Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Aspirante optimiste>20ani!(826)Felicitari MeAlex !


225 raspunsuri la acest subiect

#11
valicutza

valicutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 500 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 09:53

da Iarina te astept, ca luna asta nu am prestat , am zis sa mai stam un pic ca plecam in concediu,pregatim fata pentru scoala, prin august ne apucam serios ca deja timpul trece si cine stie cat dureaza pana raman. asa ca de plecat plecam toate sigur. pupicei.



#12
bubuali

bubuali

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 10:51

Buna fetelor....va doresc si eu un capitol plin de vesti minunate!Acum mi-e greu ca vorbesc cu voi mai rar....ce-as mai sta si eu aici cu voi la taclale...dar ma preseaza timpul...asa e la noi in fiecare an in perioada asta...

Corina ma bucur din suflet pt tine...

Fetelor...bietele berze ce jumulite o sa fie!

Va pup...o zi superba!



#13
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 11:42

Buna fetelor,

Cum mai sunteti? Pozitive si pregatite sa prindeti berzele?

Eu sunt in a 3-a zi de CM, ca niciodata am un flux f mare si cheaguri mari, cat o lingurita + dureri si stari de lesin (probabil datoria anemiei temporare). Posibil sa fie de la niste naturiste cu planta castitatii de le-am luat pt a stimula secretia de progesteron (aveam faza luteala scurta), poate m-au dat peste cap, nu stiu ce sa zic, dar pe de alta parte mi-a venit si mie la 28 de zile, nu la 24-25 ca pana acum. Nu stiu daca sa le mai iau sau nu, deocamdata am micsorat doza de la 3/zi la 1/zi. Sa iau 1, sau iau 2, sa renunt? Care ati luat Vitex de la Dacia Plant si aveati faza luteala scurta, ce sfaturi imi dati? :-s

am baut si ceai de cretisoara, dar nu cred sa dea ceaiul asa efect.

 

Corinuta, cum te simti? Ai greturi? Cum te descurci cu caldura? Sper sa fii ok, bebe stim ca e ok si ne rugam sa fie asa intotdeauna.



#14
mrenescu

mrenescu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 13:55

Buna fetelor,

Cum mai sunteti? Pozitive si pregatite sa prindeti berzele?

Eu sunt in a 3-a zi de CM, ca niciodata am un flux f mare si cheaguri mari, cat o lingurita + dureri si stari de lesin (probabil datoria anemiei temporare). Posibil sa fie de la niste naturiste cu planta castitatii de le-am luat pt a stimula secretia de progesteron (aveam faza luteala scurta), poate m-au dat peste cap, nu stiu ce sa zic, dar pe de alta parte mi-a venit si mie la 28 de zile, nu la 24-25 ca pana acum. Nu stiu daca sa le mai iau sau nu, deocamdata am micsorat doza de la 3/zi la 1/zi. Sa iau 1, sau iau 2, sa renunt? Care ati luat Vitex de la Dacia Plant si aveati faza luteala scurta, ce sfaturi imi dati? :-s

am baut si ceai de cretisoara, dar nu cred sa dea ceaiul asa efect.

 

Corinuta, cum te simti? Ai greturi? Cum te descurci cu caldura? Sper sa fii ok, bebe stim ca e ok si ne rugam sa fie asa intotdeauna.

Arrya,

 

Realitatea este ca remediile naturiste au efecte pe care noi nu le cunoastem pe deplin. De exemplu eu am hipertiroidie si am citit la un moment dat despre ceaiul de salvie care "regleaza functiile tiroidei". Prin urmare l-am cumparat si  baut timp de o luna, constiincios, o cana in fiecare seara sa-i testez efectul. Singurul efect pe care l-am observat a fost ca de la un ciclu de 30-31 de zile am ajuns la unul de 25 de zile. Am renunta la ceai m-am intors si la ciclul de 30-31 de zile pe care il am de la 12 ani. Functia tiroidiana n-a parut sa fie influentata de ceai. Asa ca da, ar putea fi si de la ceai pentru ca stii cum se spune: cele mai bune otravuri sunt facute din plante [:)] . Eu am abandonat ceaiul cu pricina si n-am mai apelat la nimic naturist. Poate in cazul unor oameni functioneaza dar la mine nu prea. Nici homeopatele nu imi fac nimic dar poate e organismul meu mai ciudat.



#15
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 14:27

Arrya, din cate stiu eu, cheagurile apar tocmai din cauza fluxului mare de sange, iar factorul anticoagulant nu are timp sa intervina sa le dizolve;

tratamentul naturist de regula isi arata efectele dupa o perioada de min 2-3 luni si necesita consecventa; de obicei intai deregleaza si apoi regleaza; cel putin la mine asa a functionat;

plus ca o menstra cu sange mai abundent e o dovada de fertilitate;  eu una asa stiu;

eu stiam ca la vitex se recomanda cresterea treptata a dozei- de la 1 cps la 3/zi,

echilibreaza balanta estrogen-progesteron, iar cretisoara tonifica uterul si ajuta la implantare; cand menstra e asa abundenta la mine eu iau o lingurita pulbere de cretisoara, tin putin sub limba- e cam aspra la gust, dar...- de 3 ori pe zi si beau 2 cani e ceai de coada soricelului- cea mai buna planta pentru aparatul genital dupa parerea mea; se regleaza f repede fluxul si se diminueaza mult durerile;

sper sa iti fie de folos ce ti-am scris; am scris din proprie experienta, dar cum zice si mrenescu fiecare organism e unic si are propriile reactii; e f imp intr-un tratament naturist sa urmaresti ce iti face bine si nu cu maxima atentie; si sa incepi cu doze mai mici pentru a vedea reactiile corpului  fie pozitive, fie negative;

mie f bine mi-au facut pentru faza luteala mladitele de zmeur; 

am mai scris asta ca si doctora ginecolog a fost multumita de cum a iesit eco transvag.;



#16
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 14:39

Buna,

Multumesc pt raspunsuri, fetelor.

Maryella, deci e ok cretisoara, asa am simtit si eu ca e ok, plus ca n-am baut cum zicea acolo 3-4 cani, ci 2-3 cani.

Cu Vitexul o sa continuu cu 1 /zi si poate dupa ovulatie 2/zi, vad cum ma simt mai incolo.

 

Legat de mladitele de zmeur sau de coada soricelului, de una din ele citisem ca trebuie interupta daca ramai gravida ca altfel e periculoasa, nu mai stiu care dintre ele.



#17
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 16:21

de coada soricelului e vb; ceaiul de frunze de zmeur sau de zmeura rosie e indict si in sarcina- e tonic uterin ca si cretisoara si are complex de B-uri;

eu una nu mai stau in casa fara ceai de cretisoara; mi se pare nemaipomenit pe parte ginecologica;

si eu beau 2 cani de ceai de cretisoara pe zi si ma simt f bine;

eu in general sunt pentru tratament naturist; evit cat pot medicamentele de sinteza;

desigur, cand se impun , in situatii mai grave le iau;

dar cat pot sa evit evit; ma documentez inainte;

gandeste-te ca acum sunt doctori care au ca specializare apifitoterapia su hoemopatia;

fosta mea doctora de fam era si hoemopat si nu ma bombarda cu medicam de sinteza; eu ma simteam f bine cu ce imi dadea ea si ma ocoleau racelile;

pacat ca a plecat din tara;

la tratament naturist le introduci treptat sa vezi cum te simti si sa poti identifica planta care iti face rau, daca e cazul;

tot ce trebuie sa faci e sa ai putina rabdare ca presimt ca dupa nunta ne dai o veste buna;



#18
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 17:11

Fetelor ce ştiţi de dr. U mai răspunde ea la mailuri?

 

Eu am fost la ea o dată, îi şi scrisesem mai demult, mi-a răspuns după ce am fost la Fundeni, dar acum până să ajung din nou la ea ce să fac să-i scriu din nou ce mutaţii am, ce mi-a recomandat în preconcepţie şi ce ar trebui să fac dacă rămân însărcinată, adică ce tratament urmează să iau.

 

MeAlex dacă mai intri pe la noi tu ce părere ai? Îi mai scriu de rezultatele analizelor pe care mi le-a făcut ea la Fundeni sau nu, or fi suficiente mutaţiile şi tratamentul indicat de ea?

 

Voi ce ziceţi sau ce i-aţi scris d-nei dr. U?



#19
ella_84

ella_84

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 20:12

Iarina, eu nu i-am scris inainte sa merg. M-am dus direct acolo dimineata, mi-au luat sange pentru analize si am lasat dosarul cu toate analizele, inclusiv o foaie cu un scurt istoric si tratamentul preconceptional. Apoi am fost dupa-amiaza si am vb cu dna dr si deja stia despre ce e vorba.

#20
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 20:18

Prima data şi singura când am fost la ea am plecat şi eu cu dosarul de analize şi acolo am văzut ce şi cum. Pe mail îi scrisesem dar timp de vreo 2 luni nu mi-a răspuns aşa vă am plecat direct. După ce am fost la Fundeni la vreo 3 zile mi-a răspuns la email.

 

acum până să ajung la ea i-aş scrie din nou. Asistenta ei îmi dăduse un nr. de telefon dar doar pentru a trimite mesaje. Am să-i scriu să o întreb când o găsesc la Medsana.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -