... Totul este bine acum, slava DD! 

Eu nu le-am vazut live, pentru ca am evitat vizitele de teama ca va reactiona plangand sau mai stiu eu, dar sotul si mama imi zic ca sunt adevarate...

Hai ca nu mai ai mult, o luna si iesi din primul trimestru! Dar daca te faci cu henna, ceva, aveau parca la lush... Sunt plante, nu ar trebui sa faca rau, dar evident nu sunt sigura.

Eu am fost mereu la pedi la salon, ai sa vezi ca nu ai sa mai poti fizic sa o faci, la fel si cu inghinalul... am povestit mai sus ultima mea aventura, iar daca cunosti comesticiana si foloseste ceara traditionala, nu ar trebui sa fie nicio problema. Bineinteles din trimestrul 2, cand te simti tu in regula...

 

Speranta, trimit PM!



#68
Sim_agn

Sim_agn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.567 mesaje

Postat 28 august 2013 - 13:33

Gata Sandy, am găsit forumul :)
Bună tuturor,

Sunt însărcinată în 3 luni și 4 zile în urma unui FIV și așteptăm minunea sa se întâmple de 7 ani( probleme cu ovulația și trombofilie 5 Leiden) .
La 10 săptămâni mi-a măsurat translucenta nucala și era de 3.4. CRL 37 mm. De atunci sunt distrsa. Ieri am fost iar la medic și scăzuse la 2.4 cu os nazal prezent și celelalte măsurători perfecte. Maine m-au trimis la alta clinica specializata sa coreleze cu sângele. Locuiesc în Norvegia. A mai avut cineva valori asa mari? Sper din inima ca bebe sa fie bine.

#69
Sim_agn

Sim_agn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.567 mesaje

Postat 28 august 2013 - 13:41

Nane, dacă te vopsești cu hena, nu se mai prind pe par celelalte vopsele. Și eu am vrut cu hena, dar doua coafeze mi-au spus riscul...

#70
daniela74

daniela74

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 28 august 2013 - 14:40

salutare burtici [flo2]

ce ma bucur ca s-a animat topicul si ne-am inmultit

eu nu prea am ce spune,va citesc si ma oftic rau de tot cand vad cate vitamine si meds.luati voi.Eu nu iau decat acid folic cu ceva vit,unul dim si unul seara.Nu va mai spun ca inca nu am facu nici o analiza in sarcina,decat eco morfologica de trim 1 si o astept pe cea de trim 2.Eu inca nu stiu inca cum arata colul meu de ex,sunt asa de dezamagita,dar nu am ce face,asa-i  aici si cred ca doar Dumnezeu poate sa ma ajute,sa ne poarte de grija.

Sandy,eu m-am vopsit cu herbatint,este naturala iar acuma ma fac cu ceva de la Garnier fara amoniac,Olia.Mani-pedi mi le fac inca singura,dar la picioare aproape ca nu mai ajung déjà si cu lama ma descurc cam greu,habar n-am ce o sa mai fac [clo]

Nanne,mai ai putin si te intalnesti cu bebe.Sper sa nu ne parasesti apoi,cel putin eu o sa am nevoie de sfaturile tale [pup]

 

va pup  [flo2] 





Etichetat si cu gravidute, fiv

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -