Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

copilul meu e agitat la san ! ce sa ii fac?


5 raspunsuri la acest subiect

#1
nereia

nereia
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 22 aprilie 2009 - 00:57



#2
khrisu

khrisu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 407 mesaje

Postat 22 aprilie 2009 - 01:12

Incearca sa te linistesti tu inainte sa alaptezi..sa-i canti cand il alaptezi, sa-l legeni... Presupun ca e un bebelus mic mic..poate inghite aer cand papa si asta ii provoaca dureri de burtica..o sa treaca si perioada asta...[:)] KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]

#3
danis

danis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 22 aprilie 2009 - 01:13

Bine ai venit pe Desprecopii! Ar fi util sa ne spui mai multe despre agitatia copilului tau. In ce situatii devine agitat? Sugarii pot fi agitati din foarte multe motive... poate bebelusul tau are un disconfort (prea frig/cald pozitie incomoda, poate e galagie in jur?), poate regimul tau alimentar il baloneaza, poate e prea obosit atunci cand il pui la san, poate are colici... de asemenea, se mai discuta despre alaptat la alaptatul help line, iar acolo poti primi multe sfaturi si poti afla din experienta celorlalte mamici :) insa nu-ti pierde curajul si increderea de a-l alapta!

#4
Bebe Beca

Bebe Beca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.907 mesaje

Postat 22 aprilie 2009 - 14:19

Am si eu problema asta... am nascut vineri, laptele meu a venit luni. Pana atunci a servit lapte din seringa si biberon. Se pare ca nu-i convine faptul ca trebuie sa munceasca la san, drept urmare fiecare masa este cu cantec. Nu mananca nici foarte mult, pentru ca oboseste (cred) si adoarme. Ziua este oricum mai bine, insa noaptea.......... este un plans. sanii mei pocnesc, ii golesc cat de mult pot cu pompa, insa mi-e teama sa nu scot foarte mult si ea sa se trezeasca cumva si sa nu mai am ce sa-i dau. Ioana, [zana]Rebeca si [bebic] Sara (17.04.2009) http://community.web...user/bebeca2004 http://community.web.../user/Berecutza http://community.web...m/user/bebebeca

#5
raluk_psk

raluk_psk

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 22 aprilie 2009 - 14:43

e agitat inca de la inceput? sau devine agitat pe parcurs? pt ca daca e a doua varianta e posibil sa vrea sa elimine aerul...il mai ridici din cand in cand p umar si-l bati usor pe spate..daca nu-i asta atunci nu prea stiu ce-ar putea avea..cat are bebe? poate mananci picant sau eu stiu ce altceva si schimba gustul laptelui si nu-i place lui..[bebic] http://tanaramamica.wordpress.com/

#6
MsBB

MsBB

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.311 mesaje

Postat 22 aprilie 2009 - 15:02

Citat:
citat din mesajul lui Bebe Beca
Am si eu problema asta... am nascut vineri, laptele meu a venit luni. Pana atunci a servit lapte din seringa si biberon. Se pare ca nu-i convine faptul ca trebuie sa munceasca la san, drept urmare fiecare masa este cu cantec. Nu mananca nici foarte mult, pentru ca oboseste (cred) si adoarme. Ziua este oricum mai bine, insa noaptea.......... este un plans. sanii mei pocnesc, ii golesc cat de mult pot cu pompa, insa mi-e teama sa nu scot foarte mult si ea sa se trezeasca cumva si sa nu mai am ce sa-i dau.Ioana, [zana]Rebeca si [bebic] Sara (17.04.2009)http://community.web...m/user/bebebeca
Persvereaza! Insista cu sanul cat poti de mult. Aceiasi problema o aveam si eu, mandra mea adormea invariabil de fiecare data la san in primele saptamani. Incercam sa o mangai, sa ii fac masaj la piciorus cu o mana in timp ce o alaptam, incercam sa o misc in asa fel incat sa o trezesc , sa suga cat mai mult. Ii oboseste f mult suptul, drept dovada adorm profund , chiar daca nu pt mult timp.Ca si tine- eram de multe ori cu sani gata sa plesneasca si ma rugam de ea sa suga cat de cat - dar imi era si teama sa scot latptik pt ca mai apoi poate nu se satura. Cu timpul se va imprieteni cu [balcon] si veti trece peste asta. Iti tin pumni.Nereia - asa este , se poate sa fie bb agitat din caauza aerului ori poate pozitia de alaptat nu=i convine. Ai incercat sa schimbi pozitia?[pup]
Fericirea are chipul tau... Andra ,[comoara] noastra!



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -