Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (14)


209 raspunsuri la acest subiect

#191
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 11:34

Mina, ai mare dreptate. Diferentele de opinie sunt rezultatul generatiilor diferite din care facem parte noi, respectiv mamele noastre. Tocmai de aceea eu refuz sa ma enervez si oricum fac asa cum eu consider ca e mai bine.

Iti doresc sedere placuta in continuare la mare si refacere grabnica vizigotului! [flo2]

 

Aici e canicula de-a dreptul acum, umiditatea e foarte mare, ceea ce face ca aerul sa nu fie respirabil...S-au anuntat 35 de grade aici azi (temperatura in NL e echivalenta cu o temperatura cu cel putin 7 grade in plus in Ro, din cauza umiditatii). Ieri erau 32 de grade si n-am suportat nici macar sa ies lin gradina pentru ca aveam impresia ca sunt in sauna, desi imi montase sotul umbrela de soare. Asa ca am stat inauntru cu toate geamurile si usile deschise si am testat noul dus (e dus cu jet "ploaie", absolut minunat) tot la 3 ore. Azi repet figura.

 

La ora 15 (ora 16 in Ro) am controlul azi, Arnnia.



#192
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 11:34

Mina, ai mare dreptate. Diferentele de opinie sunt rezultatul generatiilor diferite din care facem parte noi, respectiv mamele noastre. Tocmai de aceea eu refuz sa ma enervez si oricum fac asa cum eu consider ca e mai bine.

Iti doresc sedere placuta in continuare la mare si refacere grabnica vizigotului! [flo2]

 

Aici e canicula de-a dreptul acum, umiditatea e foarte mare, ceea ce face ca aerul sa nu fie respirabil...S-au anuntat 35 de grade aici azi (temperatura in NL e echivalenta cu o temperatura cu cel putin 7 grade in plus in Ro, din cauza umiditatii). Ieri erau 32 de grade si n-am suportat nici macar sa ies lin gradina pentru ca aveam impresia ca sunt in sauna, desi imi montase sotul umbrela de soare. Asa ca am stat inauntru cu toate geamurile si usile deschise si am testat noul dus (e dus cu jet "ploaie", absolut minunat) tot la 3 ore. Azi repet figura.

 

La ora 15 (ora 16 in Ro) am controlul azi, Arnnia.



#193
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 12:08

si aici e ft cald, ieri am iesit in gradina abia pe la 19 cand se racorise



#194
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 14:03

Da e cald pentru ca e vara :))) [alcool]  apa, pepene, ceaiuri si alte asemenea in stare lichida. poop - ma topesc si eu  Alina [ascuns]



#195
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 19:46

Buna dragelor!
Si eu pe aici, cu o lenevita incredibila... [soricel]
Am vazut niste listute interesante, felicitari si mulțumiri miralexia si dark; banuiesc ca trebuie sa încep si eu sa bifez una, alta. Deocamdată ma bucur de o prima achiziție - mi-am luat de pe amazon 3 buc. de swaddleme, ca sa dormim confortabil pe la inceput. :-D
Astept sa îsi dea jos perdelele cei de la Ikea sa vad daca au adăugat ceva nou la colectie, pentru ca am fost joi acolo si am avut si eu surpriza ;-)
Oricum am program de achiziții in august si Septembrie, sper sa termin pana de ziua mea, haha.

Am semnat si contractul cu RM pentru nastere si celule stem, deci poate te-am zarit joia trecuta Arnnia, pentru ca erau gravidute la coada la lift, cand asteptam consilier RM sa vina sa ne punem semnătura pe hartii. Noi facem cursul de puericultura luna viitoare. O sa ma amuz de tati, cred.

Imi pare rau ca aud de discuții cu mamele/soacrele. Eu/noi le-am zis ca nu am/avem nevoie de nimeni, cel putin in primele doua saptamani, mai ales ca sta si sotul acasa. De ex, mama m-a crescut singura si nu a avut ajutor, deci nu vad complicatie prea mare. Plus, le-am spus sa nu imi cumpere nimic, o sa vedem mai tarziu daca e nevoie. Sau cand vin, merg la cumpărături de unul din noi, si gata. Nu accept alte comentarii, pentru ca nu mai am 5 ani sa imi zica ce sa fac.
Daca as fi avut parte de o sarcina dificila, cu stat la pat, s.a., ar fi trebuit sa înghit mult in sec si sa accept ajutorul. Nu ca ar fi duficile, pentru ca nu sunt, dar sa stau in casa cu ele atata timp, m-ar fi ajutat sa ma urc pe pereti. Sper sa fie bine pana la capăt acum.
A, i-am zis mamei sa imi niste finet, pentru ca eu nu ma pricep la metraje. I-am zis ca vreau sa fac ceva gen scutece sau prosopele. Mi-a trimis SMS ca a luat si s-a si dus la croitorie si le-a dat de lucru, inclusiv sulfilat, ca sa nu se zgaraie bebe... Cred ca era super mândra ca i-am dat ceva de lucru, haha. Mi s-a părut amuzant.

#196
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 20:49

Am dat send mai repede fara sa zic ceva despre noi, vroiam sa vad bebeusul regal ;-)

Am fost azi la control, col lung, închis, posterior (ce-o fi asta?!), dar e de bine, cica.
In rest, bebe e bine, are cap mare si picioare lungi :-) si un abdomen finut, dar nu prea, bineinteles. Rezistente uterina si ombilicala 0,60-0,61, deci binisor aici.
Deci totul sub control, cum se zice.
Urmează eco de 30 de saptamani, morfologica de trimestrul III.

Sanatate tuturor! [flor]

#197
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 21:24

Am fost azi la control, dar din pacate nu am putut vorbi cu consultant-ul meu, fusese chemat de urgenta altundeva, la etajul 3 se nastea intr-o veselie asa ca la "controale" era cam penurie de medici (si nu am vrut sa astept prea mult), asa ca am decis cu moasa sa ma reprogrameze la urmatoarea "clinica" a medicului meu. Sper sa am mai mult noroc, ca nu va fi luna plina si atunci cu invazie de bebei  [bib]

 

Oricum, toate sunt bune, tensiune, urina, marimea burtii, pe cantar nu m-au suit asa ca tot nu stiu cate kilograme am pus, da'  zau ca nu tin sa aflu :)) Daca erau prea multe sigur mi se atragea atentia. Mandra e coborata destul de tare, capul bebelinei e "in brim" adica coborat jos, dar nu "angajat in pelvis" asta inseamna ca inca nu nasc... dar nu prea se pune problema sa depasesc DPN-ul. Se pare ca nu am nici o contraindicatie pentru a incerca VBAC, ceea ce e vestea buna la care speram, oricum o sa discut mai multe amanunte peste 2 saptamani, cu medicul (voi avea 36 saptamani atunci)



#198
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 21:59

fetele cu copilasi deja maricei am si eu o intrebare. Stiu ca bontul ombilical se recomanda in Romania sa se dea cu alcool alb. In Germania nu exista asa ceva. Se poate folosi si altceva? Sau o pun pe mama sa cumpere din Romania?



#199
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 22:06

Aici nu se da cu nimic. Se pastreaza zona uscata si curata si astepti sa cada singur [:)] Dureaza cam 8-14 zile, in general 10.


Editat de DarkBendis, 23 iulie 2013 - 22:07 .


#200
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 23 iulie 2013 - 22:31

Alina, nici eu nu tin minte sa o fi dat cu ceva pe Alma pe restul acela de cordon ombilical.. Stiu ca i-au pus o clema de plastic si ,la fel ca la Dark., ni s-a recomandat sa pastram zona uscata. I-a cazut singur.

 

Azi am fost la control, dar ginecologul meu era in vacanta si am nimerit pe altul, care ne-a expediat in 10 minute. Inimioarele bat bine, bebelusii erau inca foarte saltareti, lichid au inca destul. Mi-a sugerat sa iau totusi tablete pt fier, desi medicul meu nu considera ca e nevoie pentru ca analizele mele iesisera in limite.

 

Saptamana viitoare am intalnire cu moasele din spital, iar ele imi vor spune mai multe despre cum se desfasoara nasterile de gemeni acolo in spital si voi avea ocazia sa prezint un plan de nastere (cu dorintele pe care le am eu).

 

Peste doua saptamani voi avea din nou control ca la carte, cu toate masuratorile iar. sper sa ramana bebelusii panal la final in burtica, sa se nasca sanatosi.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -