Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

copil cu HIV in gradinita


65 raspunsuri la acest subiect

#1
eu_logoped

eu_logoped

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 06 octombrie 2009 - 20:54

ce parere aveti despre un copil cu HIV care sa frecveneze aceeasi gradinita ca si copilul vostru? dar chiar aceeasi grupa? Andreea Nuta

#2
karula

karula

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.535 mesaje

Postat 06 octombrie 2009 - 21:03

O parere de rau pentru boala bietului copil si o parere buna despre ideea de a fi coleg cu copiii mei. Dar tu?

#3
eu_logoped

eu_logoped

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 06 octombrie 2009 - 21:07

sincer, nu stiu. la rece normal ca stiu ca si acel copilas are dreptul la o viata normala (atat cat se poate), dar... as fi de acord sa stea langa copilul meu doar daca educatoarea ar fi calificata pentru lucrul cu astfel de copii. trebuie clar cineva cu experienta si care sa stie ce sa faca in dverse situatii Andreea Nuta

#4
beshter

beshter

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.265 mesaje

Postat 06 octombrie 2009 - 21:13

Citat:
citat din mesajul lui eu_logoped as fi de acord sa stea langa copilul meu doar daca educatoarea ar fi calificata pentru lucrul cu astfel de copii.
Exista cursuri de calificare pentru lucrul cu 'astfel de copii'? Daca da, poti da detalii? Daca nu, cum se masoara 'calificarea'?
Citat:
trebuie clar cineva cu experienta si care sa stie ce sa faca in dverse situatii
Ce fel de experienta? Ce fel de situatii? Cum aflam daca 'stie ce sa faca'? ____________________________________________________ Trouve avant de chercher

#5
theo_2004

theo_2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 718 mesaje

Postat 06 octombrie 2009 - 21:14

tu_logoped, ce intelegi prin experienta in acest caz? adica ce ar trebui sa stie / faca educatoarea daca copilul cu HIV si altul se joaca - zgarie - curge sange - se ating (sangele amandorura intra in contact)? mami de theo "o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

#6
eu_logoped

eu_logoped

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 06 octombrie 2009 - 21:21

experienta- ma refer sa cunoasca modalitatile de transmiere, sa stie ce sa faca in cazul in care se intampla un accident cu copilul respectiv ( cum sa il panseze, cum sa evite contactul cu sangele) eventual sa fie absolventa de un curs (desi nu pt spune ca exista unul anume, dar sunt sigura ca ofera cineva formare si in asa ceva) sa stie ce activitati sa abordeze in asa fel incat sa educa la minim riscul de accidentari sa stie cum sa abordze acest subiect in fata copiilor cum verificam daca ar competnte? prin discutie, prin referinte...altfel cum?

#7
beshter

beshter

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.265 mesaje

Postat 06 octombrie 2009 - 21:26

Citat:
citat din mesajul lui eu_logoped desi nu pt spune ca exista unul anume, dar sunt sigura ca ofera cineva formare si in asa ceva
Cam cine? Ma gandesc ca daca ai initiat subiectul, ai ceva cunostinte de impartasit sau discutii fructuoase de purtat. In afara de adunat pareri, I mean.
Citat:
cum verificam daca ar competnte? prin discutie, prin referinte...altfel cum?
Pai eu am intrebat. Tu esti logoped, psiho-pedagog, profesor si altele. Cred ca esti mai in the know decat mine. ____________________________________________________ Trouve avant de chercher

#8
eu_logoped

eu_logoped

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 06 octombrie 2009 - 21:33

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka
Citat:
citat din mesajul lui eu_logoped desi nu pt spune ca exista unul anume, dar sunt sigura ca ofera cineva formare si in asa ceva
Cam cine? Ma gandesc ca daca ai initiat subiectul, ai ceva cunostinte de impartasit sau discutii fructuoase de purtat. In afara de adunat pareri, I mean.
Citat:
cum verificam daca ar competnte? prin discutie, prin referinte...altfel cum?
Pai eu am intrebat. Tu esti logoped, psiho-pedagog, profesor si altele. Cred ca esti mai in the know decat mine. ____________________________________________________ Trouve avant de chercher
Si eu am intrebat, de asemenea. nu sunt evaluator de educatori, totusi aici cred ca au si parintii ceva de spus nu cunosc formator de astfel de competente, dar cred ca gasesti pe net daca te intereseaza. Andreea Nuta

#9
Deianira

Deianira

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.310 mesaje

Postat 06 octombrie 2009 - 21:33

Eu_logoped, ce vrei sa afli defapt? Ca mie mi se pare ca toate subiectele tale au parfum de ZZ [:D].

Ca sa nu raspund si eu numai ca sa ma aflu in treaba, n-as avea nimic impotriva ca un copil cu HIV sa fie in aceiasi grupa cu copilul meu (de ce sa fiu impotriva?!?!).



Explore. Dream. Discover.


#10
felicici

felicici

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 06 octombrie 2009 - 21:38

Stiind ca la varsta gradinitei copiii se mai bat, se musca, se zgarie, si ca in general sunt imprevizibili ar fi pentru mine un real stres pe care daca as putea sa-l evit nu as ezita. Celor care or sa ma acuze ca am o imagine nerealista despre ceea ce fac copiii la gradinita le spun de pe acum ca nu trebuie ca aceste incidente sa fie dese ca sa se intample o tragedie, este suficient sa se intample odata. Insa mi-as vedea discret de alte optiuni, este dreptul copilului cu HIV sa intre in colectivitate si problema fiecaruia daca isi poate asuma sau nu riscurile. As avea doar speranta sa fiu informata in acest sens, nu stiu daca este obligatia legala a parintelui cu HIV dar eu as aprecia. Lorena(19.12.2007) [copil]pui de [roker]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -