Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Aspirante optimiste>20 ani(830)Felicitari SilviaT!Arrya!Lady_c!


505 raspunsuri la acest subiect

#11
marja91

marja91

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 19:22

chiar vroiam sa intreb voi ce analize imi recomandati sa mai fac? ca mi se pare ca doctorul meu priveste lucrurile prea simplu adika nu este stres vei ramane insarcinata ceva de genu. bine de fapt aiki cam toti sunt la fel. ce puteti sa imi spuneti de analizele de trombofilie ca nu le-am facut, ar fi indicat sa la fac? ca o sa merg cu listuta la doctoru meu si ii spun exact ce mai vreau sa mi se faca.



#12
iulya333

iulya333

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 365 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 19:32

Marja, in primul rand avand o sarcina pierduta trebuie sa faci analizele de trombofilie, daca ies pozitive unele, aceasta poate fi un motiv al pierderii sarcinii si va trebui sa iei tratament sa nu se mai repete pierderea..

Am inteles fetelor in leg cu aspenter si clexane, vb voastra, avem ce invata unele de la altele.

Acum sa va intreb ceva...clexane luat de la ovulatie, aduce vreun ajutor pt implantarea unei sarcini?



#13
bubuali

bubuali

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 19:36

Marja pai nu stiu ce sa zic...stiu ca dr din strainatate sunt mai receptivi abia dupa 3 sarcini pierdute,ei zic ca e selectie naturala... [batcap]

Legat de analizele de trombofilie...e cam greu in strainatate...sunt destul de scumpe,la fel si aici...daca dispui de finante si mai ales pt linistea ta ai putea sa incerci cu cele de baza si apoi daca e ceva in neregula(Doamne fereste)sa sapi mai adanc...ai putea sa faci pt inceput mutatiile genei MTHFR,mutatiile genei PAI,mutatiile factorului V Leiden,antitrombina III,ptoteina c si s...cam astea ar fi...



#14
mariell

mariell

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 216 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 21:14

bubuali, cred ca unele fete nu au gasit capitolul nou, eu am incercat sa intru aici de la ultima pag a capitoului vechi, dar nu s-a putut, nu e link la 'capitol nou' - eu v-am gasit cautand manual subiectul in lista de la 'Asteptand o minune in viata noastra'

(sau poate doar eu am patit asa, si e link dar a fost eroare la mine?)



#15
mariell

mariell

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 216 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 21:27

iulya, da, ajuta!

doar ca pentru asta trebuie sa fii destul de sigura pe ovulatia ta si pe posibilitatea de a ramane insarcinata in luna respectiva. zic asta pentru ca e cam aiurea sa te intepi luni la rand de la ovulatie pana la ziua1 de menstruatie...

am fost de curand la un doctor specializat pe infertilitate, si mi-a confirmat si el acest aspect - e de acord, asta in ideea in care nu o tii asa luni la rand, adica ramai insarcinata relativ usor...



#16
iulya333

iulya333

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 365 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 21:37

Ms de info Mariell..
Asa e, nu merge linkul la ultima pagina din celalalt capitol...dar eu cred ca fetele s-au dus la somnik... 

Editat de iulya333, 15 iulie 2013 - 21:39 .


#17
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 21:57

nici eu nu am reusit sa intru direct, ci manuall ca mariell;

offfff fetelor cate analize mai trebuie sa facem si noi;

am o verisoara care a ramas insarcinata dupa 5 ani de incercari; are un baiat de 9 ani acum, foarte frumos si foarte destept;

a invatat singur tabla inmultirii la 6 ani;

si imi spunea ca atunci cand l-a adus acasa de la maternitate se uita la el si plangea  de fericire; nu-i venea sa creada ca e al ei;

cred ca asa o sa mi se intample si mie cand o sa ma vad cu bebele in brate ;



#18
iulya333

iulya333

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 365 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 22:11

Maryella, toate vom avea acelasi sentiment ca prietena ta... Ea plangea fiind marcata de anii in care a asteptat venirea unui bebe..... eu am plans si cand am avut testul de sarcina pozitiv, dar din pacate nu a fost sa fie...



#19
marja91

marja91

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 22:34

Multumesc frumos fetelor de raspuns [flo] . vreau sa merg pregatita la medic sa ii spun eu exact ce as mai vrea sa fac desi parca vad va fi greu sa il conving   [batcap] , dar pt linistea mea e mai bine. haideti fetelor ca e vara cald concedii acuma isi fac berzele cel mai bine treaba [barza1]



#20
marja91

marja91

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 22:46

Marja pai nu stiu ce sa zic...stiu ca dr din strainatate sunt mai receptivi abia dupa 3 sarcini pierdute,ei zic ca e selectie naturala... [batcap]

Legat de analizele de trombofilie...e cam greu in strainatate...sunt destul de scumpe,la fel si aici...daca dispui de finante si mai ales pt linistea ta ai putea sa incerci cu cele de baza si apoi daca e ceva in neregula(Doamne fereste)sa sapi mai adanc...ai putea sa faci pt inceput mutatiile genei MTHFR,mutatiile genei PAI,mutatiile factorului V Leiden,antitrombina III,ptoteina c si s...cam astea ar fi...

da sa stii ca nu sunt foarte receptivi , mi se pare ca iau lucrurile prea usor , primu lucru cand am mers la medic aiki m-a intrebat daca am asigurare [soricel] mi s-a parut stupid pt ca am. Aiki in schimb fata de romania e mult mai bine ca de exemplu daca trebuie facut FIV iti deconteaza 3 incercari , daca nu reusesti apoi platesti singur. M-am documentat desi  sper sa nu fie nevoie sa ajung acolo [bib] Sa ne ajute D-zeu sa avem si noi copilasi nostri cat mai repede. iti multumesc pt informatii [floare3]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -