Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La multi ani piersicute de iulie august ( 41 )


400 raspunsuri la acest subiect

#11
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 02 iulie 2013 - 20:24

Muraturica, noi scriem la ore fixe [:)] .

 

Felicitari Aurorei si (uitasem) lui Patrick ca merg singurei!

 

Si ca sa-l mai si laud ca face chestii, daca nu spectaculoase, macar haioase: a gasit butonul cu melodii de la telefonul meu, le pune pe rand si danseaza, asta insemnand isi batzaie funduletzul ritmic in sus si in jos. O sa incerc sa-l filmez cum face.

Iar cand ii punem pe nas ochelari de soare, ai mei sau ai lui barbata-miu, baga un ranjet larg si instantaneu ca vedetele haituite de paparazzi.

 

In alta ordine de idei, m-am inarmat in weekend cu carti despre cresterea toddler-ilor (altceva oricum nu pot citi...).

Am inceput "Bringing up bébé", scrisa de o "americana in Paris", despre cum cresc francezii niste bebei f calmi si echilibrati fata de colegii lor de generatie nord-americani. Am citit capitolul despre somn, ff interesant, desi e cam tarziu sa aplic metoda.

Mai am "Children are from heaven" de John Gray, asta ar fi ceva despre educatia pozitiva, si inca una despre disciplina de Dodson (cel cu "totul se intampla pana la 6 ani") si o caramida cu poze = ghidul canadian de crestere a copilului 1-6 ani (pe asta am terminat-o prima...).

Primele doua titluri le-am gasit recomandate aici pe forum pe diverse topice si le multumesc fetelor care le-au mentionat, poate citesc si pe aici.

 

Rocsy, somn usor.



#12
ali24

ali24

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 02 iulie 2013 - 20:33

Delia bine ai revenit...nici nu vreau sa ma gandesc CE urat a fost.eu o iau razna si cand e unul bolnav...uffff

Muraturica ma bucur ca e totul in Regula cu alunitele

#13
ali24

ali24

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 02 iulie 2013 - 20:46

Fleur sa iti fie de bine zilele libere...chiar ma gandeam si EU ce o fi cu tine ca nu prea se intampla sa lipsesti nemotivat.tine te tare sa nu pici in butoi ca e urat acolo.
Face o Gramada de chestii interesante Eric...

#14
clayhanger

clayhanger

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 592 mesaje

Postat 02 iulie 2013 - 20:53

Delia, wow! Sper ca ai avut suficient ajutor!

Fleur, eu stiu ca Bringing up bebe nu este cu idei "ap" (attachment parenting). Sunt curioasa ce zice despre somn, daca nu e o metoda in esenta "crying-it-out".

Tu ai mers pe multe din ideile AP, asa ca as putea sa iti recomand si Playful Parenting de Lawrence Cohen, eu pe asta o am pe lista pt citit si stiu ca e o carte ok (ref. Ap).

#15
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 02 iulie 2013 - 21:02

Clay, eu sunt mai eclectica, asa, citesc multe si la o adica iau din toate ce cred ca mi s-ar potrivi.

Bringing up bébé, da, prezinta o varianta de cry it out pt copiii mai mari de 4-6 luni, la mai mici o chestie numita de autoare "pauza", care mi s-a parut si logica si utila. Asta imi pare rau ca nu am aplicat-o pana la 4 luni. Imi place si ce scrie (de fapt citeaza din psihologi francezi) despre ciclurile de somn ale copiilor si cum ii putem invata sa le "lege", adica mai pe romaneste zis sa (re-) adoarma singuri.

 

Am mers pe AP, dar incep sa am dubii pt ca Eric trece printr-o faza de atasament care mi se pare interminabila si grea pentru amandoi. Vreau sa il fac treptat sa devina mai independent, dar e greu in conditii de alaptat, co-sleeping etc.

 

Mersi de sugestie, o sa o includ pe lista mea de lecturi.

 

Hai sa dau o matza de control:

 

Noapte linistita! [mata]



#16
clayhanger

clayhanger

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 592 mesaje

Postat 02 iulie 2013 - 21:06

Poate fi in saltul de 55 de saptamani. Nu am mai avut timp sa scanez. Eu cred ca vor veni vremuri mai bune indiferent de salt/nesalt etc...

#17
ali24

ali24

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 02 iulie 2013 - 21:21

Fleur EU ii tai unghiile doar in somn

#18
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 02 iulie 2013 - 21:26

Si nu se trezeste? Al meu si daca ma foiesc eu se trezeste.... Plus ca dormim pe intuneric si ziua (cu perdelele trase).



#19
ali24

ali24

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 02 iulie 2013 - 21:27

EU cred ca ar trebuii sa citesc o carte despre cum sa te intelegi cu un copil de 6ani...parca ma inteleg din ce in ce mai greu cu el.nu ma asculta decat daca strig...si stiu ca nu e bine...si mai ales ca incepe si Denis sa ma imite si ne cearta in limba Lui...nici nu stiu cum sa procedez cu el...

l am tuns pe Denis si a stat desi aveam emotii ...taicasu se juca la robinet...si el cum e fascinat de apa nu a mai zis nimic.

Si bineinteles ca nu ne lasam la Andrei si Eric si suntem la fel de pasionati de tot ce e in baie in special de peria de wc...cand vede USA deschisa sau aude pe cineva inauntru acolo trebuie sa fie si el

#20
ali24

ali24

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 02 iulie 2013 - 21:32

Nu se trezeste.daca il vad ca incepe sa se foiasca de trezire ma opresc si dupa cateva minute ma apuc iar...si al meu se trezeste in general si daca misc un deget si am intuneric in camera(mi am cumparat si EU pana la urma draperii prin care nu intra Lumina si sunt ok)dar prind cate un moment in care doarme mai adanc...


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -