Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Big Brother ... sau ochiul care stie tot

facebook yahoo big brother

35 raspunsuri la acest subiect

#31
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 09 iunie 2013 - 17:44

Nu este deloc asa in practica. Exista proceduri judiciare foarte clare si nimeni nu isi asuma nici un risc personal pentru a nu le respecta din multe motive obiective.

1. Unul dintre ele este ca operatorul sau solicitatorul nu are nici un motiv personal de a nu respecta o procedura stiind ca si-ar asuma risc penal el ca si persoana in timp ce cazul la care lucreaza este unul public de unde are cel mult un salariu. Nimeni nu face asa ceva,.

2. Sensul interceptarilor este unul judiciar, fac obiectul procedurilor judiciare, au subiect, au coerenta, au scop, sunt reale, si in baza legilor nu au loc decat intr-un cadru foarte bine precizat.

3. Daca nu respecta in totalitate aceste cerinte orice rezultat obtinut este perimat nu poate fi utilizat in justitie oricat de clar ar fi. Deci nimeni nu isi asuma costuri inutile nerespectand toate aceste conditii.

In Romania unde ordinul superiorilor este mai puternic decat legea, nu functioneaza ceea ce spui.

Aici se colecteaza informatii si pentru a fi comercializate sau utilizate in afaceri, de catre "firmele sub acoperire".

Cineva care lucra in tr-o firma straina spunea ca investitorii nu fac investii in Romania si nu aduc know-how, pentru ca nu au incredere in apararea proprietatii intelectuale.



#32
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 09 iunie 2013 - 17:45

Teoria conspiratiei.....



#33
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 iunie 2013 - 17:52

In Romania unde ordinul superiorilor este mai puternic decat legea, nu functioneaza ceea ce spui.

Aici se colecteaza informatii si pentru a fi comercializate sau utilizate in afaceri, de catre "firmele sub acoperire".

Cineva care lucra in tr-o firma straina spunea ca investitorii nu fac investii in Romania si nu aduc know-how, pentru ca nu au incredere in apararea proprietatii intelectuale.

Nu discutam despre partea de proprietate intelectuala (desi si aici sunt rezervat ca ar fi chiar asa dar este un alt subiect) ci de accesarea de informatii private conditiile accesarii acestora si daca sunt sau nu utilizate in conformitate cu legile unui stat si daca da, cum.

Eu cel putin despre acest aspect am retinut ca se discuta.

Daca insa deschizi un alt subiect (dreptul proprietatii intelectuale) desigur deja ar fi alta abordare.



#34
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 09 iunie 2013 - 18:00

Eu am adus in discutie proprietatea intelectuala, ca exemplu de incredere in autoritati. 

Furtul de proprietate intelectuala se poate face prin acces la comunicatii, si accesul la comunicatii nu este accesibil oricui.

 

Prevederile legii pot fi impecabile, dar respectarea lor lasa de dorit.

Nu am vazut si nu am auzit de sanctiuni pentru incalcarea procedurilor.

Am vazut in schimb intercepari in Parlamentul Romaniei, ajunse in mass-media, si nu s-a mai auzit de nici un vinovat. Toata tarasenia a ramas musamalizata. Cine sa fi avut acces la interceptari in cladirea Parlamentului?


Editat de Deceneus, 09 iunie 2013 - 18:01 .


#35
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 iunie 2013 - 18:05

E un alt subiect deja...



#36
BunnyM

BunnyM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 18 iunie 2013 - 10:50

Ieri la radio anuntatu ca NSA (National Security Agency) are acces direct la serverele Microsoft, Facebook, Google, etc. ...si totul in numele sigurantei pe care ne-o ofera. 

 

Chiar daca nu exista nimic in viata mea care ar putea fi interesant pentru serviciile secrete, tot simt o oarecare neliniste. 

 

Suntem monitorizati complet! Daca dorim sa discutam lucruri personale ar trebui sa le facem face 2 face, nicidecum virtual.





Etichetat si cu facebook, yahoo, big brother

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -