Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Aprilie 2014 (Buburuze de Aprilie 2014)

mamici gravidute burtici sarcina aprilie 2014

213 raspunsuri la acest subiect

#171
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 13:13

Camcris, eu prima data am facut analizele astea, DDmerii si AntiFXa, la Fundeni la dr U.

Tot ea mi-a zis sa le repet macar la 2luni, ptr ca sunt cu mutatii PAI si Fact XIII si am pierdut anul trecut o sarcina...

Prin urmare a zis ca voi face anticoagulant toata sarcina plus 6sapt dupa nastere. In caz ca iau in greutate a zis sa cresc doza de Clexane la 0.6(acum sunt pe 0.4), insa a zis si sa verific analizele astea 2, plus ecografiile(IR) si daca nu e ok,la fel crestem doza...

In tara e simplu, le poti face si la orice laborator,,,aici e mai dificil, alt sistem, "nu e nevoie de atatea analize sa lasam natura sa lucreze"... Prin urmare nici nu stiu de AntiFXa, mi-a facut altceva in loc de ceea ce cerusem:-))

Cu utro daa o sa iau in continuare!!pana nu demult am avut 600mg/zi,acum 400/zi.



#172
iuly_86

iuly_86

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 14:43

Buna, fetelor, am si eu o intrebare... Cam din ce saptamana ar trebui sa il simt pe bebe ca se misca? :D



#173
cristina_84

cristina_84

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 17:45

Eu (la 16 sapt) simt ceva-ceva, dar nu foarte evident. Cam la 2 luni se fac analizele alea? (antiFx si Ddimeri) Si daca ies bune, tot trebuie crescuta doza? Med meu ginecolog e sceptic cu privire la cresterea dozei...adevarul e ca daca analizele ies bune...?



#174
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 22:00

Buna mamici de aprilie!
Data probabila a nasterii este 26 aprilie-2 mai,pot sa ma integrez si eu in grupul vostru? Multumesc anticipat!

#175
camcris

camcris

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.773 mesaje

Postat 02 noiembrie 2013 - 16:39

Buna mamici de aprilie!
Data probabila a nasterii este 26 aprilie-2 mai,pot sa ma integrez si eu in grupul vostru? Multumesc anticipat!

bine ai venit, sa ai parte de o sarcina usoara

așteptăm date despre eco, analize, emotii

[flo]



#176
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 02 noiembrie 2013 - 23:17

Iti multumesc Camcris!
Sunt insarcinata in 14 saptamani, inca cu stare de rau si grata:(((. Abia astept sa-mi treaca si sa ma pot bucura cu adevarat de sarcina. Singurul lucru care a mai indulcit starile proaste au fost miscarile lui bebe,in a 13a saptamana, tin sa mentionez ca sunt la a doua sarcina.
La morfologia fetala a iesit ca este baietel, primul copil este tot baietel...Ne dorim o fetita,mai este inca timp sa se "razgandeasca"...Poate totusi era prea mic la 13 saptamani,pentru a stii 100%sigur.

#177
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 04 noiembrie 2013 - 16:41

 Cam la 2 luni se fac analizele alea? (antiFx si Ddimeri) Si daca ies bune, tot trebuie crescuta doza? Med meu ginecolog e sceptic cu privire la cresterea dozei...adevarul e ca daca analizele ies bune...?

Buna [flo2]

Poti sa le faci si lunar, dar in cazul in care bb nu are retard de crestere, cred ca la 6-8sapt e ok..Eu mi-am propus macar la 2 luni sa le repet.

Cu marirea dozei; daca analizele sunt bune,dar ai luat in greutate trebuie marita doza,asa mi-a spus dr U. Si acelasi lucru (cresterea dozei) daca analizele ies proaste..



#178
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 04 noiembrie 2013 - 16:44

Buna mamici de aprilie!
Data probabila a nasterii este 26 aprilie-2 mai,pot sa ma integrez si eu in grupul vostru? Multumesc anticipat!

Ralex, bine ai venit [hia]

Sa ai sarcina fara probleme pana la termen!

Si noi mai suntem cu stari de rau,,chiar daca am trecut de 14s.. sa fie bb sanatosi ,ca toate vor trece!!



#179
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 04 noiembrie 2013 - 19:04

Multumesc Jaguar! Miercuri intru in 15 saptamani de sarcina,timpul trece,dar grata ramane...Nici acum,dupa atat timp nu pot sa accept apa si s-o beau,in permanenta trebuie sa "rumeg" cate ceva ca sa-mi fie mai bine.Cum ai spus si tu,macar bebe sa fie sanatos.

#180
danutaaa

danutaaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 08:38

Iti multumesc Camcris!
Sunt insarcinata in 14 saptamani, inca cu stare de rau si grata:(((. Abia astept sa-mi treaca si sa ma pot bucura cu adevarat de sarcina. Singurul lucru care a mai indulcit starile proaste au fost miscarile lui bebe,in a 13a saptamana, tin sa mentionez ca sunt la a doua sarcina.
La morfologia fetala a iesit ca este baietel, primul copil este tot baietel...Ne dorim o fetita,mai este inca timp sa se "razgandeasca"...Poate totusi era prea mic la 13 saptamani,pentru a stii 100%sigur.

Salutare mamica!

si eu sunt la a doua sarcina si tot pe la 13-14 saptamani am inceput sa simt pe bebe...

Dar acum sunt foarte ingrijorata pentru ca de vreo 4-5 zile nu am mai simtit nimic... deloc... si se intareste burtica in partea de sus foarte tare, ma si doare, nu tare dar oricum...

Programare la ginecolog am abia joi seara, adica peste 3 zile....

Nu stiu ce sa fac, voi cum il simtiti pe bebe, zilnic? Pentru ca eu pana acum asa il simteam, zilnic

De la prima sarcina mu-mi mai aduc aminte pentru ca am simtit mult mai tarziu, pe la 18 saptamani

Acum am 17 saptamani si un pic si sunt atat de ingrijorata, daca sa intamplat ceva?....





Etichetat si cu mamici, gravidute, burtici, sarcina, aprilie, 2014

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -