Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 13 voturi

Nu vreau sa alaptez!


280 raspunsuri la acest subiect

#21
ellis

ellis

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 22 martie 2009 - 10:46

LILIANA - te felicit pentru curajul de a scrie ca nu vrei sa alaptezi! ...si ai dreptate cand spui de "fanatismul" pro-alaptat, daca ai curajul sa spui ca nu ai alaptat din diverse motive, oricum se arunca cu pietre; insa tu spui acum ca psihologic nu poti, incearca sa nu te mai gandesti la lucrul asta, lasa timpul sa treaca, vezi sarcina cu bucuriile ei, nu stii in momentul in care ti se va aduce copilul ce sentimente vei avea si poate atunci chiar vei dori sa alaptezi!

BIRD - eu cred ca exista situatii precum a ta, eu nu am trecut prin asta, am reusit sa alaptez doar 4 luni, insa nu pot spune ca mi-a placut in mod deosebit, sau ca mi-a displacut...a fost ceva natural, daca nu ar fi fost tipetele permanente ale copilului, poate ca as fi alaptat mai mult...insa la al doilea copil as incerca sa mai rabd un pic...ca poate nu am procedat eu bine prima data...

CONCHITA - imi pare rau, dar exagerezi cu povestea de dragoste pe care nu o poate suplini niciun lapte praf...intre mine si fata mea e o relatie speciala, in ciuda faptului ca am alaptat doar 4 luni; pot sa spun ca atunci cand o puneam la san, fata mea tipa si nu cred ca de dragoste...CREZI CA O MAMA IUBESTE COPILUL DOAR DACA ALAPTEAZA???? eu mi-am iubit copilul cu mult inainte de a-l purta in burta, pentru ca il doream din tot sufletul, am luptat cu toata forta pentru ea, nu suportam sa o vad suferind, plangand, nelinistita si poate de asta am si renuntat sa o mai fortez sa tina sanul in gura;

ANCA [flo]



Ellis,mami de [zana] ALESSIA MARIA (20.11.2007)

ALESSIA IN TARA MINUNILOR
MAMI IN BUCATARIE

#22
puisorul

puisorul

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.594 mesaje

Postat 22 martie 2009 - 10:55

Liliana, pana nu vei naste nu stii sigur ce si cum vei face. O sa vezi ca nimic nu mai conteaza decat mogaldeata aia mica si sa ii fie ei cat mai bine. Si eu inainte de nastere am zis atatia "eu, niciodata nu o sa fac asa"... Dar uite ca nu a fost asa. Ziceam inainte, eu ma intorc la servici la maxim patru luni. Uite ca are un an si doua luni si sunt tot langa ea pentru ca nu ma lasa inima sa o las cu altcineva.

Si sa stii ca alaptatul poate fi o experienta foarte placuta. Fiica mea a supt prima data cand am pus-o la san, nu am facut niciodata ragade, nu am facut febra laptelui, nu ma musca de san, doarme de la 8 luni toata noaptea, si in plus e sentimentul acela de placere si de apropiere si de iubire pe care nici nu il poti descrie. Deci nu pleca din start cu ideea ca alaptatul e un calvar si o oboseala continua. Poti sa fii si o mamica odihnita si frumoasa si daca alaptezi [flo].

Decizia finala va fi tot a ta dar astept sa mai intri si dupa ce nasti si sa ne spui cum mai simti vizavi de alaptat. Si sa stii ca nu trebuie sa fii fan sau anti alaptat. Niciodata nu mi-am pus problema sa. Singurul lucru la care trebuie sa te gandesti e cum sa ii fie mai bine copilului. Si cu asta basta. Daca esti convinsa ca laptele praf e mai bun decat laptele tau [:-@] atunci poti sa procedezi in consecinta dar nu astepta lauri si aplauze.

Mihaelka, era un studiu danez care spunea ca alaptatul dupa 4 luni ar putea fi chiar daunator, mai degraba decat benefic. A fost prezentat la stirile ProTv.

Se stie clar ca totul trece in laptele matern, dar vacile din a caror lapte se fabrica laptele praf traiesc in cosmos si manaca ambrozie si miere bio? Sa fim seriosi [:-@]

[mamica]Ani de [copil]Stefana (23.01.2008)
Stefi[foto]
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele


#23
Qamar

Qamar

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.663 mesaje

Postat 22 martie 2009 - 10:58

buna dimineata, ce subiect minunat pentru o duminica insorita[:D]
ma abtin foooarte foarte tare de la comentarii, insa vroiam doar sa subliniez cat de hilara mi se pare concentrarea asta numai si numai pe nevoiele saracutei proaspete mamici, speriata si debusolata, care are nevoie de aia si de aia, si vrea sa simta aia si aia, sau nu vrea sa se simta intr0un fel sau in altul...
mai, mamicutzo, gravidutzo, etc, nu zice nimeni ca trebuie sa uiti de tine dupa ce nasti, dar ia pune-te in balanta cu un ghemotoc de 3 kile care tocmai ti-a ajuns in brate? oare care din voi doi e mai vulnerabil? oare care are mai multe nevoi?





Bebelissimo

#24
Muuh

Muuh

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.571 mesaje

Postat 22 martie 2009 - 11:05

Liliana eu am experienta unui copil alaptat mixt, preponderent cu formula si a unuia alaptat exclusiv la san. Strict din punct de vedere al comoditatii (includ aici recuperare dupa nastere, oboseala, durere, timp pentru mine, revenit la forma initiala - alaptez exclusiv de aproape 7 luni si mi-am revenit complet la forma fizica dinainte de primul copil) la cel alaptat exclusiv la san mi-a fost infinit mai usor. Daca as fi avut mintea sa ma informez inainte de primul copil despre alaptare, asa cum am facut-o inainte de al doilea, daca as fi avut norocul sa dau peste un consultant pentru alaptare atat de misto, asa cum am avut la al doilea copil, ai fi citit acum la semnatura mea ca alaptez de 2 ani, 8 luni si cateva saptamani. Decizia este a ta si numai a ta, faci cum vrei tu si cum crezi dar strict din punct de vedere al acestei comoditati invocate alaptatul este prima alegere. Daca simti nevoia de argumente ti le pot da si pe astea fara probleme. Intr-o carte despre alaptare primul capitol spunea asa: Cand v-ati decis sa nu alaptati mai acordati-va o sansa dupa ce veti primi copilul in brate. Daca nici atunci nu veti putea sa va vedeti cu el la san treceti pe formula. Poate ar fi bine si pentru tine sa incerci asta. Miruna, mama lui Alexei (13.07.2006) si a lui Dimitri (02.09.2008)

#25
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 22 martie 2009 - 11:15

Citat:
citat din mesajul lui ellis CONCHITA - imi pare rau, dar exagerezi cu povestea de dragoste pe care nu o poate suplini niciun lapte praf...intre mine si fata mea e o relatie speciala, in ciuda faptului ca am alaptat doar 4 luni; pot sa spun ca atunci cand o puneam la san, fata mea tipa si nu cred ca de dragoste...CREZI CA O MAMA IUBESTE COPILUL DOAR DACA ALAPTEAZA????
ellis, mie nu-mi pare rau, pentru ca nu am exagerat deloc. tu intelegi ce doresti, dar eu n-am spus ca numai mamele care alapteaza isi iubesc copiii. eu vorbeam despre sentimentul de dragoste din timpul alaptatului, care e inegalabil. nu despre dragostea de copil in general, alaptat sau nu. eu inteleg ca fiecare isi apara redutele alegerilor cu adrenalina la cote maxime si cu pasiune, dar de ce nu va limitati numai la propriile alegeri si de ce trebuie sa aruncati cu zmeura in altii, chiar nu pricep. Liliana n-ar fi declansat zbuciumul asta duminica dimineata (buna dimineata, Noe :-)), daca nu s-ar fi aruncat in tufisurile naziste si dogmatice si fantice si, mai ales, DAUNATOARE, din curtea de-alaturi a vecinei care alapteaza. ca uite, se lasa cu drept la replica, no. [:-@]

#26
Mindy

Mindy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 22 martie 2009 - 11:25

Liliana, vad ca te gandesti mai mult la dezavantajele alaptarii la san. Dar avantajele sunt mult mai multe. -copiii alaptati la san, izbucnesc adesea(in timp ce sunt hraniti de mama) intr-un hohot de ras, e o bucurie asa de mare ca abia se pot abtine, isi exteriorizeaza bucuria intr-un mod extraordinar, numai o mama vede asta. Este ceva intre mama si copil. Ceva magic. E ceva ce merita sa experimenteze. Si vei fi asa de bucuroasa sa ii oferi asta. Eu am privit alaptatul si sarcina ca pe o minune. Sa creasca in mine iar apoi sa il pot hrani din corpul meu. E fantastic. - copilul se liniste imediat la san cand il dor dintii cand are un mic discomfort - nu dai nici un ban pe formula, el nu va suge acel biberon care e de plastic (poate mai toxic decat E-urile de care se vorbea adineaori) - mama isi revine mai repede dupa nastere, si slabeste mai repede - noaptea e mult mai usor sa ii dai san decat sa umbli bajbaind sa ii pregatesti biberonul - copilul e mult mai sanatos, nu sunt probleme de crestere - laptele contine nutrientii necesari si se modifica in functie de nevoile copilului, e mereu la temperatura care trebuie, vara ii racoreste si ii hidrateaza. - daca copilul e racit sau bolnav se reface mult mai repede daca e hranit la san, nu se deshidrateaza Dezavantajele ar fi la inceput, primele saptamani nu sunt usoare, si eu am avut senzatia de corp invadat si tot felul de sentimente contradictorii (citeste despre depresia postanatala), dar ceva in mine spunea trebuie sa fie bine, trebuie sa merg pana mai incolo sa vad si eu cum e cu momentele magice de care tot auzisem. Si am reusit sa trec peste, eram la un pas de a renunta iar acum asa ma bucur ca am putut sa o alaptez. E una dintre cele mai minunate chestii pe care le-am experimentat vreodata. Deschide-ti urechile catre experiente placute, citeste mai mult despre avantaje nu articole controversate si asteapta sa vezi la momnentul ala daca poti sa faci asta sau nu. Aaah si sanii pot sa fie extrem de sexy chiar si dupa alaptat (usor lasati dar numai buni:)) iar tu la fel de frumoasa. Salma Hayec a alaptat 18 luni, Julia Roberts destul de mult si sunt tare frumoase. :) Sarcina usoara si bebe sanatos iti doresc!

#27
khrisu

khrisu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 407 mesaje

Postat 22 martie 2009 - 11:48

Citat:
citat din mesajul lui tlaura
Citat:
citat din mesajul lui hannen
Ma intreb cum ai gasit motivele alea,in special cel mentionat la punctul 1(sanatatea copilului).Au aparut cumva studii care arata ca alapatul dauneaza sanatatii?[:D]Repet,decizia ta poate fi respectata(probabil nu in totalitate inteleasa) atita timp cit nu incerci sa inventezi motive cum ca alaptatul dauneaza .Nu are cum sa dauneze ceva atit de natural cu care am fost inzestrate nu numai noi ,ci mai toate mamiferele care nasc pui vii.(iote ca nu-mi amintesc cum ii cu balena,deh,juma de neuron...[:D])Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu]I want to tell the world... a StoryOccupation 101: Voice of the Silenced MajorityThe Future`s So Bright I Gotta Wear Shades [8D]
Ai sa te miri, dar nu mai demult de 3-4 zile, am vazut la o emisiune de stiri cum s-a descoperit ca foarte multe din toxinele din corpul mamei trec in laptele pentru copil. Mai spuneau ca varianta cu laptele de mama care e cel mai sanatos, bun, etc. a fost valabila acum 20, 30, 40 de ani, cand poluarea nu era atat de mare, cand nu mancam o gramada de chestii pline de hormoni si modificate genetic, cand stresul nu era atat de mare. Si de ce nu as crede? Partea buna e ca ii pregatesti pentru viata asta , asa cum e ea acum!Laura, mama lui AndreiPoze
mai sa fie?? O fi laptele praf mai bun ca deh... e din vaci crescute pe alta planeta..in mediu nepoluat, papa numai furaje bio [bibe] si respira numai aer de munte... Daca ar avea vacile alea grai sa vorbeasca... Barbatu-miu a muncit in vacanta cand era student intr-o ferma de vaci din nordul germaniei si mi-a povestit cum erau injectate vacile inainte de mulsoare cu hormoni ca sa li se creasca productia de lapte... Trageti voi concluziile.Reportajul poate se referea la mame care consuma substante toxice..nicotina, alcool, droguri..in fond suntem ceea ce mancam..iar o mama responsabila trebuie sa se alimenteze cat mai sanatos si in timpul sarcinii si cat alapteaza. Urmatoarea stire care ar fi..ca nastem copii toxici ca deh..traim in mediu toxic nu? [bang][bang]Liliana, mie personal mi-ai facut impresia ca nu esti nici insarcinata, nici mamica (poate vreun reporter [:D]) si nici informata.. Ai postat o aberatie in cautare de senzational si topicuri interminabile ..de aia eu iti dau un sfat[:D]..vezi ca dupa ce nasti cam prin a treia zi se se maresc miraculos sanii ..cam asa ca ai Pamelei Anderson..nu zi la nimeni..da fuguta la magazin si ia-ti un sutien sexy pe masura ca poate iti raman la dimensiunea aia...nu cumva sa te mulgi ca doar ai zis ca nu te vezi mulgandu-te[:D]... EIIIII dar stii tu ce sa faci mai bine ca vad ca le stii pe toate in materie de lactatie, alaptat [bibe][alcool][alcool]KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]

#28
adelyna

adelyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 405 mesaje

Postat 22 martie 2009 - 12:26

Liliana tu faci ce crezi ca este ami bine pentru copilul tau,eu iti spun doar experienta mea.
Primul copil a fost usor prematur(nascut la 35 saptamani si 5 zile),2500kg.Am vrut sa o alaptez dar ea nu a tras asa ca obtineam lapte prin mulgere si am alimentat-o 3 saptamanai,nimeni nu m-a invatat ca laptele trebuie scos mereu(eu il scoteam doar la mese)si am facut un inceput de mastita asa ca am inceput antibiotic si am terminat cu alaptatul.
Al 2lea bebe a venit dupa 4 ani (am avut mult timp de informare)asa ca am ales sa o alaptez(copil nascut la 40 saptamani fara 2 zile)3475kg.Am alaptat 1 an (in urma unor probleme am luat antibiotic 5 zile timp in care ea s-a obisnuit cu formula).Dar crede-ma ca a fost cea mai minunata perioada in care ma simtem cu adevarat importanta.
Acum sa-ti spun avantaje :cea mare mereu a a vut probleme de sanatate(ma refer la rinofaringite,raceli de tot felul,mereu cu temperaturi ridicate....)
Cea mica nu am simtit cand a crescut,a fost in 2 ani bolnava de 2 ori cu putina temeratura care a trecut repede cu ibuprofen si paracetamol),mergem oriunde cu ea chiar daca e frig sau cald(cu avion,tren ,masina)fara probleme.
Dezavantaje ale alaptatului sunt poate:
faptul ca te trezesti noaptea sa alaptezi,ca se lasa sanii(mie una nu mi-a pasat de acest aspect si nici nu s-au lasat),altele nu le gasesc.
Dar garantat daca ai un copil care este agitat o sa te trezeasca cu si fara alaptat,maternitatea oricum e mai obositoare chiar daca nu alaptezi asa ca incearca sa fii pregarita ca s-a dus independenta si toata lumea ta se va invarti in jurul copilului.[flo]

adelina si piticii
Vacanta 2009

#29
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 22 martie 2009 - 12:57

khrisu, ar fi fost fooooooarte bine daca era vreo jurnalista ascunsa care sa-si sustina ideile aberante (parerea mea) pe un topic despre copii si pentru copii. din pacate, "minunea" de aici de fata este reala [bang][bang][bang] iote subiectul ei sa vedeti cat de "capabila" este: http://forum.desprec...TOPIC_ID=130655 nu vroiam sa postez, insa .... ca ale ei, nu am mai intalnit de mult. [alcool][alcool][alcool]

#30
ANDREEA11

ANDREEA11

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.021 mesaje

Postat 22 martie 2009 - 13:01

Liliana eu nu am alaptat din motive medicale, dar pot sa zic ca regret.....In timpul sarcinii, cand vorbeam despre alaptat, mi se parea ceva animalic.., cred ca ma identificam, cum cineva bine a zis cu o vaca...[alcool]. Dupa ce am nascut, mi s-au umplut sanii imediat de lapte, curgeau groaznic, culmea, de fiecare data cand Cris manca. As fi vrut sa il pun o data la san sa vad cum e, insa nu puteam.....[q]. Punctul culminant, a fost cand deja acasa fiind, ii dadeam bibele cu formula, iar el cu ochisorii inchisi, cu gurita deschisa, se indrepta cu gurita spre sanul meu...Doamne, crede-ma , ca in momentul ala, nu mi se mai parea nimik animalic, tot ce as fi vrut, era sa simt si eu senzatia aia de mama[q][q] Poate vei gandi altfel. Si eu cred ca sanatatea psihica a mamei conteaza f mult, ca alaptatul prelungit nu ar avea asa mari beneficii, insa nu spune hop pana nu sari gardul. Tu iti propui din start ca nu vrei sa alaptezi, dar poate ca iti va placea, poate ca puiul te va face sa simti asta. andreea Alegeti viata! Avortul opreste o inima care bate plina de sperante... http://community.web...ser/andreeagogo


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -