Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Abdomen extraplat (61)

sport hrana sanatoasa

817 raspunsuri la acest subiect

#11
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 16:32

Xio, sa fii fericita [flo2] [flo2] [flo2] !Si lasa genoflexiunile deocamdata, pana te lamuresti ce e cu genunchiul tau...

 

Eu din a doua zi am ajuns la 100 si nu am mai crescut ca nu apucam sa fac mai multe... [batcap]



#12
Panseluta

Panseluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 561 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 20:45

Xio, o casnicie minunata ! casa de piatra! Ceva intentii de "Flitterwoche" ?

 

Caro, mua mua mua mua (adica pupici) de o mie de ori! Daca postezi in fiecare saptamana meniul propus promit sa vin si eu cu idei de retete vegetariene, ok?

Nici nu stii cat ma ajuti cu ideile tale! multumesc tare tare mult!

Intrebare: cum faci tu supa gazpacho?

 

Alta intrebare la "englezoaicele" de pe aici: ce inseamna mai exact "salad greens"???

 

Raportez: a trecut o luna de P90X!!! Da azi am intrat in a doua luna! 

Mi-am facut poze, ma duc sa imi iau si masurile, ah, asta uitasem!



#13
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 21:40

Panseluta, 1 luna de P90X!!! Wow, felicitari!

 

Mai jos reteta pe care am folosit-o eu (copy-paste de pe undeva, nu sunt comentariile mele). Se poate si fara paine sau cu tarate de psyllium in loc de paine.

 

GAZPACHO ANDALUZ

 

Ingrediente (pt cca 1,5 litri de gazpacho)

- 4-5 rosii maricele, cat se poate de coapte si, daca aveti de unde, luati din productie locala, nu din alea fara gust de la supermarket

- 2 ardei grasi medii sau 1 ardei mare (traditional se folosesc verzi, dar puteti pune de care gasiti)

- 2-3 catei de usturoi

- 1 castravete

- 1 sfert de paine relativ uscata (de cateva zile, ce gasiti prin casa, de preferinta paine normala, nu toast feliat)

- 5-6 linguri de ulei de masline (eu am pus dupa ochi)

- 2-3 linguri de otet (traditional se foloseste otetul de Jerez, dar merge cu orice alt otet, bun sa fie)

- sare si piper (dupa gust)

 

 

 

Preparare (10 min)

- curatati coaja painii si apoi inmuiati miezul (taiat in cuburi) intr-un castronel cu putina apa (cca 100ml)

- curatati rosiile de pielita (le crestati usor, in cruce, si apoi turnati apa fiarta peste ele cat sa le acopere; dupa cca 1 minut le scoateti din apa, le lasati putin sa se raceasca si apoi curatati pielita incepand de la crestatura) si apoi de seminte (daca vreti, eu unul le-am lasat cu totul), dupa care le tocati grosier

- curatati castravetele de coaja si ardeii de seminte si apoi tocati-i in bucati relativ mari, de cca 2-3cm

- curatati cateii de usturoi de pielita si taiati-i in cateva bucati mai mici

- adaugati rosiile, ardeii, castravetele, ustruoiul si painea inmuiata intr-un blender / liquidizer (eu le-am cladit frumos, in straturi, pentru impresia artistica :)), turnati uleiul de masline si otetul on top si apoi mixati-le vreo 30 de secunde sau cand pana toata treaba se transforma intr-un lichid cremos

- gustati si asezonati cu sare si piper, adaugati niste apa (ca sa mai subtieze putin supa) si mai mixati inca putin si gata, tocmai ati terminat de preparat primul vostru gazpacho transferati supa intr-un vas cu capac si bagati-o la frigider pentru cateva ore, cat sa se raceasca bine

- serviti supa gazpacho foarte rece, in pahare sau boluri mici, cu garnitura din feliute de castravete proaspat, ierburi, rosii tocate sau orice altceva va trece prin minte (eu am pus doar un drizzle de ulei de masline si niste piment d'espelette, pentru un pic de zvac :))



#14
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 21:57

XIOOOOOOO, felicitari si casa de piatra, multa fericire si daca tot iti faci veacul pe DC , copii frumosi si sanatosi!

Caro, cred ca sunt bolnava, m-am dus sa-mi iau pantofi si nu mi-a placut nici o pereche. De fapt culmea culmilor a fost ca m-am gandit ca plec in vacanta in 2 luni si imi salvez banii de niste pantofi mai cu nume.
Si imi mai luasem pantofi acum o luna, din cele doua magazine mari si late din luanda nu prea am de unde sa-mi iau pantofi lunar, iti fac o poza la aia de acum o luna si de acum 2 luni:)

#15
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 22:02

Am uitat sa raportez, 20 min banda in viteza, 10 min bicicleta la nivel greu, 50 min total push cu greutatile de 5 kg ( ora de total push include si vreo 200 de squats cred, majoritatea exercitiilor le face combinat, squats si biceps, squats si umeri etc...).
Am in vara o nunta la romanika si am rochie fara maneci asa ca tb sa imi scot muschii in evidenta:)

#16
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 22:52

Marina, voi aveti vreun cont unde puneti poze cu voi?Ca sunt curioasa cum puteti arata dupa cat sport faceti. Dumnezeule...MA IA CU AMETEALA NUMAI CAND CITESC CE AI FACUT TU AZI!!!! Si ma intreb ce caut eu aici, cu cele 100 de squats/zi si 2 ore de pilates pe saptamana ale mele... [soricel]

 

PS-Poate doar ca am abdomenul destul de plat, ca in rest... [fri]


Editat de caress, 10 iunie 2013 - 22:53 .


#17
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 23:15


arat cat se poate de normal pt un om normal de 40 de ani, imbracata as putea sa maschez exceptional, dezbracata nu'st chiar miss univers si mananc iar alune cat sa imi rod unghiilemde ciuda ca ma sabotez singura in mod constant

#18
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 23:21

Eu am mancat niste cirese si imi cam face cu ochiul din frigider o felie de tort Monti.Asa incat cred ca e recomandabil sa ma duc la culcare...:))

 

Ma bucur ca arati ca un om normal...

 

Carolinah, toata saptamana am cautat retete de gazpacho!!!Multumesc mult pentru reteta, abia astept sa o fac.Are ceva oare daca in loc de paine pun wasa...?



#19
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 11 iunie 2013 - 07:36

Caress, painea aia ii da doar consistenta... Nu stiu cum e wasa inmuiata. Eu m-am gandit sa pun tarate de psyllium in loc de paine.



#20
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 11 iunie 2013 - 07:44

Marina, ia sa vad si eu cum arata pantofii de Luanda [masc] .

 

Ieri am executat cele 100 de squats din program combinate cu brate/umeri, dupa care m-am dus la Pilates si am facut program de.... brate/piept/umeri! Asa ca azi scriu cam greu [:-@]


Editat de carolinah, 11 iunie 2013 - 07:45 .




Etichetat si cu sport, hrana sanatoasa

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -