Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 5 voturi

Mercurialis Salbe-crema pt. decalotare


136 raspunsuri la acest subiect

#1
Roxyn

Roxyn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 375 mesaje

Postat 22 iulie 2009 - 00:59

As vrea sa va intreb daca exista vreo mamica care a folosit crema asta? Eu l-am decalotat pe Vladut cam jumatate (eu credeam ca e tot). Pediatra mi-a recomandat aceasta crema, de la Weleda, ca avand referinte foarte bune. Spunea ca se face masaj cam o data pe saptamana. Am rugat pe cineva sa mi-o cumpere, dar as vrea sa stiu daca a mai avut cineva... mamica de [baietel] Vladut http://www.shout.ro/...html?u=bubuletz

#2
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 22 iulie 2009 - 13:07

roxyn, eu am inceput sa o folosesc (ma rog, teo al meu [:D]) de vreo 4 zile, insa mie mi s-a zis sa-l dau cam de 2 ori pe zi...poate si din cauza ca el nu a fost decalotat inainte... inca nu ma pot da cu parerea, daca are efecte sau nu, dar putem continua sa dicutam pe baza subiectului pe masura trecerii timpului. eu am incredere in ea, poate si din cauza ca nu ma pot gandi la o alta metoda de decalotare... mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bebic] Teodor Mihai (10.04.2008) "Copilul rade: Intelepciunea si iubirea mea e jocul ! Tanarul canta : Jocul si intelepciunea mea-i iubirea ! Batranul tace : Iubirea si jocul meu e-ntelepciunea !" Lucian Blaga

#3
Mihi

Mihi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 635 mesaje

Postat 13 august 2009 - 13:23

fetelor...e buna crema?...problema decalotarii ma framanta si pe mine de mult timp ...si as ocoli doctorul daca s-ar putea mihi...18+...mama de 3 nazdravani

#4
Roxyn

Roxyn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 375 mesaje

Postat 16 august 2009 - 14:55

Ariel, am incept sa folosesc crema de doua zile. La voi a avut efect? mamica de [baietel] Vladut http://www.shout.ro/...html?u=bubuletz

#5
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 16 august 2009 - 19:39

roxy, am raspuns si la subiectul cu decalotarea. o folosim de 2 saptamani, de 3 ori pe zi si deja de la stadiu de gaurica cat "varful acului" s-a ajuns la "gamalie de chibrit(mai mare)". eu una sunt multumita si perseverez. succes! mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bebic] Teodor Mihai (10.04.2008) " SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"

#6
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 17 august 2009 - 00:26

Pot sa va intreb de unde ati luat unguentul?
Baietelului meu in varsta de 8 luni nu i se decazloteaza putica deloc, dar deloc nici macar un vf de ac.
Am fost de 2 ori la Budimex la o dr, a tras usurel de fiecare data si mi-a zis sa-l ung cu Fluocinolon ca este bun, dar de la 4 luni tot nimic nu vad.
Cine vi l-a recomandat?
Se poate lua fara reteta?

Va multumesc

Mada, un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004 si cu Rares Daniel 19 dec 2008
Ilinca si Rares

#7
Roxyn

Roxyn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 375 mesaje

Postat 17 august 2009 - 11:11

Din cate am inteles, crema nu se gaseste in Romania. Eu am luat-o de la o farmacie din Germania. Se gaseste si in Austria. mamica de [baietel] Vladut http://www.shout.ro/...html?u=bubuletz

#8
Roxyn

Roxyn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 375 mesaje

Postat 17 august 2009 - 11:14

Ariel, eu la Vladutul meu am observat aseara ca i se inmuiase foarte tare pielicica si se dezlipise putin intr-o parte. Mi-a spus pediatra sa-l tin mai mult in apa, sa se inmoaie bine si apoi sa-i pun crema, facand masaj si tragand usor. La noi e decalotata pe jumate... mamica de [baietel] Vladut http://www.shout.ro/...html?u=bubuletz

#9
aniast72

aniast72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 18 august 2009 - 02:49

In problema decalotarii, eu l-am dus saptamanal pe Vladimir la Euroclinic la Dr. Topor care il decalota usor, cu rabdare. Initial il tineam cu comprese cu rivanol si ii dadeam cu Baneocin unguent apoi am schimbat cu alt unguent (o sa incerc sa-mi amintesc numele) iar cand ajunsesem cam la jumatate am folosit Dermovate (tot unguent) care a avut efectul scontat. Il recomand cu incredere iar daca aveti nevoie si detalii de contact a doctoritei (pe care chiar o recomand cu caldura) vi le dau cu drag. Vladimir acum e decalotat complet, chiar rade cand ii fac igiena zilnica. [:D] Unii doctori recomanda sa nu se umble la puta copilului, altii insista pe decalotare si igiena, e un subiect controversat, noi am ales a doua varianta. Edit: A doua crema de care spuneam se numeste Neopreol. Deci am alternat saptamanal Baneocin cu Neopreol apoi, dupa vreo 2 luni, am trecut pe Dermovate Andreea si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

#10
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 18 august 2009 - 15:10

roxy, mersi de pontul cu apa! [pup] puiul meu a venit de la valeni, mai decalotat decat a plecat. se vede bine rezultatul! [pk] Sunt atat de fericita!!! aniast, mersi de pont si tie...insa eu una ma tem de cremele cu cortizon, las solutia asta asa ca una....super extrema. sper sa nu am nevoie sa ajung la ea, ca un lucru e cert! nu o sa "trag" copilul de putza niciodata[:D]. am si eu niste fixuri.... Eu tot din Germania am luat crema, mi-a trimis-o cineva. gasisem un link, catre o farmacie care livra si in Ro...apodiskaunter sau ceva de genul asta....pretul livrarii era cam mare, insa la mai multe produse, parca nu se mai obs. mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bebic] Teodor Mihai (10.04.2008) " SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOCLATE!"


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -