Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Gravidute prin FIV (70)

gravidute fiv

224 raspunsuri la acest subiect

#11
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 22 iulie 2013 - 18:55

Ok, poti sa discuti si cu medicul.
Succes si te mai așteptam cu noutati. Cred ca trebuie sa faci in curand dublul test si eco morfologica de trimestrul întai [flor]

#12
onitzi21

onitzi21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 22 iulie 2013 - 20:14

Sunt programata la dublu test pe 31 iulie, am putine emotii si frica.....sper sa fie bine. Azi am primit si rezultatul de la analize si am o infectie urinara. Am vb cu dr si mi-a dat ampicilina 500mg la 12 ore timp de 5 zile......offfff asta imi trebuia acum. Am inteles ca ac antibiotic e permis in sarcina dar tot stau cu stres



#13
amaradia

amaradia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 372 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 21:23

Maineeeeeeee, maine e ziua cea mare.

 

Va pup si va tin pumnii sa ajungeti cu bine si voi la ziua cea mare.

 

[flor] [flor] [flor]



#14
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 25 iulie 2013 - 21:37

Succes, Amaradia!
Tinem toti pumnii disponibili pentru tine si gaza ta!

[flor]

#15
onitzi21

onitzi21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 01 august 2013 - 10:53

Am facut morfologia fetala de trim. I si dublu test si totul e ok, cu risc scazut de SD.      Am trecut cu bine de hopul asta. Mi-a ramas in continuare aspirina ca tratament si utrogestan. Sper  sa fie bine pana la capat.

Felicitari Amaradia si asteptam vesti



#16
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 01 august 2013 - 22:08

Buna onitzi! [flor]
Chiar ma întrebăm ce o fi iesit la test si ma bucur ca este bine! Cu optism inainte atunci.

Amaradia, te felicit si aici pentru bucalata ta Ilinca Teodora. Sa fiti fericiti toti trei. Sa ii trimiti poze si lui Tayfun. Ai vazut ca are acolo un panou cu multe reusite! Cand am fost acolo prima data, ne tot spune de bebe asta si celălalt...

Nelay, Cristina, Daniela si alte gravidute [flor]

#17
Sandy2707

Sandy2707

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.401 mesaje

Postat 25 august 2013 - 09:18

Buna fetelor [flo2] va felicit, va pup si va doresc sarcini usoare si la termen [:)]

 

Vad ca se scrie putin aici, toate fetele raman fidele locului initial; totusi eu am zis sa nu asasinez aspirantele cu intrebari despre lucruri ce tin strict de sarcina; stiu ca majoritatea nu au o problema cu asta dar sunt si fete pe care le deranjeaza.

 

Cum ne cunoastem deja nu mai intru in detalii de isoric... [:)]

 

Nanne incep cu un raspuns pt tine...nu am fost inca la dr a mea; urmeaza sa ma planific pt saptaman viitoare; de fapt sunt in dilema pt ca am 3 variante si inca nu sunt decisa ce sa fac..

-dr amea veche de 10 ani la care insa nu as mergge pt ca are cabinetul mult prea departe adica fac vreo ora juma 2 pana la ea si sa nu uitam ca urmeaza iarna [:)]

-o dr la care ma duc de anul trecut si care lucreaza la medocover care imi place ff mult si e ff aproape de mine dar am visat acum o saptamana ca mi-a facut eco si mi-a zis ca am saculetul gol..si nu mi-a mai venit sa programez... [batcap]

-o a treia de la Sanador la care am vrut sa merg si anul trecut dar s-a oprit bebe si n-am mai ajuns; stiu ca e fb..

 

In fine ma mai gandesc pana maine si vad eu ce fac ca de prgramat tot trebuie sa ma programez [:)]

 

am si eu cateva intrebari la voi?

 

Mie cehii mi-au zis sa intrerup medicatia progresiv in saptamana 11 astfel incat in saptamana 12 sa fie redusa de tot!

 

Voi ati continuat femibion, acid folic, Magne B6 dupa sapt 12?

Eu iau si 12 mg de medrol; sa incep sa-l intrerup oare mai devreme de sapt 11; am vazut ca aici parerile sunt impartite (austrieci si Tayfun merg pe perioade mai scurte; cehii au zis tot S12; ma intreb daca e sanatos atata timp pt bebe? si la fel in cazul aspenterului ca iau si d-asta [:)]

 

 

Hai ca m-am intins gramada, dar abia am inceput....si imi trec tot felul de intrebari si ganduri prin cap....

 

Va doresc o duminica frumoasa [flo2]


Editat de Sandy2707, 25 august 2013 - 09:20 .


#18
Nelay_star

Nelay_star

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.713 mesaje

Postat 25 august 2013 - 11:11

Sandy, eu iau pana acum acid folic, femibion, aspirin cardio 100mg si seara clexane.
Am intrerupt doar progesteronul iar asta pe la 20 si ceva de saptamani...
Medrolul eu l-am intrerupt dupa beta pozitiv, treptat desigur ( o sapt am luat o zi da una nu o pastiluta iar dupa aceea jumatate de pastiluta o zi da una nu )

Te pup, o duminica frumoasa ! [flor]

#19
Sandy2707

Sandy2707

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.401 mesaje

Postat 25 august 2013 - 15:21

Nely te pup si mersi! La fel si voua!

eu oricum nu fac nimic decat pat, pip, pat mancare si atat..nu stiu cat oi rezista dar ce nu fac pt ca lui bebe sa-i fie bine! [flo2] [:)]



#20
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 25 august 2013 - 16:54

Sandy [flor] bine ai venit la gravidute!
Eu am dorit sa scriu aici si nu prea mult despre sarcina in secțiunea FIV din aceleași considerente.
Consider ca prea multe detalii despre aceasta perioada poate fi suparatoare pentru anumite fete care încearcă neincetat sa devină însărcinate. Bineinteles contribuția noastra legată de acel capitol poate continua, deoarece cred ca e bine sa încurajam fetele ca minunea li se va intampla si lor.
Acum, revenind la tine, pot sa iti zic ca si eu am fost destul de picky in legatura cu doctorii. Pana pe la 20s, am mers la doi medici constant, dar apoi am renunțat la unul ca nu mi-a placut un raspuns al lui si am ramas la cel de acum... Are si acesta ideile lui, dar le împart si eu la doi, fac si ce imi spune inima si sa speram ca va fi bine. Am si intervievat alți doctori, iar împreuna cu sotul am luat decizia actuala. Eu am luat in calcul si ca doresc sa nasc la o maternitate privată, deoarece nu ma vad fiind născută si avand cu mine portofelul plin cu 5, 10 lei, pe care sa ii dam in stânga si dreapta, ca sa obținem niste servicii pentru care plătesc si eu si angajatorii mei in ultimii 15 ani [:D]. Chiar si daca ar fi fost pericolul sa nasc mai devreme, preferam sa plătesc aceasta diferenta tot din buzunar.
Poate daca ar fost gemelara, as fi luat in calcul si varianta stat... Nu stiu...

Acum despre sustinere... Nu am avut medrol in sustinere, dar imi aduc aminte de la adrianaady de la greci, ca a inceput reducerea prin sapt 11, astfel ca in sapt 13 sa termine.

Progesteron -> turcii mi-au dat un Crinone/zi, eu am adăugat un ovul de 200 seara, din motive de "pasarele in colivie", neavând nicio problema/sangerare, etc. Cred ca pe la 16-17s am terminat stocul de Crinone si evident ca nu am mai luat, continui si acum sa iau un Arefam seara. Nu intreba de ce, medicul nu mi-a interzis, deci continui... [:D] medicul părăsit imi zicea ca nu ar trebui sa mai iau, ca daca e fetita mai ales o sa aiba mult par. I-am zis ca atunci o sa plătească tati epilarea IPL sau care-o fi, sa avem fotomodela, haha! Oricum recunoastem de fiecare data ca-s mai documentata decat el, macar avea si el un +!
Dimineata: acid folic 1 mg (din trim 2, taxofit/acifol trim 1), Omega 3, magne b6
Prânz: CetebeZn+tardyferon (de prin sapt 21-22, împreuna cu C, ca se absoarbe mai bine, din lecturi) - prefer sa iau la doua zile de teama de constipatie, i-am zis si medicul si a fost ok, daca asa reușesc sa ocolesc acest inconvenient :-D. La drept vorbind merge... A, fierul mi-a iesit mereu bine, dar stii ca necesarul creste pe parcursul sarcinii. Il iau cam cu 30 Min inaintea mesei. Dupa masa, iau Femosun 1/zi si magne b6.
Seara: aspenter (ar fi trebuit sa il iau de prin sapt 13 fie pe el sau aspirin cardio, bun pentru explozia trofoblastica conf. medicului, eu am tot amânat si am inceput sa il prin 20-21; il voi întrerupe acusica, mi-a zis sapt 33). Aseară ma întrebam cu sotul ca a zis el sapt 33, dar trebuia sa intrerup la finalul sapt 32 sau cand se termina sapt 33?! Sotul (marele expert) zice sa intrerup la jumătatea saptamanii, dragul de el! Sa nu uitam de Clexane!
Iau momentan 2-3 No Spa de 40 mg, de obicei pe la 9-10, apoi 16, apoi 22-23.

Sandy, dar ai ceva probleme? De ce stai numai la pat? E preventiv, pentru tine, adica?

Nelay [flo]



Etichetat si cu gravidute, fiv

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -