Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Fibrom uterin (33)


517 raspunsuri la acest subiect

#41
carin1974

carin1974

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 03 iulie 2013 - 14:18

Foarte frumoasa Ilinca. Sa fie sanatoasa si sa creasca mare, sa va lumineze in continuare viata.



#42
Violeta_ND

Violeta_ND

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 03 iulie 2013 - 15:55

Foarte dulce bebelusa, sa nu o deochi! Are deja cercei... Sa se faca mare, frumoasa si desteapta!



#43
Floren_

Floren_

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 520 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 08:07

Ooo..., scumpetea mica!!! Ce frumoasa e!!!  [pup]  Sa va traiasca, sa fiti sanatosi cu totii si sa va bucurati de ea!

olimp, stim ca acum esti foarte ocupata, Ilincuta iti monopolizeaza timpul, dar te asteptam cand poti sa ne spui cum te simti, cum a fost nasterea si ce nazbatii mai face Ilinca. [pup]

 

Vio, ce mai  face buburuzelul meu preferat? Are nume? [pup]

 

Carin, ti-am citit semnatura si am vazut ca de curand s-a mai spulberat un vis... Imi pare tare rau! Te imbratisez cu drag. [pup]  Ce ti-a propus medicul sa faci in continuare? Nu exista sanse sa ramai natural?

 

 

Eu sunt in continuare in program turbo, nu-mi ajunge timpul pentru tot ce am de facut, sunt foarte obosita si cu nervii pusi pe bigudiuri. Acum va las si fug sa pregatesc micul dejun ca s-a trezit copila. Offf, si speram sa mai doarma putin, ca sa-mi fac si eu pedichiura... [batcap]


Editat de Floren_, 04 iulie 2013 - 08:08 .


#44
Violeta_ND

Violeta_ND

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 09:57

Floren, consoleaza-te cu gandul ca acum iti faci antrenamentul pentru viitorul copil. Totusi, cred ca e mai usor cu copilul tau pentru ca il cunosti si e doar responsabilitatea ta. Cand era nepoata la mine(foarte rar) ma purtam cu ea de parca fiecare obiect din casa ar putea sa o accidenteze. Eram foarte atenta sa nu o rasfat sau sa-i dau ceva de mancare cu care parintii nu ar fi de acord etc.

Aseara am iesit cu cativa prieteni si i-am anuntat ca asteptam un copil (sa-si faca inventarul cu lucruri ramase de la bebelusi [:)] ). Erau doi copii care stateau pe marginea parapetului,langa Dunare si mie mi se parea mereu ca o sa cada. Parintii nu aveau nici un stres. Sper sa nu devin o mama superprotectoare, sufocanta.

in alta ordine de idei, am sarit calul cu mancatul. Am luat un kilogram prea mult. Ar trebui sa fiu mai atenta cu ce mananc. [grasa]



#45
Violeta_ND

Violeta_ND

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 10:00

Buburuzel face bine, vinerea viitoare pe 12 iulie merg la control o sa fac o ecografie mai detaliata, apoi la Fundeni.

Coincidenta sau nu, in una din zilele trecute am pus in discutie numele copilului si ne-am hotarat in 5 minute. Cred ca o sa-l cheme Theodor Mihai. Theodor am vrut eu, pentru ca e numele tatalui si al bunicului sau, continua traditia si Mihai a vrut sotul. Deci, de Mihail si Gavril o sa-i sarbatoresc pe copil si pe sot.

La nume de fata nu ne-am gandit. O sa fim siguri pe 12 daca e baiat.



#46
Violeta_ND

Violeta_ND

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 10:03

Carin, parca tu intrebai de embolizare. Ce fel de fibroame ai, ce dimensiuni si unde sunt localizati? Intreb pentru ca unele fibroame nu deranjeaza in sarcina. Unele pot sta in calea fixarii oului fecundat si unele nu dau rezultate bune la embolizare sau sunt contraindicate pentru embolizare.



#47
Floren_

Floren_

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 520 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 21:06

Frumos nume ati ales!  Abia astept momentul in care ii vom ura bun venit pe lume.  [pup]

Am si eu un nume infipt adanc in minte... daca voi avea un baietel ii voi spune Victor - numele bunicului din partea mamei, pe care l-am pierdut demult si de care imi este tare dor cateodata. [:)]

 

In alta ordine de idei, incepand de azi de la ora 18 am iesit de sub asediu. [:D]   Nazbatioasa noastra de fata s-a intors la mama ei. Maine ma ocup de curatenie ca azi n-am mai fost in stare, iar apartamentul arata ca dupa bombardament.

Vad ca vio stie ce inseamna o vacanta cu un copil de 7 ani... adaugati la asta si faptul ca a noastra copila este deosebit de rasfatata, incapatanata si hiperactiva,si o sa intelegeti mai bine de ce suntem asa de obositi.  [|)]

Ma bag in pat acum ca am de recuperat, dar nu inainte de a declara ziua 1. Mi-au venit azi musafirii... Asta este.

Noapte buna tuturor! [pup]


Editat de Floren_, 04 iulie 2013 - 21:17 .


#48
carin1974

carin1974

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 05 iulie 2013 - 09:43

Eu deocamdata incerc sa ma adun si sa mai uit de problema bebe. O sa mai incercam poate inseminari pe ciclu natural daca se poate si la iarna o luam de la capat cu stimulare.

Medicul a spus sa las in pace fibromul ca nu trebuie nici embolizat nici operat deocamdata, ca nu deformeaza uterul si nu sta in calea unei sarcini. Este destul de mare -6x4 cm dar din fericire din octombrie a stagnat, poate si datorita faptului ca sunt aproape de menopauza.



#49
Violeta_ND

Violeta_ND

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 05 iulie 2013 - 10:13

Din ce am observat la mine, embolizarea nu are rezultate remarcabile supra fibroamelor mari.  Macar le stopeaza cresterea. Mai subtiaza endometrul( asta am observat eu).



#50
olimp

olimp

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.273 mesaje

Postat 05 iulie 2013 - 10:49

buna fetelor [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]  flori pentru toate....

 

vio 1 kg te rog e foarte bine..lasa-le in pace important este ce se dezvolta in burtica...eu am pus pe mine 30 kg si acum dupa 9 zile am dat jos 11 kg mai am de luptat cu 19 kg dar treptat se vor duce toate

 

Ilinca e bine doar papa si doarme , mai avem si momente de povesti dar scurte ca suntem micute inca...e sanatoasa si eu am lapte deocamdata ceea ce este bine..sper sa am pana pe la 6 muni daca nu si prima luna de viata e importanta cand lapticul ce cel mai bun...

 

cu spitalizarea , am trecut foarte usor de cezariana , a doua zi deja umblam pe coridoare sa ma duc sa-mi alaptez fetita care era la neonatologie ..pana m-au transferat pe salon...ma misc foarte bine nu ma doare nimic...

 

trebuie sa fiu atenta ce manac sa nu ii fac colici piticei...

 

va pup pe toate , pitica imi fura tot timpul...nu are un orar stabil de papa ..cand cere trebuie sa fiu pe faza...nu ma prea pot deplasa...

 

cand pot mai intru sa va sustin...

 

scuzati-ma daca am ucis limba romana dar ma grabesc sa scriu pana nu maraie Ilincuta...

 

carin sunt fibroame si fibroame depinde daca afecteaza si deformeaza cavitatea uterina....posibil sa nu ..la mine o deforma tare de tot si era imens ...si cum au zis si fetele la fibroamele mari nu prea functioneaza embolizarea....doar le stagneaza crestrea dar nu si regerseaza...




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -