Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

M-am hotarat......adoptie(41)


294 raspunsuri la acest subiect

#11
aissa

aissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 17 februarie 2007 - 23:16

Mai nene, ma frec la ochi, ma uit in calendar, e sambata si scrie Rozi![:D]
Deci ma complexati cu vorbitul asta [dual], noi ne chinuim sa facem diferenta intre tu si eu. Pentru ca de fiecare data cand vrea sa faca ceva ii zicem "tu, tu" dar ii zicem sa spune "eu" referindu-se la ea, acum cand vrea sa o lasam sa faca ceva zice "tu, eu" si-si baga un deget in piept. Cat despre numarat am trecut de faza doi, patu, cici. Acum suntem la doi, patu, unu, zece.[^]

#12
Andreea_k

Andreea_k

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 249 mesaje

Postat 18 februarie 2007 - 15:53

Si noi ne-am chinuit sa-i explicam cand se zice "sunt" si cand se zice "este".I-am spus ca atunci cand vb despre mai multe lucruri , fiinte , obiecte etc , se spune "sunt " , cand vb despre un singur obiect , o singura fiinta etc spunem "este".Si a incepul Maria mea sa zica : eu este .....( in loc de eu sunt ).Si mi-a replicat ca ea este doar una si nu poate sa zica despre ea : eu sunt.
Sper ca ati inteles ce-am vrut sa zic.
Si apucate si zi-i ca este o exceptie si evident urmatoarea replica a fost : ce e aia exceptie ?[bang]
Aseara se alinta si vine la minesi-mi zice : mami , ma doare corpul.
Zic , da' nu te poti hotara asupra unei parti anume a corpului ?
Cica : ei , mami, am glumit si eu nu-ntelegi ?

#13
aissa

aissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 18 februarie 2007 - 17:55

Super tare asta cu durerea de corp.[:-)))]
Noi ieri in Carrefour (si acasa pana seara) am tot pupat o zgaiba, ca se zgariase intr-o cutie de carton. Una-doua bazaia ca are buba si o doare. Dimineata cred ca si-a amintit si se uita la maini si cica "nu mai e buba", zic zau? Vezi ca a trecut daca te-am pupat? Si s-a uitat atent pana a gasit-o si apoi tare vesela ne-a pus iar sa o pupam.
Ah, dar mi-e drag acum cum spune "unde e", e o achizitie noua in vocabular. Si nu stiu de ce, cred ca din cauza combinatiei "nd" il pronunta pe unde fff nazal, ca si cum ar fi fonfaita. Numai la cuvantul asta face faza asta cu nazalizarea dar e scumpa foc.

#14
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 20 februarie 2007 - 18:38

super tare faza!



sa va traiasca!



________________________





Poza din concurs a Dianei se numeste Humulesti.jpg - Va place???




#15
ioanaalice

ioanaalice

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 371 mesaje

Postat 21 februarie 2007 - 01:02

... cu acomodarea este ca si cu istoria contemporana, ajunge in paginile manualelor de istorie numai dupa ce se incheie perioada si se poate trage o concluzie. Imi spunea cineva ca prima saptamana este dificila dar ca nimeni (nici o mamica adoptiva) nu mai tine minte ce inseamna acel greu. Probabil si eu voi uita cum, in prima zi, puiul meu umbla prin tot apartamentul cautand-o pe asistenta maternala la care a stat (si altele la fel de dureroase...). BIne ca au tinut foarte putin. Acum ii face "draga-draga Alice" catelusei noastre si uneori si noua (dar mai rar[:D]). E foarte fericit ca poate zice "caca" desi fara sa aibe 'obiectul' in fata si se straduie sa manance singur cu lingurita.
...va mai scriu!

ioana, mamica de boboc

#16
Briantis

Briantis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 691 mesaje

Postat 21 februarie 2007 - 02:04

quote:
Originally posted by ioanaalice

... cu acomodarea este ca si cu istoria contemporana, ajunge in paginile manualelor de istorie numai dupa ce se incheie perioada si se poate trage o concluzie. Imi spunea cineva ca prima saptamana este dificila dar ca nimeni (nici o mamica adoptiva) nu mai tine minte ce inseamna acel greu. Probabil si eu voi uita cum, in prima zi, puiul meu umbla prin tot apartamentul cautand-o pe asistenta maternala la care a stat (si altele la fel de dureroase...). BIne ca au tinut foarte putin. Acum ii face "draga-draga Alice" catelusei noastre si uneori si noua (dar mai rar[:D]). E foarte fericit ca poate zice "caca" desi fara sa aibe 'obiectul' in fata si se straduie sa manance singur cu lingurita.
...va mai scriu!

ioana, mamica de boboc



Ioana ,nu as fi stiut ce sa-ti spun cu acomodarea ,pt ca Andreiul meu avea 7 luni cand l-am adus acasa .
Sunt sigura ca nu-ti pica bine cand il vezi pe baiatul tau ca o cauta pe maternala ,dar deocamdata nu ai ce sa faci ,gandeste-te cat a stat acolo si cat la voi .Oricum nu cred ca o sa dureze foarte mult acomodarea .
[flo][flo][flo]

Mama lui Andreiutzu


#17
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 21 februarie 2007 - 07:24

Ioana, cred ca este normal sa fie mai dificila adaptarea; pana acum, alta a fost lumea lui, altele persoanele de referinta, cele care ii ofereau siguranta si stabilitate. Copiii (dar nu numai) au asa mare nevoie de astea!
Acum din partea voastra ii trebuie dragoste... neconditionata si aratata permanent. Sa nu va indoiti, sa nu ezitati, el va vrea siguri si stapani pe situatie, sa stie ca se poate baza total pe voi.
Va doresc multa rabdare... si incredere ca vor trece si aceste greutati. Te rog sa ne mai povestesti cum e, eu va urmaresc [:)]
A, cat despre uitat greul de la inceput... poate la mine nu a fost chiar asa de greu, dar de tot nu pot uita [:)] Dar am descoperit ca fiecare varsta isi are greutatile si frumusetile ei. Eu, cel putin, nu ma plictisesc [:)]

Am reusit sa mai pun si eu cateva poze in albume, pentru ca am primit "mustrare scrisa" (de-a dreptul... pe forum!!) de la Mmmaria si uite ca m-a mobilizat [:D].
Albumele se numesc "2007 01" si "2007 02 Herastrau". Pentru cine nu are rabdare, va recomand (nu mai stiu cum se scrie cu http etc):
- ranjitorul: http://new.photos.ya...8804242315209/0
- mimozul: http://new.photos.ya...8804242324676/0
- inventivul: http://new.photos.ya...8804242324831/2

#18
aissa

aissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 21 februarie 2007 - 12:05

Duamna cu albumul Herastrau [pup] ai poze si cu mandra mea??? Sa imi trimiti da?

#19
Briantis

Briantis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 691 mesaje

Postat 21 februarie 2007 - 12:28

Alo ,duamnele ,nu stiti sa spuneti si la altii cand va intalniti in parc? Sau suntem persoane "non grata" ?

[box][duel][neand][sm]Asta meritati!

Mama lui Andreiutzu


#20
Mmmaria

Mmmaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 21 februarie 2007 - 12:40

Nu pot sa spun ca ma bucur ca am mustrat-o pe Rozi in public, dar vazand "rezultatele", mai ca ash mai face-o odata...
Fetelor, stiu ca am trecut intr-o alta faza in care prezenta noastra pe "Adoptie..." e mai stravezie, dar tare mi-e dor de voi...


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -