Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Aspirante optimiste>20ani!(827)


146 raspunsuri la acest subiect

#31
valicutza

valicutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 500 mesaje

Postat 03 iulie 2013 - 15:57

off Corina, imi pare atat de rau , cand aud de bebei ingerasi ma ia plansul..plangi, descarca-te si vorbeste cu cei apropiati despre bebe, eu asa fac si acum, nu e zi in care sa nu ma gandesc la el si sa nu plang, cum a zis si Maria, niciodata nu vom uita acest lucru, dar ,sper si am incredere in Dumnezeu ca daca vom reusi sa avem un alt bebe acela ne va alina si ne va ajuta sa mergem inainte. suntem alaturi de tine si iti doresc sa gasesti puterea sa mergi inainte.



#32
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 03 iulie 2013 - 19:20

Corina imi pare tare rau, sper ca timpul sa iti mai aduca alinare... stiu ca acum cuvintele par sa vina ca nuca in perete. Noi suntem aici daca ai nevoie de ceva, daca simti sa intrebi sau sa povestesti... 



#33
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 03 iulie 2013 - 19:33

La medlife am facut acum analizele, cele precedente au fost la regina maria.

 

Povestea a fost asa: in toamna avusesem TSH 1.8, in mai era 2.4. La inceputul lui iunie fusesem la dr Uscatescu si i-am zis si de tiroidita. Mi-a recomandat sa fac si analizele astea pt tiroida, dar pt ca am abonam la Regina Maria, m-am dus la endocrinoloaga la care mai fusesem aici. Ea fireste ca s-a atacat si a zis ca ce se baga o hematoloaga in treaba ei, si ca nu mai trebuie sa fac nici o analiza dar ca ar fi bine sa iau euthirox.

Acum eu, na, mai capoasa  [:D] , nu am vrut sa ascult orbeste de endocrinoloaga si am facut analizele (dar cum nu aveam trimitere de la doctorita de la RM, le-am facut in alta parte, iaca-asa).

Nu apucasem sa iau euthirox, tocmai asta e, ca am vrut sa mai vad o data valoarea inainte sa incep.

 

O problema exista cu siguranta, pt ca diagnosticul de tiroidita a fost pus in primul rand in urma examenului ecograifc.

Eu nu pun la indoiala faptul ca e periculos pt sarcina, si sigur ca as lua tratamentul, dar vreau doar sa se elucideze, sa stiu ca nu il iau degeaba ci chiar e nevoie... Na, au fost atat de multe chestii pe care le-am descoperit in urma pierderii sarcinii de anul trecut, ca am impresia ca in orice domeniu as face investigatii, cu siguranta as gasi ceva dubios.

Didi TSH in termeni populari reprezinta functia tiroidei. Deci la tine inca nu e afectata, dar din pricina markerilor pt boli autoimune se numeste ca inca esti subclinica, adica boala nu a debutat in totalitate inca se chinuie ca oul pe teava gainii daca ma intelegi.

 

Euthyroxul nu produce dependenta, e ca si cum ai spune ca daca iei calciu pentru ca ai lipsa sau fier devii dependenta. Cam asa si cu pastila asta. E un substitut hormonal. In sarcina asa cum spunea si MeAlex mai de mult o ia razna tiroida. Asa ca motivul pt care ti-a dat doza minima este ca in timpul in care tu nu te testezi de 4 saptamani (de la o analiza la alta) este sa iti asigure aportul necesar oricat de razna ar lua-o bola autoimuna. Daca tu nu iei euthyrox si o ia razna tiroida ta ce faci? E clar ca in sarcina nu mai poti sa refaci ceva ca a trecut timpul si daca e sa fi fost afectat produsul de conceptie o sa iti para rau.

 

Dupa sarcina dupa 6 saptamani de la nastere daca ti se regleaza TSH si restul analizelor nu te pune nimeni sa iei euthyrox si nu produce dependenta ceva ce e natural al corpului dar pe care in situatia unei boli autoimune exista dereglare si nu poti sti cand anume corpul se incapataneaza sa nu produca.

 

Mai mult dereglarile hormonilor tiroidei produc avort spontan deci nu vrei sa stii cate probleme poate sa dea chestia asta mica si de forma unui fluture aflata la baza gatului sub marului lui adam. Bolile autoimune sunt extrem de perverse, chiar asta e termenul pentru ca nu pot fi predictibile 100%.



#34
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 03 iulie 2013 - 19:37

Cred ca o sa le mai repet o data la un al 3-lea laborator  [alcool]  si intreb si un alt medic...

Cred ca e bine sa faci si la un alt laborator. Ti-as recomanda la Synevo. La Parhon cand am fost dr mi-a spus ca-mi refacea analizele daca nu erau de la laborator Synevo. Acum ca e cu fite sau nu are un bun renume in lumea medicala si asta conteaza.

 

Ca sa iti dau un exemplu dr ginecolog la care merg lucreaza cu un anume laborator, dar cand a fost cazul sa fac analize pe mine m-a trimis la Synevo.... ca sa fie sigura.... spusele ei.



#35
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 03 iulie 2013 - 19:39

Acum nu ma mai opresc din scris  [batcap]

Am elucidat misterul: am reusit sa gasesc analizele pe care le facusem in toamna. Aveam asa:

anti-tiroglobulina 168 (intervalul era max 115)

anti-tpo era bine

 

Acum am facut doar anti-TPO (ca asta era pe lista recomandata de dr U), deci tot asta care era bine si in toamna  [alcool]

 

 

Uf, scuzati ca v-am inundat de mesaje, sunt dusa cu capul. Azi-noapte am stat pana la 2 sa fac un mega-tort printesa pt fetita mea, ca azi e ziua ei  [il]

 

La multi ani fetitei! [artif]  [deziuata]  [deziuata]  [deziuata] 



#36
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 03 iulie 2013 - 19:51

Hello fetele!!! Vad ca unele dintre voi au unda verde la bebei!! Ma bucur tare mult pentru voi si sper sa se "prinda" cat mai repede!

Imi era dor de voi!

Noi suntem bine, am facut sapt trecuta morfo trim 2, bebelina are 470g este in grafic fara nimic in plus sau minus la zile. Sper doar ca, colul meu sa nu creeze probleme, este de 31mm nu a pomenit nimic de el dar pana acum o luna il aveam 33 si de aceea ma ingrijorez si sper sa numai scada ca eu vr sa pot lucra in continuare ca m-a secat tratamentul asta rau :) Totul este in regula cu organele doar  putin modificat la Artere uterine,evident,nici nu am asteptam sa iasa ff bine. Stanga este 0.57 iar dreapta 0.78 cu notch..(culmea la 16 sapt aveam .0.75..) Ombilicala este 0.61 ceea ce am inteles ca e ff bine ca asta sa fie ok. Acum ramane sa ma duc luni la Uschi sa vedem ce propune,daca maresc sau raman momentan pe aceeasi doza.

Raisa,bubuali,iarina,valicutza,didi (scz daca omit pe cineva) va urez multa bafta si va astept la odisee [flo2]  [flo2]  [pup]  [pup]  [pup]  [pup]

 

Angy ce bine ca te mai auzim. Iti tinem pumnii sa fie totul bine. E buna greutatea bebelinei, a noastra avea 450 gr. la morfofetala. Sa fiti cumintele si sa cresteti bine amandoua da... [bebic]  [bb]  [bis] 



#37
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 03 iulie 2013 - 22:15

iarina, merci pt raspunsuri  [flo2] . Da stiu, ai dreptate, nu vreau sa ma joc cu asa ceva.

 

Am avut petrecere in seara asta la un loc de joaca, au venit colegii de gradi, a fost f frumos. Tortul a fost o reusita totala; l-am facut in forma de printesa, defapt cu o papusa infipta in mijloc, imbracat in glazura roz... exact cum isi dorea  [il]



#38
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 03 iulie 2013 - 23:48

Off, Corina, îmi pare atât de rău :(

#39
angy_angela

angy_angela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 08:12

Angy ce bine ca te mai auzim. Iti tinem pumnii sa fie totul bine. E buna greutatea bebelinei, a noastra avea 450 gr. la morfofetala. Sa fiti cumintele si sa cresteti bine amandoua da... [bebic]  [bb]  [bis] 

Mulumesc mult Iarina! Sper sa fie bine pana la final ca abia astept sa trec de toata perioada asta care ptr multe fete este una super frumoasa,pentru mine este una ff stresanta. Mi a "mancat" zilele trombofilia asta  [:)]   [pup]



#40
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 08:59

Neata fetelor,

Daca in dimineata zilei 15 mi-a iesit testul de ovulatie pozitiv si am avut mucus egg toata ziua, iar in dimineata zilei 16 tot pozitiv, dar am avut mucus creamy si dureri ovulatorii, iar seara testul a iesit negativ, asta inseamna ca am ovulat undeva in dimineata/amiaza zilei 16?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -