Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Revenirea la clasici: ce face o jucărie nemuritoare

jucarii joc copii parinti

3 raspunsuri la acest subiect

#1
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 10:17

Nu sunteți sigur cum funcționează acele jucării noi interactive? Sau dacă copilul dumneavoastră se va juca cu ele? Dacă aveți dubii, reveniți la Clasici.

 

Unele jucării au o durată de viață mai ridicată decât altele. Acest lucru este legat atât de calitatea jucăriei, de ex. dacă sunt durabile și pot supraviețui jocurilor intensive, dar și deoarece continuă să ofere o experiență bună de joc pentru generații de copii.

Mai multe informatii cititi in continuare...AICI

 

Dar voi? Ce jucarie draga din copilarie va amintiti?

 

 

articol%20lego.jpg

 



#2
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 13:59

Am crescut la tara pot zice, asa ca nu am avut foarte multe jucarii cumparate in copilarie. Cand era vreme frumoasa eram toata ziua afara si ne jucam cu tot ce prindeam, pietre, frunze, crengi, noroi... Dar dintre jucarii imi aduc aminte cu drag de o colectie de cuburi de lemn colorate, de mai multe forme de fapt, erau si piramide, cilindri, cuburi, jumatati de sfere in 4 culori: rosu, albastru, galben si verde. Stiu ca ne jucam f mult cu ele si de multe ori participau si parintii si faceam tot felul de constructii.

O alta jucarie a carei amintire o am foarte bine intiparita e o papusa de la Aradeanca, un bebe cu fata, maini si picioare din cauciuc si corpul din panza umplut cu vatelina.Il chema Gelu si era mare, i se potriveau haine de bebelus adevarat. Doamne, mult ne-am mai putut juca cu el, iar cand am crescut mama l-a dat la alti copii.

 

Edit. Am cautat pe net si modelul acela de la Aradeanca asa se numea, Gelu. M-au napadit o gramada de amintiri...


Editat de daena, 15 iulie 2013 - 14:05 .


#3
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 14:06

Din jucariile copilariei mi-aduc aminte un fel de carute de lemn mici, le vindeau rudarii veniti cu "coviltirele" prin sat, de fapt le dadeau la schimb pe porumb, oua, ce mai aveau oamenii de la tara prin curte.

Iar bunicul meu era tamplar, imi mesterise o sabie de lemn, frumoasa foc, cu maner sculptat si toate cele!! Ce daca eram fata, nimeni nu mai avea sabie ca a mea :)))



#4
simonnamb

simonnamb

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 24 august 2013 - 22:50

Ai mei oricit s-ar juca cu clasicele, tot la TV/ Ipod / tableta etc cer pina la urma.... Am casa plina de papusi si cuburi si bucatarii si vasde de plasic si bicicleta si mingi si piscina in curte... seara, cind terminam de citit povestile si dam sa stingem lumina aud: si pot sa ma uit la un desen pe Ipod? 

 

Sorry, tocmai ce-am recitit restul de raspunsuri, asta e un subiect unde depanam amintiri? Daca da... cred ca pe Gelu il aveam si eu, in varianta roz si imblanita. Am carat papusa in Canada, e imbracata cu rochita mea de la 1 an... :) 

 

S.





Etichetat si cu jucarii, joc, copii, parinti

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Ieri, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Ieri, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Ieri, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Ieri, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -