Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 13 voturi

Nu vreau sa alaptez!


280 raspunsuri la acest subiect

#41
inaioana

inaioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 22 martie 2009 - 14:51

Uite, am sa pun povestea mea cu alaptatul (pe care am scris-o pe undeva pe net, trebuie sa o caut) la subiectul despre alaptare si revin sa dau link aici (o sa editez chiar la mesajul asta). Nu de alta dar as fi foarte off-topic sa o scriu aici.[flo] EDIT: Am scris povestea mea cu alaptatul si ce mituri cred eu ca sunt contraproductive aici: http://forum.desprec...OPIC_ID=134143 Ioana cu [copil]Serghei (2 mai 2006) si [zana] Katja (30 martie 2004)

#42
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 22 martie 2009 - 14:52

Liliana, hai sa dau si sfaturi constructive, chit ca afirmatiile tale m-au lasat cu gura deschisa de uimire! [q][q][q] Deci, daca vrei tot ce-i MAI BUN pentru puiul tau si crede-ma ca LAPTELE TAU ESTE CEL MAI BUN LUCRU VREODATA PENTRU PUIUTUL TAU! uita-te pe urmatorul topic, citeste adevaratele studii si nu mizeriile dintr-un blog cu care tu esti de acord (de ce nu ma mira???): http://forum.desprec...TOPIC_ID=134143 Slava Celui de Sus ca mai ai timp de studiat! [pk][pk] Citeste cu mare atentie, fa notite, conspecte, informeaza-te, inconjoara-te de persoane care au alaptat, care stiu si pot sa te invete cum sa alaptezi corect. Tine-ti parintii aproape pt ajutor la curatenie/mancare/casa, pe tine sa nu te preocupe nimic altceva decat puiul tau. Sa dormi cand el doarme, caci intr-adevar alaptatul te solicita destul de mult. Sa te hranesti bine, sa fi relaxata, sa gandesti pozitiv ca ceea ce faci este spre binele puiului tau. Si cand te vei vedea cu bebe in brate pune in practica ce ai asimilat in perioada aceasta de studiu. Succes! P.S. Si lasa studiile de marketing ale diferitelor firme producatoare de lapte praf. Daca ai citi mai atenta ce srie pe cutii, ai vedea ca si ei admit ca laptele de mama este CEL MAI BUN ALIMENT pt puiul tau. De ce sa-l privezi de asa ceva? Nu ca ai devni mai putin mama buna, dar daca poti de ce sa nu? Eu asta n-o voi pricepe deloc [q][q][q][q][q]

#43
RAMONELLA

RAMONELLA

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.894 mesaje

Postat 22 martie 2009 - 14:57

Liliana dupa cum ti s-a mai spus,probabil iti vei schimba parerea despre alalptat dupa ce vei naste. Eu ma vrut sa o alaptez pe fetita mea,dar n-am reusit numai pentru putin timp.Am nascut natural,dar am avut o epiziotomie destul de mare,care m-a durut foarte tare.De abia ma puteam misca.Era un chin sa ma ridic si sa ma pun in pat.O luna n-am putut sa stau in fund.Banuiesc ca asta a fost cauza pentru care n-am avut lapte.Una din cauze.Fetita statea la san si 2 ore,tot sugea si nu avea ce.A venit la 8 zile de la nastere medicul de famile si mi-a zis sa-i dau completare.Nu inteleg de ce incurajeaza asta medicii de familie,in loc sa-ti dea sfaturi despre cum sa stimulezi lactatia...Ei,eu l-am ascultat,doar e medic si stie ce spune.Timp de o luna i-am dat si de la mine si completare.Darrr,la o luna,n-a mai vrut sa suga de la mine.Se obisnuise cu biberonul...[alcool]Am zis ca nu renunt,ma mulg si ii dau asa.Dar nu aveam lapte...scoteam cam 20 ml la o masa...desi beam multe lichide si luam ceva pastile pt stimularea lactatiei.In 3 luni nu mai aveam deloc lapte.Si asta a fost tot. Acuma cu laptele praf...eu zic ca e ok,are toate vitaminele,ceea ce daca o mama nu se alimenteaza corect,nu-i poate oferi copilului tot ce-i trebuie.Poate de aici si ceea ce se spune despre laptele de mama ca nu ar fi bun.Cunosc o mamica care si-a facut ananliza la lapte si a iesit ca e foarte slab.Desi mamica se alimenta corect.Sau poate fi foarte gras. Fetita mea a luat cate 700 g in primele 2 luni,iar apoi,dupa ce am trecut numai pe lapte praf,doar cate 400 g pe luna.Din luna a 8-a,timp de 6 luni,pana la 1 an si 2 luni,a pus doar 1 kg.Ceea ce e f putin.La 1 an avea doar 7 kg.Am schimbat 5 formule de lapte praf pentru ca nu le bea.Apoi dupa o gramada de analize am descoperit o intoleranta la lactoza.Si acum suntem pe lapte fara lactoza,care costa 86 lei cutia si cumpar una la 4 zile.Toata maternitatea o dau pe laptele praf. Asa ca nu intotdeauna laptele praf e bun pt copilul tau. Si vreau sa-ti mai spun ceva.Fiecare femeie e unica.Fiecare nastere si sarcina e unica.Asa cum,unele femei alapteaza foarte usor,fara dureri,altele cu dureri mari,cu rani la sani...Vei vedea atunci cum va fi.Sentimentul de ati avea copilul la san,e unic.Oricum tie sa nu-ti pese de ce spune lumea,e decizia ta.[flo] Ramonel,mami de [bibe] Bea(08.11.2007)

#44
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 22 martie 2009 - 14:59

inaioana, off topic, sper ca voi sinteti bine. Ma bucur ca ai revenit.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgall...t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Donati 2% din impozit pentru Andei

Fundatia EUROMANIA, CUI 12947122, Bd-ul Ion Mihalache, Nr. 327, Bloc 12, Sc. D, Etj. 4, Ap. 114, Bucuresti,
Cont: RO89 RNCB 0086 0046 6770 0002, BCR Sucursala Grivita




Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

#45
natynic

natynic

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.571 mesaje

Postat 22 martie 2009 - 18:07

Citat:
citat din mesajul lui inaioana
Liliana, bine ai venit pe DC![flo]Gasesc subiectul tau foarte interesant pentru ca este foarte rar ca o mama sa spuna deschis ca nu vrea sa alapteze. In general oamenii au tendinta sa se ascunda in spatele unor explicatii tehnice "nu am avut destul lapte" , "nu era laptele bun" si altele asemenea. Majoritatea dintre cele care dau asemenea explicatii le dau absolut inocent, pentru ca realmente asa au crezut, pur si simplu nu a avut cine sa le explice cum stau lucrurile cu alaptatul si au ajuns chiar sa nu aiba destul lapte. Altele (un procentaj semnificativ cred eu) pur si simplu nu vor sa alapteze, dar gasesc explicatiide acest gen ca sa inchida gura celoralti. De fapt se pare ca mai putin de unu la suta chiar nu pot alapta (eu cred ca de fapt chiar mai putin decat atat).Intotdeauna mi-am spus ca respect decizia unei mame care nu alapteaza pentru ca nu vrea si gata, decat explicatiile fantasmagorice ale celorlalte.Daca totusi te hotarasti sa nu alaptezi, este decizia ta respectabila. Desi cred foarte mult in alaptat, am sa prefer intotdeauna o mama care spune nu am alaptat pentru ca nu am vrut (ma scotea din sarite si am ales sa fiu senina pentru puiul meu decat sa fiu o mama care alapteaza dar are nervii pe bigudiuri) decat una care incep cu explicatii fantasmagorice cum spuneam mai sus.
Off topic, si eu ma bucur ca ai revenit si sper ca sunteti bine cu totii![flo]Revenind, nu stiu de ce am senzatia ca faci aluzie la explicatiile pe care le-am dat eu...Mi-ar parea rau sa judeci asa, dar asta e, in fond de ce as avea obligatia sa ma justific pe un forum? Te-as intreba doar, f serios, de unde ai date despre procentul asta, de 1% dintre femei care CHIAR nu pot alapta? daca e doar impresia ta personala, iti dai seama ce urias impact emotional negativ poate avea afirmatia asta asupra unor mame sau viitoare mame care intampina probleme la alaptare desi vor din suflet sa o faca?? Crezi ca are cineva vreun drept sa-i spuna unei femei care NU ARE LAPTE si-i urla copilul de foame "Aiurea, nu stii cum sa faci, iti gasesti scuze singura, etc"?Cu tot respectul ce ti-l port, Ioana, nu cred...Naty mamica [copil] Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008) DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC! Primul an al Iuliei...

#46
AVoogt

AVoogt

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 22 martie 2009 - 18:36

Din lipsa de timp nu am citit decat prima pagina ... Parerea mea este sa alaptezi numai daca te simti bine si pregatita altfel nu cred ca este bine nici pentru tine nici pentru bb , daca tu nu esti relaxata cand alaptezi atunici bb va simti asta ...si nu va papa cum trebuie, cam asta este concluzia la care am ajuns eu . La 4 zile de cand am nascut am inceput sa alaptez si a fost groazinic , sanii se iritasera foarte tate ...de fiecare data cand incercam sa alaptez fetita plangeam de durere si usturime pur si simplu se vedea cum sangeram , si nici fata nu vroia sa papa prea mult ..tot cu sticlta terminam.[bang] Moasele din spital ma obligau sa alaptez si-mi explicau de ce si cum e mai bine pt mine ...dar a fost un mare chin. Imi doream sa alaptez dar ma durea ingrozitor . In fine, am continuat sa o mai alaptez 3 luni cat am avut lapte.. http://alina-vachim.magix.net AVoogt

#47
inaioana

inaioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 22 martie 2009 - 19:15

Citat:
citat din mesajul lui natynic Revenind, nu stiu de ce am senzatia ca faci aluzie la explicatiile pe care le-am dat eu...Mi-ar parea rau sa judeci asa, dar asta e, in fond de ce as avea obligatia sa ma justific pe un forum? Te-as intreba doar, f serios, de unde ai date despre procentul asta, de 1% dintre femei care CHIAR nu pot alapta? daca e doar impresia ta personala, iti dai seama ce urias impact emotional negativ poate avea afirmatia asta asupra unor mame sau viitoare mame care intampina probleme la alaptare desi vor din suflet sa o faca?? Crezi ca are cineva vreun drept sa-i spuna unei femei care NU ARE LAPTE si-i urla copilul de foame "Aiurea, nu stii cum sa faci, iti gasesti scuze singura, etc"? Cu tot respectul ce ti-l port, Ioana, nu cred...
Naty, este o neintelegere![flo] Ca sa iti raspuns scurt si concis la ultima intrebare, nu numai ca nu cred ca are cineva un asemenea drept, dar mai mult decat atat: EU sunt o mama care nu a avut STROP de lapte initial (NIMIC, DELOC) prin urmare stiu foarte bine ce inseamna si de aceea nu m-am sfiit deloc sa dau formula pana am reusit sa fac lapte. De asemenea, nu stiu povestea ta in ceea ce priveste alaptatul si nu m-am referit sub nici o forma la tine (sau la cineva anume). Povestea mea in privinta asta tocmai am scris-o la Alaptatul-Help line, am dat si link intr-unul dintre mesajele anterioare. Cred ca o sa intelegi mai bine perspectiva mea daca citesti ce am scris acolo. [pup] Ioana cu [copil]Serghei (2 mai 2006) si [zana] Katja (30 martie 2004)

#48
khrisu

khrisu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 407 mesaje

Postat 22 martie 2009 - 19:19

Citat:
citat din mesajul lui natynic
Citat:
citat din mesajul lui inaioana
Liliana, bine ai venit pe DC![flo]Gasesc subiectul tau foarte interesant pentru ca este foarte rar ca o mama sa spuna deschis ca nu vrea sa alapteze. In general oamenii au tendinta sa se ascunda in spatele unor explicatii tehnice "nu am avut destul lapte" , "nu era laptele bun" si altele asemenea. Majoritatea dintre cele care dau asemenea explicatii le dau absolut inocent, pentru ca realmente asa au crezut, pur si simplu nu a avut cine sa le explice cum stau lucrurile cu alaptatul si au ajuns chiar sa nu aiba destul lapte. Altele (un procentaj semnificativ cred eu) pur si simplu nu vor sa alapteze, dar gasesc explicatiide acest gen ca sa inchida gura celoralti. De fapt se pare ca mai putin de unu la suta chiar nu pot alapta (eu cred ca de fapt chiar mai putin decat atat).Intotdeauna mi-am spus ca respect decizia unei mame care nu alapteaza pentru ca nu vrea si gata, decat explicatiile fantasmagorice ale celorlalte.Daca totusi te hotarasti sa nu alaptezi, este decizia ta respectabila. Desi cred foarte mult in alaptat, am sa prefer intotdeauna o mama care spune nu am alaptat pentru ca nu am vrut (ma scotea din sarite si am ales sa fiu senina pentru puiul meu decat sa fiu o mama care alapteaza dar are nervii pe bigudiuri) decat una care incep cu explicatii fantasmagorice cum spuneam mai sus.
Off topic, si eu ma bucur ca ai revenit si sper ca sunteti bine cu totii![flo]Revenind, nu stiu de ce am senzatia ca faci aluzie la explicatiile pe care le-am dat eu...Mi-ar parea rau sa judeci asa, dar asta e, in fond de ce as avea obligatia sa ma justific pe un forum? Te-as intreba doar, f serios, de unde ai date despre procentul asta, de 1% dintre femei care CHIAR nu pot alapta? daca e doar impresia ta personala, iti dai seama ce urias impact emotional negativ poate avea afirmatia asta asupra unor mame sau viitoare mame care intampina probleme la alaptare desi vor din suflet sa o faca?? Crezi ca are cineva vreun drept sa-i spuna unei femei care NU ARE LAPTE si-i urla copilul de foame "Aiurea, nu stii cum sa faci, iti gasesti scuze singura, etc"?Cu tot respectul ce ti-l port, Ioana, nu cred...Naty mamica [copil] Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008) DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC! Primul an al Iuliei...
Natynyc eu ti-am mai spus la un topic ca OMS spune ca 98% din mame sunt in stare sa alapteze fara probleme.[:D][:D] Te-ai regasit atunci in cei 2%.KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]

#49
doxinu

doxinu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.244 mesaje

Postat 22 martie 2009 - 20:51

Cine nu vrea sa alapteze sa nu o faca!La urma urmei fiecare isi creste copilul cum crede ca este mai bine.

Nu vrei nu iti alapta copilul!Nu le baga in seama pe fetele care te invata de bine daca tu ai hotarat ca puiul tau o sa mamance formula.Foarte multi copii au crescut cu formula si au crescut.
Ce rost are sa-i dai sansa la o viata mai buna daca tu esti mai importanata ca el?

Unii fac copii ca asa le spune lor ceasul biologic sau ca sa fie in rand cu prietenii si nu ca s-ar gandi sa le ofere o viata mai buna si apopi ce daca alaptaul este primul drapt al copilului cand vine pe lume?Ce atatea drepturi?Nici nu vine bine si deja vre sa-ti strice sanii?[alcool]

Ioana mami de Stefan Bogdan 13 iunie 2007[testoasa]

POZE 1 AN

filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan



#50
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 22 martie 2009 - 21:21

mey ce te tot scuzi atata? nu vrei sa alaptezi nu alapta... fanatismul pro sau contra alaptare e o aberatie.. eu te inteleg cand spui ca ti se pare naspa etc.... baiatul meu are 2 luni si inca ma mai simt ca vacuta milka si ma uit in oglinda si incerc sa vad the old me in ea.. . si il amenint pe sot ca dupa ce facem si al doilea bb ma pun pe strans bani de operatie la sani... [:D] insa, eu in sarcina mi-am dorit 2 lucuri (exceptand evident sa fie bb sanatos si eu si ai mei etc): - sa nasc natural (nu s-a putut ,, am ajuns la cezariana de urgenta si am fost f ofticata ca nu mi-a iesit cum am vrut) -sa alaptez exclusiv pana pe la 5-6 luni si apoi cat s-o mai putea... baiatul meu are 2 luni (ma rog, o sa le implineasca joi) si e alaptat exclusiv desi in prima saptamana a primit si cateva biberoane de formula (in spital i-au dat cu seringa si lingura dupa ce am dat spaga la asistente si la alta mai aveam un pic si- i sugeam gatu pt ca eu nu aveam suficint si el a fost de la inceput un fomist); am trecut prin tot ce zici tu acolo, dureri crunte de sani, sangerari de sfarcuri, draci, depresii, etc... traisca DC si fetele de aici dispuse sa dea sfaturi [pup] si traiasca accesul la internet nu am considerat/consider nici un moment alaptatul ca o chestie extraordinara (dar mie nici sarcina nu mi s-a parut asa, ce sa ii faci, sunt eu mai ciudata) insa am o tona de caposenie si VREAU sa alaptez bbeul meu pt ca asa consider eu ca ii dau un start mai bun in viata... si usor nu e tinand cond ca atunci cand avea 8 zile am reinceput lucru de acasa si de la o luna a lui am inceput si munca la birou.. si fac parte din cele care folosesc pompa de cateva ori pe zi ca sa faca si "provizii "... bine ca am citit mesajul lui ianioana ca m-am mai linistit cu biberonul [flo] (am un stres sa nu renute la san pt ca primeste laptele meu la biberon cand sunt la munca).. beau 4 l de ceaiuri de stimulare lactatie si iau si "prafuri" pt asta insa nu -s asa riguroasa cu dieta (mananc dulciuri.... [:I]) si desi pare asa greu cred ca e mai usor si mai practic cu sanu decat cu formula pt ca e o treaba tare desteapta sa stii ca il linistesti in 99% din cazuri cu sanu [:D] dc tu asa vei simti si dupa ce nasti fa cum crezi de cuviinta... legatura cu bb se va crea oricum, nu tine de alaptat... -e adevarat ca acum la 2 luni il apuca uneori zambaritul la san si e haios si dulce foc, da la fel e si dimineata cand are chef de gangurit si de "vorbit" cand imi aude vocea ... -e adevarat ca ma apuca zambitu cand il vad cum se repede ca disperatu la san (si nu face asa la biberon oricat de infometat ar fi, fapt confirmat de sot si mama/soacra ca unu din ei sta cu el cand sunt la munca) dar la fel de adevarat e ca e super dulce cand "pedaleaza" dupa ce ii schimbi scutecu si se simte liber... eu sustin cu tarie in dreptul unei mame de a alege.. e super pt bb sa il alaptezi dar la fel de super e ca bb sa aiba o mama linistita si nu stresata ca nu are lapte sau ca trebuie sa faca ceva ce nu vrea sau ca nu poate face ceva ce toata lumea considera ca e by default... esti la fel de mama si dc ii dai san si dc ii dai formula... copilul alaptat la san nu e mai cu mot decat cel crescut pe formula... dc tu te ocupi de bb obosita vei fi si cu formula si cu san (eu nu dorm cu bb si ma duc de fiecare dat ala el cand vrea, dc alaptezi si dormi cu el cred ca e mai usor dar eu nu vreau) dc alaptezi sau nu tine de forul tau interior, de cat de imp. consideri aspectul asta si cate sacrificii esti dispusa sa faci sa iti atingi scopul... dc te decizi contra nu inseamna ca iti iubesti mai putin copilul si dc te decizi pro alaptat nu te face mai super mami... insa ai grija in orice tabara ai fi sa nu improsti cu noroi in cealalta... momentan tu esti f aproape sa pici in extrema aia a fanaticelor anti alaptat...


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -