Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

copil cu HIV in gradinita


65 raspunsuri la acest subiect

#21
eu_logoped

eu_logoped

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 07 octombrie 2009 - 01:04

multumesc frumos, eu credeam pana acum ca este obligatoriu sa anunte, si daca stau bine sa ma gandesc, asta mi se trage de la medicul lor, care ne-a tot repetat sa anuntam ce au la orice loc de munca, in orice colectivitate. totusi... parca este totusi aiurea sa nu anunte. eu vreau pentru Andrei colegi si parinti de colegi care il inteleg, stiu ce are si il accepta asa, nu care au fost pacaliti cumva sa il accepte.... Andreea

#22
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 07 octombrie 2009 - 04:07

Cursuri pentru profesori penru a lucra cu copii cu HIV??? [bang][bang] Sper din tot sufletul ca asta e un banc. Toata lumea, repet TOATA LUMEA trebuie tratata ca si cum ar avea boli transmisibile prin sange indiferent de statutul lor. In gradinite, scoli, spitale, la locul de munca, orice persoana care ar putea ajunge in contact cu sange trebuie sa fie educata in acest sens si sa trateze toate persoanele ca si cum sunt purtatori. Trebuie sa existe manusi de unica folosinta si educatie despre cum sa cureti si sa pansezi un copil, despre cum sa cureti o pata de sange si aceste masuri trebuie aplicat IN FIECARE CAZ, nu doar atunci cand copilul HIV+ pateste ceva. Daca masurile astea se aplica tuturor copiilor nu este nevoie sa se stie daca cineva este sau nu pozitiv. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

#23
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 07 octombrie 2009 - 09:27

Andreea din pacate nu vei gasi ceea ce cauti pentru nepotelul tau, adica colegi copii care sa-l inteleaga si sa-l accepte asa cum e, nu din cauza lor, pentru ca acesti copii nu discrimineaza ei ca le vine, ci asa sunt invatati de parintii lor.Replicile celebre...nu te juca cu x ca te imbolnavesti si tu...sau...sa nu te apropii de x ca ...sau si mai rau isi vor retrage copilul din gradinita respectiva.
Asta e mentalitatea noastra a romanilor si nu o sa o poti schimba oricat ai vrea.De mici li se baga in cap ca decat sa cauti sa intelegi mai bine nu ai de a face, si de aici decurge tot.
Nimanui nu i-ar conveni, la rece vorbind , sa stie ca in orice clipa copilul lui poate lua HIV dar, la fel de bine nici copilul cu boala nu e de vina ca o are, la varsta lui nu calea sexuala sigur e cea care l-a adus in acest stadiu.
Ceea ce incerc sa spun e ca nu incerca sa gasesti intelegere in tara la noi pentru ca nu o vei gasi si punct.Sunt asa vehementa pentru ca eu si familia mea am plecat din tara pentru mai putin.
Imi pare tare rau pentru copil, dar daca spuneti, va fi izolat si tratat ca un "lepros" , din cauza temei pe care o au toti oamenii vi-sa-vis de aceasta boala, asta in cazul fericit ca-l accepta si nu aveti usa trantita in nas de la inceput.
Nu vreau sa va supar, mai ales ca aveti si asa o mare suparare pe cap, dar trebuie sa fiti realisti.
Cel putin la gradinitele de stat nu cred ca e cazul, poate veti avea mai mult noroc la cele particulare dar ma indoiesc pentru ca acolo oamenii platesc multi bani petru copilul lor si nu cred ca vor accepta.
Incercati, nu va costa nimic, dar decat sa chinuiti copilul la gradinite unde sa fie bataia de joc a unor oameni care nu stiu cu adevarat ce se intampla in sufletul lui , mai bine aduceti acasa pe cineva care in cunostinta de cauza sa se ocupe de el, macar pana la scoala, si dupa mai gasiti solutii.
Sper ca nu v-am suparat.Dar asta e parerea mea si e bazata pe fapte traite.



roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)

[i]

http://www.desprecop...ldtl=366&page=1

http://www.desprecop...p?nickname=roxy

#24
Ralukutzza

Ralukutzza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 07 octombrie 2009 - 11:11

Eu nu cred ca este normal sa nu anunti la inscrierea in gradinita ca puisorul sufera de HIV.Nu zic nici sa trambitezi in toata gradinita si tuturor parintilor dar macar directorul gradinitei si educatoarea trebuie sa stie....si este suficient.Va spun din propria experienta ca educatoare ca atunci cand lucrezi la stat si ai o grupa de 30 de copii este imposibil sa ii vezi pe toti in acelasi timp ce fac....si poate ca in secundele acelea in care ti-ai intors privirea alt copil a atins o rana sangeranda a copilului cu HIV.Astfel daca educatoarea stie de situatia copilului il va supraveghea mai indeaproape in timpul jocului. Si eu mi-as da copilul fara probleme la o gradinita unde sunt inscrisi copii cu HIV atata timp cat sunt constienta ca educatoarele din gradinita stiu care sunt acei copii (fara sa ii numeasca sau sa ii arate cu degetul)si ii poate supraveghea. eu_logoped esti din Bucuresti?...daca daca lasa-mi un PM...gradinita la care am lucrat eu sigur va primi micutul in colectivitate si te pot ajuta. [pup]puitului scump si multa sanatate. Ralucutza mami de Andra-Bianca DN 26.12.2008

#25
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 07 octombrie 2009 - 12:10

Am spus intotdeauna ca lipsa de educatie si ignoranta creaza monstri. A fi HIV pozitiv nu inseamna ca esti bolnav de SIDA. Cei care urmeaza tratament au numarul de virusi foarte scazut in sange si si mai mic in saliva. Riscul sa te infectezi atunci cand, asa cum spunea bird, respecti notiunile elementare de igiena este foarte mic. Probabil nesemnificativ. Nu trebuie sa ai cursuri speciale ca sa stii cum sa previ bolile. Dar nu cu sfaturi de la bunica, nu cu caciula si gluga, nu cu luat copilul din comonitate pentru ca nu stii sa il inveti cum sa se spele pe maini si sa evite sa atinga sangele altor copii. Un HIV pozitiv nu este obligat sa spuna de acest lucru. Nicaieri. Si nici testarea HIV nu se poate face fara acord individual sau al apartinatorului legal. Repet, daca iti cresti copii in ignoranta si egoism vor ajunge niste monstri.

#26
felicici

felicici

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 07 octombrie 2009 - 13:04

Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp
A fi HIV pozitiv nu inseamna ca esti bolnav de SIDA.
Dar este suficient sa fi HIV pozitiv pentru a fi transmitator.
Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp
Cei care urmeaza tratament au numarul de virusi foarte scazut in sange si si mai mic in saliva. Riscul sa te infectezi atunci cand, asa cum spunea bird, respecti notiunile elementare de igiena este foarte mic. Probabil nesemnificativ.
Riscul exista si nu are legatura cu regulile de igiena, ci are legatura cu felul in care interactioneaza copiii la gradinita. Se pot accidenta foarte usor certandu-se pe o jucarie, asta fiind cel mai comun scenariu. Se pot intampla o gramada de alte lucruri pe care n-ai cum sa le prevezi. Da, riscul este mic dar fiecare parinte are dreptul sa decida daca este dispus sa si-l asume sau nu. Si riscul de a muri intr-un accident de avion este mic, dar daca nu zbori cu avionul el devine cu adevarat nesemnificativ. Cand e vorba de copilul meu prefer sa nu risc, sau mai degraba nu pot sa risc. Asta pe langa faptul ca sunt un monstru, lucru de la sine inteles! Cat despre faptul ca educatoarea ar trebui sa stie dar parintii nu...care credeti ca ar fi reactia unui parinte lovit de tragedia de a i se fi intamplat copilului sau un accident cu probabilitate nesemnificativa in situatia in care ar afla ca educatoarea stia. A cui este raspunderea in cazul acesta? Exclusiv a educatoarei si conducerii gradinitei, nu? In cazul in care parintele ar fi stiut, si ar fi zis 'OK, riscul este nesemnificativ, eu mi-l asum!' consider ca nu poate arata cu degetul spre nimeni, este raspunderea impartita a tuturor adultilor care au decis ca riscul este mic dar mai ales a parintelui copilului care are puterea de a lua decizii pentru acesta... Un copil de 3, 4 ani ce poti sa-l inveti? Nici macar nu ai certitudinea ca te 'aude' cand ii vorbesti. Nu cred ca poti avea pretentia sa se fereasca singur, iar o educatoare care are in grija 30 de copii poate duce in carca o asemenea responsabilitate? Iar eu ca parinte... e normal sa las responsabilitatea pe seama ei sau sunt si eu raspunzator pentru copilul meu chiar si in orele in care nu este cu mine? HIV este o boala incurabila si transmisibila. Spunea cineva ca exista altele si mai periculoase. Care ar fi acelea? Lorena(19.12.2007) [copil]pui de [roker]

#27
beshter

beshter

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.265 mesaje

Postat 07 octombrie 2009 - 13:08

Citat:
citat din mesajul lui ANDREEA11
eXista profesori cu atestat HIV. Este un curs special, pentru cei ce lucreaza cu copii afectati de aceata boala.
Imi dai, te rog frumos, detalii? Eu stiu ca nu exista - si nici n-ar trebui sa existe, din moment ce orice educator stie regulile de baza, care se aplica oricarui copil, seropozitiv sau nu. Tu pari sa fii sigura pe ce spui. Asadar, imi/ne dai detalii?EDIT: am gugalit si am gasit asta; deci de existat, exista. Dar tot as vrea sa stiu cine organizeaza cursurile, cum se obtin atestatele si la ce folosesc, de fapt. Daca e nevoie de un profesor cu atestat inseamna ca se stie ca in clasa/grupa respectiva exista un seropozitiv. ____________________________________________________Trouve avant de chercher

#28
l_carmen2003

l_carmen2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.996 mesaje

Postat 07 octombrie 2009 - 13:08

Asa e. Ignoranta e cel mai amre dusman al societatii naostre, si nu ma refer doar la cazul de fata! Ei bine, ca sa raspund la subiect, nu ma deranjeaza ca Alex sa aiba coleg un copil seropoztiv. Si asa cum spunea bird, regulile de igiena elementara si minim bun simt ar trebui respectate in cazul tuturor copiilor si atunci nu vad ce probleme ar putea aparea. Mai mult copiii trebuie invatati sa se comporte si sa inteleaga ca acesti copii sunt niste copiii, parteneri de joaca si de invatat, care trebuie respectati si acceptati nu tratati ca niste paria sau in cel mai bun caz doar tolerati... NU cred ca daca i se spune ceva educatoarei, ea va tine doar pt ea, ca asa e personalul didactic de al noi, educatoarea in cauza ii spune colegei, care sub forma de barfa comunica colegei etc... Daca nu putem avea pretentii de la personalul didactic educatia ar trebui sa o facem acasa...cat putem "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire

#29
adra_bell

adra_bell

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.557 mesaje

Postat 07 octombrie 2009 - 14:24

Daca ma pun in locul parintilor baietelului respectiv as spune educatoarei despre infectia cu HIV. Educatoarea este obligata sa pastreze confidentialitatea.
Daca ma pun in locul parintilor cu copii sanatosi m-as teme mai degraba de infectiile care se asociaza cu HIV si care se transmit mult mai usor decat HIV-ul

adra_bell si [zana]Eva-Elena (14 nov 2007)
about Eva

secolul XX la subiectiv


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

#30
Briantis

Briantis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 691 mesaje

Postat 07 octombrie 2009 - 14:25

Nu cred ca e vorba numai de ignoranta pt cei care spun ca nu ar accepta un copil seropozitiv in grupa cu copilul propriu . Si nu e vorba nici de drobul de sare ....dar fii-miu a venit de la gradi de 2 ori muscat bine de brat , educatoarea luata la intrebari habar n-avea cand si cum s-a intamplat ... sunt 36 de copii in grupa si poate e explicabil intr-o oarecare masura ca n-a fost pe faza ...asa ca eu mi-as retrage frumos copilul din grupa respectiva , indiferent ce ar gandi altii despre mine .


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -