Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de sept-oct 2012 (24)


220 raspunsuri la acest subiect

#21
corinuka_g

corinuka_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 953 mesaje

Postat 17 iunie 2013 - 09:49

stella sanatate multa! iti scriu regimul pe care mi l-a dat din spital:

 

ceai de menta, apa plata, supa zarzavat (pentru hidratare)...in supa fierbi doar morcovi si albitura, fara carne

biscuiti, covrigi, paine prajita (eu nu i-am dat ca nu papa inca)

branza de vaci

carne fiarta pui/vita

morcov fiert, orez fiert

lapte praf fara lactoza

ou fiert tare

banana (daca nu varsa)



#22
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 17 iunie 2013 - 10:21

Neata de la piscina.

Alive, sanatate si sa nu ia baietii virusul!

Kytanutz, bafta azi la dr! Sa speram ca te intorci cu un raspuns concret.

Gabi, ti-ai mai revenit? Cum a fost la ocean? Stefanut ce face? Mai e mucios?
Maya mai cadea cand statea in fund, pe la 6 luni. Avea obiceiul sa se tranteasca pe spate. O tineam numai in pat ca altfel dadea cu dovleacul de pamant. De pe la 7 luni o las pe jos prin casa, dar nu stau langa ea. a invatat sa se aseze usor in fund, dupa ce s-a trantit de cateva ori, cu capul nu se loveste. Se loveste foarte rar, atunci cand aluneca, in rest nu.

Pt Maya cartile sunt cele mai delicioase. Nu se uita pe ele, dar mananca cu mare placere cartoanele :)) Maimutoaiele de pe perete le recunoaste, arata si ea toata ziua cu degetul si face ihh

Mai nou cand e suparata si nu vrea sa o iei in brate (sa o schimbi in special) se arcuieste toata si lasa capul pe spate.

Corina, nasol ca trebuie sa-i dai noaptea cu lingurita :(

#23
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 17 iunie 2013 - 10:24

Neata dragelor,

 

Haideti la o cafeluta cu lapte [cafea]

 

Cum ati dormit?

 

Stelutz, macar v-ati distrat si voi putin acolo! Ce dragut ca adoarme pe picioare. La noi s-ar rasuci in secunda doi si s-ar misca colo-colo numai sa nu doarma. Multa sanatate lui Mateiut!

 

Noi am avut o noapte relativ okay, mai putin ca intra 04-05 nu a vrut deloc sa doarma. A tipat, a chiuit, s-a balansat in 4 labe, numai somn nu a vrut sa faca. Am emotii de mersul astazi la doctor, sper sa fie bine. Mai nou a inceput sa verse dupa fiecare masa... nu mult, dar varsa.

 

Multa sanatate tuturor! 

[iepu]



#24
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 17 iunie 2013 - 10:57

Stellutz, imi pare rau ca e bolnavior Mateiut. Maya mea cred ca s-a saturat de borcanase, ca de cateva zile mananca aprox 1/3 din fiecare. Ass ca traiasca tzitzi! In rest ii tot dau sa molfaie fructe la masa. Aseara a fost inebunuta dupa prune din alea mari, rotunde. A mancat una de a mai ramas doar coaja din ea.
Daca e deranjat la stomac, ii poti da supa de morcov, orez, banana. La Maya Smecta a avut efect. Intr-o zi era gata! Se da 1/2 pliculet dupa fiecare scaun nasol. Ei i-am dat cam de 2 ori/zi.
Si cel mai bine ar fi sa-i dau san cat mai mult, sa o lasati mai usor cu solidele.

#25
corinuka_g

corinuka_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 953 mesaje

Postat 17 iunie 2013 - 11:07

copiii astia parca-s croiti dupa acelasi tipar, si cu cazutu-n cap si cu aruncatu' pe spate, vad ca si cu arcuitu' si lasat capul pe spate...oli si david face asa, chiar nu stiam ce-l apucase, mai noi cand miorlaie sau nu vrea ceva lasa capul pe spate...pupam gashca de la piscina!

kytanutz asteptam vesti bune de la dr! noi mergem poimaine pentru bilantul de 9 luni...cel mai mult sunt curioasa cat a luat in greutate...



#26
Alive

Alive

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 17 iunie 2013 - 11:41

Ieri am avut si 40.2 temperatura, dar noaptea trecuta am fost ok, iar azi ma simt mult mai bine. Zicea mama mereu cand eram mici, ca dupa 3 pastile de antibiotic de zimti mai bine, si se apre ca avea dreptate :)))

 

Kytana, stiu doar ca puroiul in gat (pe amigdale) e cauzat de o bacterie, si se ia, de la altii, de pe pahare nespalate bine etc. In general se face exudat si antibiograma, apoi se ia antibioticul la care e sensibil microbianul respectiv, dar mie mi-a dat direct zinnat ca are sfera mai larga si e si puternic. Nu imi vine sa cred ca nu ai avut niciodata, cat de tare!! Asta e cea mai mare problema a mea, de cate ori iau antibiotic pt asta iau. Acum, febra asa mare nu am mai avut de cativa ani, dar puroi in gat fac destul de des. (2-3 ori pe an) Ma gandesc sa imi scot amigdalele sa stiu o treaba...

 

Am tot vrut sa iti spun cum il culcam noi pe Iustin. Sotul il plimba prin camera in pozitia 'avion', (il tine pe burta, stii tu, ca la colici),  si shashaie sau ii canta. Noaptea daca se trezeste si nu adoarme alaptat, il magaie pe spate si sht sht pana adoarme :))

Eu dau drumul la foenul de pe youtube si stau in pat, citesc pe forum, il tin in brate cu capul pe umar, sau si mai bine, cu fatzuca lui pe gatul meu, si il legan, ii shashai incet, daca se zbate si plange, il pun pe burta pe pat langa mine, il mangai pe spate si la fel sht sht pana adoarme. Ideea e sa fac mereu la fel, doar 2 chestii pe care le alternez, nu mai multe, ca asa se plictiseste, iar asta e scopul meu maret in momentele alea. Sa il plictisesc rau de tot sa adoarma :)))  A, si sotul ziua il mai plimba in carut in sufragerie si ii canta aceeasi melodie (ca deja o stie si David cap-coada). 

 

Afara in carut nu mai adoarme deloc. Vrea sa vada lumea :)

 

Papelusca, al meu nu cade din 4 labe (merge tare bine, prin toata casa) dar cade uneori din picioare (ca se ridica pe TOT ce prinde), si e si mai naspa. Cade pe spate si se mai loveste la cap in spate. Uneori nici nu mai plange, cred ca s-a obisnuit, saracul. Avem grija, suntem tot cu ochii pe el, dar se mai intampla uneori... Nu e problema mare, ei sunt mai rezistenti decat credem noi, si asa invata.

Aveam un prof la facultate, ne zicea ca el l-a educat pe fiul sau prin experienta. Nu i-a zis 'nu e voie la priza ca te curentezi' ci cand l-a prins cu mana la priza l-a curentat usor cu un pix din ala care curenteaza. Nu i-a zis 'nu pune mana la soba' l-a lasat (supravegheat) sa puna un deget' etc...si asa baiatul nu mai facea greseala a doua oara.  



#27
stella87

stella87

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 17 iunie 2013 - 15:43

Corinuka, Olivia, mersi de sfaturi! [flo2]  Nu stiu daca m-am facut eu prea bine inteleasa, dar buba e ca ii vine sa verse, are stomacul sensibil. Diaree a facut ieri o data si de atunci nu a mai iesit. Sper sa nu iasa tot asa. Deci tre sa avem grija ce papam si in ce consistenta. Acum i-am facut o supa crema, doar cateva lingurite a papat, apoi a inceput sa planga si parea ca ii vine inapoi. Cu apa, ceai, san e ok, nu pare deranjat de burtica.

Kytanutz, eu eram genul care punea capul pe perna si pica, dar de cand Matei se foieste, nici o ora, doua nu mai dorm neintors si am inceput si eu sa nu mai pot adormi. Ma gandesc ca Matei oricum o sa se foiasca, iar eu tre sa-l tin de maini ca altfel se scoala de-a binelea. Si nu-mi mai vine somnul, desi sunt f obosita. 

 



#28
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 17 iunie 2013 - 18:35

Hello,

Sanatate boboceilor bolnaviori, de ieri si Andrei tuseste. F rar si alte simptome nu are, i-am dat azi un tub de osciloccocinum si ii mai dau si seara inainte de culcare. L-am dus la munte in weekend si l-am bagat cu picioarele in lac dar nu a parut ca ii displace.....

Acum doarme afara in cantec de pasarele si greierasi. Am reinceput orele de tenis si o ora joc eu cu antrenor si sta sotul meu cu Andrei si apoi joaca sotul meu si eu il culc pe Andrei in aer curat. Stiu ca nu e bine sa doarma dupa 16 dar din pacate a dormit 40 de minute dimineata in parc si o ora jumate acasa in pat ceea ce e f putin si devine super marait spre seara.

Kytana asteptam vesti bune.
Eu sunt putin necajita ca toata casa e cu susul in jos si nu mai apuc sa fac nimic. Dimineata suntem afara, cand doarme trebuie sa stau cu el ca altefl nu doarme, la 22 dupa ce adoarme eu pic pe jos de somn...si am o doamna care vine si face curatenie dar parca ar trebui zilnic facut: aduc de afara cu caruciorul mizerie, ca nu am unde sa il las, cand ii dau mancare facem pe jos si daca nu sterg in secunda aia ducem in toata casa .... Apuc sa calc doar ca atata sta si se joaca uitandu-se la mine. Cam asta e tot ce apuc. Nu stiu cum sa ma organizez, in weekend suntem tot plecati....offff parca nici nu vreau sa renunt la iesiri si vreau si casa sa straluceasca....no bine m-am descarcat....

Editat de norma36, 17 iunie 2013 - 18:51 .


#29
stella87

stella87

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 17 iunie 2013 - 21:24

Anca, e super linkul, multumim! Mi-a raspuns la cateva dileme legate de somn, mai ales cu ora de culcare! Plus ca nici nu stiam de semnele alea subtile de somn, eu ma luam dupa frecatul la ochi [batcap]  O sa fiu mai atenta, sa depistez si semnele alea de inceput.

Azi deja ne-am culcat mai devreme, la 9 era deja adormit. Azi a dormit 2 ore fara sa-l tin in brate. [pk] L-am lasat culcat pe perna pe care l-am leganat si o mai miscam nitel cand se foia si a dormit surprinzator de bine, de la 16.30 la 18.30!

Olivia, tot ma tin sa te intreb, Maya ta cum mai adoarme, leganat sau si singurica?

De fapt, as vreau sa stiu de la toate mamicile patite, cum dezveti copilul de leganat? Aveti vreo reteta?

 

Kytanutz, sper ca merse bine la doftor! Eh, Mateiutzul inca nu poate sa se rostogoleasca de pe perna :))) Cu perna pe picioare dormim abia de ieri, pt ca eram in pana de idei. De la boala era f plangacios. Plus ca mi se pare ca e agasat de ideea de somn si cu perna nu stie care-i treaba... A adormit azi asa, ziua, ca pe seara n-a mai vrut, a tot arcuit spatele. L-am luat in brate pana la urma, in picioare... Off, cand o invata si e sa inchida ochii si sa faca nani?



#30
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 17 iunie 2013 - 21:59

Ce imi place intrebarea ta Stelutz! Si eu as vrea un raspuns la ea... 

 

La doftor mare branza nu am rezolvat. Ne-a zis ca s-ar putea sa aiba colici inca... tare, nu? Ne-a dat niste medicamente si ne vedem in 2 saptamani; mi-a zis sa ii tin jurnal cu ce si cum face si cum se comporta si vedem atunci ce investigatii mai facem.

 

Faza e ca de 2 zile nu mai vrea sa mai adoarma mai devreme de 21.00 dar de trezit se trezeste tot la 6. Sunt extenuata de intrebari, s-ar putea ca efectiv sa ne chinuim asa cu el pana... pana nu stiu, s-o insura? :)))

 

Multa sanatate tuturor! O noapte linistita va doresc.

 

[iepu]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -