Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

despre delegatii...


12 raspunsuri la acest subiect

#1
smaranditza

smaranditza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 23 octombrie 2007 - 20:22

Am aplicat pentru cateva joburi zilele acestea.
Astazi primesc un telefon: imi spun ca mi-au citit CV, ca ar vrea sa ne vedem la interviu, etc. Insa, pentru ca eu am gripa de doua zile, le-am spus ca numai saptamana viitoare m-as putea prezenta la interviu. Booon. Atunci incepe tipul sa ma "kestioneze" sumar prin telefon, si sa-mi spuna in mare care sunt asteptarile lor.

Problema e ca in anuntul lor de pe internet nu erau specificate delegatiile; numai acum mi-a spus ca de doua-trei ori pe luna va trebui sa plec cu el in delegatii, pentru 2-3 zile (cu masina). Asta inseamna ore intregi pe drumuri numai noi doi in masina, apoi hotel, etc...Nu prea sunt de acord...
Voi cum va descurcati cu delegatiile? Poate ca am eu un fix asa...datorita faptului ca nu am incredere in bulgari (mai ales in barbati...sunt patita!!!).

Inca nu i-am dat un raspuns, i-am cerut timp de gandire.
MA gandeam ca ar fi o posibilitate sa fim totusi 3 persoane in masina (desi ma indoiesc....). In cazul acesta, probabil as accepta. Dar, nu stiu cum sa negociez salariul: stiu ca delegatiile/deplasarile sunt mai bine platite, insa cam ce procent din salariu?
Ma puteti ajuta?

Multumesc!

[pup]

PS: am uitat sa spun ceva: una din dezamagiri a fost ca desi tipul m-a auzit ca avea vorbeam de racita, a fost atat de preocupat de "cerintele/asteptarile" lui si chestionarea mea, incat nici nu mi-a dorit insanatosire grabnica/sanatate, etc...
Oare am eu asteptari prea mari de la oameni/angajatori? Sunt cam sensibiloasa, asa-i? [}:)]
Oricum, n-o sa-mi vand ieftin pielea [hot]
[hot]

#2
Elise

Elise

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 23 octombrie 2007 - 23:07

io ce sa iti spun, ca juma din timpul petrecut la job a fost pina de curind compus din delegatzii... Acum tind sa o las mai moale. Ca ma plezneste vreun dor de bblisa si ma isterizez pe acolo, nu de altceva.

N-am avut probleme cu colegii, e drept ca toti ma percep mai curind [zz] decit [vampa] si nu sint stilul kamikaze nici ei.



Mi-am pus problema ce as face daca l-ar pocni pe vreunul romantismul, si probabil n-as avea ce sa fac decit sa port o discutie sincera si sa-l lamuresc ca nu. Incercind sa nu-l sifonez prea tare, ca e nasol cind lucrezi cu oameni cu resentimente. Nu ca un barbat refuzat ar putea sa n-aiba resentimente... da' una ar fi sa fiu o duamna, alta sa ma umfle risul de sa ma tavalesc pe jos uitindu-ma la amorez... cum as fi io tentata de fapt.





Elise & BBLisa

#3
DanaR

DanaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 109 mesaje

Postat 01 noiembrie 2007 - 14:00

Mie mi se pare ciudat ca a pus problema delegatiilor in doi de la bun inceput dar asa cum spunea si mai devreme Elise cred ca nu e greu sa spui direct si sincer in cazul in care ar fi vreun mic avans "I am not interested". Poate cel mai bine ar fi sa iti dai seama ce inseamna exact delegatiile in viziune acestui angajator la interviu.
Bafta!

DanaR si baietii ei : http://forum.desprec...&cid=366&page=2

#4
smaranditza

smaranditza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 01 noiembrie 2007 - 15:39

Problema mea era ca delegatiile sunt in afara tarii. In cazul in care ne aflam pe la nu stiu ce hotel sau pe drumuri, si el ar fi avut chef de prostii...de una singura, oricat de hotarata si [}:)] as fi fost eu, nu stiu cat i-ar fi pasat (pentru ca repet, am cam vazut ce le poate capul unora dintre bulgari....)

Am fost la interviu, am lamurit si problema delegatiilor (i-am spus ca nu sunt adepta delegatiilor "in doi", asa ca...daca are nevoie de mine in delegatii, sa faca bine sa mai gaseasca o persoana, de preferinta de gen feminin. A spus ca se rezolva).

Oricum, am si cerut o suma fabuloasa, iar el mi-a cerut timp de gandire [:D] care nu a expirat inca.

Pana atunci, aplic in alte parti, ca nu se stie de unde sare iepurele. [8D]

Multumesc mult de raspunsuri.
Mai am o intrebare: in conditiile in care in delegatie firma asigura transportul, cazarea si mancarea, care este suma aproximativa platita pentru o zi de delegatie? (stiu ca se plateste diferit fatza de zilele lucratoare obisnuite)



#5
grenouille

grenouille

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 193 mesaje

Postat 01 noiembrie 2007 - 18:20

da' de ce neaparat cand pleci in delegatii (in 2, 3... samd) tre' sa te gandesti neaparat la chestii amoroase?
ca angajator ti-as fi multumit pentru participarea la interviu si ti-as fi zis "la revedere" - nu as accepta ca un nou venit sa puna prezumtia de vinovatie pe viitorii lui colegi - actualii mei colegi de munca.
sorry

--------------------------
"blonda, 1,75, 90C, nu vand nimic, doar ma laud..."

#6
smaranditza

smaranditza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 01 noiembrie 2007 - 19:22

Delegatii nu este sinonim pentru mine cu kestii amoroase. Insa, asta nu inseamna ca nu pot aparea (si forumul e plin de exemple in acest sens). Delegatia presupune ore si zile in sir de calatorit impreuna, luat masa impreuna, timp petrecut in doi, etc. Daca pe mine sunt sigura, pentru el si principiile lui nu pot garanta, mai ales ca e tanar si necasatorit. In plus, e vorba si de imaginea mea ca femeie.

De aceea, am vrut sa fiu previzibila, si sa-i expun inca de la interviu principiile mele - nu voi calatori singura cu un barbat in delegatii. Ii convine, bine, nu...adio si-un praz verde, ca oferte sunt destule, si fara sa fie nevoie sa fac eu vreun compromis.
Insa, el chiar a acceptat kestia asta fara probleme, si a spus ca imi respecta principiile.

Un exemplu: fotbalistilor de religie musulmana (ex:Barcelona) li se respecta postul din timpul Ramadamului, si nu face nimeni caz de asta. Nu inteleg de ce nu mi-ar fi respectate principiile si convingerile personale ca angajat intr-o firma, in conditiile in care mi le-am expus in timpul interviului, fara a acuza pe nimeni.
O firma care nu respecta oamenii si principiile lor, nu imi confera siguranta ca ma va respecta ca angajat (chiar daca as renunta la aceste principii).




#7
Elise

Elise

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 01 noiembrie 2007 - 21:48

smaranditza,



cred ca gindesti prea departe: pui omul ala intr-o situatie ciudata, ti-a zis cineva ca ar avea ginduri de genul asta?

Ai impresia ca orice barbat cu care interferezi - mai ales in chesiuni de serviciu - ar planifica pe ascuns si, cum ar avea ocazia, cum ar sari pe tine?!

Sa ma astept sa imi spuna si mie vreun june, daca am interviuri, ca nu merge cu mine in delegatii, sa nu-l violentez?! Sau ar trebui, poate, sa acepte jobul numai in ideea ca sigur asta fac?! [:D]



Ne mai miram ca exista discriminari?

E normal sa angajeze un barbat, pentru ca o femeie "nu se cade" sa-si faca jobul care presupune deplasari? Si sa se afle singurica, fara sotz, in compania colegilor, e compromitzator pt imaginea ei de femeie...ntz, ntz, ntz?! Sa mai vina o alta dna - pt. ce? Sa o plateasca firma cu cazare, mincare si transport sa-ti tina tie trena? Sau centura de castitate?!



Elise & BBLisa

#8
grenouille

grenouille

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 193 mesaje

Postat 01 noiembrie 2007 - 21:59

am mai scris si mai scriu - eu am paranoia. si NU ACCEPT ca un candidat care vine la mine la interviu sa ma ia cu "da' io nu plec cu barbati in delegatie ca stiiiiiiii"... e o acuza implicita (de fapt al dracului de explicita) la adresa intregii firme - a patronilor care tolereaza asa ceva, a angajatilor care stau' cu gandu' numa' la fundu' colegei si abia asteapta prilejul sa fie singur cu ea ca sa sara pe ea....
am avut o donsoara de curand la interviu - a venit cu taticu' dupa ea, care taticu' a dat buzna cu ea in sediu si a stat fioros intr-un colt in timp ce colegul meu a condus interviul. s-a "relaxat" cand am intrat si eu dar tot se uita la mine ca la matroana de bordel. si parol, din respect pentru parul lui alb nu l-am dat afara si pe el si pe mironosita de fiica-sa. cand s-a pus problema de delegatii/training in strainatate, "fetita" s-a facut verde si taticul la fel. ca vorba aia, doar o trimiteam pe centura sa scoata si ea un ban cinstit, nu sa invete o tehnologie de care nu a auzit aproape nimeni in romania?

p.s: nush care-i legislatia in bulgaria unde esti tu, in romania conform legii se plateste DIURNA nu procent din salariu. ai grija la ce negociezi


--------------------------
"blonda, 1,75, 90C, nu vand nimic, doar ma laud..."

#9
smaranditza

smaranditza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 01 noiembrie 2007 - 22:03

Am spus ca astea sunt principiile mele si ca el le-a acceptat fara sa se simta ofensat/acuzat/jignit, etc. Si a gandit/propus singur solutii pentru conditiile impuse de mine.
Atunci, nu vad care e problema si de ce sariti asa. Nu voi sunteti angajatorii mei.

Intrebarea despre "compania mea in delegtii" a fost adresata voua in primul post. Apoi, v-am auntat ca la interviu, s-a rezolvat acest aspect neasteptat de bine, si ca pentru angajator nu a fost nici o problema; ba chiar a venit el cu idei si alternative.

Intrebarea urmatoare era despre plata unei zi de delegatie.
Cred insa ca ma voi informa din alte surse, ca sa nu va mai dau ocazia unui nou atac.

#10
grenouille

grenouille

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 193 mesaje

Postat 01 noiembrie 2007 - 22:08

mda, sa speram ca va si respecta asta.
sau te va anunta scurt ca in ziua X pleci cu dl Y in delegatie :D

--------------------------
"blonda, 1,75, 90C, nu vand nimic, doar ma laud..."


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -