Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Retete de post - 2


189 raspunsuri la acest subiect

#11
LYLY809

LYLY809

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 474 mesaje

Postat 17 decembrie 2006 - 13:36

Musaca de linte

Se spala bine si se lasa la inmuiat lintea (mica,maro). se fierbe bine, la fel ca fasolea. Se scurge si se da prin masina de tocat. Se caleste o ceapa, se adauga lintea care-i acum ca o pasta, se adauga sare,piper, suc de rosii. se mai lasa putin pe foc, se da la o parte, se lasa sa se mai raceasca un pic.

Meanwhile, se fierb cartofi in coaja, se curata, se taie rondele.

Se unge o cratita cu ulei, se tapeteaza cu pesmet. Se pun: un rand carofi rondele, un strat de linte. Ultimul rand, de cartofi. Se pune putin suc de rosii deasupra. Se da la cuptor. Se scoate cand s-a uscat sucul. se serveste si calda, si rece!

Juri ca-i musaca cu carne[:D] Doar ca-i de post. Si e mai sanatoasa.
Eu o fac asta seara, caci intram in ultima sapt. inainte de Craciun.




Lacri si Razaciosul [copil] Alexandru 30 mai 2006


#12
ducky

ducky

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 676 mesaje

Postat 12 ianuarie 2007 - 23:53

Praz cu masline
Ingrediente:
2 legaturi mari de praz, 1/2 kg masline
Mod de preparare:
Prazul spalat si curatat de prima foaie se taie rondele cam de 2 cm grosime. Se adauga intr-o oala cu apa clocotita si se lasa la oparit timp de 10 minute. Se scoate si se lasa la scurs. Maslinele se desareaza, punandu-le timp de 5 minute in apa clocotita. Se prepara intr-un vas potrivit, se prajeste usor faina, se stinge cu 1 cana apa, se adauga bulionul sau sucul de rosii, otetul, sare, piper, zahar, foaia de dafin si se lasa sa dea un clocot. In acest sos se pun prazul si maslinele si se introduce la cuptor pentru 10 minute. Se serveste nu foarte fierbinte, cu paine foarte proaspata.
Pilaf cu praz si masline
Ingrediente:
2-3 bucati praz, o ceapa mare, 2 morcovi, o cana orez, o cana apa, vegeta, 200 g masline.
Mod de preparare:
Se spala prazul si se toaca. Ceapa se curata si se toaca marunt si ea, morcovul se razuieste. Se pune prazul, ceapa si morcovul la calit in putin ulei, se adauga orezul spalat si se amesteca. Se toarna o cana de apa si se lasa sa se umfle putin orezul. Se pune vegeta si se adauga maslinele. Cratita se pune la cuptor pina se fierbe orezul. Daca este nevoie se mai toarna putina apa. Inainte de servire se presara verdeata tocata deasupra.


Diana Maria,mami de GLAD

#13
alexa38

alexa38

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 31 ianuarie 2007 - 15:43

Spaghete cu nuci-rapid
Spaghete (fara ou) fierte, spalate, racite. Se adauga putin unt (cat inca mai sunt calde) nuci macinate si zahar tos.
Se face repede si ingrasha.... dar sunt tare bune. Puteti sa adaugati si scortisoara daca va place, ia un gust si miros de mucenici.

#14
vali1812

vali1812

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 13 februarie 2007 - 14:04

BUDINCA DIN OREZ CU MERE :SE CARAMELIZEAZA 50 GR ZAHAR INTR-O TAVA ,3 CANI DE OREZ FERT SE PUNE IN TAVA DUPA CARE UN RAND DE MERE DATE PRIN RAZATOARE CU UN PRAF DE SCORTISOARA SI 100 GR ZAHAR , APOI IAR UN RAND DE OREZ ,DUPA CARE SE PUN RONDELE DE MAR SI SE DA LA CUPTOR.TREBUIE SA SE RUMENEASCA PUTIN SI SE SERVESTE DUPA CUM VREA FIECARE(CALDA SAU RECE).

vali

#15
daniela2006

daniela2006
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 14 februarie 2007 - 01:35

Daca nu-i cu suparare,as vrea si eu reteta de ciorba radauteana.Multumesc!

#16
retrovers

retrovers
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 14 februarie 2007 - 21:33

Este prima data cand intru pe forumul asta, m-am hotarat sa tin si eu postul si asa v-am gasit si citit.

#17
DanielaLaura

DanielaLaura

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 17 februarie 2007 - 23:03

Buna seara, fetelor!
Ce retete gustoase stiti sa faceti!
Voi incerca si eu cateva dintre ele chiar daca sotul meu este "carnivor" dar nu ma refuza cand prepar si altceva fara carnita (de exemplu ii place foarte mult tocanita de castraveti murati care se poate servi ca si garnitura la o friptura de pui).Mai ales ca incepem si Postul mare...


#18
vl-ad

vl-ad

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 322 mesaje

Postat 25 februarie 2007 - 18:56



MANCARE DE CONOPIDA SI BROCOLI

700g comopida

500g brocoli

sare

1 lingura seminte de mustar

1 ceapa

catel de usturoi

2 linguri ulei de soia(merge si de floarea soarelui sau de masline)

1 limeta (lamaie verde)

1 v.d.c boia iute

8 linguri ketchup

zahar

1 leg patrunjel



Conopida si brocoli se desprind in buchetele si se fierb 3-4 minute in apa cu sare.

Se prajesc semintele de mustar intr-un teflon fara ulei.Ceapa si usturoiul se taie marunt si se prajesc putin in ulei incins.

Se razuie coaja de limeta si apoi se stoarce sucul.Coaja si zeama se amesteca cu boiaua iute si ketchupul se pun in tigae peste ceapa si usturoiul prajit si se incalzesc . Se adauga conopida, brocoli si semintele de mustar si se mai fierb aproximativ 10 minute.

La sfarsit se adauga patrunjelul tocat.

[papica]







------------------------

ADINA SI VLAD (17-11-2004)



VLAD

POZE CU PUIUTUL MEU

#19
CristinaGoji

CristinaGoji

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 26 februarie 2007 - 16:38

Salata de legume fierte

Se fierb sfecla rosie - 2 bucati medii, cartofi - 3-4 buc.medii, morcovi - 2-3 buc.medii. Se curata legumele de coaja. Se taie cubulete. Se mai adauga ceapa, taiata marunt, castraveti murati - taiati cubulete, mazare, se potriveste de sare si se amesteca toate cu ulei.



Mami de Vlad (17.10.2006)

Poze

Paginuta mea

#20
Olivia26

Olivia26

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.531 mesaje

Postat 28 februarie 2007 - 11:33



Ciulama de ciuperci

Am calit 4 cepe, apoi am pus ~ 1 kg de ciuperci proaspete taiate felii, le-am acoperit si le-am lasat sa fiarba in suc propriu. Spre sfarsit am pus putina apa dupa care am adaugat 2 linguri de faina amestecate inainte cu apa ca sa nu aiba cocoloase. Am mai lasat cateva minute sa fiarba bine si la sfarsit am pus 5 catei de usturoi pisat. A iesit o bunatate.










Olivia[8**]

Asteptam pe bebe[9cer]

Seriozitatea e singurul refugiu al omului mediocru.

**************[/green]*




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -