Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La multi ani piersicute de iulie august ( 41 )


400 raspunsuri la acest subiect

#21
ali24

ali24

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 02 iulie 2013 - 21:35

Ai vostrii de cate ori mai dorm ziua?al meu are cateodata Doua somnuri mai scurte si altadata doar unul mai lung...nu e prea devreme oare sa ramana la un singur somn?


Si mie mi ar prinde bine sa il pot invata sa readoarma singur...dar acum parca mi se pare imposibil

#22
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.928 mesaje

Postat 02 iulie 2013 - 21:43

Eric are si el doua somnuri de regula, de cate o ora aprox., uneori mai mult, uneori mai putin. Cand mai iesim cu el, isi strica somnul de dupa amiaza cateodata, sau in cel mai bun caz si-l amana. Incercam sa ii respectam in weekend programul de somn de la gradi, ca altfel e f obosit la inceputul saptamanii (asa imi spune educatoarea).

 

Am citit in cartoaia canadiana ca atunci cand copilului ii ia mai mult de o ora sa adoarma, se poate renunta la somnul respectiv. Poate fi inlocuit cu o ora de "quiet time", timp de jucat singurel in liniste in patutul lui. Mie asta cu quiet time mi se pare o utopie la varsta lor, dar, in rest, atat timp cat doarme noaptea ok si are macar un somn de zi, cred ca poate ramane doar cu unul (si sa aiba in total aprox. 12 ore de somn pe zi).


Editat de Fleurdelise, 02 iulie 2013 - 21:44 .


#23
clayhanger

clayhanger

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 592 mesaje

Postat 02 iulie 2013 - 21:49

Nu mai stiu pe unde, citeam ca cel putin o saptamana tre sa doarma zilnic un somn ca sa zici ca a trecut la un somn.

Nu este prea devreme atat timp cat face singur schimbarea!

Si eu tot in somn ii tai unghiile. La picioare simte mai usor si se mai misca, dar daca e in somnul adanc imi fac treaba. Insa ultima oara, la maini, i le-am taiat cand sugea, seara, a fost ca atunci cand era mic mic (si i le taiam numai cand sugea). Aa, daca e intuneric, facem operatiunea in 2, sotul cu lanterna/lumina de la telefon si eu tai. Ma simt ca in filme, la dezamorsat bombe. De fiecare data aproape ne bufneste rasul, pt ca eu ma asez sa ii tai dupa cum se foieste si el.

#24
clayhanger

clayhanger

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 592 mesaje

Postat 02 iulie 2013 - 21:54

Speaking of which, azi m-a cam zgariat. Caut foarfeca :).

V doarme de 2 ori pe zi, total 3-4 h. Acum ca ziceti, parca si-a mai lungit si somnul de noapte, a avut 11h in ultimele nopti.

#25
lorenaflore

lorenaflore

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 02 iulie 2013 - 22:41

Buna fetelor!
Si noi am primit gradul de incepator, e de bine.....

Hai sa vad ca imi amintesc!

Freedelia, toti 4 bolnaviori? Cum te-ai descurcat? Eu cu una si imi I-au campii!
Onuta e bine, nu mai tuseste, nu mai are muci! Aerosoli cu adrenalina si-au facut efectul! Acum stranut eu, sper sa nu ma ia ceva.

Unghiile I le tai in somn si prefer la somnul de dimi ca e lumina mai buna! I le-am taiat singura de la 4 zile.

Fleur, nu stiu ce sa mai cred de alaptare si depresie, dar eu ma asteptam sa scap de starile astea dupa ce opresc alaptarea, dar nu a tinut. Tot am stari amestecate, ma apuca disperarea, dar sunt si singura cu copilul. Chiar daca a fost sotul in concediu, Onuta tot lipita de mine....24 din 24! Simt cateodata ca inebunesc.,.. dar nu ma mai plang, ca la cat ne-am dorit acest copil, ma bate Dumnezeu!

De somn, Onuta si-a lungit somnul de noapte, se culca devreme 8.30 si se trezeste la 7.30, bineinteles pauzele delaptic in somn, dar cerute prin urlat si ridicat in picioare pe patut. Iar ziua un nanel de 2-3 ore dimineata si ar maidormi unul pe seara, dar o scot afara...

Muraturica, ma bucur ca esti bine!
Va spun noapte buna!

#26
lorenaflore

lorenaflore

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 02 iulie 2013 - 22:44

Aaa, ne-am decis sa facem turta la restaurant, maine ne ducem sa rezervam! Tot ne strangem 15 persoane....

#27
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.928 mesaje

Postat 02 iulie 2013 - 22:53

Antonia (care a postat la capitolul trecut, vad ca nu e inchis inca), pentru febra 37.8 (banui ca masurata la subsuoara?), eu i-as da paracetamol la 6 ore. Doza e in functie de greutate.

Sanatate piticutei, sa fie doar un episod trecator.

 

Fug la gradi, va pup ca matza am dat-o.



#28
freedelia

freedelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.684 mesaje

Postat 03 iulie 2013 - 01:36

Fleur -- sa iti impartasesc din experienta mea cu Jane, care a fost crescuta AP de la inceput, fata de primii doi la care am experimentat tot felul de porcarii, inclusiv cry it out la John, pe la un an si un pic.

Intr-adevar, perioada de la 9-10 luni pana pe la un an jumate, a fost intensa, cu un atasament foarte puternic, nu se trezea/culca niciodata fara mine, sugea extrem de des, etc. insa dupa un an jumate, singura s-a desprins, a inceput sa se tina dupa Jodie si prietenele ei prin casa, apoi a iesit afara cu ele, apoi chiar a mers cu Jodie in vizita la prietenele ei. A fost exact ca la carte, atasamentul din primul an si jumatate a construit in ea o incredere in mine si in ea insasi care au facut-o extrem de independenta foarte repede. Acum, la 3 ani, cere sa mearga la scoala, la Bible study unde mergem o data pe saptamana abia asteapta sa mearga, se joaca singura prin casa cand nu sunt fratii acasa, este extrem de creativa si foarte independenta.

Din cate stiu eu, in cazul copiilor care sunt despartiti de parinti (cum e la voi cu cresa), ei "recupereaza" cand sunt din nou impreuna, de asta probabil ca atasamentul este sufocant pentru tine. Dar eu sunt convinsa ca o data ce se va convinge el ca totul e ok, ca mama e mereu disponibila, ca perioada de cresa este doar temporara, atunci va face click si va deveni independent.

Tot din experienta mea, la primii doi copii, vreau sa iti spun ca independizarea (stiu ca nu exista cuvantul haha) asta fortata nu este benefica. Da, copilul se invata cu orice, nu mai tipa, eo pt parinti, dar eu am vazut mai tarziu carente in relatia dintre mine si copiii mari care au trebuit umplute maintarziu, increderea recastigata, copilul reinvatat sa aiba incredere totala in mine...

Sper sa te anute cu ceva experienta mea...

#29
freedelia

freedelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.684 mesaje

Postat 03 iulie 2013 - 01:48

Ali, pentru copii mai mari, eu sunt indragostita de "Parenting with Love and Logic" care functioneaza extrem de bine. Pe scurt, se lasa copilul sa experimenteze consecintele deciziilor lui, iar parintii sunt alaturi de el emptional cand trece prin comsecintele atea, dar nu i le iau.

Exemplu: nu vreau sa ma culc la ora de culcare. Ok, nu e problema, du-te la tine in camera si fa ce vrei. Si nu il mai detanjezi pana a doua zi. A doua zi, la ora 7, sculare, mergem la scoala. Dar mi-e somn. O, imi pare tare rau, cred ca esti extrem de obosit!!! Ii dai un hug si ii spui nu-i nimic, data viitoare o sa stii si o sa iei o decizie mai buna. Si atat. Mergem la scoala.

Alt exemplu: nu vreau sa ma imbrac si trebuie sa plecam. Ok, masina pleaca in 15 minute. Daca nu vrei sa mergi, e ok. Sau, daca nu are cu cine ramane acasa, ii explici ca din pacate trebuie sa mearga, DAR ca nu e obligatoriu sa se imbrace. Poate merge in pijama. Si apoi nu ii mai spui nimic timp de 15 minute. Dupa 15 minute, iesi pe usa, daca e inijama, il iei asa. Daca plange si une ca nu vrea in pijama, ii spui, da, cred ca e foarte jenant, imi pare tare rau ca treci prin asta, dar nu-i nimic, data viitoare ai sa stii.

Deci, aceasta teorie se bazeaza pelasatul copilului sa ia decizii si din consecintele lor sa invete care decizii sunt bune si care nu. Parintele vorbeste mai putin (adica nu le zicem non stop fa aia, nu face aia, si le repetam la infinit sau strigam la ei), ci le spune, ce este necesar sa se intample (de ex masina pleaca un 15 minute) restul pot sa decida ei, daca se imbraca sau nu, daca se culca sau nu.

Parintele intervine cu fortarea copilului atunci cand e ceva periculos sau atnci cand decizia copilului raneste fizic sau emotional pe altcineva.

De asemenea, ii dai copilului optiuni -- vrei sa te speli pe dinti cu mama sau cu tata? Unde e clar ca trebuie sa se spele pe dinti, dar are si el control, poate alege cu cine...

Va zic mai mult daca va ntereseaza, noi am facut cursul asta si amandoi l-am gasit excelent si functioneaza extrem de bine...

Va pup!

#30
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 03 iulie 2013 - 07:07

Neata

Hai la cafea

Azi zburam acasa

Interesanta discutie cu cartile si ap,

Mai vreau idei de carti

Delia e f interesant, mai vrem:)


Pup


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -