Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Se plateste menajera/bona pe per vacantei?


26 raspunsuri la acest subiect

#21
balanta_tm

balanta_tm

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 17 iunie 2013 - 14:20

Multumesc si pt raspunsurile aparute intre timp.

Doamna este menajera, nu bona. De copii ma ocup exclusiv eu (sunt in concediu de crestere copii), ea nu are treaba cu ei.

lavi, si eu am problema asta cu a avea o persoana straina in casa. cel mai ok imi este cand pot sa ies cu copiii si ea ramane in casa si face treburile, doar ca din cauza caniculei, nu mai pot sta afara cu orele, cel putin nu la orele la care este ea la mine. 



#22
balanta_tm

balanta_tm

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 17 iunie 2013 - 14:22

contract nu are, am intrebat-o de la inceput daca doreste si a spus ca nu. a cerut insa cu 100 de lei mai mult decat i-am oferit initial iar eu am acceptat. asta e singura intelegere financiara facuta de la inceput.



#23
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 19 iunie 2013 - 19:50

Da, nu e bona, insa o ai zilnic la dispozitie, 6 ore pe zi.

Asta inseamna ca e la servici zilnic, nu vine o data pe saptamana nu stiu cate ore.

Unui salariat i se da concediu ca sa se odihneasca, sa aiba randament. Si timpul asta i se plateste.

Eu sunt de parere ca o persoana care ne ajuta in casa indiferent cu ce si o face zilnic, saptamani, luni la rand, merita sa fie platite corect.

M-am contrazis deseori cu Tora despre cati bani merita o bona...parerea mea este ca n-ar trebui sa fie plata mai mica de 2000 lei pentru o persoana care sta 10 ore cu copilul meu, care este total dependent de acea persoana.

Vrem sa dam putini bani...ne supunem riscului de a primi putin in schimb.



#24
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 08:19

Rufus - si totusi sunt bugetari platiti cu 1000 lei pe luna, program de 8 ore. daca ambii castiga in jur de 2000-2500 lei, de unde sa dea atatia bani la bona? chiar nu stiu ce fac persoanele care sunt in situatia asta... ce fac cu copiii, daca n-au alt ajutor



#25
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 09:05

Lucrez de mai bine de 15 ani si niciodata nicaieri n-am avut oncediu legal mai mare de 21-22 de zile. Asta inseamna ca o bona sau chiar menajera care vine zilnic chiar si fara contract din punctul meu de vedere ar trebui sa aibe platite pe an cam tot atatea zile de concediu. Nu mi se pare ok sa ii platesc 90 de zile ca atat e vacanta, dar nici sa nu ii platesc nimic pentru ca 3 luni nu vine. Eu am bona de prin noiembrie, deci de 8 luni. In perioada asta a mai avut liber dar platit integral asta iarna, in vacanta. La cat a stat la mine, ar insemna cam 15 zile de concediu, minus vreo 5 in iarna, raman cam 10 zile pe care ar trebui sa i le platesc pe perioada verii.
Asa mi se pare corect mie. Daca altii au alte posibilitati....e alegerea lor.

#26
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 10:00

Toate aceste afirmatii de plata sau neplata sunt simple aprecieri personale. Oricare dintre ele e la fel de valabila adica are valoare strict personala.



#27
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 iunie 2013 - 08:16

Rufus - si totusi sunt bugetari platiti cu 1000 lei pe luna, program de 8 ore. daca ambii castiga in jur de 2000-2500 lei, de unde sa dea atatia bani la bona? chiar nu stiu ce fac persoanele care sunt in situatia asta... ce fac cu copiii, daca n-au alt ajutor

 

Stiu ca asa este.

De aici incep compromisurile. Cum spuneam: putin dai, putin capeti.

Noi am fost norocosi. Am platit rezonabil, am avut bona dedicata. Am facut compromisuri la alte legat de bona...dar eram siguri ca Ana este pe maini bune.

Sigur ca daca n-ai, nu ai de unde da.

Dar cine face cariera, are bani si da 1000 lei la o bona pentru 10 ore/zi, sa ma scuze...

Am auzit multe discutii intre bone. Putini parinti sunt la curent cu ce vorbesc ele. Ce vor, ce asteptari au, dincolo de ce li se cere.

Eu am luat-o ca atare: pentru o perioada, mai mare sau mai mica, copilul meu este in mainile ei.

Este suficient.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -