Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

boala Basedow


26 raspunsuri la acest subiect

#11
Nimeni_Alta

Nimeni_Alta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 22:38

alta grija................. de a mea. De la tratament nu v-ati ingrasat?

Am cunoscut pe cineva care ia tirozol, impreuna cu prednison, dar s-a umflat ceva de groaza. probabil de la prednison......

La ce interval refaceai analizele sub tratament?

Eu nu m-am ingrasat deloc dar poate depinde si de organismul fiecaruia.Cand m-am imbolnavit am slabit pana la 52 de kg si acum am 66 de kg la 1.80.Analizele depinde si de dr.eu le faceam la 3 luni si acum dupa operatie la 6 luni.Nu stiu voi dar eu am avut si caderi de calciu tot din cauza asta si am luat multa vreme si calciu.

Sunt multe articole pe net despre boala ...eu initial nu mi-am dat seama ce am era vara si am crezut ca am vre-o cadere de calciu ..


Editat de Nimeni_Alta, 21 iunie 2013 - 08:20 .


#12
mariadan

mariadan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 185 mesaje

Postat 21 iunie 2013 - 12:44

de dr. Corina Neamtu ce stiti?



#13
BabyAlbatros

BabyAlbatros

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 23 iunie 2013 - 04:14

Buna,

Eu sunt din Iasi si am fost diagnosticata cu Basedow acum 4 ani, pe baza valorilor mari ale TRAB-ului si, la acel moment, TSH fff mic si un FT4 usor peste medie. Nu am vrut sa fac tratament alopat, pentru ca nu aveam nici un simptom al bolii, ma simteam foarte bine.

In schimb, am urmat un tratament homeopat, care in cateva luni mi-a adus valorile TSH si FT4 la normal si a scazut TRAb-ul. Dupa un an si jumatate de tratament homeopat, am renuntat, dar de atunci nu am mai avut analize proaste si dupa sarcina chiar si TRAb-ul a revenit la normal.

 

In Iasi am fost la mai multi endocrinologi, dar as recomanda doar pe dr. Cristina Preda de la Spiridon, care e un medic bun si te asculta cu adevarat, insa  u stiu daca e disponibila telefonic, pentru ca nu am avut nevoie, iar acum merg la dr. Roxana Stanciu, care lucreaza la Medicover si Policlinica Sportiva, care e tanara, pregatita si disponibila.

 

Multa sanatate!



#14
mariadan

mariadan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 185 mesaje

Postat 23 iunie 2013 - 11:03

BabyAlbatros de Cristea Cristina ce stii? Ce tratament homeopat ai avut, cine ti l-a recomandat?



#15
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 23 iunie 2013 - 14:03

Buna ziua.

Am fost diagnosticata cu boala Basedow - Graves, pe baza unui fT4 mai mare decat valorile normale.

imi puteti recomanda un medic endocrinolog bun in Bucuresti sau Iasi?

Unul care v-a inspirat incredere, cu care ati avut experiente pozitive (chiar negative - as sti de cine sa ma feresc), care sa poata fi contactat telefonic, email cand ai nevoie de el, eventual sa poata fi gasit si sambata.

 

Încearcă pe site-ul ăsta http://tiroida.ro/   Doctorul Cristian-Claudiu Ţupea, îţi răspunde la întrebări pe site direct cred că şi la email.

 

Chestia e că deşi sunt autoimune a nu se confunda Hashimoto cu Basedow - Graves.

 

Eu sunt diagnosticată cu Hashimoto, boală care atacă glanda tiroidă până la distrucţie, tratamentul fiind cu hormoni de sinteză în locul celor care nu mai pot fi produşi de glanda tiroidă distrusă.

 

Boala Basedow - Graves este tot o boală autoimună care produce anticorpi care stimulează tiroida să se marească şi să secrete hormoni în exces deci opusul  boalei Hashimoto, tratamentul fiind cu medicamente antitiroidiene care inhibă tiroida să mai producă hormoni în exces. Sunt mai multe tratamente chiar şi chirurgical, dar asta se dicută cu medicul endocrinolog pentru a stabili soluţia cea mai bună pentru bolnav.

 

Probabil că ai avut Free T4 peste limita maximă şi TSH foarte mic sub limita minimă.

 

TSH de obicei arată funcţia tiroidei, el este un hormon eliberat de hipofiză care ajută la eliberarea hormonilor produşi de tiroidă şi care sunt T3 şi T4.

Formele free T3 şi T4 reprezintă partea activă a hormonilor eliberată în sânge şi de asta sunt utile mai degrabă decât măsurarea nivelurilor de T3 şi T4. 

 

Anticorpii caracteristici pentru boala BG sunt TRAb care nu apar decât la această boală, dar bănuiesc că ai făcut aceste investigaţii, în afară de acestea ar fi trebuit să faci o ecografie tiroidiană, care ajută foarte mult în cazul în care tiroida ta s-a mărit în exces.



#16
mariadan

mariadan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 185 mesaje

Postat 24 iunie 2013 - 08:29

intre timp am facut toate analizele, e Basedow sigur



#17
BabyAlbatros

BabyAlbatros

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 24 iunie 2013 - 16:49

BabyAlbatros de Cristea Cristina ce stii? Ce tratament homeopat ai avut, cine ti l-a recomandat?

 

Buna, nu stiu nimic despre dr Cristea. Tratamentul homeopat l-am urmat sub indrumarea unui medic homeopat din Iasi, al carei nume si nr ti-l pot da pe privat, asta pt ca nu as recomanda-o din diverse motive, din care cel mai important mi se pare a fi ca, inainte de a fi medic, ar trebui sa fii OM. Acum am primit recomandare catre un alt homeopat, dar despre care nu stiu inca nimic, doar ca o cunostinta este fff multumita de ea. O sa merg cu copilul la ea, cand va fi cazul.



#18
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 25 iunie 2013 - 08:39

Si mai sunt nefericiti ca mine care au ambele boli autoimune (Hashimoto si Basedow - Graves). 

 

As intreba de homeopat prin Bucuresti dar cum nu am incredere in homeopatie banuiesc ca nici nu m-ar ajuta. :( 



#19
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 25 iunie 2013 - 18:31

MariaG si tie ce fel de tratament iti da?... chiar ca e ciudata combinatia hipo cu hiper in acelasi timp.

 

In homeopati nici eu nu am incredere, gratie sotului meu care tot a incercat sa-mi explice ca e o pseudostiinta. Discutia noastra plecase de la oscillococcinum mi-a zis ca dau o gramada de bani  pe apa cu zahar [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]



#20
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 26 iunie 2013 - 08:52

Apa cu zahar - apa cu zahar, dar eu cum o iau cum imi creste febra la 40 de grade. Nu stiu care e buba, dar eu si homeopatia ori n-am avut nici un efect, ori a fost rau. Mai bine ma abtin.

 

Mie imi da tratament variat in functie de cum ies analizele (pe care le repet la 6 saptamani): am avut doar tyrozol, apoi eutyrox si tyrozol, apoi iar doar tyrozol, apoi si mai putin tyrozol, acum prevad ca iar o sa iau cu eutyrox. Partea proasta e ca tyrozolul are ca efect scaderea numarului de celule albe (cred) si ca in curand n-o sa mai pot lua tyrozol. 

Dar om trai si om vedea!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -