Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Totul despre vaccinuri (2)


58 raspunsuri la acest subiect

#51
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 21 octombrie 2009 - 11:36

DidiAlex, poate ca este cam tardiv raspunsul meu.

Noua pediatra nu ne-a recomandat vaccinul impotriva hepatitei A. Zicea ca la varsta asta, boala se manifesta exact ca o viroza, si da imunitate pe viata. In consecinta, noi nu l-am facut, desi Dudu merge de 1 an la gradi.

Va ca disputa referitoare la vaccinuri continua; eu nu stiu daca am gasit solutia optima, dar noi am procedat in felul urmator (ma gandesc ca poate este de folos mamicilor incepatoare).

Am optat din start pt alta schema de vaccinare decat cea gratuita, vaccinarea s-a desfasurat acasa (deci risc minim de expunere, in sala de asteptare la cabinet). Am agreat din start cu pediatra faptul ca nu vrem sa facem vaccinuri optionale, decat daca este vorba despre boli cu potentiale pericole majore. Am ales sa facem ROR (pe vremea cand era optional) si Prevenar (nu l-am facut inca). Oricum, inainte de orice sesiune de vaccinare, copilul a fost consultat in detaliu; de fiecare data cand temperatura corporala depasea 37.5, am amanat vaccinul (criteriu stabilit de pediatra). Nu am facut niciodata 2 vaccinuri in acelasi timp (de exemplu, ROR si Pentaxim), am lasat o perioada de 1 luna intre ele. Am fost printre norocosii care, dupa nici unul dintre vaccinuri nu au avut reactii secundare de nici un fel.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
Povestea merge mai departe...

#52
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 21 octombrie 2009 - 11:47

DidiAlex eu le-am facut baietilor mei Havrix-ul. Se face in 2 doze, la 6 luni distanta, primavara si toamna (peste vara e bine sa nu il faci, deoarece nu rezista bine la temperaturi mai mari si in timpul transportului/pastrarii sa nu fie lasat la cald - din cate stiu nici nu se importa vara). Nu au avut absolut nici-o reactie de la el. In 2004 - februarie nu era obligatoriu/gratuit ROR ci antirujeolicul simplu. Eu am cerut ROR-ul si am platit. Nu exista vaccin "obligatoriu". Exista o schema de vaccinare recomandata si vaccinurile respective sunt asigurate gratuit. Daca vre-un parinte nu vrea sa faca copilului un anumit vaccin, isi ia raspunderea si semneaza in fisa copilului ca refuza vaccinarea. Daca se intampla ceva, medicul nu poate fi tras la raspundere. Anya

#53
ancadragoman

ancadragoman

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.412 mesaje

Postat 21 octombrie 2009 - 11:51

Am si eu o intrebare.Noi am facut schema cu Infanrix pana acum si nu am idee cand trebuie sa ii mai fac si ce vaccin tinand cont ca face 2 ani.Inca nu am vb cu medicul dar ma chinuie pe mine intrebarea asta[:D]

anca [mamica] de [bibe] Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
eu sunt Maria
Montaje Mariuca

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!



#54
gaba-rema

gaba-rema

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.581 mesaje

Postat 21 octombrie 2009 - 16:09

Citat:
citat din mesajul lui danutz
Softurela, eu l-am vaccinat cu ROR si dupa fix o luna a facut o otita urata.La vremea aceea nu am facut nici o legatura cu vaccinul, dar in urma unei consultatii la homopat luna trecuta, mi-a spus ca mai mult ca sigur otita a fost reactie secundara la vaccin.Insa eu nu stiam nimic despre obligativitatea vaccinarii ROR. Cand l-am facut noi, ianuarie 2007, era optional si l-am facut tot fiindca ma batea pediatrul la cap. Vrei sa spui ca acum este obligatoriu si ca ma VOR OBLIGA sa-i fac urmatoarele doze??? Nu pot sa cred...s-o creada ei...Danutz, mami de Maria-sa Rares (14.12.2006) fulguleti
scuza-ma [flo]dar te-ai gandit ca homeopatul ar fi putut sa-ti spuna o mare tampenie [:D]? si ca faptul ca tu n-ai facut legatura intre vaccin ROR si o otita o luna mai tarziu e corect si de bun-simt?a, chiar, pediatrul ce a zis? a facut vreo legatura? sper ca nu, spre onoarea meseriei lui [:D]

#55
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 21 octombrie 2009 - 18:25

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz
Crix pai nu astepti sa vina tetraxim-ul si hepavax gene la medicul de familie? mie se pare mai simplu decat sa alergi tu dupa ele... R
In ambele feluri nu-mi ramane decat sa astept, cel pt hep B nu il gesesc si nici medicul de familie nu l-a primit! Pe site-urile farmaciilor cunoscute apare doar Euvax, dar prin Bucuresti! Noi avem 2 luni si o saptamana ...pana cand sa astept? Cris mami de Alexia & Ana

#56
ary_v

ary_v

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 552 mesaje

Postat 23 octombrie 2009 - 12:01

Citat:
citat din mesajul lui ancadragoman
Am si eu o intrebare.Noi am facut schema cu Infanrix pana acum si nu am idee cand trebuie sa ii mai fac si ce vaccin tinand cont ca face 2 ani.Inca nu am vb cu medicul dar ma chinuie pe mine intrebarea asta[:D]
Daca ai facut infanrix in mod normal urmatoarea doza e la 4 ani. Nu se mai face la 2,5 ani.

#57
ancadragoman

ancadragoman

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.412 mesaje

Postat 23 octombrie 2009 - 14:29

Mersi mult de raspuns,asa mi-a spus si medicul intre timp.

anca [mamica] de [bibe] Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
eu sunt Maria
Montaje Mariuca

VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!



#58
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 23 octombrie 2009 - 23:45

Citat:
citat din mesajul lui DidiAlex
as vrea sa le fac la copii (5 ani & 2 ani) vaccinul impotriva Hepatitei A. l-a facut cineva..pareri..multzumesc[flo]
l-am facut baietelului, nici un efect secundarVa dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)Am blog si poze in albumDiferenta intre cum este si cum ar trebui sa fieAndrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/roDespre Andrei

#59
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 23 octombrie 2009 - 23:47

Citat:
citat din mesajul lui Adriana mica
DidiAlex, poate ca este cam tardiv raspunsul meu. Noua pediatra nu ne-a recomandat vaccinul impotriva hepatitei A. Zicea ca la varsta asta, boala se manifesta exact ca o viroza, si da imunitate pe viata. In consecinta, noi nu l-am facut, desi Dudu merge de 1 an la gradi.Va ca disputa referitoare la vaccinuri continua; eu nu stiu daca am gasit solutia optima, dar noi am procedat in felul urmator (ma gandesc ca poate este de folos mamicilor incepatoare).Am optat din start pt alta schema de vaccinare decat cea gratuita, vaccinarea s-a desfasurat acasa (deci risc minim de expunere, in sala de asteptare la cabinet). Am agreat din start cu pediatra faptul ca nu vrem sa facem vaccinuri optionale, decat daca este vorba despre boli cu potentiale pericole majore. Am ales sa facem ROR (pe vremea cand era optional) si Prevenar (nu l-am facut inca). Oricum, inainte de orice sesiune de vaccinare, copilul a fost consultat in detaliu; de fiecare data cand temperatura corporala depasea 37.5, am amanat vaccinul (criteriu stabilit de pediatra). Nu am facut niciodata 2 vaccinuri in acelasi timp (de exemplu, ROR si Pentaxim), am lasat o perioada de 1 luna intre ele. Am fost printre norocosii care, dupa nici unul dintre vaccinuri nu au avut reactii secundare de nici un fel.Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)Uite ce mare am crescut...Povestea merge mai departe...
nici vladut nu a facut nici o reactie secundara,, nici monica pina acum - eu le-am facut si vaccinuri optionale, nu toate dar mai multe. Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)Am blog si poze in albumDiferenta intre cum este si cum ar trebui sa fieAndrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/roDespre Andrei


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -