Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Formula de salut "Sarut-mana" : - invatam copiii sa salute astfel ?

114 raspunsuri la acest subiect

blackgirl0

blackgirl0

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.421 mesaje

Postat 25 iunie 2013 - 19:14

Parintilor si bunicelor copilul meu le spune din start: buna!, salut!, paaa! [hia]

"Buna ziua" spune intr-un cadru mai larg, ceremonios. Si io tot salut si pa ii spun mamei, mai putin soacrei careia ma adresez cu buna ziua!  [:)] 

P.S. Mi-aduc aminte cu oroare cum, in copilarie, ma corectau vecinii/vecinele bunicii ca ba este sarut'mana, ba este buna'ziua, cum salutam oricum era gresit.  [fri]  Eu cred ca politetea deriva din faptul ca te-am salutat, ma comport civilizat si respectuos, mai putin in fix formula de adresare.

• 2

EleonoraTM

EleonoraTM

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 25 iunie 2013 - 19:17

Parintilor si bunicelor copilul meu le spune din start: buna!, salut!, paaa! [hia]

"Buna ziua" spune intr-un cadru mai larg, ceremonios. Si io tot salut si pa ii spun mamei, mai putin soacrei careia ma adresez cu buna ziua!  [:)] 

P.S. Mi-aduc aminte cu oroare cum, in copilarie, ma corectau vecinii/vecinele bunicii ca ba este sarut'mana, ba este buna'ziua, cum salutam oricum era gresit.  [fri]  Eu cred ca politetea deriva din faptul ca te-am salutat, ma comport civilizat si respectuos, mai putin in fix formula de adresare.

Corect,si asta e foarte adevarat ! [:)] ,nu doar formula de salut,cat si comportamentul respectuos in general.

Fetita noastra de 13 ani, mai foloseste "Buna" dar destul de rar, in rest chiar si fata de vecinii mai in varsta doar cu Sarut-mana.

Editat de EleonoraTM, 25 iunie 2013 - 19:21 .

• 0

andacos

andacos

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 24.340 mesaje

Postat 25 iunie 2013 - 20:01

Tin minte ca aveam 16 ani si la lift spuneam cuminte saru-mana la toata cu care ma intalneam. O data vecinul de la 7 imi i-a vorba si zice saru-mana...eu: saru-mana  [:D]

El mi-a atras atentia atunci ca m-am facut suficient de mare si acum e randul barbatilor sa-mi spuna asa... a fost dragut. De atunci nu am mai spus sarumana decat rudelor f apropiate si in varsta.

Parca ai povestit de mine...eu insa drept sa spun pina la momentul ala nici nu mi-am dat seama de "penibilul situatziei",luam acest"sarut mina"pur si simplu ca forma de salut,fara nicio referire la aplicabilitatea formulei.

Eu si acum ii spun tatei"sarut mina"dar eu sunt mai demodata asa! [:)]

E pur si simplu o forma de politetze,pe cale de disparitzie datorita prejudecatzilor.

Dana

• 0

Rufus

Rufus

Membru VIP

• Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 25 iunie 2013 - 20:06

Pe mine nu m-au invatat si nici nu m-au obligat parintii sa salut astfel.

Nici eu nu-mi invat/oblig fetele sa faca asa ceva.

Dar, asa cum am invat eu, vad ca si ele invata singure: vorba dulce mult aduce.

Imi place formularea, nu ma deranjeaza sa o folosesc sau sa fiu salutat asa de colegii copiilor. In Ardeal este folosita frecvent si nu gasesc nimic dezgustator.

Gestul in sine este depasit, insa nu mi se pare nimic dezgustator. Din contra...

• 0

ela_04

ela_04

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 25 iunie 2013 - 20:12

[:)]  Si la mine era tot o forma de salut... normalul acelor vremuri probabil...

Tin minte si acum ce mare si importanta m-am simtit cand mi-a spus "acum esti domnisoara mare... toti barbatii ar trebui sa-ti spuna tie saru-mana"...  [:)]

Oricum omul avea o fata si un baiat mai mari decat mine un pic asa ca stia exact ce sa zica, sa prinda la publicul ascultator  [pk]

• 2

maria0408

maria0408

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 820 mesaje

Postat 25 iunie 2013 - 20:41

Eu si acum ii salut pe parintiimei cu sarut mana si nu mi se pare nici penibil, nici demodat:))) asa i-am salutat de cand ma stiu

Pe fetita am lasat-o sa alega formula de salut pe care o vrea : buna, buna ziua etc. important e ca stie ca atunci cand te intalnesti pe cineva saluti. De multe ori cand ma aude pe mine salutandu-i pe bunici asa, spune si ea sarut mana.
  • 0

Selene_Bunny

Selene_Bunny

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 25 iunie 2013 - 21:17

Buna ziua/La revedere vecinilor si celor departati.

Buna, ciao, salut, pa celor apropiati.

• 1

ni-na

ni-na

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 25 iunie 2013 - 21:55

nasei mele de botez(uneori si nasului)le spun sarut mana,ca asa le-am zis 40 ani si e prea tarziu sa ma schimb.

Mai folosesc sarut mana in loc de "multumesc" pentru unele servicii dezinteresate

Copilul nu spune nimanui,nu l-am obligat sa spuna asta daca lui nu i-a venit din suflet.

• 0

GINARARES

GINARARES

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 276 mesaje

Postat 25 iunie 2013 - 22:11

Buna fetelor! eu cind es afara cu copilul toti copii imi dau sarut mana cand aud asa parca ma simt batrina [:)] ,mi-ar placea mai mult SALUT    eu ii spun numai nasei mele de cununie sarut mana si mamei mele din respect si obisnuinta,copilul lam invatat   sa salute cu BUNA! [flo2]

• 0

EleonoraTM

EleonoraTM

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 25 iunie 2013 - 23:07

Eu zic ca sarut-mana nu e deloc de moda veche ,cred ca are o eleganta aparte,daca se poate spune asa. Nu inseamna ca s-ar adresa doar unor persoane in varsta,sau daca ai 45 de ani sa zic si esti salutat/salutata astfel ar trebui sa te faca sa te simti batran/a ,nicidecum [:)] .     

Am o prietena,33 de ani, a carei nepoata de 18 ani o saluta si acum cu sarut-mana!  

• 0

Intrebari Panica

• Fructe

ingera60
    - Astăzi, 16:43

• Fructe

ingera60
    - Astăzi, 16:43

• anka192
    - Astăzi, 07:38

• La cate sapt s-a vizualizat embrionul la eco transvaginala?

IoanaaaD
    - Ieri, 22:38

• Primul vaccin

Panaite Andreea
    - Ieri, 19:55

Grupuri

• Varicela in sarcina

Magdabebe2
    - mar 21 2019 17:19

• Cataracta congenitală

DanielaRa
    - dec 20 2017 17:09