Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Viata in Germania si Elvetia cap. 87


848 raspunsuri la acest subiect

#21
S72Catz

S72Catz
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 09 iulie 2013 - 15:51

Salutări tuturor! Se vorbea aici într-un timp despre medicii vorbitori de limbă română din Germania. Din păcate, însă, nu am găsit prea mulți în Stuttgart. Știe cineva vreunul, de preferință Intern Medizin / gastro-enterolog? M-ar ajuta foarte mult! Mulțumesc

 

Crina



#22
Mabami

Mabami
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 iulie 2013 - 12:35

Buna,

 

Pentru informatii despre medici romani sau vb de lb romana in Germania poti accesa site-ul: http://www.kvno.de/2...uche/index.html

 

Multa sanatate,



#23
Amonar

Amonar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.192 mesaje

Postat 13 iulie 2013 - 00:04

Xio, acum realizez ca ai mentionat CNB-ul. Ei au si scoala primara in germana. Nu stiu care e diferenta dintre Lenau si CNB. Care e mai bun? Nu stiu de ce Lenau mi se pare mai 'nemtesc'; am dreptate?

#24
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 14 iulie 2013 - 09:56

si eu cred ca l Lenau e mai bine. Plus ca poti continua acolo. Din pctul meu de vedere atata timp cat faci acolo tot doar in germana, poate sa fie doar bine :)))) am o ...vecina care a terminat Lenau, acum e medic veternar in Austria. Nu a avut nici o problema dpdv al limbii. Si un prieten ginecolog a terminat ot Lenau, vb fantastic, l-am intrebat ceva de gramatica si mi-a raspuns ca si nemtii. :)) ca nu mai stie toate regulile, pur si simplu asa se spune :))

Un prieten de-am sotului meu (ce ciudat suna!!!) e fizioterapeut, nu a mai avut nevoie de nici un certificat, a vb la telefon cu femeia care se ocupa de Approbation si i-a spus aia ca da, nu avem nevoie de acte daca vb asa . :))



#25
zuzi.simona

zuzi.simona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 14 iulie 2013 - 17:29

crina, pt. stuttgart ai aici http://www.arztsuche...uesseltyp=lanr7

 

am mers pe ce a spus mabami [flo2], nici eu nu aveam idee unde sa caut  



#26
Panseluta

Panseluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 00:51

Aschiutza, ma bucur ca a ajuns harta. Sa o stapanesti sanatoasa, sa te bucuri de ea!

 

Nici nu remarcasem ca a inceput capitol nou, celalalt nu era inchis, de aici si nedumerirea mea.



#27
Panseluta

Panseluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 10:29

Bai, ati plecat cu toatele in concediu? Nu mai e nimeni pe aici? 

 

Apropos concediu, ati mai vazut asa ceva?: vrem sa plecam o saptamana undeva in august da nu stim unde! cu copil mic si o groaza de pretentii nici nu e usor. 

Sotul meu nu suporta "Massentourismus" si nici soarele, ca se arde usor (caldura insa o suporta). Iar eu sunt asa de obosita, ca nici pt cautat nu am energie. M-am uitat cateva zile pe net, degeaba.



#28
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 11:25

Simina, noi vrem sa incercam Familienpark Sottrum, Chirsta cred ca ni-i l-a recomandat aici acu ceva timp. Apoi puteti sa mergeti in Harz, ca nu e asa departe, turism e dar nu f mult. De ex Bad Harzburg e dragut, noi mergem des acolo. Sau daca preferati orase, Goslar e fantastic, ca un orasel de poveste! Dragute sunt si Halberstadt si Wernigerode. Puteti sa faceti mici excursii in natura, va plimbati prin orasele.

 

Pot sa va recomand si orasul meu de suflet Dresden, Aveti acolo o gramada de posibilitati, plimbari cu vaporasul pe Elbe, trenulet pt copii si nu numai in Große Garten, in apropiere de Dresden e si Festung Königstein. Peisaje fantastice, cultura, tot ce vreti. Dar acolo e turism , mai putin din acela de All-inclusive, dar este! Noi am fost ultima oara la un Jungenhosteln, avantajos ca nu a facut nimeni scandal cind coplesii mei si-au dat in petic, dezavantajos ca poate sa fie galagie in functie de ce alte grupe nimeresti.

 

Noi suntem un pic bolnaviori, Liliana are Bindehautentzündung, eu am fost racita cobza. Cum ii merge puiului tau? S-a facut bine?



#29
Amonar

Amonar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.192 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 12:05

Ok, XIO, mersi. Asa stiam si eu ca e o scoala buna. De continuarea limbii germane invatata bine, nu mi-e frica tocmai pt istoria pe care o are scoala Lenau. Ma bucur intr-un fel ca va avea ocazia sa invete si limba romana ca la 'carte': Nu m-as fi descurcat sa il invat regulile gramaticale de una singura. Am citit pe forumuri ca in afara orelor se vorbeste limba romana....si ca profesorii nu mai sunt nativi germani. Sper sa nu fie un impediment chestia asta.

Sambata plecam. Aici e vara in toata regula, o vreme excelenta.

#30
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 12:12

Si noi mergem la Dresda, plecam peste 1 saptamana. Cu vaporasul e ft frumos, am ales mereu varianta cu 4 ore, ca altfel te cam plictisesti. Moritzbug (castelul e super fain, acolo s-a filmat in 1973 : 3 Nüsse für Aschenputtel ....nu stiu daca l-ati vazut, dar e ft dragut, a mea copila nu se mai oprea din plans de bucurie dupa ce l-a vazut...o ora mi-a plans intr-una...a zis ca a fost atat de frumos, ca ea plange), Königstein, Meissen (au si fabrica lor de bere, cu restaurant, se cheama Schwerter), Pirna, Bastei, Saechsische Schweiz. Noi am fost cu copila cand avea 8 ani si i-a placut ft mult. Mancare ft buna si ieftina.

In Bayern iar este frumos. Sau daca vreti in Austria, in Kärnten, Wörtersee. Ft fain si acolo, se merita. Au si hoteluri pt familii.

Vacanta placuta va doresc !

Mihaela

Editat de Marcia03, 17 iulie 2013 - 12:18 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -