Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Gravidute prin FIV (70)

gravidute fiv

224 raspunsuri la acest subiect

#51
Wish42

Wish42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 447 mesaje

Postat 27 august 2013 - 16:40

sandy [pup]  [pup]  dr-ul meu nu vrea nicicum sa dea utrogestanul oral,zice ca produce ameteli.

E mai mare efectul daca este luat oral de zici ca 200 mg oral este echivalent cu 400 mg intravaginal?

Azi dimi am luat utrogestan oral pana ma mai documentez ce si cum.



#52
Wish42

Wish42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 447 mesaje

Postat 27 august 2013 - 16:41

am uitat sa spun , nu mi-a aparut inca pm-ul tau,am intrat astazi pe mesaje



#53
Nelay_star

Nelay_star

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.713 mesaje

Postat 27 august 2013 - 16:46

Sandy, esti tare !!! [:D] sau asa poti sa faci:))
O seara buna si tie [flor]

#54
Sandy2707

Sandy2707

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.401 mesaje

Postat 27 august 2013 - 16:54

Wish am gasit eu echivalenta Crinone gel cu utrogestan intravagibal si oral si era 1 crinone gel-600 utro intravaginal si 300 utro oral; asa m-a adus logica sa iti spun ca 200 oral =400 intravaginal; oricum stiam ca oral se absoarbe mai bine si nu se recomanda mai mut de 200; toate progesteronicele pot da niste ameteli; doar si sarcina simpla da; tu cand ai luat oral pt analize ai avut ameteli? pup

 

verific dac imi apare mesajul trimis pup

 

da verificat apare si acum chiar seara buna "tutulor" [:)] [flo2]


Editat de Sandy2707, 27 august 2013 - 16:56 .


#55
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 27 august 2013 - 17:38

Girlz, ce ati scris astazi! Mi piace! Tanto! [:D]

Am fost putin ocupată, printre care am vorbit cu mami 1:36 h la telefon.
Acum am citit in diagonala, sper sa fi reținut ceva.
Sandy, vad ca ai reușit cu tickerul. Intri pe lilypie: http://lilypie.com/M..._Pregnancy.php, si se selecteaza mini-ticker, se pun datele ce se cer acolo, iar la final alegi codul pentru ImageURL, il copiezi si il pui in semnătura de pe forum de la setari. Sper sa imi fi adus aminte corect pasii... ;-)
Ma uit acum la al tau si e răsturnat cu al meu. Eu am azi 234 zile de sarcina, tu mai 233 pana la marea întâlnire!

Eu nu ma vopsesc, am genele bune, deci nu e nevoie inca.
Mani si pedi mi-am facut mereu, poate o idee mai rar decat inainte, m-am dat cu oja. Unghiutiile de la picioare sunt roșii acum ;-)
De epilat, pe picioare am folosit epilatorul, si acum -> in principiu pe gambe, pt ca acolo mai ajung si e mai multa nevoie. Inghinal am folosit capul de ras de la epilator, mie nu imi place cu aparatul de ras. Ieri am fost la cosmetica si m-am facut cu ceara tradiționala inghi+anal [:D], insa cosmeticiana mea ma stie, iar eu i-am zis ca daca nu rezist plec acasa. Si a fost ok. Altfel, mi-ar fi fost imposibil pentru ca eu nu mai vad acolo de vreo 2 luni... Data trecuta ma facusem eu pe pat, ca sa ma vad in oglinda de la sifonier culcata, cu picioarele in sus. M-am distrat, acum poate va inchipuiti si voi ce imagine am generat, haha.
Daca nu reuseam la cosmetica, o chemam pe sorellina sa ma faca cu o crema ;-) Cred ca venea, nu?!

Wish, de duphaston nu prea sunt eu documentata, dar parca o pastiluta e echivalent a unui ovul de 100. Sa încerci sa stai la patut cat mai mult, macar 90% din timp. Am vazut ca ai scris si la odisee.

Mutatiile mele sunt la semnătura, chiar si Avram a zis ca tre'be, si știți ca este reticenta. Uscateasca sufla si in iaurt, iar eu cred ca in unele situatii nu e cazul.
De ex, pentru Nelay i s-a dat Clexane de Tayfun respectandu-se protocolul pentru esecuri repetate din State, conform căruia dupa beta, cel tarziu la sf trimestrului 1, se întrerupe. Sunt fete (la Albu, parca), care au avut aceeasi schema, au intrerupt si totul e ok. Nu vad de ce sa te supui la un tratament, care nu e ușor, si se stie ca poate avea efecte si mai tarziu, daca nu este cazul.

Pentru Speranța, iar Clexane a primit pentru ca la donate, tratamentul de susținere cu mult estradiol si mult progesteron, poate duce la un grad ridicat pentru riscul de coagulare a sangelui. Iarasi, daca se întrerupe dupa saptamana 13-14, dupa ce se iese din susținerea cu estradiol, etc., nu vad nicio problema.
Ginecologii spun ca in trim 2 e mai propice aspenter sau aspirin cardio, care are alte caracteristici decat anticoagulantul, fiind agregant, care se ia pana prin sapt 32-34. Eu intrerup acuma. Ar trebui sa fie bine.

A, Cristina, ai vorbit la serviciu? [flo] Iti fac statuie?! [:D] eu ma gandeam ca o sa ma plictisesc, am laptopul acasa, dar intru max. o data pe saptamana pe el. O sa il deschid mâine, cred.

Am luat mobilier, am spălat si călcat lenjerii, acum am spălat hainute albe si trebuie sa calc... Urmează cele colorate... Macar prima oara sa o fac eu! Dupa aceea o sa le plasez la D-na. Ma rog, eu am preferat sa le am gata cat mai sunt eu mobila, ca sa imi iau de o grija. Acum as vrea sa imi gasesc alt hobby, gen crosetat/impletit paturica eu singurica, pentru ca astea din comerț nu imi plac. Sa vezi ce căutari pe YouTube fac ;-)
Pur si simplu nu imi dau seama cand se face vineri, mereu ii zic sotului asta! Zboară timpul, ceva incredibil!

#56
Nelay_star

Nelay_star

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.713 mesaje

Postat 27 august 2013 - 19:53

Asa este Nanne, mie Tayfun mi-a spus sa intrerup clexane la 12 saptamani. Dr mea mi-a zis sa continui si Uscateasca la fel. De frica am continuat[:D]
Acum stau si ma gandesc daca la urmatorul bebe o sa mai imi dea clexane ...
Sa iti fie de bine , maine ma duc si eu la epilat[olala]

#57
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 27 august 2013 - 22:13

Macar esti tot pe 0,4 sau ti l-au crescut?
Eu am fost o singura data la ea... Mi se pare obositor sa ajung acolo, plus ca trebuie sa îsi ia si sotul cam multe libere. Si daca totul merge bine, nu vad de ce...
Succes la epilat!

#58
Nelay_star

Nelay_star

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.713 mesaje

Postat 27 august 2013 - 22:20

Tot 0,4. Nu mi-a modificat nimic pana acum... A spus sa iau acelasi tratament ca si pana acum. A ramas sa ma duc la ea dupa eco de la 28 sapt. Vedem atunci ce o sa imi spuna..
Multumesc mult ![:)]

#59
cristinaddr

cristinaddr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 254 mesaje

Postat 27 august 2013 - 22:36

Stau in pat si sotul imi face masaj la picioare ..... Ce bine este!!!!
Nu asta vroiam sa scriu initial, dar nu m am putut abtime.
Eu de epilat ma epilez la cosmetica cu ceara intim si interfesier. Pe picioare mai am 30 fire maxim asa ca folosesc epilatorul.
Unghiile mi le fac inca la salon, am renuntat la gel de la Fiv si acum folosesc ija normala.
De vopsit nu m am mai vopsit din ianuarie.

Eu am luat utrogestan oral pt fiv, fet din Romania si nu este placut deloc. Greturi, somnolenta si vreo doua ore de la administrare ai reflexe in reluare.
[pup] si sarcini usoare si le termen. [flor]

#60
Nelay_star

Nelay_star

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.713 mesaje

Postat 27 august 2013 - 22:46

Cristina , [:D] salutari din partea noastra [pup] [flor]



Etichetat si cu gravidute, fiv

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -