Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de sept-oct 2012 (25)


248 raspunsuri la acest subiect

#21
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 29 iunie 2013 - 00:05

Mira, aici nu se da nimic daca sunt muci. Aspiri si lasi corpul sa lupte. EU noaptea puneam o ceapa taiata in 4 sa fiu sigura ca respira bine.
Se da doar pt febra, daca face peste 37.9, altfel lasi corpul sa lupte. EU asa am fc, desi a avut zile cd sugea de 2-3 ori, respira ca avea nasul infundat.
Sanatate

#22
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 29 iunie 2013 - 08:47

Neata,

Mira: ser sau apa de mare de cate ori e nevoie, aspirat de 3 ori/zi si Colargol sau Pivalone daca sunt transparenti. Daca sunt verzi nu mai au efect picaturile astea.

Ana, daca ea e pe curba ei de crestere, nu trebuie sa te ingrijorezi. La multi ani gazei!

Pisica, incearca sa il pui pe bebe mai des la san, nu la 3-4 ore. Si eu m-am luptat cu alaptatul... A mea sugea la fiecare ora. Avea 3 bibe de supliment/zi si de la 4 luni a inceput treptat sa-si scoata cate unul, ajungand la 6 luni sa nu-l mai vrea nici pe cel de seara. Dar eu ii dadeam san, apoi lp. Cat are bb?

La multi ani Paulica!!!

#23
Mirabelac

Mirabelac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.399 mesaje

Postat 29 iunie 2013 - 09:09

Bune fetelor. Stiu ca v-ati gandit la noi dar nu am timp de nimic, David e in vacanta si mai sta el pc, cand mai prind si eu cateva min ma uit la oferte de concediu. Sunt f aglomerata, la ora la care intram de obicei dimineata suntem in parc acum.

 

Suntem bine, Calin maraie non-stop, vrea numai cu cineva, e mai solicitant ca de obicei. Umbla peste tot si stau numai dupa el, ca sa nu zic celelalte treburi... uneori cand ajung in fata blocului ma uit daca am hainele sau papucii de afara pe mine ca am patit-o odata. Ma culc dupa 12 si la 5-6 is treaza, is cam rupta de oboseala iar acusi ma duc la serv. Am pregatit dosarul de stimulent, mai caut ce-mi mai trebuie pt serv.

 

Pe 8 iulie plecam in concediu, la noi la mare.

 

Nu am timp sa citesc sa mai raspund, abia am reusit sa intru acum. Va pup pe toate. 



#24
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 29 iunie 2013 - 09:19

Mirabela, ma bucur ca sunteti bine! Sa aveti un concediu relaxant si fara incidente neplacute!

#25
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 29 iunie 2013 - 09:59

Buna dimi,

 

si eu pun doar ser si aspir cand are muci; am avut de 2 ori si doar transparenti; medicamente nu i-am dat decat Osciloccinum dar din cate am citit in articolul postat la piersicute parca e apa de ploaie ca nu fac nimic pastilutele....

 

Andrei doarme f bine, imi e si frica sa il laud; s-a culcat la 22, la 3.30 papa si trezirea finala la 8.45; la 9 papa si de la 10.30 l-am culcat iara sa fie fresh pe ora 12 cand avem bazin.

 

Ieri a zis prima data si mama ca de tata deja eram satui (glumesc evident). M-am topit langa el, l-am pupat pana era sa il sufoc pe bietul copil.

 

Sunt reduceri mari la ZARA; i-am luat papuci de umblat, tricouri, pulover, sepcuta....



#26
simonelia

simonelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 29 iunie 2013 - 10:42

Buna fetelor, am revenit dupa o sapt de cosmar, pitica a avut pana la urma puroi in gat, nu prea putea sa inghita, am fost la trei doctori, si fiecare ne-a dat trei tratmente total diferite, cred ca am reusit sa o punem pe picioare, dar cu injectii, intrucat antibioticul pe gura nu si-a facut efectul scontat, otita nu a fost, a avut doar putin o ureche mai rosie, iar nasul a fost ok, febra nu mai are de ieri, oricum a fost prima data si e ingrozitor, pt ca ei sunt mici, nu vorbesc si trebuie sa intelegem noi ce au.

Oli, tu te intorci la lucru deja? Mai ramane cineva acasa 2 ani?

Un weekend luuung si frumos va doresc

#27
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 29 iunie 2013 - 10:44

Simo, offf, mititica! Bine ca e ok acum.
Din august trebuie sa incep munca :( as fi vrut sa stau 2 ani dar nu ne-am fi descurcat cu banii.

#28
simonelia

simonelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 29 iunie 2013 - 10:57

Asta cu banii e adevarat, unui copil in primul an de viata si nu numai trebuie sa-i cumperi o gramada, incepand cu carucior, scaun de masina, pentru mancat, hainute, si multe altele pe care sigur le stiti si voi fara sa le enumar eu.

Eu am ales varianta de 2 ani, bineinteles se simte la buget pt ca aveam un salariu sa zic ok pt nevoile mele, dar nu aveam cu cine sa o las pe cea mica si in plus ma cam saturasem de job, lucram de 12 ani in acelasi loc de munca, intervenise monotonia si cu criza, s-a cam dus afacerea pe duca... clienti care falimentau, sefi irascibili, probleme cat carul, dar cel putin ma relaxez, intre ghilimele 2 ani cu cea mica si uit de nebunia de la luru

#29
simonelia

simonelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 29 iunie 2013 - 10:59

Nu prea am cu cine sa socializez pe afara, prietene putine si acelea fara copii, sotul meu e toata ziua la munca, dar banuiesc ca nu sunt singura...

#30
simonelia

simonelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 402 mesaje

Postat 29 iunie 2013 - 11:01

Cum pot sa potez si eu o poza cu pitica pe contul comun? Cine ma ajuta?


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -