Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Se plateste menajera/bona pe per vacantei?


26 raspunsuri la acest subiect

#11
balanta_tm

balanta_tm

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 16 iunie 2013 - 22:47

va multumesc mult pt raspunsuri!

 

mcoca, daca este sa ii platesc concediu anual (presupunand ca va fi bine in continuare cu ea si o voi pastra), anul asta va avea doar 12 zile de concediu platite in loc de 20 (ma refer la zile lucratoare, ca weekendurile oricum le are libere), intrucat ea este la mine din 3 iunie, nu de la inceputul anului. imi amintesc f bine ca la primul meu job am avut 21 de zile libere anual, nu mai multe, asa ca daca ei i-as considera 20 ar fi ok zic eu.

nu stiu inca ce voi face, ma mai gandesc. 

marius, si sotul meu la fel gandeste: de ce sa platim niste servicii inexistente (perioadele vacantelor). nu, nu are contract de munca.

monicabo, plata cu ora mi se pare cea mai buna idee. am mai avut si eu ocazional pe cate cineva la curatenie si tot asa, plateam la ora. poate ca ar fi trebuit de la inceput sa ii ofer si ei: plata cu ora, chiar daca vine zilnic.

dentista mea are bona pe care o plateste cu 7 lei pe ora si cat iese la final de luna, atata plateste. ii vine zilnic bona, dar intr-o zi sta 4 ore, in alta 7, in alta 9, in alta 5, etc (dupa cum are ea nevoie de ajutor). daca stau bine sa ma gandesc, nici a mea nu sta intotdeauna 6 ore, fiindca in anumite zile, din cauza ca (,) copiii dormeau si nu vroiam sa ii deranjeze vreun zgomot (aspirator, zdrancaneli de oale, etc), am chemat-o mai tarziu cu o ora decat stabilisem initial. dar la plata am considerat ca statea  6 ore.   



#12
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 16 iunie 2013 - 22:58

Pai si nu are dreptul la contract de munca?,chiar daca nu are .....da, trebuie platita si atunci,daca e pe toata perioada anului,la tine in casa,atunci are si drepturi si responsabilitati....deci si dreptul sa fie platita macar 80% din salariu.



#13
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 16 iunie 2013 - 23:28

Depinde cum te intelegi cu ea si ce cerinte are si ea.

 

Bona pe care am avut-o eu la fetita nr 2 o plateam lunar, indiferent daca venea sau nu. Vara mai duceam fetele la bunici dar in unele zile mai aveam nevoie de ea. Ea avea credite si nu si-ar fi permis sa stea neplatita, daca nu o plateam s-ar fi dus la altcineva. In anul in care am dat fetita la gradinita am platit-o integral pana in mai si am chemat-o doar de cateva ori cand mi s-a imbolnavit fata. Practic o plateam ca sa o am la dispozitia mea. Nu ii doream prezenta in casa decat cand aveam stricta nevoie pentru copil. (asa sunt eu, ma simt mai bine fara persoane straine in casa, exceptand, bineinteles, musafirii). In mai am renuntat la ea pt ca fata se imbonavea foarte rar si puteam sta cu sotul, in schimburi.

 

Pana la urma mi se pare normal sa o platesc ca sa o am la dispozitie.

 

In concediul nostru si in zilele libere - sarbatori legale mi se pare iarasi normal sa aiba liber platit asa cum si pe mine ma platesc cei de la servici tot in ideea ca ma au la dispozitie, am contract cu ei a la long. Chiar daca cu bona nu e un contract de munca oficial ci doar "la mica intelegere" niste drepturi tot are zic eu.

 

 

Bineinteles ca daca mi se intampla sa intarzii nu facea nazuri. La fel, in zilele din vacanta se ocupa si de fetita cea mare, o ducea in parc. Am fost si eu amabila cu ea, a fost si ea amabila cu mine. 

 

Cu ajutorul la curatenie a alta treaba, platesti strict serviciul respectiv, daca nu poate veni azi, vine maine, nu e o problema. Dar daca nu poate veni bona la copil azi cand eu trebuie sa merg la servici si nu am cu cine sa-l las.....  Curatenia: saptamana asta o poate face Maricica, saptamana viitoare Floricica, iar nu-i problema. La bona e mai greu, trebuie sa se obisnuiasca copilul cu ea, ea cu copilul, sa-i stie tabieturile...

 

Balanta, si eu daca uneori ii dadeam drumul mai repede sau venea mai tarziu tot integral o plateam. Si pentru ea e bine sa stie ca se poate baza pe un venit lunar. Pana la urma o bona buna e greu de gasit si daca ti esti multumita trebuie sa fie si ea multumita ca sa mearga treaba bine si a la long.


Editat de lavi02, 16 iunie 2013 - 23:32 .


#14
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 16 iunie 2013 - 23:41

Acum am recitit mesajul initial, nu stiu de ce retinusem ca e vorba de bona (poate din titlu). Daca e vorba de menajera nu ma pricep, nu am avut si nu am asa ceva dar cred ca depinde, la fel, daca vrei sa o pastrezi a la long. 

 

Cel putin la bona mie mi se pare aiurea ca ea si asa nu poate sa-si ia concediu cand are chef  ci e restrictionata la concediul meu, iar daca nici pe ala nu i-l platesc... 



#15
Celena2

Celena2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 253 mesaje

Postat 17 iunie 2013 - 05:44

Eu consider ca e normal sa o platesti, asa cum si tu esti platita in concediu, fara sa prestezi nimic, asa si ea trebuie platita. Eu asa am procedat de 5 ani incoace si m-am bazat pe ea intotdeauna cand am avut nevoie! Au fost zile cand am trezit-o si la 5 dimineata pt. ca-mi facuse febra copilul peste noapte iar eu taman atunci nu puteam lipsi de la birou si a venit, asa ca....trateaz-o omeneste si vei fi multumita!

 

 

Ups, acum am vazut ca e vorba de menajera, in acest caz nu stiu ce sa spun pt. ca la noi tot bona face menajul 1 data pe sapt. cand e copilul la scoala, iar in vacante fac eu pentru ca ea sa-si dedice tot timpul copilului.

In concluzie, eu o platesc integral, lunar. 


Editat de Celena2, 17 iunie 2013 - 05:48 .


#16
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 17 iunie 2013 - 07:29

La noi cine face menajul are exact stabilita perioada si orele in cadrul perioadei si bineinteles contravaloarea muncii. De asemenea este stabilit si ce anume lucreaza pentru banii primiti. Nu exista sa platesti ceva ce nu se regaseste in serviciul prestat cum nu exista nici sa nu platesti ceva ce s-a efectuat, cum nu exista nici sa nu se faca ceva ce ai stabilit si ai platit. 

Nu exista reguli de genul eu asa am presupus ca ar trebui. Daca se solicita munca suplimentara se cere acordul si daca este de acord se plateste munca efectuata.

Nu exista asa ceva "platesc concediu" pentru ca este vorba de contracte de prestari servicii.

Acuma desigur fiecare face exact ce doreste si cum doreste cu banii sai.



#17
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 17 iunie 2013 - 09:12

Da, indr-adevar, la bone situatia e un pic mai delicate decat la persoanele care doar fac menajul. E vorba de copil, e mai greu sa schimbi o bona decat o menajera (desi nici cu menajere nu e f usor, ca tot iti trebuie referinte)

De bone nu stiu ce sa zic, nu am avut, m-am ocupat eu de copii, am externalizat doar treburile dificile ale casei, deoarece nu mai faceam fata cu toate. Plus ca am si mici probleme de sanatate pentru care incerc sa ma mai menajez dpdv fizic...


Editat de monicabo, 17 iunie 2013 - 09:12 .


#18
maria0408

maria0408

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 820 mesaje

Postat 17 iunie 2013 - 10:11

Balanata cred ca modalitatea de plata difera in functie de incadrarea pe care o dai muncii doamnei respective. Daca este vorba strict de menaj adica doar de o prestare de servicii, cuantificabila si platita cu ora, eu nu as plati perioada liberelor/concediilor etc.


Daca insa este mai degraba un contract de munca (cazul unei bone) eu as opta pt plata respectivei perioade, daca nu integral macar un 80%. Eu una asa procedez cu bona copiilor.

#19
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 17 iunie 2013 - 12:54

daca e vorba de menajera, nu as plati vacantele.

daca e vorba de bona pe termen lung, as plati vacantele. poate nu-si permite sa stea o luna fara bani si pleaca la alta familie.



#20
genziana

genziana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 17 iunie 2013 - 14:17

Din punctul meu de vedere nu ar trebui sa fie diferente daca-i bona sau menajera.

 

Daca are contract, si cu siguranta contractele de munca prevad concediile platite, atat pentru baby sitter cat si pentru ingrijitoare (in Italia apartin aceluiasi contract de munca), deci au concediul platit 26 de zile lucratoare la an, pentru o norma intreaga.

 

 

Daca sunt fara contract se ajunge la o intelegere.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -