Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Totul despre vaccinuri (2)


58 raspunsuri la acest subiect

#21
Motana

Motana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 896 mesaje

Postat 15 iunie 2009 - 05:32

Fetelor, vad ca nu prea mai e activitate aici, dar eu vreau pareri si ajutor, tot legat de vaccinuri. Inca nu s-a nascut bbita mea, dar am ajuns cu investigtiile la capitolul vaccinuri si, desi mai citisem niste articole nu prea nice la adresa lor, acum cum ca m-au impactat mai mult.

Inca nu am cartea dr Sears, The Vaccine Book (e cineva la curent cu ea?), dar din niste videos si articole mi s-ar parea o alternativa logica si interesanta schema lui de vaccinare. Probabil majoritatea stiti despre ce vorbesc, amanarea unor vaccinuri pt mai tarziu, aplicarea pe parti si nu 5-6-9 vaccinuri de-odata.

lista alternativa

vaccines and autism

Is Aluminum the New Thimerosal, ca tot vorbeati despre mercurul din vaccinuri, se pare ca nici aluminiul nu e prea departe...

Autism Roulette, o poveste trista, reala si fara raspuns.

Si cateva videos cu dr. sears:
the importance of Vaccinating your child
The Hep B Vaccine

Stiu ca am bombardat cam mult, cine e la curent cu asta, pls dati-mi parerile voastre, pt cine nu, si are timp sa citeasca cate ceva mai sus postat si poate ajungem la vreo concluzie.
Adevarul e ca trebuie sa ma decid pe ce varianta merg, inca de la nastere, caci se incepe cu vacc. pt hep B din prima zi de nastere, hmmm.. so nush ce sa aleg.

Multam si sper sa ne putem ajuta cu vaccinurile astea! [bibe]

[gravi] 35+ [fetita] Daria Alessia


"Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby)

"The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld

"Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

#22
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 15 iunie 2009 - 10:58

Motana, da o cautare pe forum, despre subiectele acestea s-a discutat de multe ori aici. dar nu la acet subiect, sunt subiecte separate cu muuulte pagini. Roxana

#23
Motana

Motana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 896 mesaje

Postat 15 iunie 2009 - 12:26

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz
Motana, da o cautare pe forum, despre subiectele acestea s-a discutat de multe ori aici. dar nu la acet subiect, sunt subiecte separate cu muuulte pagini. Roxana
Da, roxana, merci mult, am gasit controversele pana la urma, ma gandeam ca mai e vreun subiect deschis despre asta, de aia postasem aici. Ma mai documentez din urma! [gravi] 35+ [fetita] Daria Alessia "Anyone giving me bottles, teats or pacifiers will be sued. Daddy is a lawyer." (ma' baby) "The key to effective parenting lies not in what we do but in who we are to our children." - Gordon Neufeld "Ignoranta nu te salveaza... dar te face sa te simti destept!"

#24
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 18 iulie 2009 - 23:17

"Daca vreti mai multe date despre a sarlatania cu vaccinurile (vezi si gripa aviara si toata psihoza declansata de medile de informare), am primit de curand un email interesant. Va doresc lectura placuta. “Info Vaccinuri (1) Publicat noiembrie 25, 2008 sanatate Am primit un mail cu cateva date interesante din culisele vaccinurilor - sursa am gasit-o aici. Personal, mi-am vaccinat toti copiii pana acum – dar doar vaccinurile obligatorii, de la stat. De curand, discutand cu cateva prietene despre acest subiect, am aflat ca trei dintre mamicile din cercul meu de prietene nu isi mai vaccineaza copiii. Am fost socata – cum, nici un vaccin? Nici anti-polio? Nimic? Ei bine, da. Au citit, s-au informat si au ales. Toate sunt mamici destepte, citite, greu de influentat, responsabile, aflate nu la primul copil. Stiu caror riscuri se supun, dar cred, in acelasi timp, ca riscurile vaccinarii sunt mai mari decat nevaccinarea in sine. Pe de alta parte, cunosc personal doua familii care au probleme extrem de grave cu copiii din cauza unor vaccinuri (si medical este confirmat ca vaccinurile stau la baza acestor probleme, nu este doar o supozitie). Am citit, la randul meu, binisor despre acest subiect. Desi cunosteam multe din datele prezentate in interviul ce urmeaza, totusi am aflat si multe lucruri noi. Va indemn sa meditati un pic si sa-mi scrieti parerea. Se poate face comert cu sananate, pentru bani, in defavoarea noastra? Iata interviul: Sa incepem cu un interviu luat de Jon Rappoport. Intregul interviu este aici. Dr. Mark Randall este pseudonimul unui cercetator in vaccinuri care a lucrat multi ani in laboratoarele unor companii farmaceutice mari si la Institutul pentru Sanatate al SUA. In ultima decada, Mark s-a pensionat; a spus ca „este dezgustat de ceea ce a descoperit despre vaccinuri”. De cand am inceput actiunea „Gata cu stirile falsificate”, am atacat subiecte despre asertiunile non-stiintifice periculoase despre siguranta si eficacitatea vaccinurilor. Mark a fost una dintre sursele mele. Mark este constient de scopul cartelului medical si „obiectivele de depo****re, control al mintii si obtinerea unei po****tii debile”. Candva ai fost sigur ca vaccinurile sunt varful de lance al medicinii bune. Da, am fost. Am ajutat la dezvoltarea catorva vaccinuri. Nu o sa spun care. De ce ? Vreau sa-mi pastrez anonimatul. Crezi ca ai putea avea probleme daca ai vorbi deschis ? Cred ca mi-as putea pierde pensia. Pe ce motiv? Motivul nu conteaza. Acesti oameni au diverse posibilitati sa-ti creeze probleme, daca ai fost vreodata parte din Club. Stiu una sau doua persoane care au fost puse sub supraveghere si hartuite. Deci nici o sansa pentru exprimarea libera. Ce se afla in spatele acestor hartuiri ? Vaccinurile sunt ultima baricada a medicinei moderne; justificarea finala pentru toata „stralucirea” medicinei moderne. Crezi ca oamenilor ar trebui sa li se permita sa aleaga, daca se vaccineaza sau nu ? La nivel politic, da. La nivel stiintific, oamenii au nevoie de informatii ca sa poate alege corect. Una este sa spui alegerea este buna. Dar, daca atmosfera este plina de minciuni, cum poti sa alegi? De asemenea, daca FDA era condusa de oameni onorabili, aceste vaccinuri nu ar fi primit licenta. Exista istorici medicali care spun ca declinul general al bolilor nu se datoreaza vaccinurilor. Stiu. Pentru o lunga perioada de timp am neglijat munca lor, pentru ca mi-a fost teama de ceea ce as fi putut afla. Eram in afacerea care dezvolta vaccinuri. Intreaga mea viata depindea de continuarea acestei munci. Si apoi? Am facut propriile mele investigatii. Am inteles ca declinul bolilor se datoreaza conditiilor imbunatatite de viata. Apa mai curata. Sistem avansat de canalizare. Nutritie. Hrana proaspata. Scaderea saraciei. Microbii pot fi peste tot, dar atunci cand esti sanatos nu contactezi boala. Ce ai simtit cand ai finalizat propriile tale investigatii ? Disperare. Am realizat ca lucrez intr-un sector bazat pe o colectie de minciuni! Sunt unele vaccinuri mai periculoase decat altele ? Da. De exemplu DPT. Vaccinul ROR. Dar unele loturi de vaccinuri sunt mai periculoase decat alte loturi din acelasi vaccin. Din punctul meu de vedere, toate vaccinurile sunt periculoase. De ce? Din mai multe motive. Implica sistemul imunitar uman intr-un proces care tinde sa compromita imunitatea. Pot sa provoace boala pe care, teoretic, ar trebui sa o previna. Pot cauza alte boli in afara celor pe care trebuie sa le previna. De ce ni se prezinta statistici care par sa arate ca vaccinurile au fost miraculos de eficace in combaterea bolilor? De ce? Ca sa dea iluzia ca aceste vaccinuri sunt folositoare. Daca un vaccin ascunde simptomele vizibile ale unei boli precum rujeola, toata lumea trage concluzia ca vaccinul este un succes. Dar, sub acest nivel, vaccinul poate distruge chiar sistemul imunitar. Si daca acel vaccin cauzeaza alte boli – sa spunem meningita – faptul este mascat pentru ca NIMENI NU CREDE ca un vaccin ar putea face asta. Si conexiunea nu se face! Se spune ca vaccinul antivariola a provocat variola in Anglia. Da, dar cand te uiti la statisticile disponibile, vezi cu totul altceva. Sunt orase in Anglia unde oamenii care NU au fost vaccinati NU au facut variola. Sunt alte locuri unde oamenii au fost vaccinati antivariola si au trait experienta unei epidemii de variola. Iar variola oricum era in declin puternic atunci cand a fost introdus vaccinul. Deci ceea ce spui tu este ca ni se servesc date false. Da. Este exact ceea ce spun. Este o istorie ce a fost construita special pentru a convinge oamenii ca vaccinurile sunt sigure si eficiente. Tu ai lucrat in laboratoare, unde puritatea era o problema. Oamenii cred ca aceste laboratoare, locurile de fabricare, sunt cele mai curate din lume. Si asta NU este adevarat. Contaminarea apare tot timpul. Obtii tot felul de chestii care ajung in vaccinuri. Virusul SV40 Ca de exemplu virusul SV40 de la maimute „aluneca” in vaccinul polio. Da, bine, asta s-a intamplat. Dar nu asta voiam sa spun mai devreme. SV40 a aparut in vaccinul polio pentru ca este un vaccin produs folosind rinichii de maimuta. Eu voiam sa spun altceva. Conditiile reale de laborator. Greselile. Erorile din nepasare. SV40, care a fost mai tarziu gasit in tumorile canceroase – este ceea ce as numi o problema structurala. Este o parte acceptata a procesului de productie. Daca folosesti rinichi de maimuta, deschizi usa germenilor, pe care nu-i stii, dar sunt in acel rinichi. OK, pentru moment hai sa ignoram distinctia intre diferite tipuri de contaminanti. Ce fel de contaminanti ai gasit in vaccinuri in multii ani de lucru? Bine. O sa-ti spun ce am gasit eu dar si ce au gasit alti colegi. Uite o lista partiala. In Rimavex (vaccinul pentru rujeola), am descoperit variati virusi de la pasari. In vaccinul antipolio am descoperit acanthamoeba, care este numita si amoeba „mancatoare de creier”. Simian cytomegalovirus in vaccinul antipolio. Simian foamy virus in vaccinul pentru rotavirus. Virusi cauzatori de cancer la pasari in vaccinul ROR (rujeola, oreion, rubeola). Variate micro organisme in vacinul anti antrax. Am descoperit enzime inhibitoare potential periculoase in mai multe vaccinuri. Virusi de la rate, caini si iepuri in vaccinul antivaricela. Virusul avina leucosis in vaccinul anti gripal. Pestivirus in vaccinul ROR. Hai sa clarificam. Toti acesti contaminanti nu au ce cauta intr-un vaccin. Corect. Si daca incerci sa calculezi consecintele a ceea ce acesti contaminanti pot sa cauzeze, ei bine, nu prea stim pentru ca nu au fost facute testari sau au fost mult prea putine. Este ca un joc de ruleta. Iti joci sansele. De altfel, multi oameni nu stiu ca unele vaccinuri antipolio, vaccinuri pentru adenovirusi, rubeola sau hepatita A si pojar au fost facute din tesutu

#25
sirimie

sirimie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.561 mesaje

Postat 20 iulie 2009 - 01:59

Dorsilia, trebuie sa dai un link si informatia postata trebuie sa fie verosimila. Si eu pot sustine o chestie aberanta si sa o scriu pe mail, asta nu inseamna ca e adevarata.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



#26
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 20 iulie 2009 - 02:22

Vaccinul , ca orice alt medicament poate avea efecte adverse. Dar la fiecare administrare iti asumi riscul pt. ca daca stai sa pui in balanta e mai important sa tratezi decat sa te expui. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://www.flickr.com/photos/greecky/

#27
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 20 iulie 2009 - 03:54

xio, baietelul unei prietene are PANCENCEFALITA SUBACUTA, ca urmare a administraririi ROR-ului, un vaccin introdus in mod abuziv de cativa ani. DE CE? era mai grea oricare dintre cele 3 boli decat PES care este mortala? ROR se face chiar daca "subiectul" a avut cel putin una dintre boli, deci are imunitate... Alexutzei mele i s-a facut ROR cu toate ca a avut rubeola. Ca efect secundar a facut oreillon, iar 1 an mai tarziu a facut si rujeola. Ce am realizat eu ca am vaccinat-o cu poarcaria asta? NIMIC. in final a facut toate cele 3 boli, i-am fragilizat si sistemul imunitar. Acum, cu Teo, din cauza racelilor frecvente am amanat administrarea "vaccinului de 1 an" - INFARIX TETRA. la 1 an si 2 luni dr. pur si simplu isi iesise din minti ca nu venim sa-l facem, ca trebuie sa facem si ROR, ca ne raporteaza la Sanepid... i-am zis ca a fost bolnavior, ca e in plina eruptie dentara, ca la fiecare dinte iesit face cate o viroza si ca vreau sa-i fac vaccinul cand va fi perfect sanatos. Cand si-a revenit dupa o otita, l-am dus la vaccin,contrar instinctului meu, m-am certat cu dr ca nu am acceptat sa i se faca si ROR si Infarix concomitent, caci am considerat ca trauma va fi foarte mare, am semnat ca NU vreau asta. in primul rand, la policlinica unde mergem nu este nicio regula de prevenire a bolilor contagioase, copii bolnavi se plimba nestingheriti printre copii sanatosi, printre bebelusi de 1 luna veniti la vaccin, cantarire. Alex de acolo a luat Rubeola, Rujeola, Varicela. Cand l-am vaccinat pe Teo, inainte sa intram in cabinet stateam pe banca si asteptam. langa noi era o mama cu o fetita tusitoare. m-am ferit, m-am dus mai incolo si apoi a iesit dr lor si a strigat: hai mami, sa vedem bubitele!" Faci legatura??? la fix 2 saptamani Teo avea febra 39 si eruptie pe tot corpul! stii de la celalalt subiect ca nici pana in ziua de azi nu am un diagnostic clar, ca s-a luat prin eliminare si tot se merge pe banuieli si nu pe certitudini. Dupa "vindecare" a avut o recadere cu eruptie si mai violenta, apoi o diaree cumplita cu mucus si sange. Abia am reusit sa rezist psihic si fizic astea 3 saptamani de chin, de cand a debutat boala. I-am cerut socoteala dr-ei, ce s-ar fi intamplat daca ii faceam cele 2 vaccinuri simultan, asa cum ma obliga ea, de ce a trebuit sa-i fac acel vaccin atunci si nu a asteptat macar 1 sapt in plus sa fie mai bine...stii ce mi-a raspuns??? [bang] Ca ea este doar reprezentantul MS si face ce i se zice. Ca daca nu vrem sa-i facem ROR sa dam declaratie si semnatura si sa ne luam gandul de la inscrierea lui la gradi sau la scoala. Eu nu inteleg DE CE ma obliga sa ii fac porcaria aia de vaccin, care acum 5 ani era optional! care e privita cu dubii in toata lumea, care in cazul fetitei mele a fost inutil si a avut efecte adverse chiar boala. Si dupa tot cosmarul are l-am trait in ultima luna eu nu vreau sa-i mai fac acel vaccin! Nu ma opun la antipolio sau antidifteric, care , da sunt boli grave! dar ma opun la anti rubeolic, care sa fim seriosi, e o boala lejera, pe care aproape toti am avut-o in copilarie... In cazul copilului meu, dr nu pune in balanta beneficiile si riscurile. ea isi executa comanda si o doare la basca de ce se va intampla cu el. si daca ar fi sa se intample ceva, nu ar recunoaste in ruptul capului! Eu vreau sa stiu exact ce se poate intampla dpdv legal daca nu fac acest vaccin, ce sanse am sa-l inscriu in colectivitate. In alte tari, NU este obligatoriu. In Germania de exemplu stiu ca nu se face. Noi ce suntem? Cobaii lor?? mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bebic] Teodor Mihai (10.04.2008) "Copilul rade: Intelepciunea si iubirea mea e jocul ! Tanarul canta : Jocul si intelepciunea mea-i iubirea ! Batranul tace : Iubirea si jocul meu e-ntelepciunea !" Lucian Blaga

#28
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 20 iulie 2009 - 10:57

Ariel da , stiu , Panencefalitele pot fi o complicatie , la fel ca si mielitele si altele. La fel cum in cazul medicamentelor poti face o reactie alergica si poti muri spre exemplu.Toate au efecte adverse, unele chiar si hepatite si neoplasme. Eu una as alege sa fac vaccinul atunci cand imunitatea e ok , nu sa nu il fac deloc. E adevarat ca daca nu s-ar mai face vaccinuri po****tia ar mai scadea, dar nu cred ca ar fia sta un mod ideal. Sa vezi cate poate sa faca un copil daca are ghinionul sa "prinda" o baola pt. care nu a fost vaccinat. Gandeste-te ca in functie de sensibilitatea organismului poti muri in chinuri si d la un banal herpes luat prin sarut. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://www.flickr.com/photos/greecky/

#29
softurela

softurela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.049 mesaje

Postat 20 iulie 2009 - 11:24

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000
xio, baietelul unei prietene are PANCENCEFALITA SUBACUTA, ca urmare a administraririi ROR-ului, un vaccin introdus in mod abuziv de cativa ani. DE CE? era mai grea oricare dintre cele 3 boli decat PES care este mortala? ROR se face chiar daca "subiectul" a avut cel putin una dintre boli, deci are imunitate... [/red][/b]
Eu sunt o mama patita. Doar cineva care a avut de furca cu reactia adversa poate spune ce e mai bine si ce nu. Fetita mea pana la vaccinul ROR+DTP (1 an) avea o imunitate de invidiat. Nu a luat nici un medicament si nici un copil protejat excesiv nu a fost. La cateva ore de la vaccinare, dar nu mai mult de 5-6 ore a inceput o raceala puternica, tuse ...muci. Acea raceala care a degenerat in bronsiolita a tinut cam o luna jumatate. A urmat E.coli digestiv apoi E.coli urinar si acum astm bronsic alergic. Este cunoscut faptul ca triggerul alergiilor sunt antibioticele si vaccinarile. Cam mare coincidenta, nu ? La cateva ore de la vaccinare s-a declansat acea raceala puternica. Sunt convinsa de ceea ce spun. Eu nu am vazut mucisori la nasul ei pana atunci si nici o alta problema medicala. Deci cum spunea si nenea asta, sunt probleme de la un lot la altul. Nu inseamna ca toti copii vaccinati cu ROR, au probleme asa cum nu inseamna ca "daca copilul meu nu a avut nici o reactie adversa la ROR" vaccinarile sunt OK. Multa sanatate! Nasterea unui Miracol: http://forum.desprec...TOPIC_ID=134518

#30
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 20 iulie 2009 - 11:29

Citat:
citat din mesajul lui softurela
Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000
xio, baietelul unei prietene are PANCENCEFALITA SUBACUTA, ca urmare a administraririi ROR-ului, un vaccin introdus in mod abuziv de cativa ani. DE CE? era mai grea oricare dintre cele 3 boli decat PES care este mortala? ROR se face chiar daca "subiectul" a avut cel putin una dintre boli, deci are imunitate... [/red][/b]
Nu inseamna ca toti copii vaccinati cu ROR, au probleme asa cum nu inseamna ca "daca copilul meu nu a avut nici o reactie adversa la ROR" vaccinarile sunt OK. Multa sanatate! Nasterea unui Miracol: http://forum.desprec...TOPIC_ID=134518
Sau viceversa. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://www.flickr.com/photos/greecky/


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -