Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Bobocei de sept-oct 2012 (26)

220 raspunsuri la acest subiect

norma36

norma36

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 13 iulie 2013 - 18:29

E rau Oli, nu poate sufla de muci desi il tot aspir - in crize de ne stie tot blocul- asa ca toate somnurile au fost in brate, de mancat mananca greu, e marait, se freaca la ochi intr-una; imi e mila de el, m-am saturat sa il chinui cu aspiratul dar nu stiu alta solutie..... Si nu stiu de ce sa il feresc; nu am intrat in contact cu oamenii bolnavi, nu a fost frig zilele astea.......

• 0

carmen

carmen

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 13 iulie 2013 - 19:51

Norma, imi pare rau ca Andreiutul e bolanvior. Sper sa aveti o noapte mai buna. Ai incercat sa ii pui ceapa in dormitor, poate il ajuta la respirat?

• 0

norma36

norma36

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 13 iulie 2013 - 21:43

I-AM PUS CEAPA DAR E PRIMA DATA CAND NU L-A AJUTAT [sad]

SUNT PREGATITA PT INCA O NOAPTE ALBA, NU E PROBLEMA PT MINE, dar imi e mila de el. Incep sa ma gandesc daca nu cumva are ceva alergie ...daca febra nu are si nasul ii curge pana in gura si azi i-au curs si lacrimi fara sa planga.

• 0

Olivette

Olivette

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 13 iulie 2013 - 22:04

O fi facut vreo alergie mititelul! Maya a avut muci de 4-5 ori, niciodata cu febra sau alte simptome. Mai tusea f rar de la ei, cand ii curgeau in gat, dar febra nu. Doar dupa vaccinuri 37.6 si o singura febra cu otita. Deci se poate si doar muci. Eu ii mai scote cu mult ser (2-3 ml in fiecare nara), pusa pe o parte, puneam in nara de sus, apasand bine pe fiola si tasneau pe nara cealalta. La fel si la cealalta. Apoi o puneam la san, pt ca sugand mai inghitea si din muci. De aspirat max 3/zi, dar ser ii puneam mai des. Sanatate multa! :*
  • 0

Anaomaria

Anaomaria

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 668 mesaje

Postat 13 iulie 2013 - 22:08

Buna seara, fetelor.

Mi-e si rusine sa va mai scriu, la cat de mult trag chiulul, dar, totusi, va scriu.

Noi am fost la mare cateva zile cu gazulitele si apoi am avut de spalat si aranjat dupa excursie, ca nici acum n-am terminat.

Am citit despre achizitiile bebeilor vostri si m-am bucurat ca sunt toti isteti. Ilincuta noastra exerseaza de ieri ridicatul in picioare fara sprijin. Are 6 dinti de vreo 2 luni si nu am mai vazut semne pentru altii. Olita...este timp. Nici ea nu are rabdare sa se uite in carti pentru ca este o persoana activa si prefera sa exploreze mediul inconjurator. Am fost azi la cineva la curte si nu s-a lasat pana nu a mers de-a busilea pe trotuar si nu si-a bagat mainile in pamant si l-a framantat intre degete. Asta e, daca asta isi doreste sa faca, nu prea ma pot opune.

Norma, imi pare tare rau pt Andrei. Si fetele mele s-au pricopsit cu mucisori de la drumul de intoarcere din concediu, dar momentan pot dormi. Sper ca se va imbunatati situatia si la voi.

Oana, am dedus din ultimele postari din capitolul trecut ca ti-ai gasit de munca si ai gasit si o cresa buna pt Sophia. Felicitari pt ambele realizari. Cresa e de stat? La noi cea mare merge la gradi la stat si ma termina mancarea pe care o primeste.

Carmen, ce inseamna fetele astea... Si mie imi spune cea mare ca-s cea mai buna mamica din lume cand ii dau la desene, dar cica nu din cauza asta.:-) Sunt niste scumpi copiii astia!

Va pup pe toate si va doresc o noapte linistita.
  • 0

norma36

norma36

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 14 iulie 2013 - 00:52

Eu cu Andrei in brate la ora asta....am dormit 30 minute pana acum, nu contează, sa se facă bine mititelul.....
Merci Oli pt sfaturi..voi încerca si eu.
Multumesc fetelor pt gândurile bune, le venim noi cumva de hac mucilor....

La multi ani bobocelului lui Stela, sa fiti sanatosi si fericiri.
  • 0

papelusca

papelusca

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.108 mesaje

Postat 14 iulie 2013 - 05:03

buna dragelor,

NORMA, multa sanatate lui Andrei, sper sa se odihneasca la ora asta, si tu alaturi de el.

Eu am mai citit dar am asteptat sa mai treaca timpul si sa nu particip la discutii  [:)] . Termin aproape Bringing up Bebe, mie mi-a placut mult. Sunt parti cu care nu sunt de acord, dar 90% mi se pare foarte interesant; frantuzoaicele au o ambitie de fier! Pai sa nu manance ele decat de 3x pe zi, fara a gusta macar bunataturile de deserturi pregatite in fiecare week-end cu copiii?!? De asta-s ele slabe si eu scrofitza.

Plus altele... oricum, sistemul lor de educatie mi se pare super! Am urmarit si interviuri cu autoarea, si undeva erau frantuzoaice care spuneau ca pt ele sistemul asta functioneaza, dar pt alte "popoare" poate parea ciudat... makes sense. In general facem cum am vazut, cum am fost noi crescuti. 

Eu am gasit chestii bune in carte, care mi-au dat de gandit si altele pe care mi-as dori sa le aplic.

Cand o termin ma apuc de cartea Parenting with Love and Logic, abia astept!

Stefan e bine, multumesc. Umbla acum in 4 labe cu viteza, se ridica in picioare tinandu-se de canapea/scaun etc., si merge lateral. Eu chiar nu a gandesc ca alti bobocei merg sau sunt cine stie ce avansati motor sau psihic. Copiii au ritmul lor si stiu de la scoala: unii erau f buni, altii mediocri - ca mine-, altii slabi la invatatura/ sport. Mi se pare absolut normal ca si bebeii sa fie la fel. Noi ca parinti ii iubim cum sunt si-i sprijinim sa fie fericiti asa cum sunt. Asta cred eu, stiu ca altii vor altceva de la odraslele lor.  [biz]

Azi a cazut Stef cu o masa pe care era un ghiveci mare (care s-a spart in cadere). El a cazut exact langa, doar s-a speriat putin, dar asta ne-a zguduit pe noi- mai ales sotul e foarte marcat. Maine va fixa toate dulapurile si-am desfiintat mesele usoare si mici.

I-au iesit si cei doi dinti de sus, acum cresc, si e tare haios!

La inot ii place mult- doar ii obisnuim cu apa prin diferite miscari si cantecele.

Joi am mers la biblioteca la Baby Storytime - Povesti pt bebei de la nou-nascuti la 18 luni. Chiar eram curioasa cum va fi, ma intrebam cum stau ei sa asculte povesti? DAR au fost 45 minute superbe! Bibliotecarul canta - si noi cu el- cantecele de cateva versuri pt copii, fiecare cantec se repeta inca o data. Multe gesturi, dansuri. Foarte fain, mi-a placut mult de tot! Stef mai mult se uita in jur la copii, ca era sala plina ochi de copii, parinti si unii bunici. Vreau sa mai merg, sa vad cum fac ca ori e conflict cu somnul lui de dimineata, ori trebuie sa plecam la inot.

• 1

papelusca

papelusca

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.108 mesaje

Postat 14 iulie 2013 - 05:05

Seara adoarme singur in patut- in seara asta de ex., dupa baie l-am alaptat, il lua somnul asa ca l-am pus in patut. S-a ridicat in fund, s-a jucat 2-3 minute cu oitza de plus, i-am pus muzica de nani si s-a intins pe burta ... am ramas paf!!! s-a mai invartit cateva minute, a mai bodoganit si-a adormit. Multumesc lui Dumnezeu, parca inca nu cred!

Seara asa adoarme, rar daca maraie putin. Ziua insa uneori mai plange putin, si-l calmam in brate. Sotul mai ales ii vorbeste foaaaarte bland. Am noroc ca in ultimele zile mai adoarme o data si la san, si-s fericita ca suntem scutiti de plans/marait.

Concluzia mea e ca Stefan era oarecum pregatit sa adoarma singur. Spun asta pt ca el doar in prima noapte a adormit cu plansete- vreo 20 minute in total, dar mereu era luat in brate, calmat si ii spunea sotul ca e noapte si tb sa faca nanitza. Apoi n-a mai plans; din ce ma documentasem eu, unii copii plang mult, dureaza si doua ore, si saptamani intregi.

DAR el se trezeste noaptea- in general de 2-3 ori, si-i dau san, papa si adoarme, deci nu mai avem plansete noaptea. Alaltaseara a cam plans, nu stiu ce avea, l-am luat cu noi in pat si tot mai plangea, se agita, a dormit mult cu sanul in gura. Ieri dimi la fel, tot somnul de jumate de ora cu sanul in gura. Apoi a fost ok, presupun ca era dintele.

STELA, cum mai e la voi? Sper ca esti bine; ma ingrijoreaza putin ca nu mai scrii nimic. Te pup!

Matei cum mai e? mai faceti kineto?

CARMEN, ai o familie tare frumoasa!

OLI< bravo pt servici si bafta sa-ti dea si fostii ceva!

KYTANA, mersi si ma bucur ca ti-ai mai revenit.

va pup!

• 0

norma36

norma36

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 14 iulie 2013 - 06:49

Buna dimi,
pana la 4 l-am mai luat de 2 ori in brate dar de la 4 a dormit pana la 7.15. Acum e semiadormit la sân. Mai lasa sânul si zice tata si iar ia sânul...Acum tocmai s-a aplaudat...sper sa scapam repede de muci. Oricum tare as vrea sa stiu care e cauza.
Gabi - ai un link cu Parentig with love and logic?.
O duminica plăcută va doresc tuturor.
  • 0

papelusca

papelusca

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.108 mesaje

Postat 14 iulie 2013 - 07:43

NORMA, cartea o am de la biblioteca, nu e format electronic.

bafta si sanatate!

• 0

Intrebari Panica

• Sarcina

Patty99
    - Astăzi, 09:32

• Caca după vaccin

criss1234
    - Ieri, 23:32

• Vitamine în sarcina ?

georgianajhfd
    - Ieri, 22:06