Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

copil cu HIV in gradinita


65 raspunsuri la acest subiect

#11
eu_logoped

eu_logoped

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 06 octombrie 2009 - 21:52

cred, sper ca este obligativitate legala! finutul meu este intr-o astfel de situatie, si din pacate, nu il primeste nimeni la gradinita. desi ii sfatuiesc mereu pe parintii lui sa spuna asta, pentru ca asa mi se pare etic, asa de tare ma enerveaza reacta celorlalti parinti, fata de copl si fata de parinti ( si ei au). ma gandeam ca poate, daca se gasesc printi care sa afirme ca isi lasa copilul cu Andrei in aceeasi grupa, l-ar puea primi si pe el undeva Andreea

#12
felicici

felicici

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 06 octombrie 2009 - 22:03

Imi pare rau de tragedia finutului tau. Daca ar fi sa judeci lumea dupa acest forum se pare ca majoritatea parintilor nu ar avea nimic impotriva. Daca legea nu prevede nimic special in cazul finutului tau atunci el are dreptul sa fie acceptat la gradinita si in caz contrar se ajunge la o situatie care cred ca ar fi de competenta Consiliului National Pentru Combaterea Discriminarii. Lorena(19.12.2007) [copil]pui de [roker]

#13
eu_logoped

eu_logoped

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 06 octombrie 2009 - 22:23

consiliul national pt combaterea discriminarii este ca un fel de bau-bau si trebuie facuta o plangere, se face o ancheta... parintii lui Andrei snt foarte linistiti si u vor sa atraga atentia asupra fiului lor in acest fel, si mai ales sa il prmeasca la gradinita cu forta. Omeneste, si ei si eu, intelegem ce ar avea ceilati parinti de reprosat. Andreea

#14
felicici

felicici

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 06 octombrie 2009 - 22:32

Citat:
citat din mesajul lui eu_logoped
consiliul national pt combaterea discriminarii este ca un fel de bau-bau si trebuie facuta o plangere, se face o ancheta... Andreea
Asa functioneaza o institutie de control peste tot in lumea democratica. Lorena(19.12.2007) [copil]pui de [roker]

#15
ANDREEA11

ANDREEA11

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.021 mesaje

Postat 06 octombrie 2009 - 22:56

eXista profesori cu atestat HIV. Este un curs special, pentru cei ce lucreaza cu copii afectati de aceata boala. Nu stiu daca e normal sa nu+l primeasca la gradinita, asta e discriminare. Sa se intereseze, mai bine!!! Multa sanatate. andreea Alegeti viata! Avortul opreste o inima care bate plina de sperante... http://community.web...ser/andreeagogo

#16
eu_logoped

eu_logoped

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 06 octombrie 2009 - 23:04

exista si forumuri pentru parintii copiilor cu HIV? sau ceva intalniri? Andreea

#17
beshter

beshter

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.265 mesaje

Postat 06 octombrie 2009 - 23:41

Andreea, parca erau niste discutii la un moment dat in subforumul 'Copii cu nevoi speciale'. ____________________________________________________ Trouve avant de chercher

#18
eu_logoped

eu_logoped

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 06 octombrie 2009 - 23:51

hm..pai cum ajung acolo? nu prea stiu pe-aici[:-/] Andreea

#19
beshter

beshter

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.265 mesaje

Postat 07 octombrie 2009 - 00:30

Aici: http://forum.desprec...asp?FORUM_ID=80 ____________________________________________________ Trouve avant de chercher

#20
dinubebe

dinubebe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 342 mesaje

Postat 07 octombrie 2009 - 00:58

Buna ziua, fetelor, Nu vreau sa supar pe nimeni, dar consider ca nu ar fi deloc firesc ca o persoana infectata cu HIV sa fie obligata sa-si recunoasca statutul. Nici de lege, nici de vreun regulament sau de vreo terta persoana. Din fericire, legislatia romaneasca interzice acest tip de constrangeri, atat in cazul persoanelor seropozitive, cat si in cazul oricaror altor persoane pe care le numim "cu handicap", tocmai pentru a se evita discriminarea. Daca un copil cu HIV este adus intr-o colectivitate - gradinita, scoala, parintii nu au obligatia de a declara statutul lui seropozitiv nici macar cadrului medical din institutia scolara in care se afla copilul. Este alegerea lui daca spune sau nu, si din motive pe care le inteleg foarte bine, de cele mai multe ori, prefera sa nu o faca. Eu vad asta ca pe o normalitate, caci un astfel de copil nu aduce nici un risc suplimentar in colectivitatea respectiva. Daca un copil se taie, este elementar ca persoana adulta care ii acorda primul ajutor sa evite contactul cu sangele lui. Seropozitiv sau nu, sangele lui nu trebuie atins. Niciodata. Noi, ca parinti, ne invatam la randul nostru copiii acasa sa nu muste pe nimeni, sa nu puna mana pe sangele cuiva sau pe vreo rana sangeranda, sa nu atinga ace sau seringi. Stiti si voi, si ar trebui sa stie orice persoana, mai ales un educator sau un dascal, exista si alte boli care se transmit prin sange, foarte grave si cu un pronostic mult mai dramatic decat infectia cu HIV. Din pacate, dascalii nostri de astazi tot nu au pregatirea - cel putin psihica - de a primi in colectivul lor un copil seropozitiv. Vorbim pe toate drumurile despre integrare in societate, iar educatoarele ar fi in stare sa mearga non-stop la cursuri, doar doar mai iau niste puncticele in plus la salariu, dar in momentul cand se confrunta cu un caz concret, majoritatea il resping din start. Iar daca asta nu se intampla de la inceput, oricum il veti gasi pe bietul copilas undeva prin capatul salii, izolat mai ales de catre cei mari: cadre didactice, ingrijitoare, bucatareasa. Foarte des, o astfel de "stire-bomba" se raspandeste imediat si ajunge sa starneasca valuri de revolta din partea parintilor celorlalti copii. Au fost nenumarate cazuri de copii siliti de parintii celorlati copii sa paraseasca scoala sau gradinita pe care le frecventau. Au fost nenumarati medici care au refuzat sa asiste un pacient pentru ca acesta a avut proasta inspiratie sa declare ca este seropozitiv. Si exemple de astfel de acte discriminatorii sunt sute. Cu asemenea tragice precedente, nu poate fi nimeni condamnat ca vrea sa ascunda faptul ca el sau copilul lui e infectat cu HIV. Si, sincer, nici nu ar fi nevoie de asta, pentru ca, practic, nimeni nu are nevoie sa-si ia precautii suplimentare, ci pur si simplu sa aplice niste simple regulile elementare. Daca mamica tine neaparat sa anunte educatoarea despre boala copilui, e strict alegerea ei, dar, inainte de asta, trebuie sa stie ca nimic si nimeni nu i-o poate impune. Daca totusi vrea sa se asigure ca nimeni din gradinita nu este expus la vreun risc, poate cere sprijinul unui ONG de profil din judetul sau, care poate veni - sub un pretext oarecare - sa ofere cateva sesiuni de informare copiilor si adultilor din gradinita respectiva. Imi cer scuze ca m-am imbujorat asa, dar e un subiect care, desi a intrat intr-un con de umbra mediatic in ultimul timp, ramane inca de actualitate. Loredana


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -