Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sangerare prelungita in sarcina


9 raspunsuri la acest subiect

#1
BabyAlbatros

BabyAlbatros

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 13 iunie 2013 - 13:35

Buna,

 

Sunt insarcinata acum in 18 saptamani, cu al doilea copil, la 2 ani dupa cezariana. Primul trimestru a fost perfect, fara greturi, dureri sau sangerari. La 14 saptamani m-am trezit intr-o dimineata plina de sange. Fiind week-end si dr la care mergeam inaccesibila, am mers la un spital privat, unde m-a vazut un medic care era disponibil. Mi-a spus ca am placenta anterioara jos inserata, si de la efort s-a dezlipit putin si sangerez (caram mereu copilul de 13 kg + bagaje, aproape 2 saptamani am tusit rau de la o laringita...)

Am primit tratament 2 Utrogestan pe zi + No spa si fara efort.

 

Dupa doua saptamani, timp in care sangerarea a fost, dar foarte slaba, am fost la control la dr mea, care mi-a zis ca placenta nu e chiar atat de jos inserata, dar ca se vede o zona de decolare. Dar per total nu e asa grav. Mi-a marit doza de Utrogestan si a plecat in concediu.

 

Dupa cateva zile, din nou sangerare puternica. De data asta m-am dus la spitalul de stat, la un medic recomandat de cineva, care m-a internat. Aceeasi poveste, placenta joasa, decolare mica. Am stat internata 3 zile, cu tratament. Apoi acasa, medical, repaus si acelasi tratament cu Utrogestan si No spa. Si asteptam sa treaca sangerarea.

 

Problema mea e ca de aproape 4 saptamani sangerez aproape incontinuu, e adevarat doar 2 episoade mai serioase, in rest fff putin, doar dimineata si mai maroniu, nu sange rosu. Dar nu se opreste.

 

Copilul pare bine, e dezvoltat normal. L-au vazut deja 4 medici si totul pare ok.

 

Acum, cauza o cunosc, dar as vrea sa stiu daca mai e cineva care a trecut printr-o perioada atat de lunga de sangerari in al doilea trimestru, si sa se fi terminat cu bine. Sunt foarte ingrijorata sa nu-l afecteze pe bebe, mai mult decat il afecteaza stresul meu.

 

As vrea sa-mi raspundeti daca ati fost in situatia asta, ca sunt foarte speriata!!

 

Multumesc!

 

P.



#2
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 13 iunie 2013 - 13:54

in aceasta situatie pericolul poate fi nastere prematura. ca sa previi asta, ar trebui sa nu depui deloc efort.

am mai auzit de cazuri cu sangerari toata sarcina si care au dus-o la bun sfarsit doar prin repaus total la pat.

fiind cu un copil mic probabil ca ti-e greu, insa incearca sa eviti orice fel de efort.



#3
olimp

olimp

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.273 mesaje

Postat 13 iunie 2013 - 14:06

babyalbatros imi pare rau sa aud ca treci prin asa ceva , dar singura solutie este sa-ti iei concediu de risc maternal daca nu ti-ai luat deja si sa stai cat mai mult la pat , fara efort si ridicat de greutati etc..

 

sarcina se poate duce dar cu mare atentie , nu e tocmai normal sa sangerezi continu,,. posibil sa fie nevoie de spitalizare spre trimestrul 3..

 

ai mare grija de tine , totul este de la placenta jos inserata , previa , ea da sangerari si din cate spui tu sunt cam suparatoare si tin cam mult..

 

pune utrogestam 200 de 3 ori /zi , no-spa si magne B6 , eu iau 4/zi , magneziu linisteste musculatura...

 

multa sanatate..



#4
BabyAlbatros

BabyAlbatros

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 13 iunie 2013 - 15:55

Multumesc mult pentru raspunsuri. Inca n-am concediu de risc, dar sunt in medical si vedem, in functie de cum evolueaza, cum voi merge mai departe. Incerc sa stau cat mai linistita, doar la pat n-am cum, dar stau cat mai mult pot si in rest nu fac efort.

Magneziu nu mi-a recomandat nimeni pana acum, doar fier si Elevit, dar o sa intreb la urmatoarea vizita, probabil saptamana viitoare.

 

Grija mea cea mai mare e, in conditiile astea, e posibil sa fie fatul afectat? Sunt riscuri sa aiba probleme mai tarziu?



#5
MeAlex

MeAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.077 mesaje

Postat 13 iunie 2013 - 21:49

BabyAlbatros, sub nicio forma fatul nu e afectat. Este obligatoriu sa stai numai in pat la placenta previa...ce sa zic, nu exista nu am cum...eu am stat de la 6 saptamani, mergeam doar la baie (si drumurile astea numarate) si cam atat...medicamentele, ceva fructe, mancare langa mine...si nu aveam placenta previa, ci doar hemoragii, fara sa se stie cauza, dar apareau dupa ce mergeam (nu efort, doar mers la analize). Trebuie sa stai in pat, intinsa pe spate sau lateral, interzis sa stai in fund.

 

Tratamentul de care spune Olimp e clasic, nimic deosebit, se recomanda foarte des. Eu as suna dr. sa intreb...

 

Doamne ajuta sa fie bine!


Editat de MeAlex, 13 iunie 2013 - 21:51 .


#6
Maria-Cris

Maria-Cris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 06:42

Si eu am avut sangerari in timpul sarcinii, incepute aproape de al doilea trimestru. Tratamentul cu utrogestan e cel mai bun, iar mie mi s-a recomandat repaus total la pat. Tu zici ca nu ai cum, dar poate reusesti sa faci rost de o bunica sau stea cu copilul mai mare si stai macar cateva ore pe zi, te uiti la un film..ceva. Crede-ma panica n-o sa-ti treaca decat cand nu vei mai sangera, dar pana atunci trebuie sa te gandessti ca bebe e ok, si daca tu esti cat de cat calma si el/ea va fi la fel. La mine nu se stia cauza sangerarilor, au fost zile in care erau mai abundente, insa daca stateam in pat se linisteau. 

Multa sanatate!



#7
BabyAlbatros

BabyAlbatros

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 08:19

Buna dimineata!

In general stau in pat, insa, cum sunt aproape toata ziua singura, tot mai trebuie sa ma ridic. Dimineata pregatesc copilul care merge la bunica, fara sa-l ridic sau alt efort prea mare, apoi merg des la baie, imi pun sa mananc, mai spal o farfurie ceva. Mancare mai vine mama sa-mi faca, dar nu poate mereu. Mai greu e cu curatenia, ca nu are cine, mama e operata de hernie de disc si nu poate. Soacra sta cu copilul. Seara, cand vine acasa, tot asa, ii dau sa pape, il schimb in pijamale. Baie ii face sotul acum. Insa in rest, e si el f obosit, ca lucreaza 10 ore pe zi. Si mai am si problema scarilor din casa, pe care, vreau nu vreau, trebuie sa le urc si sa le cobor de cateva ori pe zi.

Apropo, mi-ar placea sa vina cineva o data la o saptamana-doua sa-mi faca o curatenie generala, ca asta ma doare tare, nu pot tine copilul in praf. Mai des nu mi-as permite. Stiti pe cineva care ar vrea sa vina ocazional undeva in afara orasului (este mijloc de transport in comun 41, 44 si 27)?

 

Tratamentul de care ziceti il am si eu, 3 Utrogetsan, 3 No spa, Ferretab si Elevit. Si am luat si antibiotice pt a preveni o eventuala infectie. Cu medicul tin legatura, e f ok, stiu cauza, dar ma sperie fatul ca nu se opreste si ma tem sa nu fie si alte probleme mai tarziu. Dureri de burta nu prea am, decat rar si slabe.

 

Multumesc mult pt suport, asta si cautam, persoane care au trecut prin asta si care au nascut la termen copii sanatosi.

 

O zi frumoasa!

P.

 

P.S. Ramonika, noi ne cunoastem, doar ca am alt cont acum, ca pe celalalt nu l-am mai folosit multa vreme. Te pup si sarcina usoara!



#8
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 09:07

Baby - pai cine esti? [:D] pe PM. acum am vazut ca esti din Iasi.

stiu ca e greu sa stai doar in pat cand mai ai un copil, fara nici un ajutor.

nu stiu femeie pt. curatenie, ai cont pe FB? poate daca pui o intrebare pe grupul de Iasi, o sa gasesti pe cineva.

sarcina usoara!



#9
BabyAlbatros

BabyAlbatros

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 17 iunie 2013 - 11:20

Buna, sunt din nou in spital. Am mai avut o sangerare serioasa aseara. Copilul e ok, dar inca nu m-a vazut medicul meu.
Tare as vrea sa aud de mai multe persoane care au trecut prin asta si a fost totul ok. Dar cred ca nu e foarte citita sectiunea asta.
Va multumesc celor care mi-ati raspuns!

P.

#10
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 18 iunie 2013 - 09:04

Baby - pana la urma tot medicul e cel mai informat. dupa cum am zis, problema cu sangerarile astea nu e neaparat sanatatea/dezvoltarea copilului, ci ducerea sarcinii pana la termen. posibila nastere prematura. mai intreaba dr

 

poate ar fi bine sa scrii si la sectiunea "Odiseea sarcinii".

 

sanatate [flo2]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -