Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Abdomen extraplat (61)

sport hrana sanatoasa

817 raspunsuri la acest subiect

#21
mocanita

mocanita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.099 mesaje

Postat 11 iunie 2013 - 09:10

si eu vreau sa vad pantofii, de fapt o particica din tine  [:)]



#22
selina-d

selina-d

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 491 mesaje

Postat 11 iunie 2013 - 11:02

Pot sa ma alatur si eu voua? [flo2]  Nu sunt asa de sportiva ca voi, ma ia ameteala cand aud cate faceti, dar ma stradui sa fac miscare cat mai multa.

 

Dupa 2 sarcini foarte mari am avut muschii abdominali extrem de lasati plus o diastaza cam de 4 degete in fata de sus pana jos (plus o mica hernie ombilicala). Adica aratam permanent gravida, chiar daca sunt relativ slaba in rest. Am o conformatie relativ buna de la natura - sunt inalta, am picioare lungi si slabe, nu ma ingras pe fund sau pe pulpe, doar pe talie si aripioare.

 

Asa am decis sa ma pun pe treaba. Abonamentul la sala de sport de langa mine mi s-a parut nesimtit de scump (62 de euro pe luna, minim 2 ani contract). M-am apucat initial de exercitii de aerobic care imi aduceam aminte, apoi in iarna am luat o banca de sport la care se pot face abdomene la plan inclinat, pe langa alte multe exercitii (am mai facut pentru piept multe). Din iarna pana acum am avut rezultate foarte bune si diastaza s-a redus spectaculos cam la un deget departare intre muschi doar in zona buricului.

 

Tot cautand exercitii care sa solicite si muschii transversali interni pentru abdomen am descoperit Hula Hoop. Mi-am cumparat un hoop pentru sport de 1,5 kg si de atunci abia ma mai pot opri. E un exercitiu minunat, e si cardio, e antrenant, sunt super incantata. M-am cam fragezit la inceput si am facut vanatai, dar nu am renuntat si dupa vreo saptamana nu mai ma doare nimic. Iti lucreaza muschii si face masaj in acelasi timp.

 

Nu mai arat gravida, mai am inca o mini burtica, si as putea sa slabesc vreo 4-5 kg. Ma simt insa bine. Poate daca as tine si dieta si as face sport mai mult ar fi ideal, dar....



#23
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 11 iunie 2013 - 13:02

Selina, bine ai venit! Hula mie mi se pare greu, jos palaria ca poti face!

 

Mocanita, cat mai ai pana nasti?

 

Azi am gatit mei in loc de quinoa. Bun, ne-a placut la toti! Si f satios, am mancat jumatate din cat am fi mancat orez basmati...



#24
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 11 iunie 2013 - 13:21

Carolinah multumesc frumos.... frumos meniul ... imi place cum va distribuiti gatitul, sunteti teoretic trei persoane chiar daca sotul se implica mai putin ..... la mine din pacate sunt singura si unica bucatareasa din casa si ma chinui sa fac seara mancaruri pentru maine zi care sa-mi ia cat mai putin timp ... nu imi place sa-mi petrec intregul timp liber seara gatind ... ma bine fac sport ....  [umbrel]

m-ar interesa cum faci ... hmm, sper ca nu abuzez de tine prea mult  [flor]

crema de linte ???

paste chinezesti  cu legume la wok ???

paste integrale cu sos de vinete ???

conopida cu maioneza de avocado ??? 

avocado am mancat doar simplu sau pasirat cu putin ulei de masline si sare pe paine prajita  [vraji]

cu lapte de cocos ce mai gatesti ??? eu am fiert pui in lapte de cocos si orez fiert in lapte de cocos

 

apropo aseara am facut doar 15 minute program Billy pentru abs  [aerob] ... nu am fost in stare sa fac mai mult , plus ca imi era tare frig 

 

eu sincer nu imi dau seama ce-s alea squats ??? 

 

caress si eu sunt curioasa cum arata fetele pentru ca la cat sport fac ele cred ca arata senzational .... poate ne arata poze ca sa ne impulsioneze sau sa ma impulsioneze pe mine mai mult  .... cred ca m-ar ajuta daca le-as vedea 


Editat de andanii, 11 iunie 2013 - 13:32 .


#25
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 11 iunie 2013 - 13:35

Crema de linte (reteta aproximativa ca e inventata de mine, n-am facut-o dupa o reteta anume). Am mancat portii mici 3 adulti si 2 copii 2 zile la rand.

 

1 morcov

1 bat de apio (telina)

1 patrunjel mic

1 ceapa alba medie

1 Lg amestec de legume uscate de la Sanovita

2 lgt de amestec de chimen si seminte de coriandru macinate

1/2 lgt de oregano uscat

sare

 

Toate legumele taiate marunt si calite intr-o lingura de ulei de masline si cu condimentele de mai sus. Cand s-au inmuiat putin legumele se pune linte rosie (eu am pus 400 g) si apa dupa ochi (cred ca am pus vreo 4 cani, dar nu garantez) si se fierbe pana este aproape moale. Atunci se adauga 1 rosie mare fara pielita taiata cubulete. Se mai fierbe pana se inmoaie lintea si legumele bine de tot, se mai adauga apa daca e nevoie, astfel incat sa o poti blendui si sa iasa crema. Se serveste calda, cu fulgi de drojdie inactiva (sau parmezan daca mananci asa ceva) presarati pe deasupra.


Editat de carolinah, 11 iunie 2013 - 13:36 .


#26
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 11 iunie 2013 - 13:41

Squats inseamna genoflexiuni, Andanii... [:)]



#27
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 11 iunie 2013 - 13:50

Carolinah multumesc pentru reteta ... uite ca nu m-am gandit sa sa o blendaruiesc lintea si nu am pus niciodata chimen si coriandru ... proxima ocazie incerc sa pun si eu 

Folosesc la mancarici linte, fasole, naut, mazare uscata ca sunt conforme  [pk] da-s cam calorice si ma fac sa stagnez  [fri]

ce parere ai despre mei , hrisca ???? eu am fiert niste hrisca aseara si azi o voi praji ,pe tigaia de clatite tefal, impreuna cu seminte de floarea soarelui si seminte de susan ... putina sare ... e un deliciu , baietii mei sunt innebuniti 

 

caress am inteles [flo] ... hmm, ce chestie ... nu mi-am dat seama pe you tube ce-s ...  [aerob]

azi sper sa fac intregul program de abs ... adica toate patru parti ale lui Billy ...  in total 40  minutele  [soc] primele parti sunt mai usoare dar ultimele care trebuie facute pe podea ma termina cat is de grele  [mai]



#28
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 11 iunie 2013 - 14:07

Andanii, eu nu gatesc decat chestiuni care se fac rapid, cine naiba are timp si chef sa stea ceasuri intregi la cratita! 

 

Paste chinezesti cu legume la wok, servite cu creveti in sos de lapte de cocos

 

Se fierb paste de orez sau de fasole mung 3 min in apa fierbinte si se strecoara.

 

In wok se pune ulei de cocos, se incinge bine, se pun in el condimentele dorite: ghimbir/turmeric/pasta de curry/5 spice chinezesc/garam masala, orice it place si ai la indemana, se amesteca sa-si lase savoarea si se adauga legume chinezesti (congelate, de la Dujardin). Cand s-au inmuiat putin, se adauga sos de soia dupa gust si ulei de susan, daca-ti place. Se adauga pastele fierte si se amesteca bine.

 

Cantitativ (aproximativ, evident) ai nevoie de 1 punga de paste de 400g si o punga de legume de 450 g. 

 

Crevetii in sos de cocos

 

Intr-o cratita se pune putin ulei de cocos, se incinge si se adauga creveti congelati, cam 4-500g (eu ii cumpar in general vrac, de la Real). Se amesteca pana se decongeleaza de tot. Separat, intr-un bol, se amesteca o cutie de 400 g lapte de cocos, putin sos de soia sau sare, putin vin alb, ceva spicy fish sauce de la Thai Choice sau altceva iute. Se toarna peste creveti, se mai fierbe putin si gata.

 

Se servesc impreuna cu pastele cu legume.



#29
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 11 iunie 2013 - 14:10

De cand am inceput sa gatesc cu multe condimente, copiii mei nu mai stramba din nas la nicio mancare, din orice leguma/leguminoasa ar fi ea! 



#30
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 11 iunie 2013 - 14:18

Andanii, noi nu avem voie lapte de cocos, nu?





Etichetat si cu sport, hrana sanatoasa

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -