Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Amintiri Ceausiste :)


631 raspunsuri la acest subiect

#21
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.449 mesaje

Postat 18 iulie 2013 - 08:54

Amintiri ... asa la repezeala ... hmmm ... cozile, intunericul, frigul, nervi cat carul ca aveam alta religie decat ceilalti.

O tin minte pe Mama care blestema in toate felurile regimul si care a facut tot posibilul sa avem ce era nevoie. La fel si taica`mio.

Bucuria cand venea bunicul de la Bistrita si ne aducea de toate. Mai ales ca mai mergea la Budapesta ... era ca un Craciun sosirea lui.

Am fost cu ai mei la mare, apoi cu scoala in tabere. Multe tabere de unde am doar amintiri placute.


Editat de szivarvany, 18 iulie 2013 - 08:57 .


#22
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 18 iulie 2013 - 09:13

Eu aveam 14 ani la revolutie, totusi nu eram mica deloc, eram foarte matura, cred din cauza greutatilor. Am foarte putine amintiri bune, doar de cand eram foarte mica, apoi mi-a fost foarte greu. Mi-a fost foame, frig, rusine de hainele pe care trebuia sa le port.

Am cateva amintiri (poate le-am mai povestit) care ma scot si acum din minti, de cate ori imi revin in minte:

 

In primul rand, faptul ca trebuia sa dramuiesc vata cand eram la ciclu. Aveam metroragii si nu-mi ajungea, si se discuta despre asta si eu o resimteam ca pe un repros, o mustrare vesnica. Mi-era groaznic de rusine, nu stiu daca va puteti imagina cat de rusinos am resimtit asta la 12-13-14 ani.

 

Cand s-a nascut frati-miu a trebuit sa ma duc de la 4 dimineata la rand la lapte si iaurt. Aveam 13 ani, si dupa ore de stat veneam acasa cu un litru de lapte si doua iaurturi. Imi aduc aminte ca intr-o dimineata a murit un pensionar, la rand. A venit cineva din blocul de deasupra magazinului si i-a aprins o lumanare si noi restul am stat in continuare la rand si am luat ce trebuia sa luam ca si cand nimic. Mi-a fost mai frica sa nu prind lapte decat de mort.

Mi-era mereu pofta de iaurt dar nu era suficient si pentru mine, ca frati-miu era mancacios - cam asa a fost mereu, manca portia lui si o parte din a mea. Pana in ziua de azi nu suport sa stau la masa cu el (asta mi se pare oribil efectiv dar doar daca se uita inspre farfuria mea mi se face un gol in stomac).

 

Ah, si alta la fel de nasoala e cand m-am intalnit cu o vecina de varsta mea care statuse cu mama ei la rand la banane si prinsesera un manunchi de cateva banane. Maica-sa o trimisese acasa cu bananele si se asezase la alta coada, evident.. era in preajma sarbatorilor. Fata respectiva mi-a oferit si mie o banana si am acceptat.. apoi a trebuit sa scult ce mega-bataie si-a luat pentru generozitatea ei.

 

Eu sunt atee, dar pentru toti cei care m-au facut sa trec prin toate astea sper ca exista un iad special, numai al lor.



#23
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 18 iulie 2013 - 09:52

Citind povestile unora dintre voi mi-au dat lacrimile (JG, rall, Mik, A_Iulia - [flo] pentru voi), mi-au amintit si mie nedreptatile de atunci (aveam 14 ani la revolutie, am ceva amintiri)... Imi amintesc si eu de toate: lipsuri, cozi, lipsa caldurii, electricitatii, buteliilor, benzinei, alimentelor... Faptul ca, avand o vecina asistenta medicala (care era tratata de "plebe" ca 'doamna asistenta, dumenzeul nostru'), mergeam sa ma joc cu fiica ei si ne dadea din cand in cand din ceea ce primea 'cadou' de la pacienti (ciocolata, mostly) si ce "wow" mi se parea dulapul in care pastra minunatiile astea... Sau mergea tatal meu la trageri la Medgidia (era gradat in armata) si ne aducea Pepsi de la Hanul Piratilor (la sticle de sfert de litru) si guma de mestecat, care avea sub ambalaj o folie pe care n-o dadeam jos, asa o mancam... Sau cand am primit guma de mestecat din-aceea bilute colorate de la mama unei prietene... Sau mai mare cum ma chinuiam sa prind MTV (de fapt era un canal sarbesc care prelua MTV-ul)... mi-era sila de muzica romaneasca de la acel moment...

Pentru mine n-a fost asa de rau, dar cand ma gandesc la acele lagare de copii (Cighid) si orfelinate si acum ma ia plansul... Sau la puscariile comuniste (socrul meu le-a experimentat - a indraznit sa inventeze ceva si sa pretinda sa fie brevetat...)... Cati oameni au suferit atunci! [:(]



#24
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 18 iulie 2013 - 10:12

Eu aveam 9 ani in 89 si, cu toate astea, am amintiri destul de puternice de atunci. Si eu ma duceam si stateam la rand la lapte, si acum imi rasuna in minte zdranganitul navetelor in care erau sticlele de lapte sau borcanele cu iaurt acoperite cu staniolul acela argintiu (staniol era oare?). Imi aduc aminte drumurile la alimentara care dadea ulei in sticlele acelea maro, zahar, orez si faina. Cozile din spatele magazinului de paine cand erau aduse portocale sau galantarele goale in care trona cate un calup de grasime alba sau acei "adidasi" de porc.

Stateam in Iasi si ne chinuiam sa prindem rusii la tv. Era in fiecare seara "program prelungit" cu filme rusesti din care nu pricepeam nimic [:)] . Nu-mi aduc aminte de frigul din casa, imi aduc aminte ca ai mei ascultau "Europa Libera" si stateau mereu cu urechile ciulite pe la usa, cum cateodata vorbeau foarte incet sau cu tonuri grave.



#25
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 18 iulie 2013 - 10:29

off topic : Elliana, uite ca nu te reperasem ca ieseanca de-a mea. Unde stateai ?

 

Eu nu incetez sa spun (ca babele care spun de10 ori un lucri) ca erau zone "mai avantajate" decit altele. Imi aduc aminte de o olimpiada la Bucuresti imediat dupa Paste si eu aveam oua rosii in pachet si colegii de la Cluj nu. Le-am spus ca la Iasi se gaseau citeodata.

Am "avut noroc" si stateam intr-un cartier (Tatarasi) cu oarece sefi si directori si lumina nu se prea taia. Si se distribuie cit de cit caldura, insa nu destul caci se facea mucegai pe pereti.



#26
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 18 iulie 2013 - 10:35

Mai scria cineva de "creveti". Erau cutii aduse de undeva din Asia cu niste turtite cu faina de ceva si carne de creveti, in alimentare se gaseau pe rafturi. Erau prajiti in ulei si se expandau. (ii consideram sursa de proteine)

Mie imi placeau la nebunie si acum gasesc numai expandati, si-mi cumpar.

 

Am ramas si cu "sechele" de cumparator nebun : va mai amintiti ca nu se mai gaseau incaltari de nici un fel ? Si cind gaseam cumparam ce gaseam. Am ramas deci cu urme : am in dulapuri un stoc impresionant cu incaltari noi, toate din piele.  Mai e cineva ca mine ?



#27
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 18 iulie 2013 - 10:44

Eu, eu....achizitionez 1 pereche, o port 1 data, o bag in dulap...trec la achizitionarea altei perechi care are aceeasi soarta....putine, in general cele de duzina, sunt purtate pana la ëpuizare". 



#28
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.449 mesaje

Postat 18 iulie 2013 - 10:44

Eu am sechele in ceea ce priveste ambalajele: pungi, pungute, pungulite, doar sa nu vad plase de material si nici rafie [:I]

 

Crevetii i am descoperit tarziu si mi placeau cum se expandau asa in bolul cu ulei incins, yena (care era de mare valoare , nici de era aur nu era asa pretios acel vas [clo] )

 

 

incaltari: septembrie `86 cred ... se gaseau doar sandale verzi, iar uniforma era albastra, ai mei au icnercat din rasputeri sa faca rost de o pereche albi ...


Editat de szivarvany, 18 iulie 2013 - 10:53 .


#29
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 18 iulie 2013 - 10:50

Mai, dar Clujana era la doi pasi de tine...eu mergeam in vacante si veneam de acolo cu incaltari pe tot anul.



#30
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.305 mesaje

Postat 18 iulie 2013 - 10:53

Eu imi amintesc nedreptatea, asta m-a marcat cel mai mult.

 

 

Rall,dar citzi ani ai tu de te-a marcat nedreptatea in comunism?Eu te stiu foarte tinara...

 

Dar da si pe mine m.-a marcat nedreptatea asta...nu stiu de ce si cum sa explic sa ma fac intzeleasa,insa am fost clar dezavantajata de existentza in imediata mea apropiere(la scoala era vizibil,la examenul d etreapta I)a copiilor de activiti d epartid(de aia cu functzii mari...uite ca-mi scapa cum s enumeau atunci...erau pe judetze si cam ei taiau si spinzurau in judetz).

 

Erau protejatzi,incepind de la invatzatori pina la terminarea liceului.Ma rog acolo nu mi s-a mai parut atit de evidenta favorizarea lor,insa clsele la treapta,numaurl d elocuri la o anumita sectzie a facultazii erau clr influientzate d enumarul d ecopii ai activistilor.

 

Stiu si eu de cozi,am stat si eu cu mama si fratzii  la rind la ulei,pina cind i-am dat unuia cu sticla-n cap ca impingea coada(el era in fatza si favorizat de tocul usii,asa ca-si exercita puterile pe restul lumii [:)] )insa s aspun drept cred ca asta era o strategie a familiei mele(statul la coada)pentru ca noua nu ne lipsea mai nimic in frgider.

 

Mai nimic din ce s egasea ca nu aveam nici noi marile finetzuri,ins alapte,brinza,unt,smintina,carne...nu ne lipseau.Tatal meu s-a descurcat foarte bine(a propos de ce spunea Rufus la celalat subiect,era sofer d ecursa lunga insa cistiga undeva la 5000 de lei pe vremea aia),mama a fost casnica pina ce am implinit eu aproape 18 ani.

 

Imi amintesc d einvestigatziile intre vecini,veneau si ntrebau daca nu cumva tata vindea lapte/smintina/unt ,la fel cind au depus ai mei banii d emasina,s-a facut adevarata ancheta in cartier.

 

Nu am facut frigul,foamea,la fel am locuit in cartier central si nu ne-a fost luat curentul niciodata(leram pe aceasi retzea cu activistii d epartid [:)] )insa ca si antevorbitorii mei,eram uimita cind vedeam un penar chinezesc,stilou chinezesc(aoleu era un adevarat stindard pentru mine stiloul si penaurl asta [:)] ),sacose aduse din afara,Neckermanuri(sacosele alea le foloseam pina s eminca complet palsticul de deasupra,ba uneori faceam gauri in ele,in loc de minere)...

 

Eu am avut o copilarie si o adolescentza minunate...insa nu as dori nicio secunda sa mai traiesc vremurile alea.

 

Dana




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -