Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Amintiri Ceausiste :)


631 raspunsuri la acest subiect

#1
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 22:09

Inspirata fiind de la subiectul lui Rufus, unde tre sa sar raspunsuri politice/economice, m-am gandit sa deschid un subiect in care sa ne impartasim amintirile bune sau mai putin bune din perioada de dinainte de '90. Imi place tare mult sa va citesc amintirile. Din pacate, eu nu am simtz narativ si eram si micutza, aveam abia 13 ani la revolutie, deci foarte multe amintiri nu am. Dar mi-am amintit ceva, citind la celalat subiect: fratele bunicului meu, dupa razboi, a ramas in Germania, s-a casatorit acolo si venea in vizita in Romania o data la 2 ani (avea voie numai o data la 2 ani sa vina). Imi amintesc cu mult drag crenvurstii in borcan pe care-i aducea (erau 5 cremvursti, Oma mea ii impartea la 4 nepoti, cate unul la fiecare si parintii nostri primeau fiecare cate un sfert de cremvurst!), ciocolata cu alune (probabil cea mai ieftina pe care o gaseau ei in Germania Democrata, dar cea mai fina pe care am gustat-o noi vreodata), guma de mestecat aia mingiute, in fasii de cate 10 (parca). 

 

Imi amintesc o vara cand am mers cu bunicii verisorului meu (eram verisori dupa mame, bunicii astia erau din partea tatalui lui) la cules de... nu mai stiu ce. Eram in remorca la tractor si au trecut nemtii cu masina pe langa tractor si nemtoaica a scos mana pe geam ( in timp ce ne depaseau) si ne-a dat guma! Moaaaaaaaaaaammmmaaa, am fost in culme afericirii ca am primit guma de la nemti. Credeam pe vremea aia ca toti strainii care vin in vacanta in Romania sunt bogatasi; acum mergem noi in vacanta in Cuba si Rep. Dominicana si imi dau seama cat de gresita era conceptia mea pe vremea aia; nu suntem nici pe departe bogatasi, dar ne permitem o vacanta de vreo 2 saptamani/an intr-o destinatie calduroasa. De multe ori ma intreb acum, uitandu-ma la Dominicani, daca si ei cred la fel despre noi. 

 

 

Daca mai gasesc ceva (cat de cat) interesant de spus, revin. Intre timp, sper sa scrieti voi, sa ma delectez cu povestile voastre.



#2
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 22:16

Nadia, uite seara asta am citit ce a scris Viviana, si nu, nu m-am "delectat". M-am simtit inca o data ca pe vrema aceea cind auzeam de nenorocirile cuiva, cu maxilarele inclestate, cu o tristete imensa in mine si cu teama de a-mi exprima sila fata de regim cu voce tare. SI lacrimile care urca spre ochi si in care iti spui tu insasi "sa nu plingi !"

 

Starea asta de muta minioasa m-a tinut multa vreme dupa ce l-au impuscat pe analfabet.



#3
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 22:25

Mik, la mesajul Vivianei, am simtit la fel.

 

Insa, te rog sa nu ma intelegi gresit, probabil e si un pic de diferenta de varsta si eu nu 'simt' (sau nu am simtit) la fel de acut si grav lucrurile ca un adult sau aproape adult. Sincer iti spun ca eu cred ca am avut o copilarie ok, cu toate lipsurile pentru care au tras parintii mei, fara sa ne spuna noua cat de greu le era. Nu am dus-o bine, sa nu crezi, nu am vazut marea decat prin 2005 parca, nu am fost in tabere, ptr. ca ai mei nu avea bani sa ne trimita in tabere; imi amintesc ca sora-mea a fost o data la Oradea, ptr. 3 zile si nu avea costum de baie, sa intre in piscina; avea prietena ei costum de baie, si faceau cu randul: una in camera, una in piscina, apoi schimbau... eu am fost o data la Tebea (noi stateam in Deva, deci nu era nu stiu ce distanta) si apoi in '90 in Martie am fost cu scoala in Bulgaria. 

 

Vreau sa va cer sa nu va suparati, nu incerc sa ma delectez cu povestile triste ale nimanui, insa ptr. mine astea sunt lectii de istorie, povestite de cel/cea care le-a trait. Imi place sa le citesc, nu stau in fata computerului drecandu-mi mainile, sa ma bucur de ce necazuri si frici si dureri au trait altii. Sper sa intelegeti ce vreau sa spun.  [flo]



#4
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 22:51

Mie nu, nu mi-a fost deloc ok atunci. Mancam mereu cartofi prajiti si..creveti. Cam atat. Nici nu vreau sa-mi amintesc.

 

Nu stiu ce mesaj a postat viviana - ma duc sa-l caut.

 

Oricum, am simtit ca ni s-a pus pumnul in gura la subiectul celalalt, cum ca nu sunt interesati de cei ce arunca cu noroi in epoca respectiva, ca a avut multe parti pozitive. Ei bine, nu a avut si pentru mine. Mie chiar mi-a fost frig, foame, am dus lipsuri care mai de care.

 

In liceu am vazut o coaja de banana in banca la o colega si parca am vazut un OZN.

 

Cand incerc sa-mi amintesc, mi se strange stomacul. Poate chiar ar trebui sa evit astfel de subiecte.



#5
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 22:59

Nu, nu Adina ...ai inteles gresit.

Subiectul ala doreste sa scoata din discutie perioada aia pentru ca toti admitem ca a fost o porcarie ...

Nu cred ca subiectul ala urmarea partile pozitive sau negative ci partile functionale ale sistemului.

Intrebarea era cum de sistemul a functionat decent 20 de ani din 30 si acum nu mai functioneaza deloc ...

Pentru amintiri bune sau proaste, subiectul asta este extrem de potrivit

#6
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 23:02

Vorbind de banane. Imi amintesc ca eram la bunici in sat si ne-am dus (sora mea si eu) la casa unei alte fetite din sat, singura la parinti (eram toate mici, 9-10-11 ani). Aveau banane pe dulap, dar erau verzi. Noi 3 le-am mancat pe toate, asa verzi cum erau, de ni se lungisera dintii. 

Prin '90-'91 am gasit la piata in Timisoara ciocolata aia chinezeasca (,) ca si lingourile de aur. Inainte de revolutie, ne mai aducea taica-meu cate o cutie de 100 de ciocolatele lingou si erau ataaaaaaaat de bune. Ei, dupa ce am mancat ciocolata buna, ciocolata ai chinezeasca mi s-a parut atat de oribila, bleah.



#7
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 23:20

Nu, nu Adina ...ai inteles gresit.

Subiectul ala doreste sa scoata din discutie perioada aia pentru ca toti admitem ca a fost o porcarie ...

Nu cred ca subiectul ala urmarea partile pozitive sau negative ci partile functionale ale sistemului.

Intrebarea era cum de sistemul a functionat decent 20 de ani din 30 si acum nu mai functioneaza deloc ...

Pentru amintiri bune sau proaste, subiectul asta este extrem de potrivit

 

Ok, hai s-o lasam asa, ca am inteles eu gresit. Din cate am inteles eu, nu toti consideram ca a fost o porcarie. Dimpotriva...


Editat de A_Iulia, 17 iulie 2013 - 23:21 .


#8
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 23:25

Eu imi amintesc de gumela.

Si de niste caramele (rare, ce-i drept) ce se lipeau de dinti.

Mai imi amitnesc ca nu era apa calda: decat din cand in cand.

Un frig in casa...de ne culcam iarna numai cu cojoc, pantaloni grosi, 2 perechi de sosete si caciuli groase.

 

Eram copil pe atunci. Nu vreau sa ma gandesc la tinerele femei ce ramaneau din greseala gravide. O parte dintre ele nici nu mai exista azi.



#9
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 23:28

Nadia, nu m-am supărat, doar cuvântul "delectat" nu l-as pune in veci linga epoca de atunci.

hai sa-ți povestesc ca sa-ți arat ca nu-s suparata. :)
Azi făceam o salata de fructe si tăiam bananele, brusc mi-am amintit de prima banana din viața, era verde, mama cumparase un kg, si am desfăcut prima banana pe care am vazut-o, insa era verde, si așa am mâncat-o, deși mi s-a spus sa o las sa se coaca. Era cea mai parfumata si mai abominabila banana. :)

#10
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 23:41

Mik, nefericita alegere de cuvinte. A mea.

 

Tot despre banane: eu spuneam pe vremea aia ca imi doresc din tot sufletul sa traiesc intr-o tara prin Africa (edit: pe vremea aia credeam ca numai in Africa cresc banane; acum s afiu sincera nici nu stiu daca in Africa cresc banane?!???) si ca daca as manca "Un vagon!" de banane nu m-as satura vreodata de ele. Ei bine, m-am saturat. Acum recunosc ca arunc d emulte ori banane cand se innegresc pe masa si mi-e lene sa fac banana bread.


Editat de Victoria_mami, 17 iulie 2013 - 23:42 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -