Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

medici incapabili


15 raspunsuri la acest subiect

#1
cristina_73

cristina_73
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 24 octombrie 2007 - 02:09

Ceau , sunt Cristina si am o fetita de 4 luni si jumatate.

M-am hotarat sa scriu acum desi povestea e mai veche si parca nici nu mai vreau sa-mi aduc aminte de ea,dar in ultimele saptamani am mai auzit inca 2 cazuri ca ale mele.

Cand fetita mea Maya a implinit 6 saptamani pt. ca sunt o mama "bartana" si e primul meu copil m-am hotarat sa-i fac un consult neuro sa vad daca e totul ok(am nascut la 36 saptamani cu cezariana si am primit nota 10).Am mers la NPI la doctorita STAN si mi-a spus ca Maya are hemoragie cerebrala si e epileptica, nu vreti sa stiti ce fata am facut, dar pt. un diagnostic mai clar m-a trimis la un eco la Luis Turcanu la doctorita POP ELENA care a confirmat diagnosticul - hemoragie cerebrala de gradul 2- am crezut ca totul s-a terminat pt. mine ,m-am interesat peste tot ,am si un prieten neuro chirurg si mi-a recomandat RMN , am vorbit cu ambele doctorite ,le-am rugat sa-mi spuna ce parere au sa fac sau nu RMN la un copil asa de mic-ambele au fost impotriva. Vreo 4 zile am plans in continuu si am inceput sa-i dau tratament,Maya devenise o leguma dormea tot timpul nu se mai juca nu mai era copilul vesel de dinainte si m-am hotarat sa merg cu ea la Szeged.Am mers cu diagnosticul de aici la un medic deosebit la Szeged nu va pot povesti cum s-a comportat si dupa vreo 3 ore de pus la aparate si la eco si consult ,medicul mi-a spus ca Maya nu are absolut nimic ca e perfect sanatoasa- drept sa va spun nici nu am putut sa ma bucur- totusi 2 medici mi-au spus ceva si vine unul si-mi spune total altceva,in fine dupa multe cautari si cercetari am aflat ca putem face si RMN si am facut ca sa fim noi siguri si rezultatul a fost Maya e perfect sanatoasa.Am vrut sa merg la doctorite sa fac scandal dar nu cred ca rezolvam prea multe eu cred ca asa am rezolvat mai mult.
Va rog pe toate care ati trecut prin situatii similare sa dati numele medicilor pentru ca numai asa vom putea avea copii mai bine tratati si mai sanatosi.

#2
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 24 octombrie 2007 - 18:30


Cristina,bine ai venit pe [dc]!Sa iti traiasca fetitza si sa fie sanatoasa si fericita!Nu vreau sa crezi ca scriu acest mesaja pentru a lua parte colegelor mele de la Timisoara. De fapt este mesajul unei mamici de prematuri care a citit mult despre hemoragia cerebrala si, cred ca trebuie clarificate niste lucruri.Nu stiu daca ti s-a spus in Ungaria (ar fi trebuit sa o faca) dar hemoragia cerebrala in timp (saptamani-luni) se absoarbe complet astfel ca atat eco si RMN pot sa numai deceleze ca la nivelul creierului a fost o sangerare.Asa evolueaza in mod normal hemoragiile mici cum este cea de gradul II. Sangele de la nivelul creierului este absorbit si nu lasa nici o urma ca acolo ar fi fost ceva.Deci,un rezultat normal nu exclude hemoragia pe care au gasit-o medicii din Timisoara la primul control.In plus, hemoragia de gr.II desi are un prognostic bun in majoritatea cazurilor, ezxista insa si riscul de a avea unele consecinte in plan neurologic (tulburari de concentrare, de atentie, hiperactivitate, greutatea mai mare in a invata literele si cifrele, epilepsie).Riscul este mic dar el exista.Din pacate, o mama cu un copil la care s-a pus un diagnostic de hemoragie cerebrala, chiar daca ulterior a evoluat bine si nu s-a mai vazut nimic, nu poate rasufla usurata si sa spuna "DA, am un copil sanatos!" decat de-abia dupa ce trece de clasele primare la scoala.Aceste lucruri ar fi trebuit sa ti le spuna medicii unguri si nu sa acuze de diagnostice gresite colegii romani. E adevarat ca si atitudinea lor terapeutica a fost, poate, prea agresiva dar avand in vedere ce au vazut la copilul (clinic si ecografic) e oarecum de inteles!Oricum,poti sa intrebi mai multe un neurolog pediatru care lucreaza in SUA, se numeste Cristian si este membru DC cu nickul ulpiatraiana! Intotdeauna a gasit timp sa raspunda celor care i-au cerut ajutorul iar sfaturile lui sunt foarte pertinente medical!Sanatate multa!PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT
Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

#3
ana maria

ana maria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 25 octombrie 2007 - 16:31

Sa-ti traisca printesa!!! La cat timp de la diagnosticul din Ro ai mers la Szeged?

Ana Maria si Didi (Victor Stefan) [bonjovi](15 12 2004)



Succes si s-auzim numai de bine!!!

#4
BalMascat

BalMascat

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 26 octombrie 2007 - 03:02

In ce baza au pus cei doi doctori diagnostic de hemoragie cerebrala gr2?
e foarte putin probabil ca un copil nascut la 36 de saptamani, prin cezariana cu apgar 10 sa aiba hemoragie cerebrala de orice ordin.
dintr-un simplu consult neurologic nu iti poate spune nimeni asa un diagnostic.
chiar daca a avut si s-a reabsorbit, prognoza e excelenta.
de unde au dedus epilepsie?
asta s-ar fi putut vedea intr-un RMN.

cristina iti inteleg dezamagirea, si da exista medici incompetenti, ca in orice meserie, unii o o fac cu dar, altii o fac sa-si ia salarul si spaga si gata.
cel mai bine e ca totul s-a dovedit o fi doar o alarma falsa.
sa-ti traiasca minunea si sa fiti toti sanatosi.

#5
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 26 octombrie 2007 - 23:17

quote:
Originally posted by BalMascat
In ce baza au pus cei doi doctori diagnostic de hemoragie cerebrala gr2? e foarte putin probabil ca un copil nascut la 36 de saptamani, prin cezariana cu apgar 10 sa aiba hemoragie cerebrala de orice ordin.dintr-un simplu consult neurologic nu iti poate spune nimeni asa un diagnostic. chiar daca a avut si s-a reabsorbit, prognoza e excelenta. de unde au dedus epilepsie?asta s-ar fi putut vedea intr-un RMN.cristina iti inteleg dezamagirea, si da exista medici incompetenti, ca in orice meserie, unii o o fac cu dar, altii o fac sa-si ia salarul si spaga si gata. cel mai bine e ca totul s-a dovedit o fi doar o alarma falsa.sa-ti traiasca minunea si sa fiti toti sanatosi.
Da, la 36 de saptamani riscul de hemoragie cerebrala este minim. Dar el exista atunci cand varsta de dezvoltare a copilului este mai mica decat cea gestationala.In plus, hemoragia cerebrala (repet, daca a fost diagnostica ecografic transfontanelar) nu are ca si unica cauza prematuritatea.Din nefericire sunt altele, mult mai severe.Si care nu ar trebui trecute cu vederea.Sa dea Dumnezeu ca medicul ungur sa fi avut dreptate si fetitza sa fie sanatoasa!PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT
Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

#6
ildikodrujit

ildikodrujit

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 07 noiembrie 2007 - 18:31

Cristina73,
Vad ca esti din Timisoara. As vrea sa-ti recomand o doctorita deosebita, din Timisoara, care este foarte buna in a face si a citi ecografiile transfontanelare. Daca vrei poti sa mergi la un control la spitalul Louis Turcanu sau la cabinetul Dr. Cioata(aici platesti 60RON). e vorba de doamna Doctor Boia. Iar ca medic NPI ti-l recomand pe dl. doctor Bacos. Eu am incredere in ei. Despre doctorita Stan am auzit lucruri nu tocmai bune. E recomandabil sa o eviti. Iar doctorita Popa nu stiu cat de bine stie sa faca ecografiile transfontanelare. Chiar daca medicii de la Szeged tiu-au confirmat ca fetita e sanatoasa, du-te la un control de rutina la doamna doctor Boia. Daca doresti mai multe amanunte despre doamna doctor scrie-mi un PM si o sa-ti raspund imediat.
Sanatate fetitei tale de la Alex si mamica lui.

http://www.e-poze.ro...bcc01d8e2ff8c88

#7
simonadinca

simonadinca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 07 martie 2008 - 19:52

Azi scriu mult pe forum... Ieri s-au trezit in mine toate angoasele...
Trebuie sa-mi descarc, macar un pic, amaraciunea...

Toate aproape bune si aproape frumoase cu fetita mea pana la 9 luni. Nu-mi racise niciodata ... Aproape de 9 luni Nora face multi muci si ptr ca se inneca cu ei, am ajuns la spital. La Camera de garda dau peste dr. Lupu care ma trimite sa-i fac radiografie pulmonara. Fetita s-a miscat, radiografia nu era buna...DAR...

Am fost internate cu pneumonie interstitiala. Pe urma au fost vehiculate mai multe diag: Pne intre, de aspiratie, bronsita sau bronsiolita.
I s-au adm 2 antibiotice pentru 9 kg (Nora vea aproape 8)-gentamicina si c-forte. In ultimele zile m-a convins aceeasi dr. Lupu(dupa ce ne-am certat si am refuzat sa-i adm debridat -ii mai dadusem la 2 luni si atunci a durut-o rau burtica) sa-i dau DEBRIDAT. Dupa ce i-am dat a II-a doza, Nora a varsat in jet (pentru prima data) si a suferit 7 ore de niste dureri de burtica ingrozitoare.
Va povestesc toate astea pentru ca de atunci Nora mea se chinuie cu malabs si maldigestie. Problemele de digestie au det un reflux gastroesofagian si nici azi -Nora are 3 ani si 2 luni-nu am reusit sa-i dam de cap. La acea internare am patit multe...si tot atunci i-au dat primii doi dinti-deodata!

Mai tarziu am aflat ca fetita mea nu a avut nimic pulmonar sau altfel de viroza. Mucii multi se datorau unei rinite alergice la eruptie dentara. Ei i-au iesit intotdeauna mai multi dinti/masele deodata. Mereu a facut muci iar la ultimimele masele, pentru ca ma desteptasem, am reusit sa-i stopez cu Zyrtec.

Pot doar sa va spun ca de trei ani stau 24 din 24 cu Nora. I-am dat tarziu sa mestece (din cz refluxului) si multe alte asemenea chinuieli.

Se pare ca si noi am avut un edem cerebral pe emisf dreapta dar nu se stie exact daca in burtica sau imediat dupa nastere. O dr. psihiatra i-a pus acest diag, iar o alta (din Buc, mare sefa de sectie) mi-a spus ca daca a avut si i-a trecut nu mai conteaza. Iar acesta este un neadevar grosolan. Micutii au capacitatea extraordinara de a se recupera si a recupera dar tb, macar putin, ajutati.

Cu prietenie,

Norica si Simona

#8
cla_81

cla_81
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 07 februarie 2011 - 18:43

Sunt mamaica unui baietel de un an jumatate si pot sa spun ca la 3 luni am fost internata cu el la spitalul louis turcanu din cauza unei aspiratii cu lapte. Am fost la urgenta unde am dat peste domna dr POP ELENA despre care auzisem numai lucruri rele. Dar asta e trebuia sa il vada cineva. Si stupoare dupa ce l-a consulat a ajuns la concluzia ca are paralizie cerebrala. In ce context a stabilit ea asta nu pot sa stiu.Ziua urmatoare mi-am luat copilul din spital pe semnatura si i-am zis ca ea cred ca are paralizie cerebrala. Ziua urmatoare am fost cu copilul la dr BACOS, un om deosebit care mi-a spus ca nu are copilul numic. Deci, concluzia puteti sa o trgeti singure. Multa incompetenta!

#9
Pico

Pico

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 249 mesaje

Postat 28 martie 2011 - 10:34

Din pacate medicii sunt din ce in ce mai nepregatiti.
Nici nu are cum sa fie altfel cand la medicina se intra cu 5 sau pe baza de dosar[V].Cei mai buni pleaca pentru salarii mai bune iar in spitale multi medici ii pun pe rezidenti sa completeze hartogarii in loc sa-i invete meserie.
Mie mi-e groaza.
Ca sa nu mai zic ce mancatorie si cata rautate si barfa e intre medici.
Vorbesc in cunostiinta de cauza.

[flo]

Raluca , Ioana Carrina(09.04.2003), Maria Carolina( 26.11.2005),Ana Iasmine(06.10.2007)si [bb] (DPN 8.05.2011)


#10
steluta25

steluta25

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 01 aprilie 2011 - 15:18

Intr-adevar, multa incompetenta! Grija mare cu doctorii, nu luati de bun tot ce spun ei. Si noi avem o experienta cu aspiratia de lapte, am ajuns tot la Luis Turcanu, la doctorita Stan, unde...aceeasi concluzie: epilepsie si pareza cerebrala. Asta, doar pe baza unui control de 5 minute. Doctorul Bacos ne-a spus si noua ca avem un copil sanatos, sa nu ne facem probleme. Cu toate astea, am facut Vojta mai multe luni, dar, atentie, nu ne-a recomandat Bacos asta, cu toate ca era nevoie!!!Acum suntem bine si, pot afirma, am fost cu un pas inaintea doctorilor! Cereti mai multe pareri, nu va limitati doar la una sau doua. Intotdeauna sa puneti un semn de intrebare la spusele medicilor romani!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -