Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Aprilie 2014 (Buburuze de Aprilie 2014)

mamici gravidute burtici sarcina aprilie 2014

213 raspunsuri la acest subiect

#191
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 16:48

Buna fetelor, ieri am fost la control si mi-a spus dr. ca vom avea un baieteeel :D Am fost foarte emotionata, desi intr-un fel ma asteptam... chiar daca nu prea cred in "semnele" astea, multa lume mi-a spus ca voi avea baiat, avand in vedere ca nu mi-a fost deloc rau pana acum...

iuly, felicitari ptr baietel!! sa fie sanatos [bbbaiat]



#192
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 16:57



Buna Jaguar, scuze de deranj, am vazut ca ai fost deja la Fundeni la dr. U. Voiam sa te intreb daca in dimineata in care mergi la analize facusesi deja anticoagulantul sau nu? Eu de obicei il fac la 6.30 dimineata si nu stiu cum sa procedez, daca se masoara cu tot cu doza de coagulant in sange sau fara. Si noi avem 2 bebei in burtica. Multumesc anticipat. 

Salutare Easytry, nu e nici un deranj [flo2]  felicitari ptr gemenasi si sa aveti sarcina dusa cu bine la termen!

Eu de obicei fac anticoagulantul seara. Iar pana sa merg la dr U am decalat putin si am facut mai tarziu doza spre ora 1-2dimineata. Regula la carte este sa faci anticoagulantul cu 3-4ore inainte de recoltare! Sa ai mai multe ore e ok, si specifici asta la asistente cand iti recolteaza, dar sa fie mai putin de 3 ore de la administrare pana la recoltare,nu prea ar fi bine ptr ca iti ies rezultate eronate..

Eventual poti face si tu anticoagulantul mai devreme cu 3 ore,, se poate jongla un pic cu orele, nu e musai la aceeasi ora..si apoi astea le facem ca si exceptii..

Ai mutatii, ce doza faci?

Multa sanatate si sa auzim de bine! [flor]


Editat de jaguar, 06 noiembrie 2013 - 16:58 .


#193
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 17:04

Ralex, felicitari ptr baietel! [il]  fratiorul mai mare se va bucura mult, va avea partener bun de joaca [soricel]

 

Cine mai stie ce poarta in burtik? Camcris?Cristina?

 

 

Noi nu avem preferinte, sa fie sanatosi puiutii asta e tot ce conteaza! [clo]



#194
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 17:06

Fetele, mai faceti si triplu test?


Editat de jaguar, 06 noiembrie 2013 - 17:07 .


#195
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 17:50

Multumesc,Jaguar! Din pacate, fratiorul cel mare nu vrea "baieti", vrea "hata", nici nu vrea sa auda de un fratior. Cand ii spun ca o sa fie baiat,ma contrazice si-mi spune ca este fetita. :-)
Triplu test il fac,desi la prima sarcina nu am facut niciun test si copilul a fost foarte bine -mamici, nu ma luati ca exemplu. Aveam 26 de ani,deci sanatoasa,fara risc de boli cromozomiale sau de alt tip la copil. Acum am 30 si nu mai functionez ca la 26. In mod normal,peste 35-40 de ani riscul de sindrom Down este crescut.

Felicitari Easytry,pentru cele doua ghemotoace!In cate saptamani esti?

#196
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 18:02

Ralex, vei avea ceva munca de lamurire cu juniorul [:-)))]

sau poate se schimba si vine "hata" [:-)))]

 

Eu am facut dublu test pt k dr a zis ca varsta mea e peste 35,,,dar nu cred k mai spune sa fac si triplu...om vedea....



#197
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 18:13

Daca la dublul test ti-a iesit edemul/protuberanta nucala pana in 3-3,5mm si prezenta osului nazal,deja 80% este OK, coroborate cu analizele de sange ar trebui sa fie 100% sigur. Oricum, triplul test este pur prezumtiv pe baza unor intrebari legate de tine si familia ta,concludenta este doar amniocenteza,dar riscul de avort este mare.

#198
camcris

camcris

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.773 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 11:20

Mie mi s-a uscat pielea de pe burtica foarte tare si m-am dus si mi-am luat o crema pentru bebelusi, pentru piele sensibila si ma dau cu ea pana imi vine comanda de lotiunea de corp de la Bubchen.

 

Iti recomand sa te dai cat mai repede cu ceva, pentru a evita vergeturile.

am cumparat ulei de migdale 100 ml flacon cu pulverizator = 10lei de la plafar sincer mi se pare foarte bun, se absoarbe foarte repede in piele nupateaza si nu ramane pielea uleioasa, il recomanda sincer, de uleiul de masline am intese ca pateaza hainele



#199
camcris

camcris

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.773 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 11:26

Danutaaa, nu-ti face probleme cu miscarile lui bebe si eu am zile cand nu-l simt.Ma mai jeneaza si pe mine burtica din cand in cand si din cate stiu eu este normal sa se mai intareasca,dar este bine sa intrebi dr.pentru ca el stie cel mai bine.

Camcris urmatoarea eco este cu tritestul,adica pe 20 noiembrie. Tu in cate saptamani de sarcina esti? Ca si crema folosesc Organic Bump Butter de la Essential Care este englezeasca. Am primit-o de la cumnata mea la prima sarcina si este o crema organica ffff buna, cu rezultate excelente. Singurul dezavantaj este cel financiar,insa compenseaza cantitativ, are 175g si se foloseste foarte putin la o aplicare. Este uleioasa,dar nu pateaza hainele.

Mamici, voi la ce spitale o sa nasteti?

Duminica fac 17 saptamani ecografic  [:)]  nici nu imi vine sa cred ce repede a trecut si cate emotii [fri]  am avut si voi mai avea

super cu asa crema, dar peroblema este la bani...off la cat am dat la dr. si cat mai am de dat trebuie sa fac pe undeva economii cu toate ca eu nu ma pricep la acest capitol, nu vror banii sa stea la mine in portofel

 

eu sunt in trataive sa nasc la Universitar, voi merge la o dr. pe 25 noie am programare la dansa sa vedem cum este, am auzit numai lucruri de bine despre dansa, cum voi avea mai multe date va comunic

tu unde vrei sa nasti?



#200
camcris

camcris

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.773 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 11:31

Buna fetelor, ieri am fost la control si mi-a spus dr. ca vom avea un baieteeel :D Am fost foarte emotionata, desi intr-un fel ma asteptam... chiar daca nu prea cred in "semnele" astea, multa lume mi-a spus ca voi avea baiat, avand in vedere ca nu mi-a fost deloc rau pana acum...

felicitari [pk]  pentru baietel si eu la fel ca tine tot baietel [il] voi avea, la mine multi au zis ca voi avea baiat exact asta ne si doream, dar cel mai mult ma rog sa fie sanatos si la termen, la fel va doresc si voua

tu  ce iti doreai?





Etichetat si cu mamici, gravidute, burtici, sarcina, aprilie, 2014

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -